Україна
Донецький окружний адміністративний суд
03 лютого 2015 р. Справа № 805/99/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Голубової Л.Б.,
розглянувши порядку письмового провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області
до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
про стягнення податкового боргу по орендній платі з фізичних осіб у розмірі 5162,92 гривень
Костянтинівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу по орендній платі з фізичних осіб у розмірі 5162,92 гривень.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що станом на 11.11.2014 року у відповідача - ОСОБА_1 у зв'язку з несплатою поточних зобов'язань, виник податковий борг по орендній платі з фізичних осіб у розмірі 5162,92 гривень. Податковий борг виник у зв'язку з несплатою узгоджених грошових зобов'язань згідно податковим повідомленням-рішенням від 16.06.2014 року № 40-15. 10.09.2014 року була сформована податкова вимога № 222-25 та надіслана відповідачу. Посилаючись на вимоги п. 59.1 статті 59 та п. 287.5 статті 283 Податкового кодексу України, позивач просив суд стягнути з відповідача зазначену суму податкового боргу.
Через канцелярію суду представник позивача надав заяву від 29 січня 2015 року, в якій просив розглянути справу в письмовому провадженні.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності суду не надав.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про можливість розгляду справи в письмовому провадженні у відповідності до приписів ч. 6 ст. 128 КАС України.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд -
Відповідач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) зареєстрований як фізична особа - підприємець 23 червня 2009 року, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 6-7), перебуває на обліку в Костянтинівській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області як платник податків з 24 червня 2009 року за № 386-09, що підтверджується довідкою форми № 4-ОПП від 28 жовтня 2014 року № 1405141400227 (а.с. 10).
Відповідно даних управління Держземагенства у Костянтинівському районі Донецької області за відповідачем зареєстрована земельна ділянка (а.с. 15-16). Вказана обставина підтверджується також актом приймання - передачі земельної ділянки від 22 серпня 2008 року, укладеним між Костянтинівською міською радою та відповідачем як орендарем (а.с. 14).
Пунктом 20.1.19 статті 20 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи, зокрема, мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Таким чином, позивач - Костянтинівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.
Згідно підпункту 16.1.4. пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 286.2. статті 286 Податкового кодексу України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, як визначено в пункті 287.3 статті 287 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно з пунктом 57.3. статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
16 червня 2014 року позивачем прийняте податкове повідомлення-рішення № 40-15, яким відповідачу нарахований основний платіж орендної плати за землю з фізичних осіб у розмірі 5162,92 гривень (а.с. 13). Зазначене податкове повідомлення-рішення надіслано відповідачеві 20 травня 2013 року, про що свідчить опис відправлення у рекомендоване відправлення (а.с. 13).
Згідно розрахунку податкового боргу 68,64 гривень з зазначеної суми відповідачем було погашено за рахунок переплати (а.с.11).
Відповідно наданих позивачем письмових пояснень вказане податкове повідомлення - рішення не було оскаржене платником податків в судовому або адміністративному поряку.
Зазначені зобов'язання не були у повному обсязі сплачені у встановлені Податковим кодексом України строки.
Як вбачається з наявного в матеріалах справи зворотнього боку облікової картки (а.с. 12) за відповідачем станом на 31 серпня 2014 року у зв'язку з переплатою обліковується податковий борг по орендній платі з фізичних осіб у загальному розмірі 5162,92 гривень.
Станом на дату розгляду справи відповідачем зазначена сума боргу не погашена.
Відповідно до п. п. 14.1.175. п. 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Таким чином, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись положеннями Податкового кодексу України та статтями 2, 7-12, 69-72, 87-98, 122-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги Костянтинівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу по орендній платі з фізичних осіб у розмірі 5162,92 гривень - задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (85109, Донецька область, місто Костянтинівка, вул. Адлерська, буд. 29, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) податковий борг по орендній платі з фізичних осіб у розмірі 5162 (п'ять тисяч сто шістдесят дві) гривні 92 копійки, на користь державного бюджету (код платежу 13050500) на бюджетний рахунок одержувача 33217815700058 (код платежу 13050500) УДКС у м. Костянтинівка, код ЄДРПОУ 34686631, МФО 834016.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті 03 лютого 2015 року.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Голубова Л.Б.