Постанова від 05.02.2015 по справі 161/20703/14-а

Справа № 161/20703/14-а

Провадження № 2-а/161/51/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2015 року Луцький міськрайонний суд Волинської області у складі :

головуючого - судді Олексюка А.В.

при секретарі - Шумиводі О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку про визнання дій щодо перерахунку пенсії протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області про визнання дій щодо перерахунку пенсії протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області з 09.10.2001 року та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Вказує, що на даний час отримує пенсію у розмірі 80 % середньомісячного грошового утримання старшого прокурора прокуратури Волинської області.

У зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відповідно до постанови КМУ №505 від 31.05.2012 року "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", 10.12.2014 року він звернувся в Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку щодо перерахунку пенсії.

Однак, листом № 584/П-01 від 17.12.2014 року йому було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки відсутні правові підстави для проведення такого перерахунку.

Вважає, що відповідачем неправомірно не було проведено перерахунок його пенсії у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати станом на 14.06.2012 року, в зв'язку з чим просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку щодо відмови в перерахунку пенсії в розмірі 90 відсотків від заробітної плати та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії у розмірі 90 відсотків від середньої заробітної плати з 01.07.2012 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» та довідки прокуратури Волинської області від 24.12.2012 року № 18/372 і виплатити різницю недоплаченої пенсії, починаючи з 01.07.2012 року та в подальшому проводити виплату пенсії, виходячи з розміру 90 % від середньомісячного заробітку. Крім того, ОСОБА_1 просив суд поновити строк звернення з позовом до суду, оскільки пропущений з поважних причин.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, проте подав суду письмову заяву про розгляд справи без його участі за наявними матеріалами справи. Просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача Господарук І.О. в судове засідання не з'явилась, проте подала суду письмові заперечення та заяву про розгляд справи без її участі. Просила суд відмовити в задоволенні позову за безпідставністю.

Суд вважає за можливе розглядати справу у відсутності позивача та представника відповідача по наявних матеріалах справи, що відповідає вимогам ч. 6 ст. 128 КАС України.

Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підставний та підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в місті Луцьку Волинської області, де отримує пенсію, призначену на підставі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" за вислугу років.

Розмір пенсії позивача з моменту виходу на пенсію становить 90% від заробітку прокурорсько-слідчих працівників.

10.12.2014 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку щодо перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відповідно до постанови КМУ №505 від 31.05.2012 року "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури".

Листом УПФ в м. Луцьку № 584/П-01 від 17.12.2014 року ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії, зазначено, що пенсія обчислюється з середньомісячної заробітної плати станом на 14.06.2012 року в розмірі 80% заробітної плати, а тому підстав для задоволення заяви позивача не має підстав, оскільки це суперечить нормам чинного законодавства (а.с. 12, 13).

Проте, такі доводи відповідача не відповідають вимогам закону.

Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", який був чинний на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з ч. 13 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

У відповідності до ч. 18, ч. 19 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.

Новою редакцією ч.1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. ( ч. 2 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 08.07.2011 року).

Згідно з ч.2 ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. Згідно із ч. 3 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів, справа № 1-7/99), за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Таким чином, обсяг прав позивача в частині отримання надбавок, які нараховувалися і отримувалися раніше не може бути звуженим у зв'язку із внесення змін у Закон України "Про прокуратуру" та прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури". Під час проведення перерахунку пенсії позивача повинна бути враховано попередня відсоткова ставка, з якої визначається розмір пенсії 90%.

Оскільки, нова редакція ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" значно звужує зміст та обсяг прав пенсіонерів, яким пенсія була призначена раніше, оскільки зменшує розмір відсоткової ставки з 90 до 80 відсотків, що погіршує становище пенсіонера, так як призводить до зменшення розміру пенсії, то суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії слід проводити за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію.

Відповідно до ст. ст.22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, дослідивши зібрані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позивачу неправомірно відмовлено у проведенні перерахунку пенсії з 01.07.2012 року в розмірі 90% від суми заробітної плати, оскільки, до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції чинній на момент виходу позивача на пенсію. А тому, дії відповідача щодо проведення позивачу перерахунку пенсії слід визнати протиправними.

Для захисту законних прав та з урахуванням інтересів позивача, слід зобов'язати відповідача провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії у розмірі 90 відсотків від середньої заробітної плати з 01.07.2012 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» та довідки прокуратури Волинської області від 24.12.2012 року № 18/372, виплатити різницю недоплаченої пенсії, починаючи з 01.07.2012 року та в подальшому проводити виплату пенсії, виходячи з розміру 90 % від середньомісячного заробітку.

Крім того, суд вважає за можливе поновити позивачу строк звернення з позовом до суду оскільки, порушенний з поважних причин, про порушення своїх прав ОСОБА_1 дізнався з листа УПФ в м. Луцьку № 584/П-01 від 17.12.2014 року про відмову в перерахунку пенсії по віку.

Керуючись ст. ст. 2, 11, 71, 86, 99, 159, 160, 161, 162, 163, 183-2, 186, КАС України, на підставі ст.ст.1, 3, 6, 8, 19, 22, 64, 92 Конституції України, ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Поновити ОСОБА_1 пропущений строк для звернення з адміністративним позовом до суду.

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії в розмірі 90 відсотків від заробітної плати.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії у розмірі 90 відсотків від середньої заробітної плати з 01.07.2012 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури згідно постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» та довідки прокуратури Волинської області від 24.12.2012 року № 18/372, виплатити різницю недоплаченої пенсії, починаючи з 01.07.2012 року та в подальшому проводити виплату пенсії, виходячи з розміру 90 % від середньомісячного заробітку.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Луцького міськрайонного суду А.В. Олексюк