номер провадження справи 17/152/14
16.02.2015 Справа № 908/5945/14
за позовною заявою: Запорізької міської ради, пр. Леніна 206 м. Запоріжжя 69005
до відповідача: приватного підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1
про зміну пунктів 5, 9 договору оренди землі
суддя Корсун В.Л.
У засіданні приймали участь представники:
від позивача: Михайловський А.С., довіреність від 31.01.15 №01/02-17/00319
від відповідача: ОСОБА_3, довіреність від 20.01.15 зареєстрована в реєстрі за №47
ОСОБА_4, довіреність від 06.08.13 зареєстровано в реєстрі за №971
18.12.14 до господарського суду Запорізької області звернулась Запорізька міська рада (далі Запорізька МР) з позовними вимогами до відповідача приватного підприємця ОСОБА_1 (ФОП ОСОБА_1.) про зміну пунктів 5, 9 договору оренди землі.
18.12.14 автоматизованою системою документообігу здійснено розподіл справ між суддями та визначено позовну заяву Запорізької міської ради до розгляду судді Корсуну В.Л.
Ухвалою від 18.12.14 судом порушено провадження у справі №908/5945/14, якій присвоєно № провадження 17/152/14. Судове засідання призначено на 21.01.15.
У зв'язку з неявкою представника позивача ухвалою від 21.01.15 судом розгляд справи відкладено. Судове засідання призначено на 16.02.15, сторін зобов'язано в повному обсязі виконати вимоги викладені в ухвалі суду від 18.12.14.
За заявою уповноважених представників сторін розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
У засіданні суду 16.02.15, на підставі ст. ст. 821, 85 ГПК України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Представникам сторін роз'яснено про час написання рішення у повному обсязі.
Позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві від 22.09.14 №01/01-17/01876, поясненнях від 12.02.15, зазначав наступне. Позивачем з відповідачем було підписано договір оренди землі. В подальшому Запорізькою міською радою було прийнято рішення, яким встановлено нові коефіцієнти, відповідно до яких визначається розмір орендної плати за користування земельними ділянками у м. Запоріжжі та дорівнює трикратному розміру земельного податку, що також становить 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки. З метою внесення змін до договору позивач звернувся до відповідача з відповідною пропозицією. Відповідач відповіді на пропозицію не надав, зміни до договору оренди землі внесені не були. На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 632, 651, 652 ЦК України, ст. 188 ГК України, ст.ст. 274, 288.1, 288.5 Податкового кодексу України, ст.ст. 18, 20 ЗУ «Про оцінку землі», ст.ст. 21, 30 ЗУ «Про оренду землі», ст.ст. 10, 26, 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» позивач просить суд позов задовольнити.
Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у запереченнях від 20.01.15 згідно із змістом яких всупереч наведеним умовам договору оренди землі, позивачем не було надано пропозицію про внесення змін до договору оренди землі, оформлену у вигляді додаткової угоди або додаткового договору до договору оренди землі, як це передбачено п. 32 договору оренди та чинним законодавством. Разом з додатковою угодою не було надіслано новий розрахунок орендної плати. Вважає, що для внесення змін до договору оренди землі Запорізька міська рада повинна була зробити оферту відповідачу, а останній мав би надати акцепт підписавши оферту чи відмовити позивачу. А належним чином оформленої оферти у вигляді додаткової угоди до договору оренди землі позивачем надано не було. Вважає, що позивач всупереч вимогам чинного законодавства України і договору вимагає збільшення орендної плати (ставки). Зміна договору допускається лише за взаємною згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом, а акти цивільного чи земельного законодавства не дозволяють змінювати ставку орендної плати в односторонньому порядку на бажання орендодавця. Просить у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд
06.12.06 Запорізькою міською радою було прийнято рішення №72/427 «Про передачу в оренду приватному підприємцю ОСОБА_1 земельної ділянки по АДРЕСА_2 для розташування магазину з елементами благоустрою».
Вказаним рішенням рада вирішила: затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_2 приватному підприємцю ОСОБА_1 (п. 1); (…) встановити та затвердити та затвердити приватному підприємцю ОСОБА_1 межі та розмір земельної ділянки площею 0,1300 га по вул. Рекордній, 2, згідно з планом, що додається (п. 5); … передати в оренду строком на 10 років приватному підприємцю ОСОБА_1 земельну ділянку (кадастровий номер 310100000:04:037:0196) площею 0,1300 га (землі комерційного використання) для розташування магазину з елементами благоустрою території за рахунок земель Запорізької міської ради (п. 6).
На виконання п. 8.1 вказаного рішення Запорізькою міською радою (Орендодавець) 20.07.07 підписано з приватним підприємцем ОСОБА_1 (орендар) договір оренди землі, який зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 03.09.07 за № 040726100800.
