Справа № 815/4756/14
17 лютого 2015 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
Судді - Гусева О.Г.,
при секретарі судового засідання - Селімової О.В.,
за участю: представника позивача - Санжарук О.О.,
представника відповідача - Чернишової О.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Одеській області до Військової частини № НОМЕР_1 про зобов'язання виконати пункти вимоги від 21.01.2014 року №820-29/74, -
До суду надійшов адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Одеській області до Військової частини № НОМЕР_1 про зобов'язання виконати пункти вимоги від 21.01.2014 року №820-29/74, обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги наступними доводами.
Як зазначає позивач, відповідно до п. 3.1.6.1 розділу III Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Одеській області на виконання п.2.32 Плану Державної фінансової інспекції України на Ш квартал 2013 року проведена планова ревізія фінансово-господарської діяльності Військової частини НОМЕР_1 за період з 01.07.2011 року по 31.08.2013 року (в частині правильності та своєчасності нарахування і виплати грошового забезпечення, заробітної плати за розрахунково - платіжними відомостями та відомостями, які надані відділенню банку для зарахування коштів на карткові, рахунки за період з 01.09.2008 року по 01.09.2013 року), якою встановлено ряд порушень та недоліків, що відображені в акті ревізії від 11.12.2013 №820-16/79.
На даний час не усунуто порушення законодавства, що призвало до втрат, а саме:
В порушення вимог ст.94 Кодексу законів про працю, ст.1 Закону України «Про оплату праці», п.п. 2.1, 2.15, 2.16 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, встановлена розбіжність між сумами, які нараховані за розрахунково - платіжними відомостями «до видачі» та сумами грошового забезпечення, заробітної плати, зазначених у відомостях, які надані відділенню банку для зарахування коштів на карткові рахунки військовослужбовців та службовців, за період з вересня 2008 року по серпень 2013 року на загальну суму 836 895, 25 грн. Грошові кошти були зайво зараховані на карткові рахунки окремих працівників військової частини та осіб, які не являлись працівниками даної частини.
Разом з тим, в результаті зайвого перерахування на карткові рахунки сум грошового забезпечення окремим особам, недоотримано протягом вересня 2008 - серпня 2013 року військовослужбовцями та службовцями військової частини коштів на суму 187 922, 21 грн.
Внаслідок вищевказаного зайво перераховано (розрахунково) податку з доходів фізичних осіб на суму 99 944, 5 грн., єдиного соціального внеску (утриманого) на суму 17 224, 63 грн., єдиного соціального внеску (нарахованого) на суму 232 158, 39 грн.
На даний час згідно отриманої інформації Військової частини НОМЕР_1 відшкодовано винними особами 104 422, 09 грн.
Також, в ході ревізії було відшкодовано винними особами 73826,17 грн., здійснена виплата недоотриманих грошових коштів працівникам військової частини на суму 18 265,28 грн. Вжитими військовою частиною заходами додатково було відшкодовано винними особами грошових коштів на суму 30595,92 грн.
Крім того, Держфінінспекція в Одеській області звернулась до Прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України з листом від 04.08.2014 № 15-25-25-17/7707 щодо надання інформації по кримінальної справи № 420131710100000 по відшкодуванню коштів по вироку Малиновського районного суду м. Одеси від 22.01.2014р. колишнім бухгалтером фінансової служби військової частини ОСОБА_1 .
Відповідно до листа Прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України від 12.08.2014 № 3395 вих. №14 вироком Малиновського районного суду м. Одеси від 22.01.2014р. стосовно ОСОБА_1 цивільний позов задоволено на суму 269470,02 грн.
Станом на теперішній час не відшкодованими залишилось:
- зайво зарахована заробітна плата на карткові рахунки в сумі 536 830,00 грн.
- не виплачено військовослужбовцям та службовцям військової частини недоотриманої заробітної плати (грошового утримання) на суму 169 656,93 грн.
- зайво перераховано податку з доходів фізичних осіб на суму 99 944,5 грн., єдиного соціального внеску (утриманого) на суму 17 224,63 грн, єдиного соціального внеску (нарахованого) на суму 232 158,39 грн.
