16 лютого 2015 року Житомир справа № 806/300/15
час прийняття: 16 год. 05 хв. категорія 12.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лавренчук О.В.,
за участю секретаря Карплюк А. І.,
за участю позивачів,
за участю представника відповідача Яшана О. Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про скасування наказу №8 о/с від 16.01.2015 року, поновлення на посаді,
встановив:
Позивачі звернулись до суду з позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області, в якому просять:
- скасувати наказ № 8 о/с від 16.01.2015 року;
- поновити ОСОБА_3 на посаді дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Житомирського РВ УМВС України в Житомирській області;
- поновити ОСОБА_2 на посаді дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Житомирського РВ УМВС України в Житомирській області;
- поновити ОСОБА_6 на посаді дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Житомирського РВ УМВС України в Житомирській області;
- поновити ОСОБА_5 на посаді старшого дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Житомирського РВ УМВС України в Житомирській області;
- поновити ОСОБА_4 на посаді інспектора по роботі з населенням та громадськими формуваннями сектору дільничних інспекторів міліції Житомирського РВ УМВС України в Житомирській області;
- допустити негайне виконання постанови суду.
В обгрунтування позову зазначають, що згідно оскаржуваного наказу фактично відбулось переміщення (переведення) їх в іншу місцевість, однак у ньому не зазначено конкретних підстав для винесення рішення про переведення, а зазначено загальне посилання на норми Положення про проходження служби та подання заступника начальника УМВС - начальника міліції громадської безпеки в Житомирській області.
Позивачі в судовому засіданні просили позов задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення позивачів та правову позицію представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав.
Встановлено, що Наказом № 8 від 16.01.2015 року по особовому складу, призначено лейтенанта міліції ОСОБА_3 дільничним інспектором міліції сектору дільничних інспекторів міліції Бердичівського МВ УМВС України в Житомирській області, звільнивши його з посади дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Житомирського РВ УМВС України в Житомирській області (а.с. 12)
Наказом № 8 від 16.01.2015 року по особовому складу, призначено лейтенанта міліції ОСОБА_2 дільничним інспектором міліції сектору дільничних інспекторів міліції Малинського МВ УМВС України в Житомирській області, звільнивши його з посади дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Житомирського РВ УМВС України в Житомирській області (а.с. 13).
Згідно Наказу № 8 від 16.01.2015 року по особовому складу, призначено майора міліції ОСОБА_5 старшим дільничним інспектором міліції сектору дільничних інспекторів міліції Черняхівського РВ УМВС України в Житомирській області, звільнивши його з посади старшого дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Житомирського РВ УМВС України в Житомирській області (а.с. 14).
Наказом № 8 від 16.01.2015 року по особовому складу, призначено лейтенанта міліції ОСОБА_4 інспектором по роботі з населенням та громадськими формуваннями сектору дільничних інспекторів міліції Малинського МВ УМВС України в Житомирській області, звільнивши її з посади інспектора по роботі з населенням та громадськими формуваннями сектору дільничних інспекторів міліції Житомирського РВ УМВС України в Житомирській області (а.с. 15).
Як вбачається з Наказу № 8 від 16.01.2015 року по особовому складу, лейтенанта міліції ОСОБА_6 призначено дільничним інспектором міліції сектору дільничних інспекторів міліції Володарськ-Волинського районного відділу УМВС України в Житомирській області, звільнивши його з посади дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції Житомирського РВ УМВС України в Житомирській області (а.с. 16).
Позивачі в судовому засіданні пояснили, що винесення наказу про їх звільнення та призначення на посади в інших населених пунктах в межах Житомирської області відбулось внаслідок виявлення працівниками сектору дільничних інспекторів міліції невдоволення діями керівництва районного відділу міліції. Однак, позивачі зазначили, що конфлікту не було.
Разом з тим, в матеріалах справи міститься доповідна записка № 42 з якої, зокрема, вбачається, що "система взаємовідносин між начальником служби дільничних інспекторів міліції і його підлеглими однозначно має проблемний характер, що може перешкоджати ефективному виконанню останніми службових обов'язків та призвести до загострення конфліктної ситуації" (а.с. 130-131).
Окрім того, в судовому засіданні позивачі зауважили, що при винесенні оскаржуваного наказу керівництвом не було проведено з ними бесіди з метою встановлення їх думки щодо переміщення в іншу місцевість в межах області та не враховано тих обставин, що у кожного із співробітників є сім'ї в яких є діти, які ходять в школу та/або дитячий садочок, а також не враховано відсутність житлових умова за місцем їх призначення (переведення).
