Постанова від 24.02.2015 по справі 826/262/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

24 лютого 2015 року 15:45 № 826/262/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Амельохіна В.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом до третя особаУправління Пенсійного фонду України у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк" Куреного О.В. Відділ реєстраційно-екзаменаційної роботи ДАІ з обслуговування м. Дніпропетровська №1

прозобов'язання вчинити певні дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Управління Пенсійного фонду України у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська (далі по тексту - позивач) звернулась з позовом до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк" Куреного О.В. (далі по тексту - відповідач) про зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем безпідставно відмовлено у включенні вимог позивача до реєстру акцептованих вимог кредиторів.

В судове засідання представник позивача не з'явився, однак у заявленому позові просив розглядати справу в порядку письмового провадження.

Представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечив, з тих підстав, що у даному випадку кредитором позивача являється не банківська установа, а фізична особа що несвоєчасно здійснила сплату збору.

В судовому засіданні 26.01.2015р. суд по справі перейшов в письмове провадження на підставі статті 128 КАС України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Управлінням Пенсійного фонду України у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська на підставі направлення від 15.04.2014р. № 57 та наказу № 128 від 14.04.20144р. проведено позапланову перевірку Центра надання послуг пов'язаних з використанням автотранспортних засобів з обслуговування м. Дніпропетровська та Солонянського району №1 підпорядкованого УДАІ ГУМВС України в Дніпропетровській області, щодо додержання діючого законодавства з питань нарахування збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій під час набуття права власності на легкові автомобілі та випадків послаблення працівниками Центра надання послуг пов'язаних з використанням автотранспортних засобів з обслуговування за сплатою власниками транспортних засобів збору з операцій під час набуття права власності на легкові автомобілі, що призвели до заниження вартості легкових автомобілів, та відповідно недоотримання спеціальним фондом Державного бюджету України додаткових зборів на виплату пенсії.

За результатами проведеної перевірки Управлінням Пенсійного фонду України у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська складено акт № 40 від 30 квітня 2014 року, яким встановлено, що 12 лютого 2014 року фізичною особою ОСОБА_2 придбано легковий автомобіль TOYOTA COROLLA згідно Довідки-рахунку від 12.02.2014р. № 092512, вартість об'єкта без ПДВ становить 137 291,67грн. Належить до сплати збору з операцій під час набуття права власності на легковий автомобіль за ставкою 3% в розмірі 4 118,75грн. Відповідно до квитанції № 11/11 від 20.02.2014р. ОСОБА_2 було здійснено сплату збору від вартості легкового автомобіля в розмірі 4 118,75грн. в ПАТ «Брокбізнесбанк» відділення №3 Дніпропетровського ГРВ м. Кривий Ріг, на розрахунковий рахунок 31116155700022, код отримувача 38031627, МФО 805012, банк отримувача ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, отримувач м. Кривий Ріг, Жовтневий р-н. Однак кошти на вказаний розрахунковий рахунок не надійшли.

Управлінням надіслано лист від 28.04.2014р. № 3328/03/44 Уповноваженій особі Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію ПАТ «Брокбізнесбанк» з проханням перерахувати кошти, однак така заява залишена відповідачем без реагування.

В подальшому Управлінням Пенсійного фонду України у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська скеровано до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію АТ «Брокбізнесбанк» заяву від 16.06.2014р. за № 4560/08/40 про визнання грошових вимог позивача, яка відповідно до поштового повідомлення про вручення отримана відповідачем 20.06.2014р.

Листом від 03.12.14р. № 59-кр позивачу відмовлено у включенні його до реєстру акцептованих кредиторів ПАТ «Брокбізнесбанк», оскільки на переконання відповідача у даному випадку кредитором позивача являється не банківська установа а фізична особа що несвоєчасно здійснила сплату збору.

Позивач не погоджується із такою позицією Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію ПАТ «Брокбізнесбанк», у зв'язку із чим просить суд зобов'язати відповідача включити грошові вимоги Управління Пенсійного фонду України у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська до реєстру акцептованих вимог кредиторів.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до пункту 7 статті 1 Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 400/97-ВР) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні в підрозділах Державної автомобільної інспекції Міністерства внутрішніх справ України, крім випадків забезпечення легковими автомобілями інвалідів згідно із законодавством та успадкування легкових автомобілів відповідно до закону.

Згідно пункту 2 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 року № 1740, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачується платниками на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до загального фонду державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Казначейства).

Пунктом 12 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій встановлено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні в підрозділах Державтоінспекції МВС, шляхом:

- купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством);

- міни;

- дарування (безоплатної передачі);

- успадкування (крім випадків успадкування легкового автомобіля відповідно до закону);

- з інших підстав, передбачених законодавством.

Відповідно до пунктів 13, 14, 15 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій, визначених пунктом 12 цього Порядку, сплачується у розмірі залежно від вартості легкового автомобіля, визначеної відповідно до договору купівлі-продажу, довідки-рахунку торговельних організацій, договору міни, довідки органів митної служби, акта експертної оцінки вартості автомобіля, інших документів, що підтверджують цю вартість, у розмірі:

3 відсотки - якщо вартість легкового автомобіля не перевищує 165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року;

4 відсотки - якщо вартість легкового автомобіля перевищує 165, але не перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року;

5 відсотків - якщо вартість легкового автомобіля перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року.