Крім того, ревізією встановлено використання приміщень Військової частини НОМЕР_1 (котельні) площею 96,8 кв.м., розташованого за адресою АДРЕСА_1 , сторонньою юридичною особою КП «Теплопостачання м. Одеса» в порушення ст.137 Господарського кодексу України без оформлення договірних відносин.
Органам державного фінансового контролю, відповідно до п.7 ст.10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 02.12.2012р. №5463-УІ (із змінами, надалі - Закон), надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства. При цьому, згідно із ч.2 ст.15 Закону України законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
П. 10 ст.10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (із змінами), визначено, що органам державного фінансового контролю надається право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Іллічівською об'єднаною ДФІ Держфінінспекції в Одеській області на адресу Військової частини НОМЕР_1 було направлено вимогу від 21.01.2014 року №820-29/74 про усунення фінансових порушень, а саме - виконати пункти:
- 2 - стягнути з осіб та відрахувати (за наявності заяви) з працівників, яким зайво виплачено грошове забезпечення, заробітна плата, кошти в загальній сумі 536 830, 00 грн. (згідно реєстрів у Додатках 5.7 - 5.13 до акту) та зайво перерахований податок з доходів фізичних осіб на суму 99 944, 50 грн., єдиний соціальний внесок на суму 249 383, 02 грн. в порядку та розмірах згідно законодавства;
- здійснити виплату військовослужбовцям та службовцям військової частини недоотриманого ними грошового забезпечення, заробітної плати на загальну суму 169 656, 93 грн. (згідно реєстрів у Додатках 5.7 - 5.13 до акту),
- 7 - укласти договір оренди приміщення площею 96, 8 кв.м., розташованого за адресою: АДРЕСА_1 із КП „Теплопостачання м. Одеса”. В разі не укладання договору оренди звернутись до суду з позовом до КП „Теплопостачання м. Одеса” щодо безпідставного знаходження сторонньої юридичної особи в приміщенні військової частини НОМЕР_1 .
Позивач зазначає, що п. 2, 7 вимоги Іллічівської об'єднаної ДФІ Держфінінспекції в Одеській області від 21.01.2014 року № 820-29/74 Військовою частиною НОМЕР_1 не виконані, що стало причиною звернення до суду з зазначеним адміністративним позовом.
В ході судового розгляду справи, представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача - Військової частини НОМЕР_1 проти задоволення адміністративного позову заперечувала, посилаючись на обставини, викладені в письмових запереченнях.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, приходить до наступного висновку.
Як встановлено судом, відповідно до положень ст. 2 Закону України, від 26.01.1993, № 2939-XII "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.
Як встановлено в ході судового розгляду справи, відповідно до п. 2.32 Плану Державної фінансової інспекції України на III квартал 2013 року було проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Військової частини НОМЕР_1 за період з 01.07.2011 року по 31.08.2013 року.
За результатами проведеної ревізії були виявлені порушення та складено акт від 11.12.2013 №820-16/79, який підписано із запереченнями (зауваженнями), що не підтвердилися, та Іллічівською об'єднаною ДФІ були направлені військовій частині НОМЕР_1 висновки листом від 17.01.2014 № 820-29/59.
На підставі акту ревізії, ДФІ в Одеській області винесена вимога щодо усунення виявлених в ході ревізії порушень № 820-29/74 від 21.01.2014 року, п.п. 2,7 які є предметом судового розгляду.
Згідно з пунктом 2 вимоги, фінінспекцією встановлено порушення вимог ст.94 Кодексу законів про працю, ст.1 Закону України «Про оплату праці», п.п. 2.1, 2.15, 2.16 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88, встановлена розбіжність між сумами, які нараховані за розрахунково - платіжними відомостями «до видачі» та сумами грошового забезпечення, заробітної плати, зазначених у відомостях, які надані відділенню банку для зарахування коштів на карткові рахунки військовослужбовців та службовців, за період з вересня 2008 року по серпень 2013 року на загальну суму 836 895, 25 грн. Грошові кошти були зайво зараховані на карткові рахунки окремих працівників військової частини та осіб, які не являлись працівниками даної частини.
