ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
06 лютого 2015 року 13:56 № 826/17771/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., при секретарі судового засідання Новик В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомАграрної біржі
доМіжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників
провизнання протиправним та скасування рішення від 31.10.2014 року №0000374050, -
за участю представників сторін:
від позивача - Яковченка Р.Г.,
від відповідача - Варченко А.О.
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася Аграрна біржа (надалі - позивач) з позовом до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників (надалі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 31.10.2014 року №0000374050.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.12.2014 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що оскаржуване рішення є протиправним, оскільки недоїмка щодо сплати єдиного внеску за перевіряємий період в Аграрної біржі відсутній.
У судове засідання 06.02.2015 року з'явилися представники сторін.
Представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд задовольнити їх з підстав викладених у позовній заяві.
При цьому, у даному судовому засіданні відповідача «Міжрегіональне головне управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників» замінено на «Міжрегіональне головне управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників», представник якого проти позову заперечував, підтримавши доводи, викладені у письмових запереченнях проти позову, в яких зазначено, що оскаржуване рішення прийнято у межах та на підставі наявних у до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників повноважень у зв'язку з наявною у позивача недоїмкою зі сплати єдиного внеску.
Розглянувши наявні в матеріалах справи документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, Міжрегіональним головним управлінням Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників прийнято рішення №0000374050 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 31.10.2014 року, яким за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування застосовано до Аграрної біржі штраф у розмірі 1 029,27 грн. та нарахувати пеню у розмірі 77,05 грн. за період з 21.10.2013 року до 31.10.2013 року, які протягом 10 робочих днів з дня отримання рішення підлягають перерахуванню (сплаті на рахунки Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників в сумі 1 106,32 грн.).
Вважаючи вищезазначене рішення протиправним, а, відтак, таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначається Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VI (надалі - Закон №2464-VI).
Приписами п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону №2464-VI передбачено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
При цьому, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону №2464-VI, платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (ч. 11 ст. 9 Закону №2464-VI).
Водночас, приписами ч.ч. 2 та 3 ст. 25 Закону №2464-VI визначено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
При цьому, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч. 10 ст. 25 Закону №2464-VI).
Згідно ч. 11 ст. 25 Закону №2464-VI, орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: 1) у разі ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 2) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум; 3) за донарахування органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску; 4) пункт 4 частини одинадцятої статті 25 виключено; 5) за неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховується єдиний внесок, накладається штраф у розмірі від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 6) за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.
Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу доходів і зборів вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу доходів і зборів, яким прийнято це рішення (ч. 14 ст. 25 Закону №2464-VI).
З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що штраф та пеня накладаються на платника єдиного внеску у разі несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску.
Як вбачається зі змісту оскаржуваного рішення, останнє прийнято контролюючим органом у зв'язку з виявленим фактом несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, внаслідок чого застосовано до Аграрної біржі штраф у розмірі 1 029,27 грн. та нарахувано пеню у розмірі 77,05 грн. за період з 21.10.2013 року до 31.10.2013 року.
Представником позивача наголошено, що у 2013 році Аграрною біржею єдиний внесок сплачено у повному обсязі, що, за його твердженням, підтверджується наданими до суду платіжними дорученнями.
Представником відповідача під час судового розгляду справи зазначено, що при прийнятті оскаржуваного рішення було допущено описку в частині періоду, за який нараховано штрафні санкції, із зазначенням, що належним періодом, протягом якого і виявлено порушення, є 2014 рік.
В якості підстав для висновку про вказані вище порушення з боку позивача представником відповідача вказано, що при подачі Аграрною біржею звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за вересень 2014 року останньою при поданні даної звітності було подано Таблицю 1 (в якій в рядку 8 визначено загальну суму єдиного внеску у розмірі 170510,82 грн.) та Таблицю 4 додатку 4 (в якій в рядку 8 визначено загальну суму єдиного внеску у розмірі 13 994,83 грн.), тобто, за твердженням представника відповідача, Аграрною біржею самостійно визначено суму єдиного внеску, що у загальному розмірі складає 184 505,56 грн.
На підтвердження вищезазначеного, представником відповідача надано суду копію зворотнього боку облікової картки платника єдиного внеску, згідно якої 20.10.2014 року Аграрною біржею нараховано єдиний внесок у розмірі 170 510,82 грн. та 13 994,83 грн. та у зв'язку з наявною переплатою утворилася недоїмка у розмірі 10 292, 71 грн., на підставі якої оскаржуваним рішенням і нараховано штрафні санкції.
