Постанова від 24.02.2015 по справі 815/411/15

Справа № 815/411/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2015 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Малого приватного підприємства Фірма «ФАРТОН» до Котовської ОДПІ Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0004292205 від 19.12.2014 року, -

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернулось Мале приватне підприємство Фірма «ФАРТОН» до Котовської ОДПІ Головного управління Міндоходів в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0004292205 від 19.12.2014 року.

В судовому засіданні 19.02.2015 року представником позивача були підтримані позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на те, що позивач у квітні 2012 року - грудні 2013 року законно сформував податковий кредит з ПДВ підтверджується відповідними первинними документами податкового та бухгалтерського обліку, в зв'язку із чим, висновок посадових осіб органу ДПС України не є ґрунтовним, а оскаржені податкові повідомлення-рішення підлягають визнання протиправними та скасуванню. Представник відповідач ДПІ заперечив проти задоволення позовних вимог пославшись на те, що операції з контрагентами мали фіктивний характер, а тому позивач позбавлений права відносити вказані суми до складу податкового кредиту з ПДВ відповідних податкових періодів.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:

Відповідач - Котовська об'єднана державна податкова інспекція ГУ Міндоходів України, на підставі ст.1 Закону України «Про державну податкову службу», є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.ст.7,10,11 цього ж Закону здійснює повноваження щодо встановлення порушень податкового законодавства, нарахування та стягнення заборгованості з податків та зборів, штрафних санкцій, надання висновків на повернення з бюджету надмірно сплачених податків та зборів, а тому позовні вимоги щодо оскарження його актів, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, ч.1, п.1 ч.2 ст.17, ст.104 КАС України, підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.

На підставі наказу керівника ДПІ від 06.10.2014 року №412 Котовською ОДПІ Головного управління Міндоходів в Одеській області була проведена планова виїзна документальна перевірка Малого приватного підприємства Фірма «ФАРТОН» з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.07.2011 року по 31.12.2013 року, єдиного внеску ОДСС за період з 01.07.2013 року по 31.12.2014 року.

За результатами зазначеної перевірки був складений акт від 05.12.2014 року №000140/15-32-22-05/31164773 (а.с.18-52 т.1), на підставі якого було встановлено заниження податкового зобов'язання з ПДВ на загальну суму 1048260,00 грн., у зв'язку із порушенням позивачем положень п.п.198.2,198.3,198.6, п.198 ст.198, Податкового кодексу України.

За результатами проведеної перевірки відповідачем 19.12.2014 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0003292205 (а.с.69 т.1) про нарахування податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 1048260,00 грн. та штрафних санкцій в розмірі 524130,00 грн.

Представник позивача не погоджується з прийнятими податковими повідомленнями-рішенням оскільки вважає, що операції по поставці позивачу послуг з боку контрагента ТОВ «ЛЕВИСКОМ», ТОВ «ДИССАР», ТОВ «ПРОМЕЛЕКТРО-ЮГ», ПП «ПЕГАС0ЛОГІСТІК», ТОВ «ВІВАС», ТОВ «АЛЬПЕК», ТОВ «ІМПЕКСБУД» підтверджені наданими суду первинними бухгалтерськими документами, мали фактичний характер, а тому позивач правомірно сформував суми податкового кредиту у вказаних податкових періодах на підставі факту проведення оплати вартості товарів та послуг, в тому числі ПДВ та отримання від постачальників податкових накладних на відповідні суми.

Представник відповідача - Котовської ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області письмових запереченнях проти позову зазначив, що хоча суми ПДВ за вказані податкові періоди й була формально сплачена та підтверджена наявними документами, але фактичних доказів поставки товарів (послуг) позивачу його контрагентами надано не було ні під час проведення перевірки ні на теперішній час, при цьому матеріали зустрічних перевірок з контрагентами позивача за господарськими операціями, підтверджують позицію посадових осіб органу ДПС щодо сумнівів товарності вказаних операцій, що позбавляло позивача право на формування податкового кредиту з ПДВ та на бюджетне відшкодування ПДВ у відповідних податкових періодах.

Розглянувши оскаржені акти суб'єкту владних повноважень, суд виходячи з положень ч.3 ст.2 КАС України, проходить до висновку, що оскаржувані позивачем податкове повідомлення-рішення не відповідає вимогам закону, виходячи з наступного.

Частина 2 статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та й спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Частиною 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

При визначенні суми податку на додану вартість, що підлягає включенню до податкового кредиту та подальшому бюджетному відшкодуванню, податковий орган враховував наступні норми Податкового кодексу України.

Так, відповідно до п.44.1 ст.44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Відповідно до п.198.3 ст.198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Пукнтом 198.6 ст.198 ПК України передбачено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу). У разі якщо на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, які попередньо віднесені до податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до закону.

У відповідності до приписів ч.4,5 ст.11 КАС України судом під час офіційного з'ясування обставин справи досліджувалось питання щодо товарності угод за якими позивач формував валові витрати та податковий кредит з ПДВ у звітних податкових періодах.

Так, між позивачем та ПП «ПЕГАС-ЛОГІСТІК» був укладений договір поставки товарів від 23.03.2012 року №23/03-12 (а.с.92-93 т.1), фактичне виконання якого підтверджується видатковими накладними та податковими накладними, фактичне переміщення вантажів за цим договором підтверджується товарно-транспортними накладними (а.с.94-250 т.1, а.с.1-12 т.2).

Оплата вартості поставлених товарів, в тому числі ПДВ підтверджується відповідними банківськими виписками по рахунку.

