Ухвала від 17.02.2015 по справі К/9991/17631/12-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" лютого 2015 р. м. Київ К/9991/17631/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого - судді суддівТракало В.В., Іваненко Я.Л., Мойсюка М.І.,

секретар: Буденко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 1 березня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Міністерства оборони України, фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України про визнання дій незаконними та стягнення коштів,

ВСТАНОВИЛА:

У березні 2011 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом до відповідачів. Уточнивши позовні вимоги, просив визнати незаконними дії Міністерства оборони України щодо встановлення йому умов та розміру оплати праці (винагороди) в іноземній валюті на час проходження військової служби у складі 53 групи військових спостерігачів України у зоні безпеки Придністровського регіону Республіки Молдова у зменшеному розмірі, визнати за ним право на встановлення умов та розміру оплати праці (винагороди) в іноземній валюті під час проходження служби військовим спостерігачем у Придністровського регіону Республіки Молдова відповідно до умов та розміру оплати праці військового аташе в Республіці Молдова, передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 13 липня 1999 року № 1246, від 4 березня 2004 року № 261, від 20 серпня 2003 року № 1310, від 17 листопада 2004 року № 1575, від 11 січня 2006 року № 8, від 15 серпня 2007 року № 1053 у відповідні періоди, та стягнути з фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України на його користь вказані доплати в розмірі 4779,74 доларів США.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 вересня 2011 року в задоволенні позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 1 березня 2012 року скасовано постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 вересня 2011 року та прийнято нову постанову про часткове задоволення позову. Зобов'язано фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України здійснити перерахунок та виплатити позивачу недоплачену суму коштів у розмірі 4779,74 доларів США. В решті позову відмовлено.

У касаційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду апеляційної інстанції з підстав порушення судом норм матеріального та процесуального права та залишення в силі рішення суду першої інстанції.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що в періоди з 9 лютого 2004 року по 29 грудня 2004 року, з 7 лютого 2007 року по 23 вересня 2007 року ОСОБА_4 проходив військову службу на посаді військового спостерігача 53 групи (військових спостерігачів) у зоні безпеки Придністровського регіону Республіки Молдова.

Під час перебування у вказаному закордонному відряджені посадовий оклад позивача становив 1380 доларів США щомісяця.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з відсутності правових підстав для встановлення позивачу умов та розміру оплати праці (винагороди) в іноземній валюті під час проходження служби військовим спостерігачем у зоні безпеки Придністровського регіону Республіки Молдова відповідно до умов та розміру оплати праці військового аташе в Республіці Молдова, та стягнення відповідних доплат, оскільки проходження військової служби у складі військових спостерігачів не входить до складу працівників дипломатичної служби.

Скасовуючи постанову суду першої інстанції та частково задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції, виходив з того, що згідно чинного на час проходження позивачем служби військовим спостерігачем у зоні безпеки Придністровського регіону Республіки Молдова законодавства розмір посадового окладу позивача мав бути прирівняний до відшкодування військовим аташе, і визначатися на рівні 77-82% від норми відшкодування витрат в іноземній валюті, передбачених для посла України в Республіці Молдова, однак позивачу виплачувалося лише 1380 доларів США.

Проте, повністю погодитися з такими висновками суду апеляційної інстанції не можна.

Згідно ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Всупереч вищенаведеній нормі закону висновки суду апеляційної інстанції не ґрунтуються на законі та матеріалах справи.

Відповідно до п. 5 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» за військовослужбовцями, які тимчасово проходять військову службу за межами України, зберігається виплата грошового забезпечення в національній валюті та виплачується винагорода в іноземній валюті за нормами і в порядку, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про участь українських військових спостерігачів у врегулюванні наслідків конфлікту в Придністровському регіоні Республіки Молдова» від 23 жовтня 1998 року № 1685 установлено умови оплати праці і посадові оклади українських військових спостерігачів у Республіці Молдова відповідно до умов оплати праці і посадового окладу військового аташе у Республіці Молдова.

Згідно п. 6 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування умов оплати праці працівників закордонних дипломатичних установ України» від 13 липня 1999 року № 1246 працівникам апарату військових аташе виплачується за останнім місцем служби до направлення за кордон 50 відсотків місячного грошового забезпечення в національній валюті за останньою штатною посадою, з урахуванням присвоєння наступних військових звань та вислуги років військової служби.

З прийняттям постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування умов оплати праці працівників закордонних дипломатичних установ України» від 13 липня 1999 року № 1246 та з урахуванням внесених до неї змін постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження посадових окладів працівників закордонних дипломатичних установ України» від 13 червня 2002 року № 811, рішенням начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 17 березня 2003 року № 115/1/1803 внесено зміни до штату 53 групи військових спостерігачів № 5/054, згідно з якими збільшені розміри саме посадових окладів українських військових спостерігачів, зокрема, для посади позивача визначено посадовий оклад 1380 доларів США.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження норм та розміру відшкодування витрат в іноземній валюті на місяць працівникам дипломатичної служби, направленим у довготермінове відрядження» Міністру оборони України надано право встановлювати норми відшкодування витрат в іноземній валюті на місяць працівникам дипломатичної служби, направленим у довготермінове відрядження, у межах розмірів, зазначених у додатку 2.

В подальшому розміри грошових виплат в іноземній валюті, передбачені для військових аташе, збільшувались тричі: постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування норм та розміру відшкодування витрат в іноземній валюті працівникам дипломатичної служби України, направленим у довготермінове відрядження» від 17 листопада 2004 року № 1575, постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання відшкодування витрат в іноземній валюті працівникам дипломатичної служби України, направленим у довготермінове відрядження» та постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін у додатки 2 і 3 постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2006 року № 8» від 15 серпня 2007 року № 1053.

Аналіз наведених постанов свідчить про те, що підвищення грошових виплат в іноземній валюті у період з 2004 по 2007 роки спрямоване на підвищення розмірів відшкодування витрат в іноземній валюті саме працівникам дипломатичної служби України, направленим у довготермінове відрядження, в той час, як українські військові спостерігачі відповідно до Закону України «Про дипломатичну службу» не є працівниками дипломатичної служби України.

При цьому, постановою Кабінету Міністрів України «Про участь українських військових спостерігачів у врегулюванні наслідків конфлікту в Придністровському регіоні Республіки Молдова» визначено грошову виплату в іноземній валюті українським військовим спостерігачам саме як «посадовий оклад», а не «відшкодування витрат в іноземній валюті».

Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що умови оплати служби військових спостерігачів регулюються окремими нормативно-правовими актами, а саме постановою Кабінету Міністрів України «Про участь українських військових спостерігачів у врегулюванні наслідків конфлікту в Придністровському регіоні Республіки Молдова» від 23 жовтня 1998 року № 1685 та постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування умов оплати праці працівників закордонних дипломатичних установ України» від 13 липня 1999 року № 1246, а не нормативними актами, які регулюють умови та розмір оплати праці військового аташе в Республіці Молдова, оскільки військові спостерігачі не входять до складу працівників дипломатичної служби.

Відповідно до статті 226 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.

Оскільки, суд апеляційної інстанції помилково скасував постанову суду першої інстанції, яка ухвалена відповідно до закону, то колегія суддів на підставі ст. 226 КАС України скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі постанову суду першої інстанції.

Керуючись статтями 220, 221, 223, 226, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України задовольнити.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 1 березня 2012 року скасувати, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 вересня 2011 року залишити в силі.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, оскарженню не підлягає.

Головуючий: В.В. Тракало

Судді: Я.Л. Іваненко

М.І. Мойсюк