16 лютого 2015 рокум. Ужгород№ 807/3479/14
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І
при секретарі судового засідання - Шмідзен І.Ю.
за участю представників
позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 (всі - довіреності від 04.12.2014 року)
відповідача: ОСОБА_4 (довіреність від 05.06.2014 року № 3440/01)
третьої особи 2: ОСОБА_5 (довіреність від 02.01.2015 року № НЮ-60)
третя особа 3: ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної організації "Укрпродконтракт" Державного агенства резерву України до управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області, треті особи - Ужгородська міжрайонна прокуратура, Державне територіально-галузеве об'єднання "Львівська залізниця" в особі відокремленого підрозділу "Ужгородська дистанція водопостачання", ОСОБА_6, про визнання протиправним та скасування розпорядження, -
У відповідності до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 16 лютого 2015 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови. Постанова в повному обсязі складена 23 лютого 2015 року.
Державна організація "Укрпродконтракт" Державного агенства резерву України (далі - позивач, ДО "Укрпродконтракт") звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом (а.с.4-14) до управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області (далі - відповідач, УПФ в Ужгородському районі), треті особи - Ужгородська міжрайонна прокуратура, Державне територіально-галузеве об'єднання "Львівська залізниця" в особі відокремленого підрозділу "Ужгородська дистанція водопостачання", яким просить визнати протиправним та скасувати розпорядження УПФ в Ужгородському районі від 16.06.2014 року № 145030.
Ухвалою суду від 03.02.2015 року (протокольно, внесено до журналу судового засідання) залучено до участі у справі у якості третьої особи ОСОБА_6.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що розпорядженням УПФ в Ужгородському районі від 16.06.2014 року № 145030 громадянину ОСОБА_6 призначено пенсію на пільгових умовах за Списком № 2 у розмірі 3325,51 грн. На думку позивача, призначення пенсії на пільгових умовах ОСОБА_6 було здійснено з явним зловживанням та поданням останнім недостовірних даних, в розумінні ненадання інформації про ще одне основне місце роботи, що в свою чергу, потягло істотне порушення пенсійного законодавства України та одночасно зобов'язало ДО "Укрпродконтракт" відшкодовувати значну суму виплаченої пенсії та витрат на їх доставку.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали з мотивів, наведених у позовній заяві та просять суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі, визнавши протиправним та скасувавши розпорядження УПФ в Ужгородському районі від 16.06.2014 року № 145030.
Відповідач надав суду заперечення проти позову (лист УПФ в Ужгородському районі від 24.11.2014 року за № 6801/01, а.с.107-111), згідно яких проти позову заперечує та просить суд відмовити в його задоволенні, посилаючись на правомірність призначення пільгової пенсії громадянину ОСОБА_6 Призначення пенсій за віком на пільгових умовах здійснюється в чіткій відповідності зі Списками виробництв, робіт і професій, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Для призначення пенсії громадянину ОСОБА_6 подав довідку про підтвердження наявного пільгового трудового стажу, видану ДО "Укрпродконтракт" та ксерокопії наказів "Про атестацію робочих місць". УПФ в Ужгородському районі було здійснено ряд перевірок підтвердження факту пільгового характеру роботи гр. ОСОБА_6 та в зв'язку з надходженням всіх уточнюючих документів та згідно з діючим законодавством, гр. ОСОБА_6 з 16.04.2014 року було призначено пенсію за віком по Списку № 2 на підставі п. "б" ст. 13 із зменшенням віку, передбаченого ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив з мотивів, наведених у запереченні проти позову, просить відмовити у задоволенні такого в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову, виходячи з наступного:
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами адміністративної справи, розпорядженням УПФ в Ужгородському районі від 16.06.2014 року № 145030 громадянину ОСОБА_6 призначено пенсію на пільгових умовах за Списком № 2 у сумі 3325,51 грн.
ДО "Укрпродконтракт" звернулась до суду з позовом до УПФ в Ужгородському районі про визнання протиправним та скасування розпорядження від 16.06.2014 року № 145030 в судовому порядку.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, 16.04.2014 року гр. ОСОБА_6 звернувся до УПФ в Ужгородському районі Закарпатської області за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2. 24.04.2014 року винесено Протокол № 674 про призначення пенсії по віку за Списком 2 гр.ОСОБА_6
Для призначення пенсії гр.ОСОБА_6 подав довідку про підтвердження наявного пільгового трудового стажу № 400804-2/197 від 30.12.2010 видану ДО ''Укрпродконтракт" та ксерокопії наказів "Про атестацію робочих місць", завірені начальником відділу кадрів ОСОБА_3 В даній довідці зазначено, що гр. ОСОБА_6 працював на ДО ''Укрпродконтракт" повний робочий день з 11 червня 1997 року і по дату видачі довідки також працює на посаді машиніста аміачних холодильних установок.