Разом з тим, в результаті зайвого перерахування на карткові рахунки сум грошового забезпечення окремим особам, недоотримано протягом вересня 2008 - серпня 2013 року військовослужбовцями та службовцями військової частини коштів на суму 187 922, 21 грн.
Внаслідок вищевказаного зайво перераховано (розрахунково) податку з доходів фізичних осіб на суму 99 944, 5 грн., єдиного соціального внеску (утриманого) на суму 17 224, 63 грн., єдиного соціального внеску (нарахованого) на суму 232 158, 39 грн., у зв'язку з чим позивач вимагає:
- стягнути з осіб та відрахувати (за наявності заяви) з працівників, яким зайво виплачено грошове забезпечення, заробітна плата, кошти в загальній сумі 536 830, 00 грн. (згідно реєстрів у Додатках 5.7 - 5.13 до акту) та зайво перерахований податок з доходів фізичних осіб на суму 99 944, 50 грн., єдиний соціальний внесок на суму 249 383, 02 грн. в порядку та розмірах згідно законодавства;
- здійснити виплату військовослужбовцям та службовцям військової частини недоотриманого ними грошового забезпечення, заробітної плати на загальну суму 169 656, 93 грн. (згідно реєстрів у Додатках 5.7 - 5.13 до акту).
Згідно акту ревізії, судом встановлено, що ревізією розрахунків з військовослужбовцями та працівниками Військової частини НОМЕР_1 встановлено, що в ревізуємому періоді для видачі заробітної плати працівникам з використанням платіжних карток з ПАТ КБ «ПриватБанк» укладено договори про розрахунково-касове обслуговування підприємства/організації з видачі заробітної плати/стипендії з використанням платіжних карток, а саме: договір № 610 від 21.01.2003 року та від 12.12.2005 року, договір №08С14059800 від 01.09.2010 року та від 23.04.2013 року, укладені з відділеннями Южного ГРУ ПАТ КБ «ПриватБанк».
Перерахування коштів на карткові (особові) рахунки працівників здійснюється відповідно до реєстрів на перерахування коштів, в яких вказано прізвища, ім'я по батькові, також номер карткового рахунку, належна сума до зарахування, підписаних командиром Військової частини і начальником фінансової служби (головним бухгалтером) та затверджених печаткою Військової частини.
В ході ревізії з метою правильності та повноти перерахування коштів на платіжні картки працівників Військової частини НОМЕР_1 у періоді з вересня 2008 року по серпень 2013 року були проведені дві зустрічні звірки в Южному Головному регіональному відділенні ПАТ КБ «ПриватБанк».
Згідно наданих Банком до зустрічних звірок відомостей зарахувань заробітної плати (грошового забезпечення, стипендії, тощо) встановлено, що за період з 23.09.2008 року по 30.06.2011 року Банком було перераховано коштів на платіжні картки працівників Військової частини НОМЕР_1 в загальній сумі 32 360 952,73 грн, а саме: за період з 23.09.2008 по 31.12.2008 року -2 158 309,53 грн, за 2009 рік - 9 005 398,16 грн, за 2010 рік - 13 907 039,97 грн, за період з 01.01.2011 по 30.06.2011 року-7 290 205,08 грн.; за період з 01.07.2011 року по 31.08.2013 року Банком було перераховано коштів на платіжні картки працівників Військової частини НОМЕР_1 в загальній сумі 23 413 541,98 грн, а саме: за період з 01.07.2011 по 31.12.2011 року - в сумі 6 376 563,44 грн, за 2012 рік - 10 291 150,05 грн, за період з 01.01.2013 по 31.08.2013 року-6 745 828,49 гривень.
