Ухвала від 12.02.2015 по справі 591/4659/14-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2015 року м. Київ К/800/55316/14

Вищий адміністративний суд України у складі: суддя-доповідач Кочан В.М., судді Мойсюк М.І. , Пасічник С.С. , розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на постанову Зарічного районного суду м. Суми від 22.08.2014р. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2014р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У червні 2014 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з вимогами про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 22.08.2014р. позовні вимоги задоволено частково. Визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до Наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013р. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 згідно схем посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців, затвердженої Наказом Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013р., та провести відповідні виплати починаючи з 12.06.2014р.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2014р. апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області залишено без задоволення. Постанову Зарічного районного суду м. Суми від 22.08.2014р. по справі змінено шляхом доповнення резолютивної частини постанови абзацом про відмову в задоволенні іншої частини позовних вимог.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що дії відповідача з відмови в перерахунку пенсії є протиправними, оскільки позивач має право на підвищення пенсії з урахуванням Наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013р.

Змінюючи рішення в частині, апеляційний суд виходив з того, що суд першої інстанції не зазначив у резолютивній частині постанови висновок про відмову в задоволенні позовних вимог про зобов'язання ГУПФУ в Сумській області здійснити перерахунок пенсії позивача та провести відповідні виплати за період з 30.12.2013р. по 11.06.2013р.

У касаційній скарзі представник Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з посиланням на порушення норм матеріального і процесуального права, допущених судами, просить судові рішення скасувати і ухвалити нове про відмову у задоволенні позову. Вказує на те, що судами невірно застосовано чинне законодавство щодо перерахунку пенсії військовослужбовців.

З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку про відхилення касаційної скарги з урахуванням наступного.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на пенсійному обліку в ГУПФУ в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

12.06.2014р. позивач звернувся до ГУПФУ в Сумській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013р.

23.06.2014р. позивачу відмовлено в проведенні перерахунку в зв'язку з відсутністю рішень Кабінету Міністрів України про зміну розмірів окладів військовослужбовців військових навчальних закладів.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

Кабінет Міністрів України в Постанові "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу" №1294 від 07.11.2007р. надав право керівникам державних органів, в межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, встановлювати посадові оклади військовослужбовцям, особам рядового та керуючого складу, посади яких не передбачені цією Постановою - в розмірах, затверджених зазначеною Постановою.

На виконання зазначеної постанови Уряду, Міністр оборони України наказом № 814 від 27.11.2013р. затвердив схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа керівного та наукового складу військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.

Враховуючи наведене та беручи до уваги те, що Кабінет Міністрів України делегував право керівникам державних органів, у тому числі Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, то наказ останнього є підставою для перерахунку пенсії, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.

На підставі зазначених нормативних актів змінився й посадовий оклад за посадою, яку обіймав позивач, тому його вимоги є обґрунтованими, а рішення судів законними.

Доводи касаційної скарги висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують.

Відповідно до ч. 3 ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Суди першої та апеляційної інстанцій повно і всебічно встановили обставини справи, дали їм належну юридичну оцінку, правильно застосували норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятих ними рішень.

Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області відхилити, а постанову Зарічного районного суду м. Суми від 22.08.2014р. та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 02.10.2014р. залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає, крім випадків, встановлених статтями 235-237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя-доповідач Кочан В.М.

судді

Мойсюк М.І.

Пасічник С.С.