Між позивачем та ТОВ «МЕМФІС» був укладений договір надання послуг транспортування товарів від 27.04.2012 року без номеру (а.с.13-14 т.2), фактичне виконання якого підтверджується актами передачі-прийняття виконаних робіт, рахунками-фактурами, товарно-транспортними накладними та податковими накладними (а.с.15-101 т.2).

Оплата вартості поставлених товарів, в тому числі ПДВ підтверджується відповідними банківськими виписками по рахунку.

Між позивачем та ТОВ «КОМПАНІЯ ВІВАС» був укладений договір поставки товарів від 31.08.2012 року без номеру (а.с.102-106 т.2), фактичне виконання якого підтверджується видатковими накладними, рахунком на оплату вартості товарів, товарно-транспортними накладними та податковими накладними (а.с.107-110 т.2).

Оплата вартості поставлених товарів, в тому числі ПДВ підтверджується відповідними банківськими виписками по рахунку.

Між позивачем та ТОВ «ЛЕВИСКОМ» укладений договір поставки товарів від 30.10.2013 року №30/10-13 (а.с.35-36 т.3), фактичне виконання якого підтверджується видатковими накладними, товарно-транспортними накладними, рахунками на оплату товарів та податковими накладними (а.с.37-64 т.3) та договір щодо організації доставки вказаних товарів від 07.05.2013 року №07/05-13 (а.с.65-66 т.3), фактичне виконання якого підтверджується рахунками-фактурами щодо оплати вартості наданих послуг, актами прийняття виконаних робіт та податковими накладними (а.с.67-72 т.3).

Оплата вартості поставлених товарів, в тому числі ПДВ підтверджується відповідними банківськими виписками по рахунку.

Між позивачем та ТОВ «ДИССАР» був укладений договір про поставку продукції від 01.11.2013 року №01/11-13 (а.с.73-74 т.3) фактичне виконання якого підтверджується рахунком на проведення оплати товарів, видатковими накладними, товарно-транспортними накладними та податковими накладними (а.с.75-117 т.3).

Оплата вартості поставлених товарів, в тому числі ПДВ підтверджується відповідними банківськими виписками по рахунку.

Між позивачем та ТОВ «ІМПЕКСБУД» укладений договір поставки товарів від 26.04.2013 року №3406 (а.с.123 т.3), фактичне виконання якого підтверджується видатковими накладними, товарно-транспортними накладними та податковими накладними (а.с.111-113 т.3).

Оплата вартості поставлених товарів, в тому числі ПДВ підтверджується відповідними банківськими виписками по рахунку.

Між позивачем та ТОВ «АЛЬПЕК» укладений договір поставки товарів від 26.09.2012 року №26/09-12 (а.с.114-116 т.2) та від 01.10.2012 року №01/10-12 (а.с.246-247 т.2), фактичне виконання якого підтверджується видатковими накладними, рахунками на оплату товарів, товарно-транспортними накладними та податковими накладними (а.с.117-245 т.2, а.с.248-250 т.2, а.с.1-27 т.3).

Оплата вартості поставлених товарів, в тому числі ПДВ підтверджується відповідними банківськими виписками по рахунку.

Між позивачем та ТОВ «ПРОМТЕХЕЛЕКТРО-ЮГ» укладений договір поставки товарів від 10.01.2013 року без номеру (а.с.28 т.3), фактичне виконання якого підтверджується видатковими накладними та податковими накладними (а.с.29-34 т.3).

Оплата вартості поставлених товарів, в тому числі ПДВ підтверджується відповідними банківськими виписками по рахунку.

Фактична поставка товарів та надання послуг, їх отримання та проведення оплати їх вартості позивачем, у тому числі ПДВ надавало позивачу право сформувати та податковий кредит відповідних податкових періодів на підставі положень п.п.198.3, 198.6 ст.198 ПК України.

Представник відповідача вважає зазначені вище докази недостатніми для підтвердженням фактичного виконання договорів поставки товарів та послуг від контрагентів позивача.

Але такий висновок посадових осіб органу ДПС України є помилкових з наступних підстав:

Пунктом 2 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено, що фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірювач, базуються на даних бухгалтерського обліку.

Пунктом 1 ст.9 цього ж Закону встановлено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо же неможливо - безпосередньо після її закінчення.

Відповідно до п.2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року №88 (надалі - Положення) під первинними документами розуміються документи, створені у письмовій або електронній формах, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.

Відповідно до п.2.4 Положення первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата і місце складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральній та /або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий чи електронний підпис особи, що брала участь у здійсненні господарської операції.

Відповідно до п.2.5 Положення документ повинен бути підписаний особисто та підпис може бути скріплений печаткою.

Таким чином, зазначені вище документи первинного бухгалтерського та податкового обліку складені у відповідності до приписів діючого законодавства, мають всі необхідні для цього реквізити, а тому відповідає критеріям належного доказу, визначеного ст.70 КАС України.

В судовому засіданні представником відповідача не надано додаткових доказів, які б спростовували або ставили під сумнів надані представником позивача первинні документи бухгалтерського та податкового обліку, в зв'язку із чим, суд погоджується з позицією представника позивача про те, що надані ним письмові докази є достатніми для доведення факту постачання товарів та послуг його контрагентами, а тому висновок податкового органу про безтоварність таких угод є помилковим, в зв'язку із чим, прийняті ним податкові повідомлення-рішення підлягають визнанню протиправними та скасуванню на підставі положень ч.2 ст.162 КАС України.

Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Котовської ОДПІ Головного управління Міндоходів в Одеській області №0004292205 від 19.12.2014 року.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання повного тексту постанови.

Повний текст постанови складений та підписаний суддею 24 лютого 2015 року.

Суддя Єфіменко К.С.