"11" лютого 2015 р. м. Київ К/800/67343/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого Рецебуринського Ю.Й.,
Суддів Ємельянової В.І.,
Стародуба О.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_2 до Березнівської міської ради Рівненької області, виконавчого комітету Березнівської міської ради Рівненької області про визнання протиправним та скасування рішення,
за касаційною скаргою Березнівської міської ради Рівненької області на постанову Березнівського районного суду Рівненської області від 13 жовтня 2014 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 2 грудня 2014 року,
В липні 2014 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив: визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Березнівської міської ради Рівненької області №548 від 26 червня 2014 року «Про встановлення режиму роботи торговельному кіоску «ІНФОРМАЦІЯ_1».
Постановою Березнівського районного суду Рівненської області від 13 жовтня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 2 грудня 2014 року, позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення виконавчого комітету Березнівської міської ради Рівненької області №548 від 26 червня 2014 року. У задоволенні позовних вимог до Березнівської міської ради Рівненької області відмовлено.
У касаційній скарзі Березнівська міська рада Рівненької області, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати ухвалені ними судові рішення та постановити нове судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів зазначає наступне.
Судами встановлено, що ОСОБА_2 відповідно до свідоцтва від 22 квітня 2005 року зареєстрований як фізична особа - підприємець. На підставі договору оренди землі від 2 липня 2010 року, Березнівською міською радою Рівненької області надано в користування позивачу земельну ділянку, площею 0,0042 га для встановлення торгівельного кіоску АДРЕСА_1.
Рішенням виконавчого комітету Березнівської міської ради Рівненької області від 26 червня 2014 року №584 встановлено для торгівельного кіоску «ІНФОРМАЦІЯ_1» по АДРЕСА_1, який належить ОСОБА_2, режим роботи: початок роботи - 07:00 год., кінець роботи - 22:00 год.
Підставою для прийняття вказаного рішення стали численні звернення мешканців будинків по АДРЕСА_1, які скаржилися на порушення громадського порядку у нічний час на території автовокзалу в м. Березне, у зв'язку з чим просили змінити режим роботи кіоску «ІНФОРМАЦІЯ_1» на зазначений.
Задовольняючи позовні вимоги, суди виходили з того, що чинним законодавством не надано повноважень виконавчому комітету щодо встановлення режиму роботи підприємств, установ, організацій, які не належать до комунальної власності, без погодження такого режиму із власником.
Згідно з частиною першою статті 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Відповідно до статті 11 Закон №280/97-ВР виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Підпунктом 4 пункту б статті 30 Закону №280/97-ВР встановлено, що до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, встановлення за погодженням з власниками зручного для населення режиму роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування незалежно від форм власності.
Із матеріалів справи вбачається, що 16 травня 2014 року виконавчим комітетом Березнівської міської ради Рівненької області запропоновано позивачу для погодження режим роботи торгівельного кіоску «ІНФОРМАЦІЯ_1» із 07:00 год. до 22:00 год.
ОСОБА_2 із запропонованим йому графіком роботи не погодився.
Виконавчим комітетом Березнівської міської ради Рівненької області 25 червня 2014 року повідомлено позивача про призначене на 26 червня 2014 року засідання виконавчого комітету із винесеним на розгляд питанням «Про встановлення режиму роботи торгівельного кіоску «ІНФОРМАЦІЯ_1».
Із протоколу засідання виконавчого комітету Березнівської міської ради Рівненької області від 26 червня 2014 року №75 вбачається, що в ході розгляду даного питання були присутні: керуюча справами виконавчого комітету Лемех В.Г., приватний підприємець ОСОБА_2, представник Березнівського РВ УМВСУ в Рівненській області Климейко O.М., який вказував на неодноразові виїзди працівників міліції на територію автовокзалу м. Березне у зв'язку із вчиненням там правопорушень та відсутності можливості постійного чергування в районі автовокзалу для забезпечення громадського порядку. Також були присутні мешканці будинків по АДРЕСА_1, що виступали від свого імені та від імені інших мешканців цих будинків (29 осіб), які підтверджували факти порушення тиші та громадського порядку біля кіоску «ІНФОРМАЦІЯ_1» в нічний час та просили змінити режим роботи. Інші жителі (2 особи) м. Березне вказували на необхідність цілодобового режиму роботі кіоску.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що задовольняючи частково позовні вимоги, суди попередніх інстанцій порушили норми матеріального права, оскільки виконавчий комітет Березнівської міської ради Рівненької області відповідно до наданих йому підпунктом 4 пункту б статті 30 Закону №280/97-ВР повноважень обґрунтовано встановив для торгівельного кіоску «ІНФОРМАЦІЯ_1» зручний для населення режим роботи, попередньо запропонувавши позивачу погодження такого режиму.
Відповідно до пункту 9 частини першої статті 223, статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
За наведених обставин рішення судів попередніх інстанцій необхідно скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 222, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу Березнівської міської ради Рівненької області задовольнити.
Скасувати постанову Березнівського районного суду Рівненської області від 13 жовтня 2014 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 2 грудня 2014 року. Ухвалити нове рішення.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Головуючий Ю.Й. Рецебуринський(
доповідача)
Судді В.І. Ємельянова
О.П. Стародуб