ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
23 лютого 2015 року м. Київ № 2а-6053/10/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Кротюк О.В., ознайомившись із доповненнями до заяви про перегляд за нововиявленими обставинами ухвали та постанови суду в адміністративній справі
за позовомКиївського міського центру зайнятості
доОСОБА_1
простягнення безпідставно отриманих грошових коштів в якості допомоги по безробіттю в розмірі 24674,07 грн.,
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 червня 2010 року в адміністративній справі №2а-6053/10/2670 задоволено адміністративний позов Київського міського центру зайнятості про стягнення з ОСОБА_1 24674,07 грн.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2010 року вказану постанову суду першої інстанції скасовано та ухвалено нову, якою відмовлено в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 24 березня 2011 року скасовано ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2010 року, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 червня 2010 року залишено в силі.
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з заявою про перегляд постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 червня 2010 року в адміністративній справі №2а-6053/10/2670 за нововиявленими обставинами, у задоволенні якої ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 грудня 2011 року позивачу було відмовлено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05 квітня 2012 року ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 грудня 2011 року скасовано та прийнято нову ухвалу, якою задоволено заяву позивача про перегляд постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 червня 2010 року в адміністративній справі №2а-6053/10/2670 за нововиявленими обставинами, скасовано постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 червня 2010 року в адміністративній справі №2а-6053/10/2670, а справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 травня 2012 року справу №2а-7004/12/2670 за заявою ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 червня 2010 року в справі №2а-6053/10/2670 за позовом Київського міського центру зайнятості про стягнення з ОСОБА_1 безпідставного отриманих грошових коштів в якості допомоги по безробіттю в розмірі 24674,07 грн., прийнято до провадження.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 26 березня 2013 року скасовано ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 05 квітня 2012 року, а ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 08 грудня 2011 року залишено в силі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 травня 2013 року №2а-7004/12/2670 ухвалено не здійснювати провадження у справі №2а-7004/12/2670 за заявою ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 червня 2010 року в справі №2а-6053/10/2670 за позовом Київського міського центру зайнятості про стягнення з ОСОБА_1 безпідставного отриманих грошових коштів в якості допомоги по безробіттю в розмірі 24674,07 грн.
12 лютого 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із заявою про перегляд за нововиявленими обставинами:
- ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 травня 2013 року №2а-7004/12/2670 (просить її скасувати);
- постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 червня 2010 року №2а-6053/10/2670 (просить її скасувати). У вказаній заяві позивач також просить прийняти нову постанову, якою відмовити Київському міському центру зайнятості повністю.
Частинами 1, 2 статті 245 КАС України встановлено, що постанова або ухвала суду, що набрала законної сили, може бути переглянута у зв'язку з нововиявленими обставинами.
Підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є:
1) істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи;
2) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправильного перекладу, фальшивості документів або речових доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного або необґрунтованого рішення;
3) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, вини судді у вчиненні злочину, внаслідок якого було ухвалено незаконне або необґрунтоване рішення;
4) скасування судового рішення, яке стало підставою для прийняття постанови чи постановлення ухвали, що належить переглянути;
5) встановлення Конституційним Судом України неконституційності закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконано.
Особи, які брали участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право подати заяву про перегляд судового рішення суду будь-якої інстанції, яке набрало законної сили, за нововиявленими обставинами (ст.246 КАС України).
Стаття 245 КАС України не передбачає, які саме ухвали можуть бути предметом перегляду.
ВС України відзначив, що за змістом закону право суду на цей перегляд стосується лише тих рішень, якими закінчено розгляд справи та які набрали законної сили. Якщо ж судові рішення не є такими, їх перегляд на підставі статті 245 КАС виключається (постанова ВС України від 12.02.2008 р.).
Таке тлумачення відповідає завданням провадження за нововиявленими обставинами. Ухвалами суду, якими закінчено розгляд справи є ухвали про закриття провадження у справі або залишення позовної заяви без розгляду. Всі інші ухвали суду першої інстанції не є предметом перегляду справи за нововиявленими обставинами, оскільки закріплені у них висновки суду не мають незворотнього характеру і суд вправі сам коректувати їх у процесі розгляду справи без попереднього скасування ухвали (Науково-практичний коментар ст.245 КАС України, Ліга:Закон 9.2.1).
Таким чином, ухвала Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 травня 2013 року №2а-7004/12/2670 про нездійснення провадження за нововиявленими обставинами не може бути переглянута судом за нововиявленими обставинами, оскільки не є рішенням, яким закінчено розгляд справи та вирішено спір по суті, а також не має незворотнього характеру.
Згідно з п.1 ч.1 ст.109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Тому у відкритті провадження за нововиявленими обставинами щодо вимог про скасування ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 травня 2013 року №2а-7004/12/2670, за аналогією закону, слід відмовити.
Статтею 247 КАС України встановлено, що заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами може бути подано протягом одного місяця після того, як особа, яка звертається до суду, дізналася або могла дізнатися про ці обставини. При цьому заява про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами з підстави, передбаченої пунктом 1 частини другої статті 245 цього Кодексу, може бути подана не пізніше ніж через три роки з дня набрання судовим рішенням законної сили. У разі якщо така заява подана до адміністративного суду після закінчення цього строку, адміністративний суд відмовляє у відкритті провадження за нововиявленими обставинами, незалежно від поважності причини пропуску цього строку.
Відповідно до вимог ст.254 КАС України, постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
Зважаючи на те, що ухвала Вищого адміністративного суду України від 24 березня 2011 року, якою скасовано ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14 жовтня 2010 року, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 червня 2010 року залишено в силі, прийнята в порядку письмового провадження, сторонам її копії направлено 29 березня 2011 р., законної сили вона набрала 04 квітня 2011 р.
Таким чином, постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 червня 2010 року №2а-6053/10/2670 набрала законної сили набрала законної сили за наслідком її оскарження у касаційному порядку, - 04 квітня 2011 р.
Заява позивача про перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами подана 12 лютого 2015 року з підстави, передбаченої пунктом 1 частини другої статті 245 цього Кодексу, та більше, ніж через три роки з дня набрання законної сили постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 червня 2010 року №2а-6053/10/2670. Тому, у відкритті провадження за нововиявленими обставинами на підставі ст.247 КАС України слід відмовити.
На підставі вищенаведеного, п. 1 ч. 1 ст. 109, ст. 247 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Відмовити у відкритті провадження за нововиявленими обставинами за заявою ОСОБА_1 від 12 лютого 2015 року.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження надіслати позивачу негайно.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені ст.ст. 185-187 КАС України та набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 254 КАС України.
Суддя О.В. Кротюк