За умовами вказаного договору оренди землі Орендодавець відповідно до рішення Запорізької міської ради № 72/427 від 06.12.06 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,1300 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, для розташування магазину з елементами благоустрою території.
На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: магазин орендаря, інші об'єкти інфраструктури - відсутні. Земельна ділянка передається в оренду разом з магазином орендаря (п. п. 3, 4).
Згідно із п. 5 договору оренди землі, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 194 297 грн. 00 коп. (в цінах 2007 року).
Відповідно до п. 8 Договору оренди землі, договір укладається на десять років.
Пунктом 19 договору сторони визначили, що передача земельної ділянки Орендарю здійснюється Орендодавцем на умовах, що визначені у договорі за актом прийому-передачі земельної ділянки, який підписується сторонами і є невід'ємним додатком до договору.
Факт передачі спірної земельної ділянки в оренду підтверджується наявним в матеріалах цієї справи актом прийому-передачі земельної ділянки від 03.09.07, який підписано уповноваженими представниками Орендодавця та Орендаря та засвідчено печаткою Орендодавця.
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" унормовано, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно з ст. 13 вказаного вище Закону, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Пунктом 9 договору оренди сторони визначили, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 23 885,94 грн., що складає 2 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2007 року.
Згідно з п. 12 договору, розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.
Рішенням Запорізької міської ради від 03.03.08 №79 затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя, яка була виконана українським ДНДІПМ «Діпромісто». Затверджено базову вартість 1 м2 землі у розмірі 190,18 грн. із врахуванням індексації нормативної грошової оцінки станом на 01.01.08. Також вказаним рішенням було затверджено значення коефіцієнтів місце розташування Км2 згідно з додатком 1.
Як вбачається з матеріалів цієї господарської справи, рішенням Запорізької міської ради від 27.07.11 №11 було затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя. Згідно із текстом цього рішення міська рада керуючись Законами України "Про оренду землі", "Про прискорений перегляд регуляторних актів, прийнятих органами та посадовими особами місцевого самоврядування", в інтересах територіальної громади м. Запоріжжя вирішила: затвердити розміри орендної плати на земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжі згідно з додатком (п. 1).
Пунктом 1 додатку до зазначеного вище рішення від 27.07.11 № 16 Запорізькою МР було затверджено коефіцієнт "К", котрий становить "3", згідно якого визначається розмір орендної плати на земельні ділянки, на які розповсюджується - «всі земельні ділянки м. Запоріжжя крім пунктів, наведених нижче».
26.06.12 Запорізькою МР прийнято рішення №37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.11 №16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя", згідно із яким зазначена рада керуючись Законами України "Про оренду землі", "Про місцеве самоврядування в Україні", Податковим кодексом України, в інтересах територіальної громади м. Запоріжжя вирішила: внести зміни до рішення міськради від 27.07.11 №16 … шляхом викладення в новій редакції додатка до рішення, який додається (п. 1). Зобов'язати орендарів земельних ділянок, у яких розмір орендної плати, встановлений в договорі оренди землі, не відповідає даному рішенню або розрахований без урахування рішення міської ради від 03.03.08 № 79 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя", укласти додаткові угоди на збільшення орендної плати (п. 2).
Матеріали цієї господарської справи свідчать, що рішення Запорізької МР від 26.06.12 №37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.11 № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя" було опубліковано в газеті "Запорізька Січ" від 24.07.12 за №146.
Як встановлено судом, листом від 03.06.14 №01/02-32/01669 Запорізька міська рада звернулась до приватного підприємця ОСОБА_1 з пропозицією про внесення змін до договору оренди землі у зв'язку з тим, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3% нормативної грошової оцінки землі. Так, Запорізька міська рада керуючись ст. 188 ГК України пропонує відповідачу внести зміни до п. 9 договору від 03.09.07, а саме викласти п. 9 у наступній редакції: орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 63 766,56 грн., що складає 3% нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2014 року.
Вбачається, що до листа від 03.06.14 № 01/02-32/01669 Запорізькою міською радою був доданий розрахунок орендної плати за земельну ділянку та додатковий договір до договору оренди від 03.09.07 за № 040726100800. Докази направлення Запорізькою міською радою на адресу відповідача вказаного листа з додатками містяться в матеріалах цієї справи. Поштове відправлення було вручено уповноваженій особі відповідача 07.07.14 під розпис, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
В матеріалах справи відсутні докази надання відповідачем відповіді на лист позивача та підписання відповідачем додаткового договору до договору оренди землі від 03.09.07 за №040726100800.
Предметом позовних вимог у справі № 908/5945/14 є вимога змінити пункти 5, 9 договору оренди землі від 20.07.07 (який зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» 03.09.07) укладеного між Запорізькою міською радою та приватним підприємцем ОСОБА_1, а саме виклавши їх у наступній редакції: нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2 125 552,00 грн. в цінах 2014 року (п.5); орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 63 766,56 грн., що складає 3% нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2014 року (п. 9).
