Постанова від 24.02.2015 по справі 826/243/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

24 лютого 2015 року № 826/243/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Кармазіна О.А., суддів: Катющенка В.П., Саніна Б.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Бел Оіл»

до Державної фіскальної служби України

провизнання протиправним та скасування рішення № 8171/6/99-99-20-04-02-15-ВПП від 05.12.2014 року,-

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Бел Оіл» з позовом до Державної фіскальної служби України, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення № 8171/6/99-99-20-04-02-15-ВПП від 05.12.2014 року.

Позивач зазначає, що вказаним рішенням змінено основне місце обліку ТОВ «Бен Оіл» та переведено позивача на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, а саме: до Центрального офісу за місцезнаходженням: м. Київ, вул. Леваневського, 2.

Позивач вважає спірне рішення протиправним та таким, що прийнято без додержання вимог чинного законодавства. В контексті наведеного позивач посилається на положення п. 63.10. ПК України, Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну України № 1588 від 09.12.2011 р., та зазначає, що з метою податкового обліку платники податків підлягають реєстрації та взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичної особи. Після державної реєстрації, як зазначає позивач, він став на облік як платник податків, свого місцезнаходження не змінював, а відтак рішення відповідача прийнято без додержання процедури, передбаченої вказаним Положенням, тобто за відсутності заяв за формою № 1-ОПП або за формою № 5-ОПП із позначкою «Зміни».

Між тим, як зазначено у позові, повідомленням від 10.10.2014 р. відповідач повідомив позивача про включення до Реєстру великих платників податків на 2015 рік та запропонував подати заяву про взяття на облік до самостійно обраного спеціалізованого органу ДФС, що здійснює податкове супроводження великих платників, на що підприємство повідомило про відсутність можливості змінити основне місце обліку у зв'язку з віддаленістю такого місця обліку.

Не дивлячись на наведене, як зазначає позивач, відповідач прийняв оскаржуване рішення. З урахуванням наведеного позивач просить задовольнити позов.

Відповідач вважає оскаржуване рішення законним та обґрунтованим, просить у задоволенні позову відмовити, посилаючись на його необґрунтованість.

В судовому засіданні 23.02.2015 р. на підставі ч. 4 ст. 122 КАС України ухвалено про продовження розгляду справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані матеріали, заслухавши пояснення присутніх осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Бел Оіл» зареєстровано у статусі юридичної особи 26.10.2010 р., код з ЄДР 37361279, адреса (згідно даних з ЄДР): 08700, Київська обл., місто Обухів, вулиця Київська, 25.

Позивач перебував на податковому обліку в ДПІ в Обухівському районі ГУ ДФС у Київській області.

10.10.2014 р. ДФС України на ім'я позивача сформовано повідомлення № 4795/6/99-99-20-04-02-15-ВПП, в якому зазначено, що на виконання п. 64.7. ПК України ДФС України повідомляє платника податків ТОВ «БЕЛ ОІЛ», що згідно наказу від 26.09.2014 р. № 145 товариство включено до Реєстру великих платників податків на 2015 рік на підставі досягнення ним критеріїв, визначених п/п. 14.1.24. ПК України. Зазначене рішення ДФС України позивачем не оскаржувалось.

На підставі положень абз. 2 п. 64.7. ПК України для зміни основного місця обліку запропоновано до 15.11.2014 р. подати заяву про взяття на облік до самостійно обраного спеціалізованого органу ДФС України, що здійснює податкове супроводження великих платників.

19.11.2014 р. позивачем на адресу ДФС України сформовано повідомлення за № 19-11-14/П-1, в якому зазначено, що у підприємства наразі відсутня можливість змінити основне місце обліку та стати на облік до спеціалізованого органу ДФС України у зв'язку з віддаленістю місця такого обліку, а також враховуючи інші суттєві незручності, які можуть виникнути при поданні податкової звітності не до територіальної ДПС.

05.12.2014 р. ДФС України прийнято оскаржуване рішення № 8171/6/99-99-20-04-15-ВПП про зміну основного місця обліку та переведення на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків.

У рішенні зазначено, що у зв'язку з невиконанням позивачем абз. 4 п. 64.7. ПК України та відповідно до абзацу п'ятого цього пункту вирішено змінити основне місце обліку великого платника податків шляхом переведення його на облік до Центрального офісу за місцезнаходженням: м. Київ, вул. Леваневського, 2.

Враховуючи те, що позивачем не оскаржується рішення про його включення до Реєстру великих платників податків на 2015 рік, суд, вирішуючи спір по суті, виходить з наступного.

Так, відповідно до п/п. 20.1.25. ПК України контролюючі органи мають право приймати рішення про зміну основного місця обліку та переведення великих платників податків на облік у контролюючі органи, що здійснюють податкове супроводження великих платників податків, знімати їх з обліку і переводити до інших контролюючих органів.

Відповідно до абз. 2 п. 63.3. ПК України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, може прийняти рішення про зміну основного місця обліку великого платника податків.

У свою чергу, пунктом 64.7. ПК України (в редакції на час прийняття спірного рішення) передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, визначає порядок обліку платників податків у контролюючих органах та порядок формування Реєстру великих платників податків на відповідний рік з урахуванням критеріїв, визначених цим Кодексом для великих платників податків.

У разі включення платника податків до Реєстру великих платників податків на нього поширюються особливості, визначені цим Кодексом для великих платників податків.

Після включення платника податків до Реєстру великих платників податків та отримання повідомлення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику, про таке включення платник податків зобов'язаний стати на облік у контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків, з початку податкового періоду (календарного року), на який сформовано Реєстр.

Щодо великих платників податків, які самостійно не стали на облік у контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, має право приймати рішення про зміну основного місця обліку та переведення їх на облік у контролюючі органи, що здійснюють супроводження великих платників податків.

У разі відсутності за місцем реєстрації великого платника податків контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, облік такого платника податків за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, здійснюється або територіально найближчим контролюючим органом, що здійснює супроводження великих платників податків, або іншим контролюючим органом.

У разі прийняття рішення про переведення великого платника податків на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, чи інший контролюючий орган відповідні контролюючі органи зобов'язані протягом 20 календарних днів після прийняття такого рішення здійснити взяття на облік/зняття з обліку такого платника податків.

Великий платник податків, щодо якого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийнято рішення про переведення на облік у контролюючий орган, що здійснює супроводження великих платників податків, чи інший контролюючий орган, після взяття його на облік за новим місцем обліку зобов'язаний сплачувати податки за місцем попереднього обліку у контролюючих органах, а подавати податкову звітність та виконувати інші обов'язки, передбачені цим Кодексом, за новим місцем обліку.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В даному випадку, проаналізувавши встановлені судом обставини у взаємозв'язку з наведеними вище вимогами законодавства, беручи до уваги те, що позивачем не оскаржується рішення про його віднесення до категорії великих платників податків, а також те, що отримавши повідомлення, передбачене абз. 3 п. 64.7. ПК України, самостійно не став на облік у контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків, та відмовився змінювати місце податкового обліку відповідно до наведених вище вимог, суд зазначає, що відповідач прийняв законне рішення, яке прийнято на підставі, в межах повноважень відповідача та у спосіб, передбачений наведеними вище нормами ПК України. Відповідно, суд приходить до висновку про відсутність підстав для скасування оскаржуваного рішення та про відмову у задоволенні позову.

Керуючись вимогами 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Головуючий суддя О.А. Кармазін

Судді: В.П. Катющенко

Б.В. Санін