В ході ревізії за період з вересня 2008 року по серпень 2013 року проведено звіряння розрахунково-платіжних відомостей на виплату грошового забезпечення, заробітної плати, які додаються до меморіальних ордерів № 5/1, 5/2, 5/3 «Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій» з відомостями на перерахування на карткові рахунки військовослужбовців та службовців, які додаються до меморіальних ордерів № 2 «Накопичувальна відомість руху грошових коштів загального фонду в органах Державного казначейства України (установах банків)», №3/1, 3/6, 3/7 «Накопичувана відомість руху грошових коштів спеціального фонду в органах Державного казначейства України (установах банків)» та з відомостями на перерахування на карткові рахунки військовослужбовців та службовців, надані відділенням банку, в результаті якого встановлена розбіжність між сумами, які нараховані за розрахунково-платіжними відомостями «до видачі» та сумами грошового забезпечення, заробітної плати, зазначених у відомостях, які надані відділенню банку для зарахування коштів на карткові рахунки військовослужбовців та службовців, на загальну суму 836 895,25 грн., в тому числі вересень - грудень 2008 року - 6 233,33 грн., 2009 рік - 88 162,45 грн., 2010 рік - 138 426,07 грн., 2011 рік - 255 093,54 грн., 2012 рік - 246 807,06 грн., січень - серпень 2013 - 102 172,8 грн.
Позивач вказує на те, що грошові кошти були зайво зараховані як на карткові рахунки працівників військової частини - бухгалтера по нарахуванню заробітної плати ОСОБА_2 - 544 517,62 грн., бухгалтера по нарахуванню заробітної плати ОСОБА_3 - 47 735,31 грн., радіотелеграфістки ОСОБА_4 (донька ОСОБА_1 ) - 69 427,11 грн., так і на карткові рахунки осіб, які не являлись працівниками військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_5 - 59 537,15 грн., ОСОБА_6 - 97 286,95 грн., ОСОБА_7 - 13 990,09 грн.).
Згідно довідки, наданою кадровою службою військової частини фізичні особи ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 не являються і не являлись протягом вищевказаного періоду працівниками військової частини НОМЕР_1 .
Разом з тим, в результаті зайвого перерахування на карткові рахунки сум грошового забезпечення окремим особам, недоотримано протягом вересня 2008 - серпня 2013 року військовослужбовцями та службовцями військової частини грошового забезпечення, заробітної плати на суму 187 922,21 грн. (2008 -6 233,33 грн, 2009 - 87 359,38 грн., 2010 - 10 878,33 грн., 2011 - 64 157,92 грн., 2012-17 392,33 грн., 2013-1 900,92 грн.)
Внаслідок вищевказаного зайво перераховано (розрахунково) податку з доходів фізичних осіб на суму 99 944,5 грн., єдиного соціального внеску (утриманого) на суму 17 224,63 грн, єдиного соціального внеску (нарахованого) на суму 232 158,39 грн.
Внаслідок встановленого факту зайвого перерахування на карткові рахунки сум грошового забезпечення протягом вересня 2008 - серпня 2013 завдано матеріальну шкоду (збитки) військовій частині на загальну суму 998 300,56 грн.
Розрахунково - платіжні відомості на виплату грошового забезпечення, заробітної плати та відомості на перерахування на карткові рахунки військовослужбовців та службовців, надані військовою частиною відділенню банку, підписані командиром військової частині та начальником фінансової служби як розпорядниками бюджетних коштів.
Отже, ревізією даного питання було встановлено зайве перерахування на карткові рахунки сум грошового забезпечення протягом вересня 2008 - серпня 2013 на загальну суму 836 895,25 грн., внаслідок зайво перераховано податку з доходів фізичних осіб, єдиного соціального внеску розрахунково на суму 349 327,52 грн., в результаті зайвого перерахування на карткові рахунки сум грошового забезпечення окремим особам недоотримано військовослужбовцями та службовцями військової частини грошового забезпечення, заробітної плати на суму 187 922,21 грн.
Крім того позивачем зазначено, що згідно інформації Військової частини НОМЕР_1 від 23.06.2014 № 469 (отримано 01.07.2014 року вх. 820-28/599) до каси військової частини НОМЕР_1 винними особами було внесено кошти на загальну суму 104 422,09 грн.
Одеською прокуратурою з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України було проведено досудове розслідування кримінального провадження № 42013171010000085 (стосовно безпідставно перерахованих бухгалтером по нарахуванню заробітної плати ОСОБА_1 бюджетних коштів в сумі 346588,06 грн. на особисту банківську картку та картки інших осіб за період з 01.01.2012 року по 30.09.2013 року) та матеріали були передані до суду.
Відповідно до вироку Малиновського районного суду міста Одеси від 22.01.2014 року стягнути з ОСОБА_2 на користь держави в особі військової частини НОМЕР_1 грошові кошти у сумі 269470,02 грн.
