18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
17 лютого 2015 року Справа № 925/2349/14
Господарський суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді Єфіменка В.В.,
з секретарем судового засідання Макарченко Н.П.;
за участю прокурора: Горобець С.О.
та представників сторін:
від позивача - Горбатюк Л.В. за довіреністю;
від відповідача 1 - Драченко В.С. за довіреністю;
від відповідача 2 - Кононенко О.В. за довіреністю;
від третьої особи (Регіональне відділення ФДМУ) - Черевична К.С. за довіреністю;
від третьої особи (ПАТ "ДАК "Автомобільні дороги України") - Питель Л.С. за довіреністю;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду Черкаської області в м. Черкаси справу
за позовом заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Державного агентства автомобільних доріг України м. Київ
до відповідача-1: Дочірнього підприємства "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" м. Черкаси
до відповідача-2: Приватного підприємства "Райагробудсервіс" с. Червона Слобода, Черкаський район, Черкаська область
ІІІ особа, які не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Черкаській області
ІІІ особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -1- публічне акціонерне товариство "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"
про визнання недійсним договору купівлі-продажу нерухомого майна підприємства, зобов'язання повернути в натурі все одержане за договором, -
Заступником прокурора Черкаської області заявлено позов з вимогами:
- визнати недійсним з моменту вчинення договір купівлі-продажу від 10.11.2014, зареєстрований в реєстрі за № 4714 укладений між дочірнім підприємством "Черкаський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "ДАК "Автомобільні дороги України" та приватного підприємства "Райагробудсервіс" щодо майнового комплексу загальною площею 730, 94 м2, що знаходиться по вул. Жовтнева, 21, с. Червона Слобода, Черкаського району, Черкаської області з тих мотивів, що відчуження об'єкта державної власності здійснювалося без згоди Фонду держмайна України;
- зобов'язати ДП "Черкаський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" та ПП "Райагробудсервіс" повернути один одному все одержане за договором купівлі продажу від 10.11.2014 зареєстрованого в реєстрі за № 4714;
- судові витрати покласти на "відповідача".
Вимоги прокурора вмотивовані, зокрема, так:
вказане вище майно у відповідності до свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії CAB № 624210, виданого виконавчим комітетом Червонослобідської сільської ради Черкаської області від 08.04.2008 № 48 є державною власністю, закріплено за ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», і, знаходиться у господарському віданні ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» відповідно до вимог чинного законодавства України.
Законом України «Про приватизацію державного майна» та Порядку відчуження об'єктів державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2007 №803.
Зокрема, ст. 1 Закону України «Про приватизацію державного майна» визначено, що відчуження майна, яке перебуває у державній власності, і майна яке належить Автономній Республіці Крим, на користь фізичних та юридичних осіб, які можуть бути покупцями відповідно до цього Закону є приватизацією державного майна.
Державну політику в сфері приватизації здійснюють Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва у районах і містах, органи приватизації в Автономній Республіці Крим, що становлять єдину систему державних органів приватизації в Україні (ст. 7 Закону).
У відповідності до ст. З Порядку відчуження об'єктів державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2007 № 803 його дія поширюється на відчуження майна, що передано казенним підприємствам, державним комерційним підприємствам (їх об'єднанням), установам та організаціям; майна, переданого Національній та галузевим академіям наук у безстрокове безоплатне користування (далі - суб'єкти господарювання).
Згідно ч. 1 ст. 6 даного Порядку відчуження майна здійснюється безпосередньо суб'єктом господарювання, на балансі якого перебуває таке майно, лише після надання на це згоди або дозволу (далі - згода) відповідного суб'єкта управління майном, який є представником власника і виконує його функції у межах, визначених законодавчими актами (далі - суб'єкт управління).
Частиною 4 ст. 6 вказаного Порядку відчуження майна, що перебуває на балансі суб'єкта управління, здійснюється за рішенням такого суб'єкта, крім нерухомого майна, а також повітряних та морських суден, суден внутрішнього плавання та рухомого складу залізничного транспорту, відчуження якого здійснюється лише за погодженням з Фондом державного майна.
