19 лютого 2015 рокусправа № П/811/951/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Божко Л.А.
суддів: Лукманової О.М. Прокопчук Т.С.
за участю секретаря судового засідання: Фірсіка Д.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07 травня 2014 р. по справі за позовом Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області до Гайворонської районної ради про зобов'язання вчинити певні дії, -
У квітні 2014 року Державна фінансова інспекція у Кіровоградській області звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просила суд зобов'язати Гайворонську районну раду виконати пп.3,4 листа - вимоги від 08.10.2013 року №11-08-15-15/6172 та усунути фінансові порушення на загальну суму 335330,99 грн., виявлені під час проведення ревізії та відображені в акті ревізії від 26.09.2013 року №08-09/206.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07 травня 2014 р. в задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду обґрунтовано тим, що відповідач вжив усіх заходів реагування на лист-вимогу, що лежать у площині використання права на проведення претензійної роботи, відображення дебіторської та кредиторської заборгованості, переукладення договорів оренди тощо.
Не погодившись із постановою суду першої інстанції, позивач звернувся із апеляційною скаргою, у якій просить скасувати постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07 травня 2014 р. та прийняти нову постанову, якою зобов'язати Гайворонську районну раду виконати виконати пп.3,4 листа - вимоги від 08.10.2013 року №11-08-15-15/6172 та усунути фінансові порушення на загальну суму 335330,99 грн.,
Відповідач надав заперечення на апеляційну скаргу, в яких, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просить апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області залишити без задоволення, а постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07 травня 2014 р. - без змін.
Сторони, які належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явились, у зв'язку з чим, відповідно до ст..41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалась.
Дослідивши зміст апеляційних скарг та інші матеріали справи, колегія судів апеляційного суду дійшла висновку, що апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до п.1.4.1 Плану контрольно-ревізійної роботи ДФІ в Кіровоградській області на ІІІ квартал 2013 року проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Гайворонської районної ради за період з 01.01.2011 по 01.08.2013, результати якої оформлено актом ревізії №08-09/206 від 26.09.2013р. .
За результатами ревізії направлено вимоги щодо усунення виявлених від 08.10.2013 р. №11-08-15-15/6172 (а.с.31-33). Термін виконання вимог, визначених листом - вимогою, встановлено до 06.11.2013 року.
Так , пунктом.3 вимоги,в розділі 7 акту ревізії ревізори дійшли висновку, що Гайворонською районною радою проведено видатки на оплату послуг по вивезенню сміття, без отримання зазначених послуг на загальну суму 5907,05 грн.
Згідно з висновками ревізії порушення допущено завідувачем господарського підрозділу ОСОБА_1, яким підписувались акти виконаних робіт по вивезенню сміття.
Пунктом 3 вимоги зобов'язано провести претензійно-позовну роботу щодо повернення коштів Гайворонським КПП, в іншому випадку стягнути з осіб, винних у проведені видатків на оплату за послуги по вивезенню сміття, без отримання зазначених послуг, шкоду у порядку та розмірі, встановленому ст.ст.130-136 КЗпП України.
На вказану претензію, Гайворонським ККП надано відповідь від 13.11.2013 р. №196, якою відповідача повідомлено, що розглянути претензію не представляється можливим, оскільки у Гайворонському ККП відсутні довідка зустрічної звірки Держфінінспеції від 16.09.2013 року №04-10/823 та акт перевірки Гайворонської районної ради .
Пунктом.4 вимоги,в розділі 7 акту ревізії ревізори дійшли висновку, що через невідповідність процентного співвідношення у договорах по відшкодування орендарями витрат Гайворонської районної ради на оплату комунальних послуг, енергоносіїв та не відповідності сум у виставлених рахунках орендарям на відшкодування витрат по КТКВ 010116 "Органи місцевого самоврядування" за КЕКВ 1163 "Оплата електроенергії" проведено покриття витрат сторонніх юридичних осіб (орендарів) на загальну суму 17780,67 грн., в тому числі за 2012 рік - 8075,75 грн., по КЕКВ 2273 "Оплата електроенергії" за 7 місяців 2013 року - 9704,92 грн., за КЕКВ 2273 "Оплата електроенергії" на загальну суму 9704,92 грн. По КТКВ 250404 "Інші видатки" проведено покриття витрат сторонніх юридичних осіб (орендарів) на загальну суму 318101,51 грн., в тому числі по КЕКВ 1111 "Заробітна плата" за 2011 рік на суму 61207,90 грн., за 2012 рік -52047,97 грн., по КЕКВ 2111 "Заробітна плата"за 7 місяців 2013 року - 59524,93 грн., по КЕКВ 1120 "Нарахування на оплату праці"за 2011 рік на суму 34879.86 грн., за 2012 рік - 29659,83 грн., по КЕКВ 2120 "Нарахування на оплату праці" за 7 місяців 2013 - 33920,80 грн., по КЕКВ 1166 "Оплата інших енергоносіїв" за 2011 рік на суму 13429,66 грн., за 2012 рік - 14283,66 грн., по КЕКВ 2275 "Оплата інших енергоносіїв" за 7 місяців 2013 року на суму 19404,62 грн.
