19 лютого 2015 року
справа № 811/1670/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Малиш Н.І.
суддів: Баранник Н.П. Щербака А.А.
за участю секретаря судового засідання: Спірічев Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровськ апеляційну скаргу Світловодської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 липня 2014 року у справі № 811/1670/14 за позовом Приватного підприємства «Спецзовнішкомплект» до Світловодської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з позовом до Світловодської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області (з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог) про:
визнання протиправними дії податкового органу щодо проведення зустрічної звірки та складанні акту №114/2200/23222306 від 28 квітня 2014 року «Про результати зустрічної звірки ПП «Спецзовнішкомплект» щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків ТОВ «Сілікон» за липень 2013 року по договору про надання послуг №0507/2013 від 05.07.2013 року та в частині реалізації ТОВ СУРП «Орма-Олімп» за вересень 2013 року»;
зобов'язання Світловодську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області поновити в автоматизованій системі «Деталізована інформація по платнику податку ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України» відомості щодо заявлених приватним підприємством «Спецзовнішкомлект» податкових зобов'язань по контрагенту ТОВ СУРП «Орма-Олімп» за вересень 2013 року на суму ПДВ 135000 грн. та податкового кредиту по ПДВ за липень 2013 року по контрагенту ТОВ «Сілікон» на суму ПДВ 675000грн.;
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем проведено зустрічну звірку з порушенням норм чинного законодавства, висновки викладені в акті звірки є помилковими, крім того відповідачем було неправомірно внесена інформація до «Деталізованої інформації по платнику податку ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України».
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 липня 2014р. позов задоволено частково.
Зобов'язано Світловодську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області поновити в автоматизованій системі «Деталізована інформація по платнику податку ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів на рівні ДПА України» відомості щодо заявлених приватним підприємством «Спецзовнішкомлект» податкових зобов'язань по контрагенту ТОВ СУРП «Орма-Олімп» за вересень 2013 року на суму ПДВ 135000 грн. та податкового кредиту по ПДВ за липень 2013 року по контрагенту ТОВ «Сілікон» на суму ПДВ 675000 грн. В задоволені решти вимог відмовлено.
На вказане рішення суду відповідачем подана апеляційна скарга в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права просить скасувати рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.
Перевіривши обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 25.04.2014 відповідачем проведена зустрічна звірка позивача щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків ТОВ «Сілікон» за липень 2013 року по договору про надання послуг № 0507/2013 від 05.07.2013 та в частині реалізації ТОВ СУРП «Орма-Олімп» за вересень 2013 року, за результатами якої складено акт від 28.04.2014 № 114/2200/23222306.
Відповідно висновкам вказаного Акту виявлені порушення п.185.1 ст.185, п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI в результаті чого підприємством завищено податкове зобов'язання за вересень 2013 року на суму ПДВ 135000 грн. по операціям з ТОВ СУРП «Орма-Олімп», п. 198.1, п. 198.2, п.198.3, ст.198 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-УІ зі змінами та доповненнями, в результаті чого завищено суму податкового кредиту по податку на додану вартість за липень 2013 року на суму ПДВ 675000 грн. по операціям з ТОВ «Сілікон».
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем з метою отримання інформації та документального підтвердження проведення господарських операцій позивача з контрагентами позивачеві направлялись запити, які отримувались позивачем та надавалась інформація.
Пунктом 73.5 статті 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Пунктом 1 Порядку про проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. №1232, зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Відповідно до пункту 2 вказаного Порядку, зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Згідно пункту 3 Порядку про проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.
Відповідно до пункту 4 Порядку про проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. № 1232, який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Відповідно до підпункту 4.4 пункту 4 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, за результатами якої складається довідка або Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання.
Таким чином не передбачено складання за результатами зустрічної звірки Акту з викладенням певних висновків.
Проте відповідні дії не призвели до виникнення правового результату, оскільки відповідачем податкові повідомлення-рішення не виносились. Акт, складання якого не передбачено нормами податкового законодавства, є лише думкою посадових осіб, що його складали.