На даний час Одеською прокуратурою з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України проводиться досудове розслідування кримінального провадження № 42014160690000001 за фактом вчинення службовими особами військової частини НОМЕР_1 у період з вересня 2008 року по грудень 2011 року службового підроблення та привласнення бюджетних коштів на загальну суму 487830,0 грн. Досудове розслідування за даним фактом триває.
В ході ревізії було відшкодовано винними особами 73826,17 грн., здійснена виплата недоотриманих грошових коштів працівникам військової частини на суму 18265,28 тис.грн. Вжитими військовою частиною заходами додатково було відшкодовано винними особами грошових коштів на суму 30595,92 грн.
Також позивач зазначає, що Держфінінспекція в Одеській області звернулась до Прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України з листом від 04.08.2014 № 15-25-25-17/7707 щодо надання інформації по кримінальної справи № 420131710100000 по відшкодуванню коштів по вироку Малиновського районного суду м. Одеси від 22.01.2014р. колишнім бухгалтером фінансової служби військової частини НОМЕР_2 .
Відповідно до листа Прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України від 12.08.2014 № 3395 вих14 вироком Малиновського районного суду м. Одеси від 22.01.2014р. стосовно ОСОБА_2 цивільний позов задоволено на суму 269470,02 грн.
Станом на теперішній час не відшкодованими залишилось:
- зайво зарахована заробітна плата на карткові рахунки в сумі 536 830,00 грн.
- не виплачено військовослужбовцям та службовцям військової частини недоотриманої заробітної плати (грошового утримання) на суму 169 656,93 грн.
- зайво перераховано податку з доходів фізичних осіб на суму 99 944,5 грн., єдиного соціального внеску (утриманого) на суму 17 224,63 грн, єдиного соціального внеску (нарахованого) на суму 232 158,39 грн.
Судом встановлено що військовою прокуратурою Одеського гарнізону за даними порушеннями було відкрите кримінальне провадження 28.10.2013 року та внесене до ЄРДР за № 42013171010000085 по обвинуваченню ОСОБА_1 , колишнього бухгалтера фінансової служби військової частини НОМЕР_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ст.ст. 191 ч.4 та 366 ч.2 КК України. В подальшому прокуратурою було представлено інтереси держави, в особі військової частини НОМЕР_1 , при розгляді даної справи в суді. 22 січня 2014 року Малиновським районним судом м.Одеси винесено обвинувачувальний Вирок та визнано винною у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст. 191 ч. 4 та 366 ч.2 КК України ОСОБА_1 . Також, в кримінальному провадженні було заявлено цивільний позов в розмірі 290 953, 15 грн. Задоволено його частково (за матеріалами справи - решта грошових коштів внесено добровільно). Визначено стягнути з ОСОБА_2 на користь держави в особі військової частини НОМЕР_1 грошову суму в розмірі 269 470,02 грн. (двісті шістдесят дев'ять чотириста сімдесят грн. 02 коп.),
На даний час Військовою прокуратурою Одеського гарнізону направлені матеріали до другого Суворовського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції, відкрито провадження № 42841031 та проводяться виконавчі дії. Військовою частиною НОМЕР_1 направлено до другого Суворовського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції лист щодо повідомлення про проведені виконавчі дії за даною справою, як стягувача військову частину, відповіді не має. Відшкодувань до державного бюджету, а саме виконання Вироку суду ОСОБА_8 немає.
Також, відповідно даних Військової прокуратури Одеського гарнізону 05.03.2014 року внесене до ЄРДР за № 42014160690000001 кримінальне провадження за ст.ст. 366 ч.2 та 410 ч.2 у відношенні посадових осіб військової частини НОМЕР_1 щодо привласнення бюджетних коштів в розмірі 487 830,00 грн. Про підозру жодній посадовій особі не повідомлено, досудове розслідування триває.
З урахуванням вищевикладеного, судом встановлено, що відповідачем та Військовою прокуратурою Одеського гарнізону вживаються всі необхідні заходи щодо повернення, стягнення коштів з осіб, яким зайво виплачено грошове забезпечення, заробітна плата.
