Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
24 лютого 2015 р. № 820/18877/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченко А.В. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості
до ОСОБА_1
про стягнення суми ,
Позивач, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з ОСОБА_1 заборгованість в розмірі 2852,04 грн.
В позовній заяві зазначено, що відповідач має заборгованість в розмірі 2852,04 грн. Вказана заборгованість самостійно відповідачем не сплачена, а тому позивач просить стягнути заборгованість в розмірі 2852,04 грн. в примусовому порядку.
Представник позивача в судове засідання не прибув, але надав до суду клопотання, в якому позовні вимоги підтримав в повному обсязі, позов просив задовольнити та розглядати справу за його відсутності.
Відповідач в судове засідання не прибув, про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, а тому суд приходить до висновку про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладене, суд відповідно до ст. 128 КАС України ухвалив проводити судовий розгляд справи в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного
ОСОБА_1 зверталась за сприянням у працевлаштуванні до державної служби зайнятості, де була зареєстрована з відкриттям персональних карток: вперше - з 13.01.2006 року по 08.09.2006 року; вдруге - з 16.08.2007 року по 15.02.2008 року та втретє з 17.03.2007 року по 23.10.2009 року.
Відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» їй був наданий статус безробітного. Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», «Порядку надання допомоги по безробіттю у тому числі, одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» призначена допомога по безробіттю.
Згідно Порядку розслідування страхових випадків та виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики № 60/62 від 13.02.2009р., Постанови правління Пенсійного Фонду України 13.02.2009 р. №7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за № 232/16248 розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення. Перевірка проводиться районними, міськрайонними та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника у разі, коли під час перебування особи на обліку як безробітної до центру зайнятості надійшла інформація від державних органів, підприємств, установ, організацій чи громадян про обставини, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг безробітній особі, яка відрізняється від поданих нею відомостей, або така інформація розміщена в засобах масової інформації. Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості. Для проведення перевірки центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні. Обмін інформацією здійснюється між Державним центром зайнятості, Державною податковою адміністрацією України та Пенсійним фондом України як центральними органами виконавчої влади.
У зв'язку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців за заявницьким принципом» структурними підрозділами Харківського міського центру зайнятості опрацьовано інформацію, яка надійшла з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців стосовно фізичних осіб-підприємців, які припинили підприємницьку діяльність згідно цього Закону. 01.08.2014 року в базу ЄІАС (NЕТ) внесені зміни, які свідчать, що ОСОБА_1 зареєстрована як ФО-П з 04.02.2003 року .
Згідно з п. 5 Порядку, Харківським міським центром зайнятості складений акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення № 261-ФОП від 08.10.2014 року, яким встановлено, що відповідач перебувала на обліку в центрі зайнятості з призначенням допомоги по безробіттю .
В заявах для надання статусу безробітного відповідач вказує, що не зареєстрована як фізична особа-підприємець. Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1 дата державної реєстрації - 04.02.2003 року. Дата та номер запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем, підстава для його внесення - 29.07.2014 року. № 24800060003008399, припинено. Згідно діючого законодавства якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення обставин.
У відповідності до вищезазначеного, директором Харківського міського центру зайнятості прийнятий наказ від 08.10.2014 року № 1543 про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 за період з 20.01.2006 року по 11.08.2006 року в сумі 2031,26 грн. та за період з 23.08.2007 року по 20.01.2008 року в сумі 820,78 грн.
Згідно до п.7 Порядку, наказ Харківського міського центру зайнятості разом з листом - претензією від 09.10.2014 року №ХМЦЗ-02-27081-22/14 з вимогою в добровільному порядку сплатити суму боргу в розмірі 2852 грн. 04 коп. було направлено відповідачу.
Також судом отримано та досліджено лист Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, згідно якого Відповідно до положень діючого у 2004 році Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п НОМЕР_1) зверталась до державного реєстратора і до Єдиного державного реєстру були внесені наступні записи: 27.12.2004 24800170000008399 Включення відомостей про фізичну особу-підприємця (п. 2 Прикінцевих положень ЗУ "Про державну реєстрацію «Державний реєстратор протягом 2004-2005, років при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки, відповідно до вимог статті 19 цього Закону, зобов'язаний провести заміну раніше виданих їм свідоцтв про державну реєстрацію на свідоцтва про державну реєстрацію єдиного зразку При цьому реєстраційний збір за заміну свідоцтва про державну реєстрацію не стягується.»); 28.12.2004 24800050000008399 Внесення рішення фізичної особи-підприємця про припинення підприємницької діяльності (ст. 47 ЗУ "Про державну реєстрацію Порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням. П. 1. Для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа повинні подати державному реєстратору (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заяву про припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем; документ, що підтверджує внесення плати за публікацію повідомлення про прийняття фізичною особою - підприємцем рішення щодо припинення підприємницької діяльності.
Наступним етапом діючий у 2004 році Закон України "Про державну реєстрацію" передбачав ст. 47 п. 9. Для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації подає державному реєстратору особисто (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням; свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця; довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах); довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості; довідки відповідних органів фондів соціального страхування про відсутність заборгованості або про те, що вона не перебувала на обліку.
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 документів передбачених п.9 ст. 47 Закону України "Про державну реєстрацію" не надала та протягом 2005-2014 року до державного реєстратора не зверталась.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 незаконно отримала допомогу по безробіттю, оскільки на час здійснення виплат відносилася до категорії зайнятого населення та сума незаконно отриманої допомоги по безробіттю відповідача складає в розмірі 2852 грн. 04 коп.
На момент розгляду справи вищезазначені кошти на загальну суму 2852,04 коп. Відповідачем службі зайнятості не відшкодовані.
При зазначених обставинах, вимоги позивача правомірні, обґрунтовані і підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 94, 160-163, 167, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, код НОМЕР_1, 61072, м. Харків, вул.23 Серпня, б.31-А, к.80) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137а, р/р 37177300802007 ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011, ОКПО 36224721) незаконно отриману допомогу по безробіттю в розмірі 2852 (дві тисячі вісімсот п'ятдесят дві) грн. 04 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Суддя Зінченко А.В.