Управлінням Пенсійного фонду України в Ужгородському районі було здійснено ряд перевірок підтвердження факту пільгового характеру роботи гр.ОСОБА_6 в період з 11.06.1997 р. по 2010 рік, тобто станом на дату видачі довідки, за посадою машиніст аміачних холодильних установок в ДО "Укрпродконтракт", якими підтвердилась зайнятість повний робочий день та в ході зустрічної перевірки від 24.01.2014 року за № 6, - витребувано довідку № 400804-2/27 від 30.01.2014 року про фактичну тривалість робочого часу в шкідливих і важких умовах праці за весь період роботи на підприємстві ДО "Укрпродконтракт". Відповідно до даної довідки, стаж роботи, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, становить 7 років 11 місяців 15 днів. При перевірці правил внутрішнього трудового розпорядку, розрахункових листів по заробітній платі з 1997 року по 2010 рік, було підтверджено зайнятість гр. ОСОБА_6 протягом повної робочої зміни, яка триває 22 години. Стаж роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005р. № 383, обчислений відповідно до пункту 7 Порядку застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників. Здійсненою зустрічною перевіркою в Державному територіально-галузевому об'єднанні відокремленого підрозділу "Ужгородська дистанція водопостачання", за період роботи з 20.03.1997 року по 2010 рік, встановлено, що відповідно до "Правил внутрішнього розпорядку відокремленого підрозділу Ужгородська дистанція водопостачання" ДПГО "Львівська залізниця", затверджені зборами трудового колективу Протокол №1 від 22.02.2008р., встановлено робочий час й час відпочинку та їхнє використання. Так згідно п. 3 вказаного нормативного документу розпорядок дня роботи з безперервним режимом роботи наступний: денна зміна з 08-00 по 20-00, а нічна зміна з 20-00 по 08-00, обідня перерва в денну зміну - 1 година. В Державному територіально-галузевому об'єднанні відокремленого підрозділу "Ужгородська дистанція водопостачання" гр. ОСОБА_6 працює на посаді машиніст насосних установок з 20.03.1997 року та дана посада не входить до переліку Списку №2 виробництв, робіт, професій і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день і які дають право на пенсію за віком на пільгових умовах.який затвержено Постановою Кабінету міністрів України від 16.01.2003р. № 36.
Перевіркою встановлено, що робота в Державному територіально-галузевому об'єднанні відокремленого підрозділу "Ужгородська дистанція водопостачання" не перешкоджала гр.ОСОБА_6 бути зайнятим повний робочий день за посадою машиніст аміачних холодильних установок в ДО "Укрпродконтракт".
У зв'язку з тим, що ДО "Укрпродконтракт" зареєстрована в управлінні Пенсійного фонду України в Ужгородському районі, як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, визначений ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування " № 400/97 - ВР від 26.06.97 р., то згідно з абзацом 4 пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для платників збору, визначених пунктом 1 статті 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (1788-12) до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею12 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за ставкою 100 відсотків від об'єкта оподаткування.
Слід зазначити, що пенсія за віком призначається відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування'", до якого внесено зміни відповідно до Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (набрав чинності 01.10.2011 року). Статтею 40 визначено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, та відповідно до абзацу 1 пункту 1 - для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 01.01.2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 року становить менше 60 календарних місяців, для обчислення також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року незалежно від перерв. Абзацом 5 пункту 1 зазначено, що за період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року - заробітна плата враховується за даними, що містяться в системі персоніфіковано обліку.
Отже, у зв'язку з надходженням всіх уточнюючих вищезазначених документів та згідно з діючим законодавством гр. ОСОБА_6 з 16.04.2014 року було призначено пенсію за віком по Списку №2 на підставі п."б" ст.13 із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Розпорядження за № 145030 від 16.06.2014 року, було винесене на підставі уточнюючих документів, про що свідчить відмітка у розпорядженні "допризначення пенсії".
Відповідно до п. 6.5. ч. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Так, розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за травень 2014 року було отримано позивачем 07 травня 2014 року, про що свідчить розписка на корінці повідомленняформи "Ю" від 07 травня 2014 року. У зв'язку з зміною розміру пенсії, у липні 2014 року розмір відшкодування був змінений відповідно до Розпорядження № 145030 від 16.06.2014 року, і розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за липень 2014 року було отримано позивачем 11.07.2014 року, про що свідчить розписка на корінці повідомленняформи "Ю" від 07 липня 2014 року.
07.05.2014 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду Укрїни в Ужгородському районі Закарпатської області із запитом про надання інформації щодо громадянина ОСОБА_6
21.05.2014 року листом за № 3043/01-04 УПФ в Ужгородському районі надало відповідь позивачу, зазначивши, що призначення пенсій за віком на пільгових умовах здійснюється в чіткій відповідності зі Списками виробництв, робіт і професій, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. В спеціальний стаж роботи для призначення пенсій на пільгових умовах включається фактичний відпрацьований час в шкідливих і важких умовах праці. При поданні документів для призначення пенсії ОСОБА_6, УПФ в Ужгородському районі було здійснено ряд перевірок підтвердження факту наявного пільгового характеру роботи та встановлено право на призначення пенсії за віком по Списку № 2 згідно п. "б" ст. 13 із зменшенням віку, передбаченого ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. УПФ в Ужгородському районі доведено правомірність та правильність оскарженого розпорядження про призначення пенсії від 16.06.2014 року за № 145030, вимоги позову ДО "Укрпродконтракт" не відповідають вимогам закону та обставинам справи, що підтверджується належними та допустимими доказами, в зв'язку з чим в задоволенні позову слід відмовити.
Згідно ч. 2 ст. 94 КАС України та в зв'язку з відсутністю судових витрат відповідача, судові витрати у справі не стягуються.
Керуючись ст. 2, 17, 71, 86, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. В задоволенні позову Державної організації "Укрпродконтракт" Державного агенства резерву України до управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області, треті особи - Ужгородська міжрайонна прокуратура, Державне територіально-галузеве об'єднання "Львівська залізниця" в особі відокремленого підрозділу "Ужгородська дистанція водопостачання", ОСОБА_6, про визнання протиправним та скасування розпорядження - відмовити.
2. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).
Суддя
ОСОБА_7