Таким чином, суд прийшов висновку, що вимога, щодо стягнення з осіб та відрахування (за наявності заяви) з працівників, яким зайво виплачено грошове забезпечення, заробітна плата, кошти в загальній сумі 536 830, 00 грн. (згідно реєстрів у Додатках 5.7 - 5.13 до акту) та зайво перерахований податок з доходів фізичних осіб на суму 99 944, 50 грн., єдиний соціальний внесок на суму 249 383, 02 грн. в порядку та розмірах згідно законодавства задоволенню не підлягає.
Також згідно ст.221 Кодексу Законів про працю України- трудові спори розглядаються:
- комісіями по трудових спорах,
- районними, районними у місті, міськими судами.
Відповідно п. 1 ст. 232 КЗпПУ- безпосередньо в судах розглядаються спори за заявами працівників, де комісії по трудових спорах не обираються. Також, відповідно ч. 2 ст. 233 КЗпПУ - у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутись до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Судом встановлено, що військовослужбовці та службовці військової частини не звертались до суду з позовом про стягнення належної їм заробітної плати.
Таким чином військова частина НОМЕР_1 не має жодних підстав для здійснення виплати військовослужбовцям та службовцям військової частини недоотриманого ними грошового забезпечення, заробітної плати на загальну суму 169 656,93 грн.
З урахуванням вищевикладеного, суд прийшов висновку, що вимога, щодо здійснення виплати військовослужбовцям та службовцям військової частини недоотриманого ними грошового забезпечення, заробітної плати на загальну суму 169 656, 93 грн. (згідно реєстрів у Додатках 5.7 - 5.13 до акту), є безпідставною та не підлягає задоволенню.
Згідно з пунктом 7 вимоги, фінінспекцією встановлено, що в порушення ст. 137 Господарського кодексу України встановлено використання приміщень Військової частини НОМЕР_1 (котельні) площею 96, 8 кв.м., розташованого за адресою АДРЕСА_1 , сторонньою юридичною особою КП "Теплопостачання м. Одеса" без оформлення договірних відносин, у зв'язку з чим позивач вимагає: укласти договір оренди приміщення площею 96, 8 кв.м., розташованого за адресою АДРЕСА_1 , із КП "Теплопостачання м. Одеса". В разі не укладання договору оренди звернутись до суду з позовом до КП "Теплопостачання м. Одеса" щодо безпідставного знаходження сторонньої юридичної особи в приміщенні військової частини НОМЕР_1 .
Згідно акту ревізії, судом встановлено, що в оперативному управлінні Військової частини НОМЕР_1 перебуває майно, яке є державною власністю в особі Міністерства внутрішній справ України на підставі технічного паспорту за реєстраційним номером 95неж-125-р6340, виданим КП «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості», виготовленим станом на 12.03.2008 року, на будівлі за адресою АДРЕСА_1 (витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно №26410420 від 15.06.2010 року) та інше.
До ревізії надано рішення Господарського суду Одеської області від 04.03.2010 року по справі №6/19-10-287 за позовом Військової прокуратури Одеського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства внутрішніх справ України та Військової частини НОМЕР_1 до Одеської міської ради та Виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання права державної власності в особі Міністерства внутрішніх справ України на нерухоме майно, що розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Промислова, 22 та перебуває в оперативному управлінні військової частини НОМЕР_1 .
Рішенням Господарського суду Одеської області від 04.03.2010 року право власності на нерухоме майно, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 та перебуває в оперативному управлінні військової частини НОМЕР_1 , визнано за державою в особі Міністерства внутрішніх справ України (01024, м.Київ, вул.Академіка Богомольця, 10).
Проведеним в ході ревізії обстеженням вказаної території військової частини встановлено, що приміщення котельні (літера И) площею 96,8 кв.м. займає стороння юридична особа КП «Теплопостачання м.Одеса».
