Постанова від 12.02.2015 по справі 809/83/15

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" лютого 2015 р. Справа № 809/83/15

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Суддя: Остап'юк С.В.,

за участю секретаря: Гринчишин Х.І.,

позивача: ОСОБА_1,

представника відповідача: ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення за №000030 від 05.12.2014 року, -

ВСТАНОВИВ:

05.01.2015 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області (далі по тексту відповідач) про визнання про визнання протиправним та скасування рішення за №000030 від 05.12.2014 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що органом доходів і зборів протиправно, в порушення строку передбаченого статтею 250 Господарського кодексу України, оскаржуваним рішенням про застосування фінансових санкцій за №000030 від 05.12.2014 року застосував фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17 000 гривень. Вважає, що з цих підстав оскаржуване рішення підлягає скасуванню.

Позивач в судовому засідання позовні вимоги підтримала з мотивів викладених у позовній заяві, крім того, суду пояснила, що алкогольні напої, щодо яких зроблено висновок про наявність акцизних марок, які містять ознаки підроблення, придбані на підставі відповідних договорів поставки, на підтвердження чого суду надала копії договорів, видаткових та податкових накладних, сертифікатів відповідності на придбання продукції, а тому вважає, що відсутня її вина у реалізації алкогольних напоїв, акцизні марки яких містять ознаки підроблення. Просила скасувати оскаржуване рішення за №000030 від 05.12.2014 року.

Представник відповідача проти позову заперечив з мотивів викладених в письмовому запереченні, яке обґрунтоване тим, що Науково-дослідним експертно-криміналістичним центром при Управлінні МВС України в Івано-Франківській області проведено експертизу дев'яти марок акцизного податку на алкогольні напої, вилучених у магазині, де здійснює свою підприємницьку діяльність позивач, яким встановлено, що вказана кількість марок за способом нанесення зображення та первинними елементами захисту не відповідають маркам акцизного податку на алкогольні напої, які знаходяться в офіційному обігу, а тому відповідачем правомірно, у відповідності до статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів», винесено рішенням про застосування фінансових санкцій за №000030 від 05.12.2014 року. Просив в задоволенні позову відмовити повністю.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши докази, суд робить висновок, що адміністративний позов підлягає до задоволення частково, виходячи з таких мотивів.

26.03.2014 року старшим оперуповноваженим ВОВЕЗ ОУ ДПІ у місті Івано-Франківську, в межах кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 11.03.2014 року за №32014000000000012, з дозволу та в присутності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, за участю понятих, проведено огляд магазину «Марцепан», що знаходиться за адресою: вулиця Січових Стрільців, 45 В, селище міського типу Лисець, Тисменицький район, Івано-Франківська область, де здійснює свою господарську діяльність позивач.

Під час проведеного огляду виявлено алкогольні напої з наклеєними стрічками з зображенням «Козачка» та марками акцизного податку з наступними серіями та номерами, а саме: горілка ємністю 0,5 л. «Золото України», 25 АААЙ 784887, 25 АААЙ 784941, 25 АААЙ 784918, 25 АААЙ 784885, 25 АААЙ 784878; «Горілочка. Регулярна SILVER BLACK», 23 ААВД 237070, 23 ААВК 237635, 23 АААД 120520; «Златогор. Чиста сльоза», 23 АААЧ 290813, 23 АААЧ 290990, 23 АААЯ 290318, 23 АААЯ 290066; «Застільна забава», 25 АААЛ 759077, 25 АААЛ 759159, 25 АААЛ 759169, 25 АААЛ 759146; «Молодецька забава», 25 АААД 685800, 25АААД 685817, 25 АААД 685809; «Весела забава», 17 АААІ 001745, 17 АААР 001988; бальзам ємністю 0,25 л. «Давній рецепт 7 небес», Давній рецепт», 23 АААЕ 105286, 23 АААИ 106006, 23 АААА 105004, 23 АААВ 105148, 23 АААЇ 105382, 23 АААЇ 105478; 23 АААП 091227; горілка ємністю 0,25 л. «Горілочка», 23 ААБЇ 027838, 23ААБИ 027474.

Вказані лікеро-горілчані вироби, у зв'язку із тим, що марковані марками акцизного податку невстановленого взірця, вилучено та дев'ять марок акцизного податку на алкогольні напої: 25 АААЙ 784887, 04/13, 9,898 грн.; 23 ААВК 237635, 03/13, 9,174 грн.; 23 АААЧ 290813, 08/13, 9,898 грн.; 25 АААЛ 759077, 04/13, 9,898 грн.; 25 АААД 685800, 01/13, 9,174 грн.; 17 АААІ 001745, 01/13, 9,174 грн.; 23 АААВ 105148, 08/13,, 4,949 грн.; 23 ААБЇ 027838, 06/13, 4,949 грн.; 23 АААП 091227, 08/13, 4,949 грн., відповідачем направлено до Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при Управлінні МВС України в Івано-Франківській області для встановлення чи відповідають за способом нанесення зображення та первинними елементами захисту надані на дослідження марки акцизного податку тим, які перебувають в офіційному обігу, якщо ні, то яким способом виготовлені такі марки.

Згідно висновку експерта за №09/07-225 від 24.06.2014 року дев'ять марок акцизного податку на алкогольні напої: 25 АААЙ 784887, 04/13, 9,898 грн.; 23 ААВК 237635, 03/13, 9,174 грн.; 23 АААЧ 290813, 08/13, 9,898 грн.; 25 АААЛ 759077, 04/13, 9,898 грн.; 25 АААД 685800, 01/13, 9,174 грн.; 17 АААІ 001745, 01/13, 9,174 грн.; 23 АААВ 105148, 08/13, 4,949 грн.; 23 ААБЇ 027838, 06/13, 4,949 грн.; 23 АААП 091227, 08/13, 4,949 грн. за способом нанесення зображень та первинними елементами захисту не відповідають маркам акцизного податку на алкогольні напої, які знаходяться в офіційному обігу.

Всі зображення (крім номеру) на наданих трьох марках акцизного податку на алкогольні напої серіями та номерами 25 АААЛ 759077, 04/13, 9,898 грн.; 25 АААЙ 784887, 04/13, 9,898 грн.; 25 АААД 685800, 01/13, 9,174 грн. виготовлені плоским офсетним способом друку без ірисового розкату, номер виготовлений високим способом друку.

Всі зображення на наданих шести марках акцизного податку на алкогольні напої серіями та номерами 17 АААІ 001745, 01/13, 9,174 грн.; 23 ААВК 237635, 03/13, 9,174 грн.; 23 АААЧ 290813, 08/13, 9,898 грн.; 23 ААБЇ 027838, 06/13, 4,949 грн.; 23 АААП 091227, 08/13, 4,949 грн.; 23 АААВ 105148, 08/13, 4,949 грн. виготовлені плоским офсетним способом друку без ірисового розкату.

Матеріали кримінального провадження №32014000000000012 від 11.03.2014 року в частині виявленого факту зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка направлені відповідачу.

Відповідач на підставі отриманих матеріалів прийняв рішення про застосування до позивача фінансових санкцій, передбачених абзацом п'ятнадцятим статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів», у розмірі 17 000 гривень за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Відповідно до абзацу 3 частини 4 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Згідно підпункту 14.1.107 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

У відповідності до підпункту 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

Згідно пунктів 226.6, 226.7 статті 226 Податкового кодексу України маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць. Маркування вироблених в Україні алкогольних напоїв із вмістом спирту етилового від 1,2 до 8,5 відсотка об'ємних одиниць не здійснюється. Кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, місяць і рік випуску марки.

Постановою Кабінету Міністрів України за № 1251 від 27.12.2010 року, відповідно до пункту 226.3 статті 226 Податкового кодексу України Кабінетом Міністрів України затверджено Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Відповідно пункту 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з порушенням вимог цього Положення, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції; алкогольні напої з марками, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Пунктом 226.11 статті 226 Податкового кодексу України ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняються.

Таким чином, суб'єкти господарської діяльності, які здійснюють зберігання алкогольних напоїв, повинні додержуватись вимог абзацу третього частини четвертої статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів», статті 226 Податкового кодексу України та пункту 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №1251 від 27.12.2010 року щодо належного маркування алкогольних напоїв.

Згідно пункту 83.1 статті 83 Податкового кодексу України для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків є: експертні висновки (підпункт 83.1.3); інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на контролюючі органи (підпункт 83.1.6).