Прокурор вважає, що відчуження державного майна повинно відбуватись виключно за погодженням з Фондом державного майна.
Регіональним відділення ФДМУ по Черкаській області жодних рішень щодо відчуження майна ДП «Черкаський облавтодор» не приймалось та відповідних погоджень Укравтодору не надавалось.
Прокурор посилається на те, що балансова вартість (залишкова) комплексу будівель та споруд в договорі станом на 17.06.2014 складала 1 521 390, 43 грн.
Листом Укравтодору від 22.09.2014 надано погодження на зменшення початкової ціни продажу зазначеного майна не більше, ніж на 30 %, у відповідності до п. 3.5 Інструкції про порядок списання, продажу та передачі в заставу майна.
За результатами проведеного аукціону (23.10.2014) переможцем торгів визнано ПП «Райагробудсервіс» з ціною продажу 1 277 967, 96 грн.
На підставі проведеного аукціону ДП «Черкаський облавтодор» уклало договір з ПП«Райагробудсервіс» про купівлю - продаж відповідного комплексу від 10.11.2014 у сумі 1 277 967, 96 грн.
Враховуючи те, що договір - купівлі продажу від 10.11.2014 майнового комплексу загальною площею 730, 94 м2, що знаходиться по вул. Жовтнева, 21, с Червона Слобода, Черкаського району, Черкаської області укладений між ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» та ПП «Райагробудсервіс» здійснено з порушенням вимог ст. 328 ЦК України, він підлягає визнанню недійсним на підставі ч. 1 ст. 203, ст. 215 ЦК України в судовому порядку.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених в позовній заяві та просив суд стягнути судові витрати з відповідача-1.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав письмові пояснення, подані до суду 15.01.2015, в яких зазначено, що доводи прокуратури про обов'язковість погодження відповідного відчуження майна з Фондом державного майна України є необґрунтованими, оскільки Фонд контролює розпорядження та використання активів господарських товариств, в яких здійснює функції управління корпоративними правами держави згідно із Законом України "Про управління об'єктами державної власності".
Відповідач - 1 у відзиві на позов та його представник в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити в задоволенні позову мотивуючи тим, що продаж нежитлових будівель та споруд загальною площею 730,94 кв.м, що знаходиться за адресою по вул.Жовтнева,21, с.Червона Слобода, Черкаського району, Черкаської області, здійснено у точній відповідності з положеннями діючого законодавства, Статуту та Інструкції про порядок списання, продажу та передачі в заставу майна ПАТ "ДАК "Автомобільні догори України". На час укладення та виконання договору об'єкт нерухомості був власністю товариства, а не держави.
Відповідач - 2 у відзиві на позов та його представник в судовому засіданні позовні вимоги не визнав вважаючи їх безпідставними посилаючись на те, що відповідно до аукціону, який відбувся 23.10.2014, підприємство купило спірне майно і повністю сплатило за нього 1 277 967,96 грн. в той час, як згідно висновку ТОВ "Незалежна експертна компанія "Правий берег" його вартість становила 706 367,57 грн. Продаж і ціна майна були узгоджені з ПАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" та Державним агентством автомобільних доріг України, а доказів того, що саме спірне майно передавалося у безстрокове безоплатне користування підприємствам Укравтодору прокурор не надав.
Третя особа (Регіональне відділення ФДМУ) у письмових поясненнях, наданих суду та її представник в судовому засіданні зазначила, що без висновку Фонду державного майна України з приводу порядку відчуження корпоративних прав та майна відповідача-1 не можливо зробити висновок щодо правового статусу (права власності) спірного об'єкта на час його продажу та правомірності застосування Порядку відчуження об'єктів державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2007 № 803 при укладанні спірного договору.