Позивач зазначає, що заступником командира військової частини з тилу - начальник тилу ОСОБА_9 з даного питання були надані пояснення, а саме: «Підставою для знаходження в приміщенні котельні на території військової частини КП «Теплопостачання м.Одеса», як з'ясувалось в процесі роботи щодо отримання свідоцтва на право власності земельної ділянки, а саме в процесі погодження меж ділянки з сусідніми організаціями, є свідоцтво (копія), видано першим заступником міського голови 14 червня 2007 №554, в якому зазначено, що дане нежиле приміщення є власністю територіальної громади м.Одеси в особі Одеської міської ради, а також відповідь на наш запит до КП «Теплопостачання м.Одеса» №458 від 21.05.2012 року, а саме №01/11-496 від 03.06.2012 року, в якому зазначено, що згідно рішення Одеської міської ради №1299 від 25.11.2008 року приміщення котельної площею 96,3 кв.м. належить КП «Теплопостачання м.Одеса». Заходи по результатам рішення суду не приймались, так як тривало вияснення обставин появи в КП «Теплопостачання» технічного паспорту, свідоцтва без погодження з сусідами, а саме військовою частиною НОМЕР_1 ».
Таким чином, з червня 2010 року по теперішній час військовою частиною не приймались відповідні заходи (в тому числі в судовому порядку) щодо безпідставного знаходження сторонньої юридичної особи КП «Теплопостачання м.Одеса» в приміщенні котельні, а також щодо укладання договору оренди.
Документального підтвердження передачі військовою частиною приміщення котельні комунальному підприємству «Теплопостачання м.Одеса» (акт прийому - передачі) до ревізії не надано (в зв'язку з тим, що оцінка зазначених приміщень не здійснено провести розрахунок недоотриманої орендної плати в ході ревізії не є можливим).
Ревізією відшкодування витрат військовій частині на утримання займаного КП «Теплопостачання м.Одеса» приміщення котельні та надання комунальних послуг було встановлено, що КП «Теплопостачання м.Одеса» самостійно здійснює розрахунки за спожиті ним комунальні послуги безпосередньо з їх постачальниками.
Таким чином, ревізією даного питання встановлено використання приміщень військової частини (котельні) сторонньою юридичною особою КП «Теплопостачання м.Одеса» без оформлення договірних відносин.
Однак судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про право власності від 18.07.2007 року, технічного паспорту від 05.04.2007 року приміщення котельної належить Територіальній громаді міста Одеси в особі Одеської міської ради. Згідно відповіді КП «Теплопостачання м.Одеса» №02/01-01-546 від 21.07.2014 року підтверджується знаходження зазначених приміщень на балансі КП «Теплопостачання м.Одеса» з листопада 2006 року.
Оскільки вказане приміщення котельної площею 96,8 кв.м розташованого за адресою: АДРЕСА_1 не належить Військовій частині НОМЕР_1 , тому немає жодних правових підстав щодо укладання договору оренди з КП «Теплопостачання м.Одеса».
Крім того, згідно п.1 ст. 627 Цивільного кодексу України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
З урахуванням встановлених обставин, суд погоджується з доводами відповідача, що перевірка проводилась без встановлення всіх істотних обставин необхідних для правильного висновку, викладені ревізією обставини не являються належними доказами по справі, у зв'язку з чим, вимогу в зазначеній частині ревізії, суд визнає передчасною, необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до положень ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, під час офіційного з'ясування обставин справи та перевірки їх доказами суд встановив, що п.п. 2,7 вимоги від 21.01.2014 року №820-29/74 не відповідають нормам діючого законодавства, а тому суд на підставі положень ч.2 ст.162 КАС України, повинен ухвалити судове рішення, яким відмовити в задоволенні позову Державної фінансової інспекції в Одеській області до Військової частини № НОМЕР_1 про зобов'язання виконати пункти вимоги від 21.01.2014 року №820-29/74.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 70, 71, 86, 159-164 КАС України, суд,-
Відмовити у повному обсязі в задоволенні адміністративного позову Державної фінансової інспекції в Одеській області до Військової частини № НОМЕР_1 про зобов'язання виконати пункти вимоги від 21.01.2014 року №820-29/74.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання її повного тексту.
Суддя О.Г. Гусев
Відмовити у повному обсязі в задоволенні адміністративного позову Державної фінансової інспекції в Одеській області до Військової частини № НОМЕР_1 про зобов'язання виконати пункти вимоги від 21.01.2014 року №820-29/74.
23 лютого 2015 року.