27 січня 2015 р. Справа № 804/20661/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Юркова Е.О.
при секретарі - Шпота Я.С.
за за участю: прокурорів - Риженко О.В., Богомол О.М.
представник відповідача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом заступника прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Чаплинське» про зобов'язання виконати вимоги приписів,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов заступника прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Чаплинське» з вимогами: зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Чаплинське» (ЄДРЮО 30917617, вул. Колгоспна, буд. 75, с. Хуторо-Чаплине, Васильківський район, Дніпропетровська область, 52652) виконати вимоги приписів Державної інспекції сільського господарства у Дніпропетровській області № 440/8 від 30.10.2013р. та № 490/8 від 11.12.2013р. шляхом вжиття заходів до розроблення та затвердження проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь при використанні земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 1597,53 га, розташованих на території Зеленогайської та Шевченківської сільських рад Васильківського району Дніпропетровської області.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Державною інспекцією сільського господарства у Дніпропетровській області в період з 14.10.2013р. по 31.10.2013р. проведено планову перевірку додержання вимог земельного законодавства ТОВ «Чаплинське», за результатом якої виявлено порушення вимог ч. 4 ст. 22 Земельного кодексу України та ч. 1 ст. 35 Закону України «Про охорону земель» - використовуються земельні ділянки загальною площею 1628,0903 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без розроблених та затверджених в установленому порядку проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь, і передбачають заходи з охорони земель. Задля усунення виявлених порушень, Державною інспекцією сільського господарства у Дніпропетровській області винесено припис № 440/8 від 30.10.2013р. З метою перевірки стану виконання припису № 440/8 від 30.10.2013р. державним інспектором сільського господарства проведено позапланову перевірку ТОВ «Чаплинське», в ході якої встановлено, що порушення вимог земельного законодавства у встановлений строк не усунуто, припис не виконано. Крім того, ТОВ «Чаплинське» 11.12.2013 внесено повторний припис № 490/8 про усунення порушень земельного законодавства у строк до 11.01.2014р., вимоги якого на даний час залишаються не виконаними.
В судовому засіданні представники заступника прокурора Дніпропетровської області позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили позов задовольнити.
Представник позивача до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення судового розгляду повідомлений належним чином.
Представник відповідача в судовому засіданні позов визнав в повному обсязі, зазначив, що виявлені порушення на ТОВ «Чаплинське» наявні та товариство зобов'язується виконати вимоги приписів.
Вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», охорона земель - система правових, організаційних, економічних, технологічних та інших заходів, спрямованих на раціональне використання земель, запобігання необґрунтованому вилученню земель сільськогосподарського призначення для несільськосподарських потреб, захист від шкідливого антропогенного впливу, відтворення і підвищення родючості ґрунтів, підвищення продуктивності земель лісового фонду, забезпечення особливого режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення.
Статтею 4 вказаного Закону передбачено, що об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території У країни.
Відповідно до ст. 5 Закону та ч. 1 ст. 188 Земельного кодексу України державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, яким згідно Указу Президента України «Про Державну інспекцію сільського господарства України» № 459/2011 від 13.04.2011 є Державна інспекція сільського господарства України та її територіальні підрозділи.
Відповідно до ст.ст. 6, 9, 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначено, що до повноважень Державної інспекції сільського господарства України належить здійснення державного контролю за використанням та охороною земель органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами.
Пунктом 3 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженим Указом Президента України № 459/201 1 від 13.04.201 1, передбачено, що основними завданнями інспекції є організація та здійснення державного нагляду (контролю) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій га форм власності, в тому числі за: здійсненням заходів, передбачених проектами землеустрою щодо захисту земель від водної і вітрової ерозії, селів, підтоплення, заболочення, засолення, солонцювання, висушування, ущільнення та інших процесів, що призводять до погіршення стану земель.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Державною інспекцією сільського господарства у Дніпропетровській області на підставі наказу № 1268 від 01.10.2013р. та направлення на перевірку № 1268 від 01.10.2013р. в період з 14.10.2013р. по 31.10.2013р. проведено планову перевірку ТОВ «Чаплинське» з питань додержання вимог земельного законодавства, законодавства у сфері насінництва та розсадництва, щодо експлуатації та технічного стану тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарської техніки, інших механізмів, за результатами якої складено акт перевірки № 4/13 від 31.10.2013р.