Третя особа (ПАТ "ДАК "Автомобільні дороги України") у відзиві на позов та його представник в судовому засіданні просив суд відмовити у задоволені позовних вимог посилаючись на те, що продаж комлексу нежитлових будівель та споруд загальною площею 730,94 кв.м, що знаходиться за адресою по вул Жовтнева,21, с.Червона Слобода, Черкаського району Черкаської області, здійснено у точній відповідності з положеннями діючого законодавства, Статуту та Інструкції про порядок списання, продажу та передачі в заставу майна ПАТ "ДАК "Автомобільні дороги України".
Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та подані сторонами докази, приходить до наступного.
Указом Президента України від 08.11.2001 № 1056 «Про заходи щодо підвищення ефективності управління дорожнім господарством України» і постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 221 «Про утворення відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» утворено відкрите акціонерне товариство «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (далі - Компанія).
Засновником, вищим органом і єдиним акціонером Компанії є держава в особі Державної служби автомобільних доріг України.
Компанію утворено шляхом передачі майна державних підприємств, що входили до складу Української державної корпорації по будівництву, ремонту та утриманню автомобільних доріг, дочірнім підприємствам.
У встановленому порядку найменування Компанії змінено із відкритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство. На час розгляду спору найменування Компанії - Публічне акціонерне товариство «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (далі-ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України»).
На весь розмір зареєстрованого статутного фонду Компанії випущено акції, 100 відсотків яких закріплено у державній власності із забороною їх відчуження, використання для формування статутних фондів будь-яких суб'єктів господарювання, передачі в управління будь-яким особам та вчинення будь-яких дій, наслідком яких може бути відчуження цих акцій з державної власності, зокрема передача в заставу, до прийняття окремого рішення щодо приватизації Компанії.
Згідно з п.1.1 Статуту ДП «Черкаський облавтодор», останнє створене відповідно до наказу Державної служби автомобільних доріг України від 09.04.2002 №156 на власності Компанії.
Предметом спору є договір купівлі-продажу від 10.11.2014, зареєстрованого в реєстрі за № 4714 укладений між ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» та ПП «Райагробудсервіс» щодо майнового комплексу загальною площею 730, 94 м2, що знаходиться по вул. Жовтнева, 21, с Червона Слобода, Черкаського району, Черкаської області.
Договір посвідчений нотаріально та зареєстровано в реєстрі за № 4714 (а.с.26-29).
Факт укладання правочину 10.11.2014 підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 29252615 (а.с.30-33).
Предметом спірного договору є комплекс нежитлових будівель та спору загальною площею 730, 94 м , що знаходиться за адресою по вул. Жовтнева, 21, с Червона Слобода, Черкаського району, Черкаської області.
В судовому засіданні з'ясовано, що рішенням виконкому Червонослобідської сільської ради від 04.03.2008 право власності на комплекс будівель, розташованих по вул.Жовтневій, буд.21 в с.Червона Слобода Черкаського району визнано за державою, що підтверджується дослідженими в судовому засіданні належним чином засвідченими копіями:
- свідоцтва про власності на нерухоме майно серії САВ № 681210;
- витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно серія ССІ № 313917(а.с.71-72).
Наказом ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» від 12.03.2014 №34 (погоджена наказом Державного агентства автомобільних доріг України від 06.03.2014 №82) затверджено Інструкцію про порядок списання, продажу та передачі в заставу майна ПАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" та дочірніх підприємств ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» (далі-Інструкція) (а.с.42-51).
Аналізуючи вищеназвану Інструкцію, суд приходить до наступного.
Визначений Інструкцією порядок приймання пропозицій про списання, продаж чи заставу майна, оцінка майна, порядок відчуження майна шляхом продажу (через біржі, на аукціоні, за конкурсом); порядок передачі майна в заставу зачіпають права, свободи і законні інтереси як громадян, так і юридичних осіб, а по суті мають міжвідомчий характер.
За приписами ст.1 Указу Президента України від 03.10.192 № 493192 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» встановлено, що з 1 січня 1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.