Рішення суду в частині відмови у задоволенні позову позивачем не оскаржене.
За приписами ст. 74 Податкового кодексу України податкова інформація зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.
Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.
Підставами для внесення змін до облікових даних платників податків є, зокрема, документально підтверджена інформація, що надається платниками податків; інформація суб'єктів інформаційного обміну, уповноважених вчиняти будь-які реєстраційні дії стосовно платника податків; дані перевірок платників податків.
Експлуатація інформаційних баз даних здійснюється відповідно до Тимчасового регламенту затвердженого наказом ДПС України від 24.12.2012р. №1198, який встановлює порядок дій структурних підрозділів територіальних органів Міндоходів з використання системи при виконанні функціональних обов'язків. ІС “Податковий блок” містить декілька підсистем - автоматизованих інформаційних систем (АІС), серед яких: “Реєстрація платників податків”, “Обробка податкової звітності та платежів”, “Облік платежів”,”Податковий аудит”, а також “Скарга” та “Суди”.
Інформація з вказаних підсистем в автоматичному режимі відображається в аналітичній системі ризикоорієнтованій системі адміністрування податків - “Аналітична система” за допомогою якої можна лише переглянути результати співставлення та відпрацювання схемного кредиту.
Працівники територіальних органів Міндоходів за спеціальною процедурою отримують права доступу користувача до компонентів системи (ролі) та інформаційних ресурсів відповідно до повноважень кожного окремого працівника. При цьому, Тимчасовим регламентом для кожної підсистеми визначено конкретні процедури, які можуть виконуватися, терміни та періодичність їх виконання, а також підрозділи на конкретному рівні (районний, центральний) щодо кожної окремої процедури, які відповідальні за внесення, актуалізацію та обробку даних в ІС “Податковий блок”.
Таким чином до ІС “Податковий блок” спеціально уповноваженими відповідальними особами територіальних органів Міндоходів щодо кожного окремого платника податків вносяться об'єктивні дані - податкова інформація: відомості щодо реєстрації платника податків, відомості щодо перебування його на обліку, дані податкової звітності платника податків (задекларовані), дані щодо фактичної сплати податків, результати податкового контролю та інша податкова інформація.
Інформація з ІС «Податковий блок» використовується територіальними органами Міндоходів, в тому числі під час проведення перевірок та звірок.
Такі дані (інформація) містяться в інформаційних базах в обсягах, що самостійно відображені платниками податків в податковій звітності. Порядок з цим в інформаційних базах міститься інформація контролюючих органів щодо результатів податкового контролю даних податкової звітності платника податків. При цьому, дані податкової звітності платника податків є даними платника податків, а результати податкового контролю - є даними контролюючого органу.
Таким чином відображення співробітниками контролюючих органів в інформаційних базах даних результатів податкового контролю щодо платників податків не є зміною показників податкової звітності з податку на додану вартість платника податків, а є лише відображенням певних відомостей, а дані податкової звітності платника податків залишаються в обсягах, самостійно визначених платником податків.
Таким чином, з вищевикладеного вбачається, що ані акт, ані дії посадових осіб із включення до такого акту певних висновків не породжують правових наслідків для платника податків, тобто не змінюють стану його суб'єктивних прав та не створюють жодних додаткових обов'язків для платника податків, тобто не порушують права платника податків.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, оскаржена постанова частковому скасуванню.
Керуючись ст.ст. 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Світловодської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області задовольнити частково.
Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 липня 2014 року у справі № 811/1670/14 за позовом Приватного підприємства «Спецзовнішкомплект» до Світловодської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - скасувати в частині задоволених позовних вимог та в цій частині у задоволенні позову відмовити.
В іншій частині постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18 липня 2014 року у справі № 811/1670/14 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення. Відповідно до ст. 254 КАС України може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Повний текст рішення складено 20 лютого 2015року.
Головуючий: Н.І. Малиш
Суддя: Н.П. Баранник
Суддя: А.А. Щербак