Ухвала від 24.02.2015 по справі 260/3176/14-а

Головуючий у 1 інстанції - Хмельницька Л.І.

Суддя-доповідач - Василенко Л. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2015 року справа №260/3176/14-а

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенко Л.А., суддів Гімона М.М., Гайдара А.В.,

розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька на постанову Ленінського районного суду м.Донецька суду від 18 червня 2014 року у справі № 260/3176/14-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Ленінського районного суду м. Донецька від 18 червня 2014 року позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька (далі УПФУ в Ленінському районі м. Донецька) про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії, задоволено а саме: визнано протиправними дії УПФУ в Ленінському районі м. Донецька; скасовано рішення УПФУ в Ленінському районі м. Донецька №2376 від 29.04.2014 року; зобов'язано УПФУ в Ленінському районі м. Донецька зробити перерахунок ОСОБА_2 пенсії з 01.11.2013 року з розрахунку 86% сум заробітної плати державного службовця, з урахуванням індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби; враховано в розрахунок пенсії ОСОБА_2 виплати квітня 2009 року суми - 187,30 грн., премії за квітень 2009 року та 813 грн. 75 коп. матеріальної допомоги на оздоровлення за квітень 2009 року, які зазначені у довідці окремо як кошти, нараховані у квітні, але виплачені у травні, липні 2009 року у зв'язку з відсутністю фінансування (а. с. 47-50).

Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального права та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Доводи апеляційної скарги обґрунтовані тим, що сплачені матеріальна допомога та індексація заробітної плати, незважаючи на сплачені з цих виплат страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, не є складовими заробітної плати державного службовця і не можуть враховуватися при обчисленні розміру пенсії (а. с. 52-55).

Відповідно до приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України справу розглянуто в письмовому провадженні.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги і дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФУ в Ленінському районі м. Донецька та отримує пенсію з 29.05.2009 року по інвалідності, призначену на підставі Закону України «Про державну службу» ( а. с. 43, 34, 35). До виходу на пенсію позивач працювала на посаді старшого державного податкового інспектора відділу обліку та звітності Державної податкової інспекції в Ленінському районі м.Донецька (а. с. 25).

29 квітня 2014 року ОСОБА_2 звернулася до УПФУ в Ленінському районі м. Донецька з заявою про перерахунок назначеної пенсії, оскільки пенсія призначена без урахування щорічних виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати з наданням нової довідки від 28.04.2014 року № 8992/10/28-03-05-18, виданої Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників податків у м.Донецьку про складові заробітної плати для обчислення пенсії.

В довідці Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Донецьку міжрегіонального головного управління Міндоходів від 28.04.2014 року № 8992/10/28-03-05-18 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» зазначено, що ОСОБА_2 за період з 22.11.2005 року до 17.12.2007 року виплачені «Інші виплати», а саме: матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати на загальну суму - 7374, 76 грн. ( а. с. 14 - 16)

Відповідно до довідки Державної податкової інспекції в Ленінському районі м.Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 22.04.2014 року № 9335 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» зазначено, що ОСОБА_2 за період з 22.11.2005 року до 17.12.2007 року виплачено: матеріальну допомогу на оздоровлення - 2406,81 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань - 5001,42грн., індексацію заробітної плати на загальну суму 571,94 грн. Крім того в цій довідці зазначено, премія за квітень 2009 року в розмірі 187,30грн. виплачена в травні 2009 року в сумі 160,80грн. та в липні 2009 року в сумі 26,50грн. в зв'язку з відсутністю фінансування. Матеріальна допомога на оздоровлення за квітень 2009 року в розмірі 813,75 грн. виплачена в травні 2009 року через відсутність фінансування. На всі ці виплати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а. с. 12-13).

Рішенням УПФУ в Ленінському районі м. Донецька № 2376 від 29.04.2014 року позивачеві відмовлено в перерахунку пенсії в зв'язку з тим, що матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові проблеми, індексація заробітної плати, не є складовими заробітної плати (а. с. 17).

Ухвалою Ленінського районного суду м.Донецка від 18 червня 2014 року у цій справі позовні вимоги за період з 29.05.2009 року до 30.10.2013 року залишені без розгляду через пропущення шестимісячного строку звернення до суду з адміністративним позовом ( а. с.45, 46). Ухвала в апеляційному порядку не оскаржена.

Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.

Спірним у справі є правомірність відмови пенсійного органу, відповідача у справі, щодо включення до розрахунку сум для перерахунку призначеної пенсії позивачеві з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, сум премій на підставі довідок Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Донецьку міжрегіонального головного управління Міндоходів від 28.04.2014 року № 8992/10/28-03-05-18 та Державної податкової інспекції в Ленінському районі м.Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 22.04.2014 року № 9335.

Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII ( далі Закон №3723) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно зі ст.37- 1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Законом України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95-ВР (далі Закон №108) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (частина перша статті 1).

Статтею 2 Закону №108 визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону №3723 передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII (далі Закон №1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV) визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. (Правова позиція Верховного Суду України, викладена в постанові від 20.02.2012 року).

Таким чином, твердження пенсійного органу про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, сум премій, включених до довідок, для нарахування та обчислення пенсії, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, не включаються до складу заробітної плати державного службовця і не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком неправильного трактування застосування норм права, оскільки відповідач посилається тільки на норми Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які, щодо спірних правовідносин є загальними. Відповідач не враховує положення спеціальних норм, які мають перевагу над загальними, оскільки визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Аналіз наведених положень законів дає підстави для висновку, що суми сплачених матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, сум премій, які зазначені в довідках Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м.Донецьку від 28.04.2014 року № 8992/10/28-03-05-18 та Державної податкової інспекції в Ленінському районі м.Донецька Головного управління Міндоходів у Донецькій області від 22.04.2014 року № 9335 про складові заробітної плати ОСОБА_2, входять до системи оплати праці державного службовця і ці виплати повинні бути врахованими при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Колегією суддів справу розглянуто в межах доводів апеляційної скарги.

На підставі викладеного суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що суд першої інстанції вирішив справу з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстави для скасування постанови суду відсутні.

Керуючись ст. 195 ч.1, ст. 197 ч.1 п.2, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька залишити без задоволення.

Постанову Ленінського районного суду м. Донецька суду від 18 червня 2014 року у справі № 260/3176/14-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Донецька про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.

Головуючий Л.А.Василенко

Судді М.М. Гімон

А.В. Гайдар