Статтею 188 ГК України визначено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором (ч. 1). Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором (ч. 2). Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду (ч. 3). У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ч. 4).
Відповідно до ч. 1 та абз. 1 ч. 2 ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Частинами 1, 2 ст. 632 ЦК України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Умовами п. 32 договору оренди землі сторони передбачили, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Нормами ст. 21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (ч. 1). Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України) (ч. 2).
Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
У відповідності до ст. 15 вказаного Закону, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією з істотних умов договору оренди землі.
01.01.11 набрав чинності Податковий кодекс України (далі ПК України), яким визначено, що він (цей Кодекс) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів … (п. 1.1. ст. 1).
Згідно із ст. 4 ПК України, податкове законодавство України ґрунтується на таких принципах: (…) стабільність - зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватись протягом бюджетного року (п. 4.1.9. ст. 4.1.). Установлення і скасування податків та зборів, а також пільг їх платникам здійснюються відповідно до цього Кодексу Верховною Радою України, а також Верховною Радою АР Крим, сільськими, селищними, міськими радами у межах їх повноважень, визначених Конституцією України та законами України (п. 4.4.). При встановленні або розширенні існуючих податкових пільг такі пільги застосовуються з наступного бюджетного року (п. 4.5.).
Відповідно до ст. 6 ПК України, податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу (п. 6.1.) Збором (платою, внеском) є обов'язковий платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників зборів, з умовою отримання ними спеціальної вигоди, у тому числі внаслідок вчинення на користь таких осіб державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами та особами юридично значимих дій (п. 6.2.).
Статтею 8 ПК України визначено, що в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори (п. 8.1.). До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом(п. 8.2.). До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад (п. 8.3.).
Згідно із ст. 9 ПК України, до загальнодержавних належать такі податки та збори: 9.1.1. податок на прибуток підприємств; 9.1.2. податок на доходи фізичних осіб; 9.1.3. податок на додану вартість; 9.1.4. акцизний податок; 9.1.5. збір за першу реєстрацію транспортного засобу; 9.1.6. екологічний податок; 9.1.7. рентна плата за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України; 9.1.9. плата за користування надрами; 9.1.10. плата за землю; 9.1.11. збір за користування радіочастотним ресурсом України; 9.1.12. збір за спеціальне використання води; 9.1.13. збір за спеціальне використання лісових ресурсів; 9.1.14. фіксований сільськогосподарський податок; 9.1.15. збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства; 9.1.16. мито; 9.1.17. збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, крім електроенергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками; 9.1.18. збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності. (…)Установлення загальнодержавних податків та зборів, не передбачених цим Кодексом, забороняється (п. 9.4.).
У відповідності із ст. 10 ПК України, до місцевих податків належать: 10.1.1. податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; 10.1.2. єдиний податок. До місцевих зборів належать (п. 10.2.): 10.2.1. збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності; 10.2.2. збір за місця для паркування транспортних засобів; 10.2.3. туристичний збір. Місцеві ради обов'язково установлюють податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, єдиний податок та збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності (п. 10.3.). Установлення місцевих податків та зборів, не передбачених цим Кодексом, забороняється (п. 10.5.). Зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України (п. 10.6.).
Статтею 12 ПК України визначено повноваження Верховної Ради України, Верховної Ради АР Крим, сільських, селищних та міських рад щодо податків та зборів. При цьому, (…) сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів (п. 12.3 ст. 12 зазначеного Кодексу). Встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом (п. 12.3.1.). Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п. 12.3.4.). До повноважень сільських, селищних, міських рад щодо податків та зборів належать12.4.: 12.4.1. встановлення ставок єдиного податку в межах ставок, визначених законодавчими актами; 12.4.2. визначення переліку податкових агентів згідно із ст. 268 цього Кодексу; до початку наступного бюджетного періоду прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зміну розміру їх ставок, об'єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг, яке тягне за собою зміну податкових зобов'язань платників податків та яке набирає чинності з початку бюджетного періоду (п. 12.4.3.). За п. 12.5. зазначеної статті, офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.
Згідно із ст. 14 ПК України, (…) власники земельних ділянок - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), які відповідно до закону набули права власності на землю в Україні, а також територіальні громади та держава щодо земель комунальної та державної власності відповідно (п. 14.1.34. ст. 14). Крім того, земельний (п. 14.1.72.) податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XIII цього Кодексу). Землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди (п. 14.1.73.). Земельна ділянка - частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, цільовим (господарським) призначенням та з визначеними щодо неї правами (п. 14.1.74.). Нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII, глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (п. 14.1.125). орендна плата (п. 14.1.136.) за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п. 14.1.147.).