Як вбачається з наявної у матеріалах справи копії звіту Аграрної біржі щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за вересень 2014 року, позивачем дійсно у рядку 8 Таблиці 1 «Нарахування єдиного внеску» визначено загальну суму єдиного внеску, що підлягає сплаті всього у розмірі 170 510,82 грн. та у рядку 8 Таблиці 4 «Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суми грошового забезпечення та на суми допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами» в якості загальної суми єдиного внеску вказано - 13 994,83 грн.
Проте, під час судового розгляду справи представником позивача повідомлено, що у звіті за вересень 2014 року позивачем двічі задекларовано одну й ту саму суму єдиного внеску одночасно у рядку 8 Таблиці 1 «Нарахування єдиного внеску» та у рядку 8 Таблиці 4 «Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суми грошового забезпечення та на суми допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами» у розмірі 13 994,83 грн.
Водночас, нормативно-правовим актом, що встановлює порядок, строки подання звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено суми єдиного внеску до органів доходів і зборів, та його форму, є Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 року №454 (надалі - Порядок №454).
Так, у відповідності до п. 3.1 Порядку №454, страхувальники, крім зазначених у пунктах 3.5, 3.6 цього розділу, а також страхувальники, зазначені в пункті 3.2 цього розділу, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з ФО - підприємцем, якщо виконувані роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у частині подання звіту за таких осіб зобов'язані формувати та подавати до органів доходів і зборів звіт протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду.
Звітним періодом є календарний місяць.
Звіт подається за формою згідно з додатком 4 до цього Порядку.
Звіт формується на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до Закону нараховується єдиний внесок (п. 4.1 Порядку №454).
При цьому, Таблиця 1 додатка 4 до цього Порядку формується та подається страхувальниками, що визначені пунктом 3.1 розділу III цього Порядку (п. 4.4 Порядку №454).
Приписами п. 4.7 Порядку №454 передбачено, що Таблицю 4 додатка 4 до цього Порядку формують та подають до органів доходів і зборів страхувальники, які нараховують та сплачують єдиний внесок за осіб із числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової та альтернативної служби), осіб рядового і начальницького складу.
З огляду на викладене вище вбачається, що Таблиця 4 додатка 4 заповнюється виключно страхувальниками, які нараховують та сплачують єдиний внесок за осіб із числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової та альтернативної служби), осіб рядового і начальницького складу.
Разом з тим, як зазначено представником позивача, Аграрна біржа не нараховує та не сплачує єдиний внесок з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової та альтернативної служби), осіб рядового і начальницького складу, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не заперечувалося під час судового розгляду справи, а, відтак, суд дійшов висновку, що станом на момент розгляду справи судом у позивача відсутній обов'язок щодо заповнення та подачі Таблиці 4 до звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у тому числі за вересень 2014 року.
При цьому, слід зазначити, що при подачі звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за жовтень 2014 року позивачем у Таблиці 4 відкориговано загальну суму єдиного внеску, що підлягає сплаті, зокрема, у зв'язку з виявленими неточностями при заповненні попереднього звіту за вересень 2014 року.
Таким чином, враховуючи відсутність у позивача станом на момент розгляду справи судом обов'язку щодо заповнення та подачі Таблиці 4 до звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у тому числі за вересень 2014 року, а також подальшого коригування загальної суми єдиного внеску, що підлягає сплаті, зокрема, у зв'язку з виявленими неточностями при заповненні попереднього звіту за вересень 2014 року, суд дійшов висновку про необґрунтованість оскаржуваного рішення про №0000374050 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 31.10.2014 року, оскільки фактично у звіті за вересень 2014 року позивачем двічі задекларовано одну й ту саму суму єдиного внеску одночасно у рядку 8 Таблиці 1 «Нарахування єдиного внеску» та у рядку 8 Таблиці 4 «Нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суми грошового забезпечення та на суми допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами», а, отже, єдиний внесок у розмірі 13 994,83 грн., не підлягає повторній сплаті (перерахуванню) позивачем.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому, суд, оцінюючи спірні дії відповідача, виходить з критеріїв оцінки рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, встановлених ч. 3 ст. 2 КАС України, до яких, зокрема, відносяться вчинення дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення дії.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а, відтак, такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позов Аграрної біржі задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників №0000374050 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 31.10.2014 року.
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок