Господарський суд Чернігівської області
Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua
.Іменем України
24 лютого 2015 року справа № 927/63/15
Позивач: Фізична особа -підприємець ОСОБА_1,
АДРЕСА_1
Відповідач: Управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області,
17500, м. Прилуки, вул. Київська, 281
Третя особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Виконавчий комітет Прилуцької міської ради Чернігівської області, 17500, Чернігівська обл., м. Прилуки, вул. Незалежності, 82
Предмет спору: про стягнення 22431,29 грн.
Суддя Фетисова І.А.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_2 адвокат
від відповідача: не з'явився
від третьої особи: не з'явився
Позивачем подано позов про стягнення 9467,70 грн. боргу за надані послуг з пільгового перевезення пасажирів автомобільним транспортом за жовтень 2013 р. та листопад 2014 року згідно умов Договору № 1 від 08.02.2013р. на фінансування заходів з виконання державних програм соціального захисту.
Відповідач у відзиві на позов повідомив про невизнання позовних вимог, оскільки свої зобов'язання щодо відшкодування витрат понесених позивачем за пільгове перевезення пасажирів автомобільним транспортом відповідач виконує в повному обсязі. Відповідно до норм договору на фінансування заходів з виконання державних програм соціального захисту, головний розпорядник коштів місцевого бюджету забезпечує фінансування видатків на здійснення заходів з виконання захисту за рахунок субвенцій з державного бюджету у межах обсягів, затверджених у бюджеті м. Прилуки. Проведення розрахунків з позивачем відповідач здійснює у межах умов встановлених законодавством та договором № 1, тобто тільки в межах бюджетних асигнувань на відповідний рік.
Третя особа надала письмові пояснення, не заперечує проти прийняття рішення у відповідності до чинного законодавства. Просить розгляд справи провести без участі представника третьої особи.
Позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог, оскільки в прохальній частині позовної заяви було допущено помилку та зазначено листопад 2014 р., а фактично листопад 2013 р.
Відповідач повноважного представника в судове не направив. В судове засідання 24.02.2015 року відповідачем подано клопотання про розгляд справи без участі представника управління.
Враховуючи, що в матеріалах справи є докази належного повідомлення відповідача, третьої особи про час і місце розгляду справи, суд приходить висновку про розгляд справи за наявними матеріалами та без участі представників відповідача.
Розглянувши подані документи, з'ясувавши фактичні обставини, заслухавши повноважного представника позивача, дослідивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд, встановив:
Прийняти до розгляду подану позивачем заяву про уточнення позовних вимог, оскільки це не суперечить вимогам ст. 22 ГПК України, розгляд справи проводиться з урахуванням такої заяви позивача.
09.12.2009 р. позивачем (перевізник) та Виконавчим комітетом Прилуцької міської ради (третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача у справі, Організатор перевезень за договором) укладено Договір № 7 на перевезення пасажирів на міському автобусному маршруті загального користування.
05.07.2010 р. року позивачем (перевізник) та Виконавчим комітетом Прилуцької міської ради (третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача у справі, Організатор перевезень за договором) укладено Договір № 15 на перевезення пасажирів на міському автобусному маршруті загального користування.
Укладені правочини за своїм змістом та правовою природою є договорами перевезення.
Згідно ч.1 ст. 910 Цивільного кодексу України за договором перевезення пасажира одна сторона (перевізник) зобов'язується перевезти другу сторону (пасажира) до пункту призначення, а в разі здавання багажу - також доставити багаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання багажу, а пасажир зобов'язується сплатити встановлену плату за проїзд, а у разі здавання багажу - також за його провезення.
У відповідності до ст. 915 Цивільного Кодексу України перевезення, що здійснюється юридичною особою, є перевезенням транспортом загального користування, якщо із закону, інших нормативно - правових актів або ліцензії, виданої цій організації, випливає, що вона має здійснювати перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти за зверненням будь-якої особи. Договір перевезення транспортом загального користування є публічним договором.
Частиною 2 ст. 916 Цивільного кодексу України передбачено, що плата за перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти, що здійснюється транспортом загального користування, визначається за домовленістю сторін, якщо вона не встановлена тарифами, затвердженими у встановленому порядку. Пільгові умови перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти транспортом загального користування можуть встановлюватися організацією, підприємством транспорту за їх рахунок або за рахунок відповідного бюджету у випадках, встановлених законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно зі ст. 29 Закону України "Про автомобільний транспорт", автомобільним перевізником та автомобільним самозайнятим перевізником, які здійснюють перевезення пасажирів на договірних умовах, є суб'єкти господарювання, які відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надають послуги за договором перевезення пасажирів транспортним засобом, що використовується ними на законних підставах. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані надати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення пасажирів та перевезення пасажирів за регульованими тарифами, компенсацію відповідно до закону.
Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.31 Закону України "Про автомобільний транспорт" відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міських, приміських та міжміських, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, у якому встановлюються: перелік маршрутів загального користування, які буде обслуговувати автомобільний перевізник, умови організації перевезень, показники якості транспортного обслуговування населення, термін роботи автомобільного перевізника, зобов'язання органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо облаштування маршруту, підтримки проїзної частини автомобільної дороги та під'їзних шляхів у належному стані (тільки для міських автобусних маршрутів), розмір компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів, механізм їх виплати. У договір можуть бути включені інші питання за згодою сторін.
Згідно п.1. договору № 7 та договору № 15 організатор перевезень, відповідно до рішення конкурсного комітету надає перевізнику право на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування відповідно з додатком 1, а перевізник зобов'язується надавати транспортні послуги населенню згідно з Законом України "Про автомобільний транспорт", Постанови Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 року № 176 "Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорт" та на умовах, передбачених даним Договором.
Відповідно до п.1.3.8. договору № 7 та договору № 15 на позивача покладено обов'язок здійснювати пільгове перевезення пасажирів згідно з діючим законодавством.
Згідно п.5.1 договору № 7 договір укладений на 5 років з 09.12.2009 р. по 09.12.2014 р.
Згідно п. 5.1 договору № 15 договір укладений на 5 років з 5 липня 2010 р. по 05 липня 2015 р.
Окрім того, 03.12.2013 р. позивачем (перевізник) та Виконавчим комітетом Прилуцької міської ради (третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача у справі, Організатор перевезень за договором) укладено Договір № 5 на перевезення пасажирів на міському автобусному маршруті загального користування. Строк дії договору встановлений сторонами з 03.12.2013 року до 03.12.2018 року.
На виконання умов договорів позивачем надавались послуги з перевезення пільгової категорії мешканців м. Прилуки за маршрутами № 2Б "Ладанський шлях - Дослідна" та № 21 " 273 квартал - Дослідна".
Відповідно до п. 1.1.7 договорів № 7 та № 15 на Виконавчий комітет Прилуцької міської ради як Організатора перевезень згідно покладено обов'язок забезпечувати компенсацію втрат від перевезень пасажирів, яким згідно законодавства надано пільги на здійснення оплати поїздки, в рамках фінансування з державного бюджету.
08.02.2013 р. між позивачем (перевізником), замовником - Виконавчим комітетом Прилуцької міської ради Чернігівської області та головним розпорядником коштів місцевого бюджету - Управлінням праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області укладено Договір № 1 на фінансування заходів з виконання державних програм соціального захисту.
Згідно п.1.1. договору перевізник зобов'язується належним чином надавати соціальні послуги мешканцям м. Прилук, які згідно з чинним законодавством мають право на безоплатний проїзд (пільги учасникам бойових дій, учасникам війни, інвалідам війни І, ІІ, ІІІ груп, члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, особи, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною, особи з особливими трудовими заслугами, ветерана праці, дитини війни, опікуна дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, особи (ЧАЕС) - 1 категорії, особи (ЧАЕС) 2 категорії - ліквідатора, дитина (ЧАЕС) - інваліда, ветерана військової служби, ветерана органів внутрішніх справ, ветерана державної пожежної охорони, ветерана державної служби спеціального зв'язку, ветерана служби цивільного захисту, вдови (вдівця) ветерана служби цивільного захисту, ветерана державної кримінально-виконавчої служби, вдови (вдівця) ветерана державної кримінально-виконавчої служби, ветерана податкової міліції, вдови (вдівця) ветерана податкової міліції, реабілітованим, дитини-інваліда, інваліда І, ІІ групи по зору і з ураженням опорно-рухового апарату, інваліда І, ІІ (крім інвалідів по зору і з ураженням опорно-рухового апарату), інваліда ІІІ групи, жертви нацистських переслідувань, жертви нацистських переслідувань (інваліди І, ІІ, ІІІ груп), інваліда військової служби, слідчого прокурора на пенсії, дитини з багатодітної сім'ї, пенсіонера за віком) у подальшому іменовані "пільги", головний розпорядник коштів місцевого бюджету забезпечує фінансування видатків на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту за рахунок субвенцій з державного бюджету у межах обсягів, затверджених у бюджеті м. Прилуки. Замовник забезпечує контроль за перевезенням пільгових категорій громадян.