Відповідно до розділу XIII (ПЛАТА ЗА ЗЕМЛЮ) ПК України, платники податку є: 269.1.1. - власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); 269.1.2. - землекористувачі. Об'єктами оподаткування (п. 270.1.) є: 270.1.1. - земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; 270.1.2. - земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Згідно із ст. 285 ПК України, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п. 285.1. ст. 285). Базовий (п. 285.2.) податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
У відповідності із вимогами ст. 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1. ст. 288.). Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.2.). Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.3.). Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п. 288.4.).
Згідно із п. 288.5. ст. 288. ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою (п. 288.5.1.): не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати (п. 288.5.2.) … в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Ст. 290 ПК України унормовано, що плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з п. п. 34, 35 ч. 1 ст. 26 цього Закону, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
За змістом ч. 1 ст. 59 вказаного Закону, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Частиною 5 цієї статті визначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно з ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Приписами п. 2.19. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.11 № 6 (у відповідній редакції) визначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Як свідчить зміст п. 5 рішення міської ради від 26.06.12 № 37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.11 № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя", вказане рішення набуло чинності із 01.01.13. Доказів зворотнього учасниками судового розгляду суду не надано.
Матеріали справи свідчать, що станом на 16.02.15, тобто станом на час прийняття процесуального рішення у справі № 908/5945/14 по суті спору, рішення Запорізької міської ради від 27.07.11 № 16 та від 26.06.12 № 37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.11 № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя" є чинними. Доказів зворотнього учасниками судового розгляду суду не надано. А тому, суд виходить з того, що вказані рішення міської ради є обов'язковими до виконання на відповідній території в силу норм ст. 144 Конституції України і ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Аналіз зазначених вище чинних норм Конституції України, ПК України, Цивільного кодексу України, Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про оренду землі" надають суду підстави для висновку про те, що оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то прийняття Запорізькою міською радою рішення від 26.06.12 № 37, яким змінено розмір орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжі, а саме у вигляді зміни коефіцієнту "К" розміру орендної плати, в т.ч. на «всі земельні ділянки м. Запоріжжя крім пунктів, наведених нижче», є підставою для перегляду розміру орендної плати, погодженої сторонами в договорі оренди землі від 20.07.07, який зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 03.09.07 за № 040726100800.
Вказане також повною мірою відповідає п. 12 підписаного між сторонами без заперечень спірного договору оренди землі, за змістом якого розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі прийняття Орендодавцем (Запорізькою міською радою) рішення про збільшення або зменшення орендної плати.
Доводи відповідача, викладені у запереченні за вих. від 20.01.15 №20-2/0115 на позовну заяву, спростовуються зібраними у цій справі доказами.
У зв'язку з викладеним, позовні вимоги Запорізької міської ради вказані в позовній заяві у цій справі щодо зміни пунктів 5, 9 договору оренди землі від 20.07.07 (який 03.09.07 зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 03.09.07 за № 040726100800) є доведеними, обґрунтованими, підтвердженими доданими документами, а тому задовольняється судом.
Зазначене у тексті цього рішення відповідає правовій позиції Верховного Суду України викладеній у постанові Верховного Суду України від 03.12.13 у справі за № 3-34гс13.
Відповідно до ст. 49 ГПК України, судовий збір в розмірі 1218,00 грн. покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись пунктами 1, 4, 9 пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.13 № 6 «Про судове рішення», ст. ст. 21, 43, 45, 22, 32, 33, 34, 49, 64, 69, 82, 821, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Змінити пункт 5 договору оренди землі від 03.09.07 № 040726100800, укладеного між Запорізькою міською радою (код ЄДРПОУ 04053915) та приватним підприємцем ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) щодо земельної ділянки площею 0,1300 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, для розташування магазину з елементами благоустрою території, виклавши його у такій редакції: «п. 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 2 125 552 (два мільйони сто двадцять п'ять тисяч п'ятсот п'ятдесят дві) грн. 00 коп. в цінах 2014 року.
Змінити пункт 9 договору оренди землі від 03.09.07 № 040626101137, укладеного між Запорізькою міською радою (код ЄДРПОУ 04053915) та приватним підприємцем ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) щодо земельної ділянки площею 0,1300 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2. для розташування магазину з елементами благоустрою території, виклавши його у такій редакції: "п. 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 63 766 (шістдесят три тисячі сімсот шістдесят шість) грн. 56 коп., що складає 3% нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2014 року".
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 206, код ЄДРПОУ 04053915, отримувач: виконавчий комітет Запорізької міської ради, код ЄДРПОУ 02140892, р/р 35419001034816 в ГУДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015) - 1 218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 23.02.15.
Суддя В.Л. Корсун