Справа№ 161/403/15-а
Номер провадження: 2-а/161/79/15
про відмову у відкритті провадження
15 січня 2015 року місто Луцьк
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Присяжнюк Л.М., вивчивши матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Луцької міської ради про визнання незаконною дію та зобов'язання до вчинення дій, -
ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися в суд із позовною заявою до Луцької міської ради про визнання незаконною дію та зобов'язання до вчинення дій. Вказують, що їм належні земельні ділянки, що закріплені за їхнім житловим будинком. З дозволу виконкому Луцької міської ради кожен з них провів реконструкцію належної йому на праві власності частини житлового будинку, в результаті чого відбулося збільшення належних їм частин житлового будинку. При зверненні до Луцької міської ради із заявою про зміну меж земельних ділянок, на адресу позивачів було надіслано лист, в якому було вказано, що визначене у листі позивачів питання вирішити неможливо. Просять постановити судове рішення, яким визнати протиправною бездіяльність відповідача, так як це питання не було вирішене у встановленому законом порядку у зміні меж земельної ділянки, закріпленої за житловим будинком по вул. Вороніхіна, 16а, у м. Луцьку, шляхом збільшення її розміру на 0,02 га та зобов'язати відповідача вчинити дію - внести це питання на розгляд сесії Луцької міської ради.
Згідно п. 7 постанови № 3 Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2013 року "Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ" земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (стаття 1 ЦК, статті 2, 5 Земельного кодексу України; далі - ЗК). Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16, 21, 393 ЦК, статтею 152 ЗК, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
Відповідно до цього спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 15 ЦПК розглядаються в порядку цивільного судочинства. Це стосується, наприклад, позовів про визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо видання дозволу на виготовлення (розроблення) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, вирішення інших питань, що відповідно до закону необхідні для набуття і реалізації права на землю, про надання чи передачу земельної ділянки у власність або користування чи невирішення цих питань, припинення права власності чи користування землею (статті 116, 118, 123, 128, 131, 144,146, 147, 149, 151 ЗК та інші), крім спорів, передбачених частиною першою статті 16 Закону України від 17 листопада 2009 року № 1559-VI "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності", про цивільну відповідальність за порушення земельного законодавства (статті 210, 211 ЗК), про повернення самовільно зайнятих земельних ділянок (стаття 212 ЗК).
Виходячи зі змісту позовних вимог вбачається, що спір виник із правовідносин власності на землю, який підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 17, 109 КАС України, суд, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Луцької міської ради про визнання незаконною дію та зобов'язання до вчинення дій.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з такими самими позовними вимогами, щодо яких постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Роз'яснити позивачу його право на звернення з такою заявою до Луцького міськрайонного суду Волинської області в порядку цивільного судочинства.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, яка подала заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Апеляційну скаргу може бути подано до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Луцького міськрайонного суду Присяжнюк Л.М.