Органи державтоінспекції здійснюють реєстрацію легкових автомобілів лише за умови сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується документом про сплату цього збору.

Суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій, визначених пунктом 12 цього Порядку, сплачуються платниками на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до загального фонду державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства, за місцем проведення першої державної реєстрації в Україні легкового автомобіля в підрозділах Державтоінспекції МВС.

Разом з тим, пунктом 8.4 статті 8 Закону України від 05.04.2001 № 2346-ІІІ "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 2346-ІІІ) встановлено, що міжбанківський переказ виконується в строк до трьох операційних днів.

Згідно пункту 27.1 статті 27 Закону № 2346-ІІІ міжбанківський переказ здійснюється шляхом:

1) проведення суми переказу через кореспондентські рахунки, що відкриваються банками в Національному банку України;

2) проведення суми переказу через кореспондентські рахунки, що відкриваються банками в інших банках або в розрахунковому банку.

Загальні правила, види і стандарти розрахунків клієнтів банків та банків у грошовій одиниці України на території України, що здійснюються за участю банків визначає Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затверджена постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22.

Відповідно до пункту 1.4 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті безготівкові розрахунки - це перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді.

Пунктом 1.6 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті встановлено, що банк не має права визначати та контролювати напрями використання коштів клієнта та встановлювати інші, не передбачені договором або законом, обмеження його права розпоряджатися коштами на власний розсуд.

Як встановлено під час розгляду справи, 20 лютого 2014 року у відділенні №3 Дніпропетровського ГРВ ПАТ «Брокбізнесбанк» фізичною особою сплачено суму збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій відчуження легкових автомобілів в розмірі 4 118,75грн. відповідно до квитанції №11/11 від 20.02.2014р., проте за станом на 25 лютого 2014 року (з урахуванням вихідних днів) зазначені кошти не перераховані банком на рахунок Управління Пенсійного фонду України у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська.

Таким чином, Публічне акціонерне товариство "Брокбізнесбанк" не виконало свій обов'язок щодо перерахування на рахунок Управління Пенсійного фонду України у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська коштів по сплаті збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції відчуження легкових автомобілів в розмірі 4 118,75грн. протягом трьох операційних днів, а тому суд приходить до висновку про наявність обов'язку Публічного акціонерного товариство "Брокбізнесбанк" щодо перерахування бюджетних коштів за вимогою позивача, оскільки майно у розмірі 4 118,75грн. не належить банку на праві власності або управління.

Разом з тим, як встановлено під час розгляду справи, постановою Правління Національного банку України від 28 лютого 2014 року № 107 Публічне акціонерне товариство "Брокбізнесбанк" віднесено до категорії неплатоспроможних.

Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 28 лютого 2014 року № 9 розпочато процедуру виведення Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк" з ринку та здійснення в ньому тимчасової адміністрації з 3 березня 2014 року по 2 червня 2014 року та запроваджено тимчасову адміністрацію строком на три місяці з 3 березня 2014 року по 2 червня 2014 року.

Наказом уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію в Публічному акціонерному товаристві "Брокбізнесбанк" від 3 березня 2014 року № 248 заборонено здійснювати будь-які видаткові банківські операції, зокрема:

- видачу готівкових коштів на будь-які цілі за рахунками юридичних та фізичних осіб;

- перерахування безготівкових коштів на будь-які цілі за рахунками юридичних та фізичних осіб, крім платежів на користь Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк";

- погашення заборгованості та відсотків за кредитами, комісій та інших нарахувань відповідно до діючих договорів з клієнтами за рахунок встановлених лімітів овердрафту;

- операції з видачі кредитів та збільшення будь-якої заборгованості клієнтів за активними операціями (овердрафт, факторинг, лізинг, іпотека, тощо);

- тощо.

Вказаним наказом також з 3 березня 2014 року заборонено здійснювати оплату за укладеними правочинами та за господарськими договорами, операції з виплати заробітної плати співробітникам Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк", в тому числі розрахункові виплати при звільненні, без дозволу уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на тимчасову адміністрацію.

10 червня 2014 року Правлінням Національного банку України прийнято постанову № 339 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк".

Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 11 червня 2014 року № 45 розпочато ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк".

Відповідно до статті 34 Закону України від 23.02.2012 № 4452-VI "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (із змінами та доповненнями, далі - Закон № 4452-VI) Фонд розпочинає процедуру виведення неплатоспроможного банку з ринку та здійснення тимчасової адміністрації в банку на наступний робочий день після офіційного отримання рішення Національного банку України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних.

Відповідно до п.1 частини п'ятої ст. 36 Закону №4452-VI під час тимчасової адміністрації не здійснюється, зокрема, задоволення вимог вкладників та інших кредиторів банку.

Згідно пункту 3 частини третьої статті 37 Закону № 4452-VI уповноважена особа Фонду має право продовжувати, обмежувати або припиняти здійснення банком будь-яких операцій.