Пунктами 1- 4 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю, що зачіпають права, свободи та інтереси громадян або носять міжвідомчий характер передбачено, що державна реєстрація нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, які виступають суб'єктами нормотворення, здійснюється відповідно до Указу Президента України від 3 жовтня 1992 р. "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади" та цього Положення.
Державна реєстрація нормативно-правового акта полягає у проведенні правової експертизи на відповідність його Конституції та законодавству України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколам до неї, міжнародним договорам України, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та acquis communautaire, антикорупційної експертизи, а також з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, прийнятті рішення про державну реєстрацію цього акта, присвоєнні йому реєстраційного номера та занесенні до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.
Державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти, що зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер.
На державну реєстрацію подаються нормативно-правові акти, прийняті уповноваженими на це суб'єктами нормотворення у визначеній законодавством формі та за встановленою законодавством процедурою, що містять норми права, мають неперсоніфікований характер і розраховані на неодноразове застосування, незалежно від строку їх дії (постійні чи обмежені певним часом) та характеру відомостей, що в них містяться, у тому числі з грифами "Для службового користування", "Особливої важливості", "Цілком таємно", "Таємно" та іншими, а також прийняті в порядку експерименту.
Державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти будь-якого виду (постанови, накази, інструкції тощо), якщо в них є одна або більше норм, що:
а) зачіпають соціально-економічні, політичні, особисті та інші права, свободи й законні інтереси громадян, проголошені й гарантовані Конституцією та законами України, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколами до неї, міжнародними договорами України, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та acquis communautaire, а також з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, встановлюють новий або змінюють, доповнюють чи скасовують організаційно-правовий механізм їх реалізації;
б) мають міжвідомчий характер, тобто є обов'язковими для інших міністерств, органів виконавчої влади, а також органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, що не входять до сфери управління органу, який видав нормативно-правовий акт.
Суд приходить до висновку, що Інструкція про порядок списання, продажу та передачі в заставу майна як нормативний акт, який має міжвідомчий характер підлягає державній реєстрації в Міністерстві юстиції України.
Суд бере до уваги, що Інструкцією не визначено форму дозволу на списання та відчуження.
Із листа Компанії від 13.08.2014 № 1/19-10/2595 вбачається, що Компанія не надавала власне дозволу на відчуження шляхом продажу, а лише погоджувала можливість такого відчуження.
В судовому засіданні встановлено, що на підставі наказу Державного агентства автомобільних доріг України (далі - Укравтодор) від 07.08.2014 № 243 ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» надано дозвіл на відчуження шляхом продажу нерухомого майна на конкурентних засадах з початковою ціною не нижче залишкової вартості, (збільшеної на суму ПДВ) що складається з відповідних будівель та споруд загальною площею 730,94 м за адресою: вул. Жовтнева, 21, с Червона Слобода, Черкаського району, Черкаської області та обліковується на балансі філії «Черкаська ДЕД» ДП «Черкаський облавтодор» ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» (а.с.38-39; 40-41).
13.08.2014 на підставі наказу Укравтодору Компанією за № 1/19-10/1595 до дочірнього підприємства (далі-ДП) «Черкаський облавтодор» направлено лист про погодження відчуження майна, яке є предметом спірного договору і перебувало на балансі філії «Черкаська ДЕД» (а.с.40-41).
Листом від 13.08.2014 № 1/19-10/1595 компанія імперативно визначила, що реалізація майна повинна здійснюватись відповідно до норм чинного законодавства, на конкурсних засадах, з початковою ціною продажу не нижче залишкової вартості збільшеної на суму ПДВ (а.с.40-41).
Відповідно до висновку ТОВ «Незалежна експертна компанія «Правий беріг» вартість вказаного вище майна станом на 17 червня 2014 року становила 706 367, 57 грн. (без урахування податку на додану вартість) (а.с.70).
У відзиві на позов відповідач 1 зазначив, що згідно довідки ДП «Черкаський облавтодор» про комплекс будівель та споруд балансова вартість (залишкова) зазначеного нерухомого майна станом на 17.06.2014 складала 1 521 390, 43 грн. (а.с.118).