Однак, представник відповідача надав в судове засідання витяги з особових справ позивачів, у кожній з яких знаходилась заява кожного з позивачів, яка зокрема містила текст такого змісту: " З умовами проходження служби в органах внутрішніх справ, матеріального і пенсійного забезпечення, труднощами, пов'язаними з проходженням служби... ознайомлений. Покладені на мене обов'язки буду виконувати чесно і сумлінно. Готовий в інтересах служби служити там, де це потрібно."
Варто зазначити, що кожен з позивачів в судовому засіданні підтвердив факт написання вказаних заяв особисто та достовірність проставляння власного підпису під ними.
Отже, при прийнятті на службу позивачі були проінформовані про умови проходження служби та шляхом проставляння власного підпису погодились з ними.
Статтею 18 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 року встановлено, що Порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються Положенням про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 10 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженої Постановою, КМ УРСР, від 29.07.1991, № 114 ( далі - Положення, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ користуються всіма соціально-економічними, політичними та особистими правами і свободами, виконують усі обов'язки громадян, передбачені Конституцією та іншими законодавчими актами, а їх права, обов'язки і відповідальність, що випливають з умов служби, визначаються законодавством, Присягою, статутами органів внутрішніх справ і цим Положенням.
Пунктом 42 Положення, визначено, що переміщення по службі осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу провадиться:
а) на вищі посади - в порядку просування по службі;
б) на рівнозначні посади - у разі службової необхідності, проведення планової заміни в місцевостях, що зазнали радіоактивного забруднення в результаті аварії на Чорнобильській АЕС, а також для доцільнішого використання з урахуванням їх ділових і особистих якостей, стану здоров'я, віку та підготовки за новою спеціальністю;
в) у зв'язку з початком навчання у закладах Міністерства внутрішніх справ - при звільненні зі штатної посади, а також у разі призначення на посаду після закінчення навчання;
г) на нижчі посади - за підставами, передбаченими пунктом 45 цього Положення.
Як вбачається з копій наказу № 8 від 16.01.2015 року по особовому складу, позивачів було переміщено на рівнозначні посади.
Представник відповідача в судовому засіданні зауважив, що прийняття наказів про переміщення по службі віднесене законодавством до компетенції відповідних начальників при цьому не передбачено їх обов'язок попереджати про переміщення за будь-який строк.
Суд критично оцінює твердження позивачів, що в оскаржуваному наказі відсутні підстав для переведення, як того вимагається законодавством з огляду на те, що у наказі від 16.01.2015 року зазначено, що підставою для його винесення слугувало подання заступника начальника УМВС - начальника міліції громадської безпеки.
У Поданні заступника начальника УМВС України в Житомирській області полковника міліції Ю.В. Лебедя (містяться в особових справах кожного з позивачів), зазначено, що "у зв'язку із службовою необхідністю, керуючись п. 42 "б" Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, з метою зменшення наявного некомплекту в службі інспекторів інших підрозділів УМВС в Житомирській області працівник подається до переміщення по службі".
Статтею 21 Положення визначено, що особи рядового і начальницького складу зобов'язані проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами прямих начальників. Направлення для проходження служби за межами республіки здійснюється за згодою працівника в порядку, встановленому законодавством.
Відтак, за наявності потреби укомплектування інших посад або для доцільнішого їх використання з урахуванням ділових і особистих якостей, стану здоров'я, віку та підготовки за новою спеціальністю керівник УМВС має право приймати рішення про переміщення працівника на рівнозначну посаду.
Як вбачається з оскаржуваного наказу, переміщення здійснювалось в межах області, а тому отримання згоди на таке переміщення законодавством не встановлено.
Суд, дослідив докази, надав їм належну правову оцінку і дійшов обґрунтованого висновку, що при виданні оскаржуваного наказу т.в.о. начальника УМВС України в Житомирській області діяв правомірно, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, а тому правових підстав для визнання протиправним наказу № 8 від 16.01.2015 року по особовому складу, немає.
Керуючись статтями 158, 161-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про скасування наказу №8 о/с від 16.01.2015 року, поновлення на посаді, - відмовити.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.В. Лавренчук
Повний текст постанови виготовлено: 23 лютого 2015 р.