За умовами п. 2.1 договору перевізник зобов'язується якісно, вчасно і в повному обсязі надавати соціальні послуги мешканцям м. Прилуки, зазначеним у п. 1.1 договору. Надавати головному розпоряднику коштів місцевого бюджету розрахунки пасажиромісткості транспортних засобів, що здійснюють перевезення пасажирів пільгової категорії в звичайному режимі на автобусних маршрутах загального користування до 25 числа звітного місяця відповідно до методики нарахування та здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян міським автотранспортом за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Відповідно до п. 2.2 договору замовник перевіряє надані розрахунки і визначає розмір збитків від перевезення пасажирів пільгових категорій відповідно до методики нарахування та здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян міським автотранспортом за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Відповідно до п. 2.3. договору головний розпорядник коштів місцевого бюджету протягом 5 днів після отримання сум субвенцій державного бюджету здійснює розрахунки з Перевізником за надані послуги за умови виконання останнім вимог п.2.1. договору.
Згідно п.п. 3.1., 3.2. договору головний розпорядник коштів місцевого бюджету проводить щомісячно розрахунки з перевізником за надані пільги з урахуванням вимог п.п. 1.1., 2.2., 2.3. договору, форма оплати - безготівковий розрахунок.
У відповідності до п.п. 6.1, 6.2 договору, він вступає в силу з моменту підписання його сторонами та діє протягом року. Якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодна із сторін не повідомила про його припинення, то договір вважається дійсним на той же період.
Предметом заявленого позову є стягнення заборгованості відповідача саме на підставі договору № 1 на фінансування заходів з виконання державних програм соціального захисту.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 37 Закону України "Про автомобільний транспорт" пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами, забезпечують автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування. Види та обсяги пільгових перевезень установлюються замовленням, у якому визначається порядок компенсації автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів на маршрутах загального користування, збитків від цих перевезень.
Відшкодування за пільгові перевезення пасажирів автомобільним транспортом перевізникам визначається Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256 (далі - Порядок), Методикою нарахування та здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян міським автотранспортом за рахунок субвенції з державного бюджету м. Прилуки, затвердженого рішенням виконавчого комітету Прилуцької міської ради від 16.08.2010 року № 412 (далі - Методика).
Пунктом 2-1 Порядку розпорядниками коштів місцевих бюджетів визначено управління праці та соціального захисту населення, зокрема, Управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради.
Відповідно до п. 1 Порядку, він визначає, відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України, механізм фінансування компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Згідно п. 2 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення проводиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міста Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.
За умовами п. 2.1 договору № 1, перевізники до 25 числа звітного місяця подають Розрахунки пасажиромісткості транспортних засобів, що здійснюють перевезення пасажирів пільгової категорії в звичайному режимі на автобусних маршрутах загального користування.
Відповідно до п. 2.1 договору № 1, позивачем були подані Розрахунки пасажиромісткості транспортних засобів, що здійснюють перевезення пасажирів пільгової категорії в звичайному режимі на автобусних маршрутах загального користування.
Відповідно до поданих розрахунків пасажиромісткості, комісія з питань розрахунків обсягів компенсації витрат за перевезення пільгової категорії громадян автомобільним транспортом загального користування м. Прилуки, що діє при виконавчому комітеті Прилуцької міської ради, згідно п.п. 3.4, 3.5 Методики, проводить розрахунок суми компенсації за перевезення пільгової категорії громадян та розподіл між перевізниками бюджетних коштів, що передбачені на зазначені цілі.
За приписами абзаців 1, 4 пункту 5 Порядку, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення): до 22 числа місяця, що настає за звітним, щодо пільг, зокрема компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Згідно абз. 1, 4 п. 6 Порядку фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі актів звіряння, зазначених у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі: до 25 числа місяця, що настає за звітним, - щодо пільг, зокрема компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Між позивачем та відповідачем були підписані акти звіряння розрахунків за надані населенню послуги. З наданих позивачем актів вбачається, що сума заборгованості за пільгове перевезення пасажирів автомобільним транспортом станом на 01.01.2014 року та 01.02.2014 року складає 9873,65 грн.минулих років
Відповідно до п. 2.3 договору № 4 головний розпорядник коштів місцевого бюджету протягом 5 днів після отримання сум субвенцій державного бюджету здійснює розрахунки з Перевізником за надані послуги за умови виконання останнім вимог п. 2.1. даного договору.