Розмір балансової вартості сторонами не оспорюється.
ДП «Черкаський облавтодор» 19.08.2014 укладено договір з Товарною біржею АПК ЦО України про надання послуг по організації та проведенню аукціону (публічних торгів) з продажу відповідного майна.
Початкова ціна продажу даного майна складала 1 825 668, 48 грн.
Призначений аукціон на 11.09.2014 не відбувся у зв'язку з відсутністю заявок на придбання майна (а.с.52).
П. 3.5 Інструкції на яку посилаються відповідачі визначено, що у разі проведення повторного аукціону чи торгів (у випадку відсутності заявок від потенційних покупців на встановлену дату проведення процедури продажу на конкурентних засадах) початкову ціну продажу може бути зменшено не більш як на 30 %, але за умови, що стартова ціна продажу не може бути меншою ніж залишкова вартість об'єкта, якщо інше не передбачено відповідним дозволом.
Компанія на підставі інформації ДП «Черкаський облавтодор» щодо не проведення аукціону, з метою проведення повторного аукціону 18.09.2014 звернулася до Укравтодору для погодження встановлення початкової ціни продажу даного нежитлового об'єкта на рівні ринкової вартості, визначеної незалежною оцінкою з врахуванням ПДВ (а.с.59).
Листом Укравтодору від 22.09.2014 Компанії надано погодження на зменшення початкової ціни продажу зазначеного майна не більше, ніж на 30 % (а.с.57).
03.10.2014 листом №1/16-10/2061 Компанія дозвіл не надавала, а не заперечувала щодо зменшення початкової ціни продажу майна (розташованого по вул. Жовтнева 21 в с. Червона слобода) не більше, ніж на 30% (а.с.58).
06.10.2014 ДП «Черкаський облавтодор» до товарної біржі надіслано листа №1397/11 про зменшення стартової ціни продажу вказаного вище нерухомого майна на 30% та установлення початкової ціни продажу в сумі 1 277 967 грн. 96 коп. (з ПДВ), тобто за ціною яка нижча від залишкової його вартості на 243 422,47 грн. (а.с.60).
З матеріалів справи вбачається, що за результатами проведеного 23.10.2014 аукціону переможцем торгів згідно протоколу №1 визнано учасника №1 ПП «Райагробудсервіс» з ціною продажу 1 277 967, 96 грн. (а.с.34-35).
10.11.2014 р. між ДП «Черкаський облавтодор» та ПП «Райагробудсервіс» було укладено договір купівлі-продажу комплексу майна за ціною 1 277 967,96 гривень, які отримані ДП «Черкаський облатводор» у повному обсязі (а.с.26-28).
На підставі вищевказаного договору право власності на комплекс майна з реєстровано за покупцем - ПП «Райагробудсервіс» (а.с.30-33).
Майновий комплекс, який є предметом спірного договору у відповідності до свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії CAB № 624210, виданого виконавчим комітетом Червонослобідської сільської ради Черкаської області від 08.04.2008 № 48 був державною власністю та закріплений за Компанією і знаходився у господарському віданні ДП «Черкаський облавтодор» (а.с.71-72).
Суд вважає, що зміна правового режиму майна, що перебуває у державній власності повинна відбуватися у порядку, встановленому Законом.
Державне майно може відчужуватись шляхом продажу як Фондом державного майна України, так і господарюючими суб'єктами, яким таке майно передано власником на різних правових режимах (праві господарського відання та праві оперативного управління).
Відчуження державного майна здійснюється у відповідності до Закону України «Про приватизацію державного майна» та Порядку відчуження об'єктів державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2007 №803 (далі-Порядок).
Зокрема, ст. 1 Закону України «Про приватизацію державного майна» визначено, що відчуження майна, яке перебуває у державній власності, і майна яке належить Автономній Республіці Крим, на користь фізичних та юридичних осіб, які можуть бути покупцями відповідно до цього Закону є приватизацією державного майна.