У відповідності до статті 46 Закону № 4452-VI уповноважена особа Фонду від імені Фонду виконує функції з ліквідації банку відповідно до цього Закону та приступає до виконання своїх обов'язків негайно після прийняття Фондом рішення про призначення уповноваженої особи Фонду.

З дня призначення уповноваженої особи Фонду:

1) припиняються всі повноваження органів управління банку (загальних зборів, спостережної ради і правління (ради директорів)) та органів контролю (ревізійної комісії та внутрішнього аудиту). Якщо в банку, що ліквідується, здійснювалася тимчасова адміністрація, з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку тимчасова адміністрація банку припиняється;

2) банківська діяльність банку завершується закінченням технологічного циклу конкретних операцій у разі, якщо це сприятиме збереженню або збільшенню ліквідаційної маси;

3) строк виконання всіх грошових зобов'язань банку та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав;

4) припиняється нарахування відсотків, неустойки (штрафу, пені) та застосування інших санкцій за всіма видами заборгованості банку;

5) відомості про фінансове становище банку перестають бути конфіденційними чи становити банківську таємницю;

6) укладення правочинів, пов'язаних з відчуженням майна банку чи передачею його майна третім особам, допускається в порядку, передбаченому статтею 51 цього Закону;

7) втрачають чинність публічні обтяження чи обмеження на розпорядження (у тому числі арешти) будь-яким майном (коштами) банку. Накладення нових обтяжень чи обмежень на майно банку не допускається.

Вимоги за зобов'язаннями банку, що виникли під час проведення ліквідації, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури.

Згідно з частиною третьою ст. 46 Закону №4452-VI, під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури. Вимоги за зобов'язаннями банку, що виникли під час проведення ліквідації, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури та погашаються у сьому чергу відповідно до статті 52 цього Закону.

Згідно статті 47 Закону № 4452-VI уповноважена особа Фонду визначається виконавчою дирекцією Фонду. До неї застосовуються правила та вимоги, визначені статтею 35 цього Закону.

Рішення уповноваженої особи Фонду є обов'язковими для виконання працівниками банку, що ліквідується.

Уповноважена особа Фонду:

1) діє без довіреності від імені банку, що ліквідується, має право підпису будь-яких договорів (правочинів), інших документів від імені банку;

2) звітує за результатами своєї роботи перед виконавчою дирекцією Фонду.

Статтею 48 Закону № 4452-VI встановлено, що уповноважена особа Фонду з дня свого призначення здійснює такі повноваження:

1) виконує повноваження органів управління банку;

2) приймає до свого відання майно (кошти) банку, вживає заходів щодо забезпечення його збереження, формує ліквідаційну масу та виконує функції з управління та реалізації майна банку;

3) складає не пізніше ніж через три дні з дня свого призначення перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду;

4) складає реєстр акцептованих вимог кредиторів та здійснює заходи щодо задоволення вимог кредиторів;

5) у встановленому законодавством порядку вживає заходів до повернення дебіторської заборгованості банку, заборгованості позичальників перед банком та повернення (витребування) майна банку, що перебуває у третіх осіб;

6) звільняє працівників банку відповідно до законодавства України про працю;

7) заявляє відмову від виконання договорів та в установленому законодавством порядку розриває їх;

8) передає у встановленому порядку на зберігання документи банку, які підлягають обов'язковому зберіганню;

9) виконує повноваження, які визначені частиною другою статті 37 цього Закону;

10) здійснює відчуження активів і зобов'язань банку в разі, якщо це було передбачено планом врегулювання, або в інших випадках за рішенням виконавчої дирекції Фонду.

Уповноважена особа Фонду може здійснювати інші повноваження, передбачені цим Законом та/або нормативно-правовими актами Фонду, які є необхідними для завершення процедури ліквідації банку.

Відповідно до частини першої ст. 49 Закону №4452-VI, уповноважена особа Фонду припиняє приймання вимог кредиторів після закінчення 30 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статті 45 цього Закону. Будь-які вимоги, що надійшли після закінчення цього строку, вважаються погашеними, крім вимог вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами.

Однак відповідно до наявних матеріалів справи, позивачем дотримано вимогу зазначеної норми, що відповідачем також не заперечується.

З урахуванням наведеного суд зазначає, що зобов'язання Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк" щодо перерахування на рахунок Управління Пенсійного фонду України у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська коштів по сплаті збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції відчуження легкових автомобілів в розмірі 4 118,75 грн. підлягають задоволенню в межах ліквідаційної процедури та після включення зазначених зобов'язань банку до реєстру акцептованих вимог кредиторів.

З огляду на встановлене, суд приходить до висновку про зобов'язання Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк" включити до реєстру акцептованих вимог кредиторів вимоги Управління Пенсійного фонду України у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська в розмірі 4 118,75 грн.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню частково.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Управління Пенсійного фонду України у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська задовольнити.

2. Зобов'язати Уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк" включити до реєстру акцептованих вимог кредиторів вимоги Управління Пенсійного фонду України Бабушкінському районі м. Дніпропетровська в розмірі 4 118,75 (чотири тисячі сто вісімнадцять ) грн. 75 коп.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя В.В. Амельохін