Перевіркою встановлено, серед іншого, що ТОВ «Чаплинське» в порушення вимог ч. 4 ст. 22 Земельного кодексу України та ч. 1 ст. 35 Закону України «Про охорону земель» використовуються земельні ділянки загальною площею 1628,0903 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без розроблених та затверджених в установленому порядку проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель.
Також за результатами перевірки державним інспектором сільського господарства 30.10.2013р. внесено припис № 440/8 з вимогою про вжиття заходів щодо усунення порушень земельного законодавства, оформлення право користування на земельні ділянки площею 47,9398 га та зареєструвати 9 договорів оренди; укласти договір на виготовлення проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель, зі строком виконання до 30.11.2013р.
З метою перевірки стану виконання припису № 440/8 державним інспектором сільського господарства у період з 09.12.2013р. по 11.12.2013р. на пілставі наказу від 03.12.2013р. №1562, направлення від 03.12.2013р. №1562 проведено позапланову перевірку ТОВ «Чаплинське» з питань дотримання вимог земельного законодавства, в ході якої встановлено, що договір на виготовлення проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель, не укладено, про що свідчить акт перевірки № 674/8 від 11.12.2013р.
11.12.2013р. внесено припис № 490/8 з вимогою про вжиття заходів щодо усунення порушень земельного законодавства, оформлення право користування на земельні ділянки площею 47,9398 га та зареєструвати 9 договорів оренди; укласти договір на виготовлення проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель, зі строком виконання до 11.01.2014р.
Також Державною інспекцією сільського господарства в Дніпропетровській області у зв'язку з невиконання вимог приписів, відносно директора ТОВ «Чаплинське» ОСОБА_2 було порушено адміністративне провадження за ст. 188/5 КУпАП та винесено постанову №332 від 19.12.2013р. про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн.
Штраф за постановою №332 від 19.12.2013р. сплачено у повному обсязі, що підтверджено квитанцією від 08.01.2014р.
Згідно довідок від 28.10.2014р., виданих ТОВ «Чаплинське», станом на 01.01.2013р. у користуванні підприємства перебувало 1628,0903 га земель на території Зеленогайської та Шевченківської сільських рад Васильківського району, а станом на 01.01.2014р. площа фактичного землекористування зменшилась до 1597,53 га у зв'язку з закінченням договірних відносин щодо окремих земельних ділянок (паїв).
На підставі постанови заступника прокурора області про проведення перевірки в порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів від 22.10.2014р., прокуратурою Дніпропетровської області в порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів діяльності ТОВ «Чаплинське» проведено перевірку з питань додержання вимог земельного законодавства на підставі даних Державної інспекції сільського господарства у Дніпропетровській області.
Перевіркою встановлено, що суб'єктом господарської діяльності до теперішнього часу не виконано законні вимоги органу державного контролю щодо зобов'язання усунути порушення законодавства в сфері використання і охорони земель, а саме використання земель загальною площею 1597,53 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва без розроблених та затверджених в установленому порядку проектів землеустрою, що забезпечуються еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь, що є порушенням вимог ч. 4 ст. 22, п. «і» ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України, ч. 5 ст. 25, абз. 4 ч. 1 ст. 35 Закону України «Про охорону земель».
Відповідно до ст. 1 Земельного кодексу України - земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Згідно з ч. 4 ст. 22 Земельного кодексу України, земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва використовуються відповідно до розроблених та затверджених в установленому порядку проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони цих земель.
Відповідно до ч. 2 ст. 25 Закону України «Про оренду землі» орендар земельної ділянки зобов'язаний виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі.
Стаття 52 Закону України «Про землеустрій» визначає, що проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, розробляються з метою організації сільгоспвиробництва і впорядкування угідь у межах землеволодінь та землекористувань для ефективного ведення сільськогосподарського виробництва, раціонального використання та охорони земель, створення сприятливого екологічного середовища і покращання природних ландшафтів.
Проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, визначають:
а) розміщення виробничих будівель і споруд;
б) організацію землеволодінь та землекористувань з виділенням сівозміни, виходячи з екологічних га економічних умов, формування інженерної та соціальної інфраструктури;
в) визначення типів і видів сівозміни з урахуванням спеціалізації сільськогосподарського виробництва;
г) складання схем чергування сільгоспкультур у сівозміні;
ґ) проектування полів сівозміни;
д) розробку плану переходу до прийнятної сівозміни;
е) перенесення в натуру (на місцевість) запроектованих полів сівозміни.
Відповідно до п. 3 Порядку розроблення проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1134 від 02.11.2011, проект землеустрою розробляється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою, судових рішень, укладених договорів між землевласниками (землекористувачами) та розробником проекту землеустрою.
Статтею 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» передбачено, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог земельного законодавства мають право, в т.ч. складати акти перевірок та протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель, давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) про усунення порушень земельного законодавства відповідно до їх повноважень.
Згідно з п. 1.2 Порядку оформлення, вручення (надсилання) приписів у разі виявлення порушень земельного законодавства, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 104 від 19.02.2013 (далі - Порядок), припис - це обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога державного інспектора сільського господарства, яка оформляється, вручається (надсилається) керівникам юридичних осіб та фізичним особам щодо усунення порушень земельного законодавства.
Оформлення, вручення (надсилання) приписів державними інспекторами сільського господарства особам, які вчинили порушення земельного законодавства, передбачено абз. З ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», ч.ч. 7, 8 ст. 7, ст. 12 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», абз. 2 п. 5 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, п.п. 6.1 п. 6 Положення про державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Пунктами 1.5, 2.1. Порядку визначено, що з метою припинення порушення земельного законодавства та усунення його наслідків державний інспектор вручає (надсилає) особі, яка його здійснила, чи особі, яка є відповідальною за дотримання вимог земельного законодавства, припис, вимоги якого є обов'язковими до виконання.
Строк усунення наслідків правопорушення встановлюється державним інспектором, але не більше 30 днів.
Відповідно до п.п. 3.2-3.3 Порядку в разі невиконання припису протягом вказаного у ньому строку державний інспектор складає протокол про адміністративне правопорушення за невиконання припису. З метою припинення порушення земельного законодавства та усунення його наслідків державний інспектор повторно видає припис і встановлює новий строк з вимогою припинити порушення земельного законодавства та усунути його наслідки, але не більше 30 днів.
При повторному невиконанні припису особою, яка вчинила порушення земельного законодавства, та при вжитті до неї усіх можливих заходів адміністративного впливу інспекційний орган вносить клопотання до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (за місцезнаходженням земельної ділянки, на якій вчинено порушення) для розгляду питання про припинення права користування земельною ділянкою, яка використовується з порушенням вимог земельного законодавства, та інформує про це відповідний орган прокуратури.
На підставі викладеного, враховуючи визнання ТОВ «Чаплинське» адміністративного позов у повному обсязі, суд доходиться висновку про наявність підстав для зобов'язання ТОВ «Чаплинське» виконати вимоги приписів Державної інспекції сільського господарства в Дніпропетровській області №440/8 від 30.10.2013р. та №490/9 від 11.12.2013р. шляхом вжиття заходів до розроблення та затвердження проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь при використанні земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною прощею 1597,53 га, розташованих на території Зеленогайської та Шевченківської сільських рад Васильківського району Дніпропетровської області.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 69 КАСУ визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Водночас, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ст. 86 КАСУ).
Позивач, як суб'єкт владних повноважень довів правомірність своїх дій та рішень, а тому позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов заступника прокурора Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Чаплинське» про зобов'язання виконати вимоги приписів - задовольнити.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Чаплинське» виконати вимоги приписів Державної інспекції сільського господарства в Дніпропетровській області №440/8 від 30.10.2013р. та №490/9 від 11.12.2013р. шляхом вжиття заходів до розроблення та затвердження проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь при використанні земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною прощею 1597,53 га, розташованих на території Зеленогайської та Шевченківської сільських рад Васильківського району Дніпропетровської області.
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови викладений протягом п'яти днів.
Суддя (підпис)
ОСОБА_3