Пунктом 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за № 790, передбачено, що однією з підстав для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Враховуючи те, що висновком експерта №09/07-225 від 24.06.2014 року, встановлено підроблення марок акцизного податку, суд робить висновок про наявність підстав для застосування до позивача фінансових санкцій у відповідності до абзацу 15 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка.

Суд, у відповідності до статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішуючи питання про те, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, виходить з положень нормативних актів в редакціях, що діяли на момент виникнення цих правовідносин та зазначає зміст норм права відповідно до них.

Як встановлено судом, відповідачем виявлено зберігання суб'єктом підприємницької діяльності алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка 26.03.2014 року, таким чином, моментом виникнення даних правовідносин є дата виявлення допущеного порушення.

Відповідач, у відповідності до абзацу 15 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (в редакції Закону чинної з 31.07.2014 року) рішенням про застосування фінансових санкцій за №000030 від 05.12.2014 року застосував фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17 000 гривень, тобто у відповідності до редакції закону діючої на момент винесення оскаржуваного рішення.

Однак, відповідно до абзацу 15 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (в редакції Закону від 19.12.2013 року чинній на момент виникнення спірних правовідносин) до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 200 відсотків вартості товару, але не менше 8500 гривень.

Таким чином, відповідальність позивача за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, передбачена абзацом 15 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» чинним на момент виникнення даних правовідносин, тобто в розмірі 8 500 гривень.

Як наслідок, є протиправним та таким, що підлягає скасування рішення за №000030 від 05.12.2014 року Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області в частині застосування до ОСОБА_1 фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 8 500 (вісім тисяч п'ятсот) гривень, а позовні вимоги в цій частині підлягають до задоволення.

Оскільки, судом встановлено зберігання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, відповідальність за таке порушення передбачена абзацом 15 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (в редакції Закону від 19.12.2013 року чинній на момент виникнення спірних правовідносин), тому застосуванню та стягненню з фізичною особою-підприємця ОСОБА_1 підлягаю фінансові санкцій у вигляді штрафу в розмірі 8 500 гривень.

Щодо посилання позивача, як на підставу для задоволення позовних вимог, про пропущення відповідачем строку застосування адміністративно-господарських санкцій, встановлених статтею 250 Господарського кодексу України, суд зазначає наступне.

Згідно частини 1 статті 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Частиною 2 статті 250 Господарського кодексу України встановлено, що дія цієї статті не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи доходів і зборів.

Відповідно пункту 228.2 статті 228 Податкового кодексу України контроль за наявністю марок акцизного податку на пляшках (упаковках) алкогольних напоїв і на пачках (упаковках) тютюнових виробів під час їх транспортування, зберігання та продажу, а також у разі ввезення таких товарів на митну територію України здійснюють відповідні контролюючі органи.

Таким чином, в даному випадку на вказані правовідносини дія статті 250 Господарського кодексу України не поширюється.

Посилання позивача на ту обставину, що їй невідомо було що алкогольні напої, щодо яких зроблено висновок про наявність акцизних марок, що містять ознаки підроблення, не обґрунтовують позовних вимоги, оскільки суб'єкт господарської діяльності зобов'язаний пересвідчитись про належну якість товару, яку придбаває для реалізації.

Відповідно до статті 68 Конституції України незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Також, зазначені як підстава заявлених позовних вимог та обставини, що матеріали кримінального провадження №32014000000000012 від 11.03.2014 року не встановлено її вини у вчиненні будь-якого кримінального карного діяння та її не стосується, позову не обґрунтовують, оскільки підставою для застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу, які є адміністративно господарськими санкціями, є факт виявлення порушення статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а не факт вчинення злочину.

Кодексом адміністративного судочинства України (частина третя статті 2) передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Враховуючи вищевикладене, суд робить висновок про визнання протиправним та скасування рішення за №000030 від 05.12.2014 року Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області в частині застосування до ОСОБА_1 фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 8 500 (вісім тисяч п'ятсот) гривень, а даний адміністративний позов підлягає до часткового задоволення.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення за №000030 від 05.12.2014 року Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області в частині застосування до ОСОБА_1 фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 8 500 (вісім тисяч п'ятсот) гривень.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: Остап'юк С.В.

Постанова складена в повному обсязі 17.02.2015 року.