Державну політику в сфері приватизації здійснюють Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва у районах і містах, органи приватизації в Автономній Республіці Крим, що становлять єдину систему державних органів приватизації в Україні (ст. 7 Закону).
У відповідності до ст. З Порядку відчуження об'єктів державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2007 № 803 його дія поширюється на відчуження майна, що передано казенним підприємствам, державним комерційним підприємствам (їх об'єднанням), установам та організаціям; майна, переданого Національній та галузевим академіям наук у безстрокове безоплатне користування (далі - суб'єкти господарювання).
Ч. 1 ст. 6 Порядку передбачено, що відчуження майна здійснюється безпосередньо суб'єктом господарювання, на балансі якого перебуває таке майно, лише після надання на це згоди або дозволу (далі - згода) відповідного суб'єкта управління майном, який є представником власника і виконує його функції у межах, визначених законодавчими актами (далі - суб'єкт управління).
Ч. 4 ст. 6 вказаного Порядку визначено, що відчуження майна, що перебуває на балансі суб'єкта управління, здійснюється за рішенням такого суб'єкта, крім нерухомого майна, а також повітряних та морських суден, суден внутрішнього плавання та рухомого складу залізничного транспорту, відчуження якого здійснюється лише за погодженням з Фондом державного майна.
Суд приходить до висновку, що продаж майнового комплексу, який знаходився у господарському віданні ДП «Черкаський облавтодор» повинен був здійснюватись тільки після погодження із Фондом державного майна України.
За змістом ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Крім того, ст. 658 ЦК України передбачено, що право продажу товару, крім випадків примусового продажу та інших випадків, встановлених законом, належить власникові товару. Якщо продавець товару не є його власником, покупець набуває право власності лише у випадку, якщо власник не має права вимагати його повернення.
Згідно ст. 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
За приписами ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Враховуючи те, що договір - купівлі продажу від 10.11.2014 про продаж майнового комплексу загальною площею 730, 94 м2, що знаходиться по вул. Жовтнева, 21, с. Червона Слобода, Черкаського району, Черкаської області укладений між ДП «Черкаський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» та ПП «Райагробудсервіс» з порушенням вимог ст. 328 ЦК України, він підлягає визнанню недійсним.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що заявлені прокурором позовні вимоги є доведеними, а тому підлягають до повного задоволення.
На підставі ст.49 ГПК України з відповідачів для зарахування до державного бюджету України необхідно стягнути судовий збір в сумі 1218 грн.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд -
Позов задовольнити повністю.
Визнати недійсним з моменту вчинення договір купівлі-продажу від 10.11.2014, зареєстрований в реєстрі за № 4714 укладений між дочірнім підприємством "Черкаський облавтодор" ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (код 31141625) та приватним підприємством "Райагробудсервіс" (код 32089928) щодо майнового комплексу загальною площею 730, 94 м2, який знаходиться по вул. Жовтнева, 21, с. Червона Слобода, Черкаського району, Черкаської області.
Зобов'язати дочірнє підприємство "Черкаський облавтодор" публічне акціонерне товариство «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (код 31141625) та приватне підприємство "Райагробудсервіс" (код 32089928) повернути один одному все одержане за договором купівлі-продажу від 10.11.2014 зареєстрованого в реєстрі за № 4714.
Стягнути судовий збір у розмірі 609 грн. з дочірнього підприємства "Черкаський облавтодор" ПАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (код 31141625, бульв.Шевченка,389, м. Черкаси, 18006) із зарахуванням до держбюджету України.
Стягнути судовий збір у розмірі 609 грн. з приватного підприємства "Райагробудсервіс" (код 32089928, вул.Чигиринське шосе,24, с.Червона Слобода Черкаського району, 19604) із зарахуванням до держбюджету України.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду протягом 10 денного строку з дня складення повного тексту рішення.
Повне рішення складено і
підписано 23.02.2015 (понеділок)
Суддя В.В.Єфіменко