За КТКВ 010116 по розрахунках з управлінням агропромислового розвитку Гайворонської РДА занижено кредиторську заборгованість по КЕКВ 1163 "Оплата електроенергії" за 2012 рік на загальну суму 3329,87 грн. ПО КТКВ 250404 по розрахунках з фінансовим управлінням Гайворонської РДА занижено кредиторську заборгованість за 2012 рік на загальну суму 25958,55 грн.
Дані порушення допущені головним бухгалтером ОСОБА_2, яка в своєму пояснення зазначила, що з метою уникнення позабюджетної заборгованості, рахунки орендарям виставлялись в межах їхніх кошторисних призначень.
Пунктом 4 листа - вимоги від 08.10.2013 р.№11-08-15-15/6172, відповідача зобов'язано відобразити дебіторську заборгованість за юридичними особами щодо яких здійснено безпідставні витрати. Провести претензійно-позовну роботу з орендарям щодо відшкодування коштів. В іншому випадку стягнути з особи, винної у безпідставному покритті за рахунок бюджетних коштів витрат сторонніх юридичних осіб на суму 335882,18 грн., шкоду у порядку та розмірі встановленому ст.ст.130-136 КЗпП України.
Відобразити кредиторську заборгованість в загальній сумі 29288,42 грн. перед юридичними особами (орендарями), якими здійснено відшкодування витрат Гайворонської райради в завищеному обсязі.
Привести у відповідність (переукласти) договори оренди та договори про відшкодування витрат Гайворонської районної ради на утримання комплексу відповідності займаних площ та належних частин відшкодування витрат у процентному співвідношенні від займаної площі до загальних витрат.
За результатами ревізії направлено вимогу щодо усунення виявлених від 08.10.2013 р. №11-08-15-15/6172. Термін виконання вимог, визначених листом - вимогою, встановлено до 06.11.2013 року.
Вимогу Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області від 08.10.2013 р. №11-08-15-15/6172 про усунення виявлених ревізією порушень відповідачем не оскаржено, названа вимога не скасована у встановленому порядку.
У відповідності до статті 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Згідно із статтею 4 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Суд апеляційної інстанції, не погоджується з доводами відповідача, що розглянути претензію не представляється можливим, оскільки у Гайворонському ККП відсутні довідка зустрічної звірки Держфінінспеції від 16.09.2013 року №04-10/823 та акт перевірки Гайворонської районної ради. Крім того, в пункті 3 листа вимоги не міститься прізвища особу, яку позивач вважає винною, і з кого, як на думку позивача повинна бути стягнута шкода.
Як вбачається з матеріалів справи, особисто начальником ККП ОСОБА_3 та старшим бухгалтером ОСОБА_4 отримано примірник довідки, під особисті підписи.
Відповідно до п.35 Порядку №550, виявленні допущенні об'єктом контролю порушення законодавства, контроль за дотриманням якого віднесено до контролюючого органу, фіксуються в констатуючій частині акта ревізії з обов'язковим посиланням на норми законів чи інших нормативно -правових актів, які порушено, та зазначенням винних у їх допущенні осіб.
На сторінці 14 розділу 8 «Взяття на облік зобов'язань, у тому числі фінансових. Стан розрахункової дисципліни та виконання господарських угод» акта ревізії від 26.09.2013 №08-09/206, зазначено, що дане порушення допущено завідувачем господарського підрозділу ОСОБА_1, яким підписувались акти виконаних робіт по вивезенню сміття та який в своїх поясненнях не заперечував проти даного правопорушення.
Таким чином, вимоги Держфінінспеції не виконано, адже незаконно проведенні видатки на оплату послуг по вивезенню сміття без отримання зазначених послуг на загальну суму 5907, 07 грн.