Відповідачем частково сплачено суму компенсації за жовтень 2562 грн., що підтверджується матеріалами справи.
Згідно листа № 012-11/Д-932/64 від 05.01.2015 р. Управління праці та соціального захисту населення надано інформацією з питань розрахунків обсягів компенсації витрат за перевезення пільгової категорії громадян автомобільним транспортом загального користування по м. Прилуки відповідно до поданих розрахунків пасажиромісткості за жовтень та листопад 2013 року, які не були відшкодовані за жовтень 2013 р. в сумі 3411,89 грн., листопад 2013 р. - 6055,98 грн.
Листом виконавчого комітету Прилуцької міської ради від 05.01.2015 року за №012-11/Д-932/64 позивачу було повідомлено про проведені розрахунки комісії, з якого вбачається , що виконкомом визначено обсяги компенсацій за перевезення в 2013 році позивачем пасажирів на суму 76337,13 грн. з яких профінансовано 66869,26 грн., різниця становить 9467,87 грн.
Загальна сума не профінансованої відповідачем компенсації витрат за пільгове перевезення громадян автомобільним транспортом загального користування становить 6947,87 грн. за жовтень 2013 р. в сумі 3411,89 грн., листопад 2013 р. 6055,98 грн.
Позивачем заявлено до стягнення 9467,70 грн. заборгованості з компенсації витрат за перевезення пільгових категорій громадян, при цьому за матеріалами справи за жовтень 2013 р. - 3411,89 грн. та листопад 2013 р. - 6055,90 грн. , що становить 9467,87 грн.
При цьому, позивачем не заявлено про збільшення вимог на суму 0,17 грн.
Заперечення відповідача щодо відсутності коштів судом до уваги не приймається, так як відсутність бюджетних коштів передбачених у видатках Державного бюджету України не є підставою для звільнення відповідача від відповідальності за порушення зобов'язання. Крім того, законодавство, на яке посилається відповідач, стосується лише обов'язку відповідача не брати на себе зобов'язання, що перевищує кошторисні призначення і ніяким чином не стосується звільнення відповідача від відповідальності за порушення ним вже взятих на себе зобов'язань за підписаними ним чинними договорами.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України та ст. 193 Господарського кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За змістом ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
За приписами ч. 2 ст. 193 ГКУ кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Статтею 218 Господарського кодексу України визначено, що у разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов'язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов'язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів. Аналогічна норма закріплена ст. 617 Цивільного кодексу України.
Європейський суд з прав людини у рішеннях у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" (від 18.10.2005) та у справі "Бакалов проти України" (від 30.11.2004) вказав, що відсутність бюджетного фінансування (бюджетних коштів) не є виправданням бездіяльності. Окрім того, у постанові Верховного Суду України від 15.05.2012 р. у справі № 11/446 зазначено, що на підставі частини другої статті 617 ЦК, частини другої статті 218 ГК та рішення Європейського суду з прав людини у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18.10.2005 року відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України на відповідний рік, не виправдовує бездіяльність органу державної влади і не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.
Враховуючи вищевикладене, оскільки матеріалами справи підтверджується факт невиконання відповідачем зобов'язань з компенсації витрат за перевезення пільгових категорій громадян за Договором № 1 у встановлений строк, розмір заборгованості відповідає фактичним обставинам та на момент прийняття рішення доказів погашення заборгованості відповідач суду не надав, суд приходить висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача 9467,70 грн. відшкодування витрат за перевезення пільгової категорії громадян м. Прилуки за жовтень та листопад 2013 р. включно підлягають задоволенню в повному обсязі.
Оскільки спір виник у зв'язку з неправомірними діями відповідача, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 22,33,35,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту Прилуцької міської ради Чернігівської області (17500, Чернігівська область, м. Прилуки, вул. Київська, 281, код ЄДРПОУ 03196222) на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 реєстраційний номер НОМЕР_1) 9467,70 грн. відшкодування витрат за перевезення пільгових категорій громадян та 1827,00 грн. витрат зі сплати судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя І.А.Фетисова