20 листопада 2014 р. Справа № 804/17447/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Громадської організації добровільна спілка судноводіїв-любителів "Двигун" до Підгородненської міської ради про скасування рішення, -
24 жовтня 2014р. до суду надійшов даний адміністративний позов, у якому позивач просить скасувати рішення сесії Підгородненської міської ради від 26 вересня 2014 року "Про відмову у зменшенні орендної плати".
В обґрунтування позову позивач зазначив, що у що 20 лютого 2014 року р. рішенням сесії Підгородненської міської ради № 3066 (далі за текстом відповідач) затверджено ставку орендної плати для всіх категорій земель, які перебувають в комунальній власності, нежалежно від форм власності, у розмірі 12% від нормативно грошової оцінки. Таке рішення має загальнообов'язкових характер для усіх категорій земель, що перебувають на території м. Підгородного. Позивач не згоден з вище зазначеним рішенням відповідача та важає його протиправним та таке, що підлягає скасуванню.
Представники сторін не заперечували проти розгляду даної справи у порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевказане, суд ухвалив розглянути справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, з урахуванням заперечень до позову судом були встановлені наступні обставини.
06.08.2010 р. рішенням сесії міської ради №5164-XXXXIII/V ГО ДССЛ «Двигун» надана в оренду земельна ділянка загальною площею - 0,3300 га терміном на 49 років. Також, вище вказаним рішенням, орендна плата становила трикратний розмір земельного податку відповідно до Закону України «Про плату за землю».
У 2013р. між некомерційною Громадською Організацією ДССЛ "Двигун" та Підгородненською міською радою було укладено договір оренди земельної ділянки, який до теперішнього часу не зареєстрований відповідно до вимог ч.5 ст. 6 Закону України «Про оренду землі», а фактичне користування земельною ділянкою здійснюється.
13.08.2014р. не погоджуючись з даним рішення та вважаючи його таким, що прийняте з порушенням норм чинного законодавства України, Громадська Організація звернулася до міської ради з заявою про зменшення орендної плати на земельну ділянку на якій розташована човнова станція і повернення до 3% ставки відповідно до умов договору оренди.
Також, у судовому засіданні були досліджені письмові докази, а саме: копія договору оренди - 3 арк.; копія статуту Громадської організації «Двигун» - 4 арк.; копія витягу про встановлення нормативно грошової оцінки зем. ділянки - 1 арк.;копія рішення міської ради від 28 лютого 2014 р. - 1 арк.; копія заяви до Підгородненської міської ради - 1 арк; копія відповіді, рішення - 2 арк.;
Таким чином, необхідно зазначити наступне.
Згідно ст.21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Відповідно ст. 271.1.1 Податкового Кодексу України встановлено, що базою оподаткування є нормативно грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Нормативно грошова оцінка земель використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського та лісового виробництва, а також під час розроблення показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативно грошова оцінка земельних ділянок (ст. 289.1 Податкового Кодексу України).
Таким чином, з метою забезпечення економічного регулювання земельних відносин на території міської ради, визначення розмірів плати за користування землею, 26.03.2010 року рішенням відповідача №4825/1-XXXIX/V надано дозвіл на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Підгородне та села Перемога Підгородненської міської ради.
Після чого, 27.12.2012 року рішенням міської ради №2036-ХХVII/VI затверджена технічна документація з нормативно грошової оцінки земель міста Підгородне та села Перемога.
Рішення рад щодо нормативно грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативно грошової оцінки земель та офіційно оприлюднені шляхом публікації в газеті «Дніпровська Зоря» №1 (7769) від 04.01.2013р. та розміщенням на інформаційній дошці в приміщенні міської ради та офіційному веб-сайті ради.
28.02.2014р. у зв'язку з можливим застосуванням рішення міської ради №2036-XXVII/VI та застосуванням нормативно грошової оцінки міською радою затверджено ставку орендної плати для всіх категорій земель, які перебувають у комунальній власності - 12% нормативно грошової оцінки.
З огляду на вище викладене вбачається, що позивач був обізнаний щодо майбутніх змін розміру орендної плати, оскільки проведення нормативно грошової оцінки землі тягне за собою перегляд та зміну розміру орендної плати.
Відповідно до п. 4.3 Договору оренди земельної ділянки розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни розмірів земельного податку. Таким чином, вбачається, що проведення нормативно грошової оцінки землі тягне за собою зміну розмірів земельного податку та розміру орендної плати оскільки, являється підставою для їх нарахування.
Крім того, п. 9.1.3. договору оренди передбачено право орендодавця вимагати від орендаря збільшення розміру орендної плати у разі прийняття відповідних законодавчих та нормативних актів, збільшення розміру земельного податку, таким чином на підставі нормативно грошової оцінки повинна бути збільшена орендна плата .
Згідно ст. 288.5 Податкового Кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3% нормативно грошової оцінки та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду - 12 % нормативно грошової оцінки.
Саме тому, відповідачем було встановлено саме 12 % нормативно грошової оцінки.
Згідно ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах свої повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів в дію.
Тому рішення Підгородненської міської ради від 27.12.2012р №2036-XXVII/VI «Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель міста Підгородне та села Перемога» та рішення від 28.02.2014р. №3066-XXXXI/VI «Про встановлення ставки орендної плати на земельні ділянки державної та комунальної власності» є нормативними актами.
Також є помилковим посилання позивача на ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», щодо повноважень виконавчих комітетів міських рад здійсненням контролю за дотриманням цін і тарифів, оскільки оскаржуване рішення стосується застосування нормативно грошової оцінки земель та зміни розміру орендної плати за користування орендною ділянкою, що регулюється Законом України «Про оренду землі», Податковим кодексом України, Земельним кодексом України.
Таким чином оскаржуване позивачем рішення міської ради від 26.09.2014р. «Про відмову у зменшенні орендної за земельну ділянку» прийнято на підставі та у відповідності рішення сесії міської ради від 27.12.2012р №2036-XXVII/VI «Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель міста Підгородне та села Перемога» та рішення від 28.02.2014р. №3066-XXXXI/VI «Про встановлення ставки орендної плати на земельні ділянки державної та комунальної власності» регулюється ст. 288 Податкового Кодексу України, оскільки орендована земельна ділянка відноситься до інших категорій земель, тому може бути встановлена орендна плата у розмірі 12% нормативно грошової оцінки.
У зв'язку з вище наведеним суд вважає, що заперечення та висновки відповідача є обґрунтовані та такі, що відповідають дійсності, підстави таких висновків зроблені відповідачем у зв'язку з тим, що позивачем були порушено норми Закону України «Про оренду землі» та Податкового кодексу України.
Таким чином, суд доходить висновку, що відповідач діяв на законних підставах та в межах своєї компетенції, тому позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, оскільки оскаржувані дії та рішення відповідача є цілком правомірними та відповідають чинному законодавству України.
Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні адміністративного позову - відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя
ОСОБА_1