Щодо решти позовних вимог, то вони не підлягають задоволенню, оскільки матеріали справи містять докази, що вимоги позивача стосовно відшкодування сум на момент розгляду спору у суді першої інстанції були виконані Гайворонською районною радою.
Як свідчать матеріали справи, Пунктом 4 листа - вимоги від 08.10.2013 р.№11-08-15-15/6172, відповідача зобов'язано відобразити дебіторську заборгованість за юридичними особами щодо яких здійснено безпідставні витрати. Провести претензійно-позовну роботу з орендарям щодо відшкодування коштів. В іншому випадку стягнути з особи, винної у безпідставному покритті за рахунок бюджетних коштів витрат сторонніх юридичних осіб на суму 335882,18 грн., шкоду у порядку та розмірі встановленому ст.ст.130-136 КЗпП України.
Відобразити кредиторську заборгованість в загальній сумі 29288,42 грн. перед юридичними особами (орендарями), якими здійснено відшкодування витрат Гайворонської райради в завищеному обсязі.
Привести у відповідність (переукласти) договори оренди та договори про відшкодування витрат Гайворонської районної ради на утримання комплексу відповідності займаних площ та належних частин відшкодування витрат у процентному співвідношенні від займаної площі до загальних витрат.
Судом першої інстанції встановлено, що на виконання листа - вимоги, відповідачем відображено та погашено дебіторську заборгованість за Орендарями - Державною інспекцією сільського господарства в Кіровоградській області, ЦРА № 26 ПАТ "Ліки Кіровоградщини", Головним управлінням юстиції в Кіровоградській області, Фінансовим управлінням райдержадміністрації.
Також з усіма орендарями була проведена претензійна робота, що підтверджується долученими до справи копіями претензій .
Завдяки проведеним заходам були відшкодовані витрати в повному обсязі Державною інспекцією сільського господарства в Кіровоградській області -1504,82 грн., ЦРА №26 ПАТ "Ліки Кіровоградщини" - 6229,63 грн., Головним управлінням юстиції в Кіровоградській області - 263,33 грн., Фінансовим управлінням райдержадміністрації - 6558,24 грн. (а.с.78-88).
Частково відшкодовані витрати Гайворонською районної державною адміністрацією - на оплату електропостачання орендованого майна за 2012 р. - 7939.91 грн., за 7 місяців 2013р. - 7969.28 грн., з врахуванням переплати за 2011 рік 2571,28 грн., всього сплачено заборгованість - 13391,91 грн.
Про вжиті заходи відповідачем було проінформовано позивача листом від 21.10.2013 року №01-39/216-1.
Зокрема, відображена і погашена кредиторська заборгованість перед орендарями - управлінням АПР райдержамінстрації 3329,87 грн., фінансовим управлінням райдержадміністрації 25958,55 грн., всього 29288,42 грн. шляхом взаємозаліку зобов'язань по відшкодуванню витрат протягом 4 місяців 2014 року; переукладені договори оренди та відшкодування витрат з орендарями у відповідності із займаними площами .
Крім того, з метою виконання листа - вимоги, відповідачем направлено претензії до Гайворонської районної державної адміністрації та управління агропромислового розвитку Гайворонської РДА .
На вказані претензії, Гайворонською РДА та Управлінням агропромислового розвитку Гайворонської РА надано відповіді від 26.04.2014 року №04-42/259/2 та від 16.04.2014 року №01-43/38/2, якими відповідача повідомлено про можливість задоволення вказаних претензій .
Таким чином, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача виконати пункт 4 вимоги є незаконними, через те, що такі вимоги фактично виконані відповідачем.
Як свідчить зміст постанови Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07 травня 2014 року суд першої інстанції не надав оцінки названим обставинам, які свідчать про часткове виконання вимог позивача на час розгляду спору.
Оскільки рішення суду першої інстанції про задоволення позову у повному обсязі прийнято без врахування всіх обставин справи, воно підлягає скасуванню згідно норм ст. 202 КАС, а позов та апеляційна скарга - частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області задовольнити задовольнити частково.
Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07 травня 2014 року - скасувати.
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Гайворонську районну раду виконати п.3 листа вимоги від 08.10.2013 року №11-08-15-15/6172 та усунути фінансові порушення на суму 5907, 05 грн.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту винесення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня викладення повного тексту постанови.
Головуючий: Л.А. Божко
Суддя: О.М. Лукманова
Суддя: Т.С. Прокопчук