Справа № 819/132/15-a
16 лютого 2015 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мандзія О.П.
розглянувши у письмовому провадженні у м. Тернополі справу за позовом Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів в сумі 18264,23 грн.,-
Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації (надалі - позивач, УСЗН Кременецької РДА) звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (надалі - відповідач) про стягнення надмірно виплачених коштів в сумі 18264,23 грн. у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям. Проведеною Тернопільською державною фінансовою інспекцією ревізією в УСЗН Кременецької РДА встановлено, що ОСОБА_1 при зверненні за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в деклараціях про доходи та майновий стан подано недостовірні відомості. Зокрема, встановлено, що за чоловіком відповідачки ОСОБА_2 на момент подання інформації ще зареєстровано автомобіль МАЗ 53371, державний номер НОМЕР_1 та мотоцикл Мінск, державний номер НОМЕР_2 . Вказані транспортні засоби відповідачем не внесено в декларації.
Враховуючи наведене, позивач вважає, що відповідач не мала права на отримання допомоги малозабезпеченим сім'ям, а тому, виплачена сума допомоги підлягає поверненню, як незаконно отримана. В добровільному порядку відповідачем допомога не повернута.
Позивач свого представника в судове засідання не направив, надавши клопотання про розгляд справи за його відсутності. Позовні вимоги підтримують в повному обсязі. При вирішенні справи покладаються на думку суду.
Відповідач до суду подала клопотання про розгляд справи за її відсутності відповідно до ч.4 ст.122 КАС України. Позовні вимоги не визнає пояснивши, що вона є матір'ю трьох дітей, двоє з яких станом на час призначення допомоги були неповнолітніми, а одна віком 18 років, яка навчається. Крім цього, її син - ОСОБА_3 , з квітня 2013 року по теперішній час проходить військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_3 ). Вказані обставини не було взято до уваги позивачем при припиненні виплати допомоги та проведенні її перерахунку.
Додатково повідомила, що автомобіль МАЗ 53371, державний номер НОМЕР_1 та мотоцикл Мінск, державний номер НОМЕР_2 у декларації не вказано у зв'язку з тим, що вказані транспортні засоби є в аварійному стані, не підлягають ремонту та вдома не знаходяться.
З урахуванням викладеного, керуючись положеннями частини 4 статті 122 та частини 6 статті 128 КАС України, суд вважає, що наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи та з'ясувавши всі обставини справи, суд вважає, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити враховуючи наступне.
Управлінням соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації, на підставі поданих документів, згідно Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 року № 1768-ІІІ та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року №250, ОСОБА_1 з 01.09.2011 по 31.03.2013 виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 18264,23 грн.
При зверненні за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідачем подавались декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 22.09.2010 та 29.10.2012 (а.с. 6-9).
У розділі IV декларацій «Відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку та перебувають у власності або володінні членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей)» від 22.09.2010 та 29.10.2012, відповідачем зазначено відомості про наявність у власності або володінні її чоловіка ОСОБА_2 автомобіль ВАЗ Нива, 1986 року випуску, державний номер НОМЕР_4 .
Відомості про наявність інших транспортних засобів у вищезазначених деклараціях відсутні.
В подальшому відповідно до плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Тернопільській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності управління соціального захисту населення за період 01.07.2011 по 01.07.2014 та окремих питань за період з 01.01.2004 по 01.07.2011. Результати ревізії оформлені актом №04-22/269 від 26.09.2014 року, в якому зафіксовано, що за чоловіком відповідача - ОСОБА_2 , 1961 року народження, жителем с. Лідихів на момент подання інформації зареєстровано автомобіль МАЗ 53371, державний номер НОМЕР_1 та мотоцикл «Мінск», державний номер НОМЕР_2 (а.с.10).
Як наслідок, у акті вищезазначеної ревізії від 26.09.2014 р. №04-22/269 вказано, що внаслідок внесення у декларацію недостовірної інформації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги за період з 01.09.2011 по 31.03.2013 ОСОБА_1 зайво виплачено державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї на загальну суму 18264,23 грн.
На підставі здійсненої перевірки УСЗН Кременецької РДА 11.09.2014 надіслано повідомлення на адресу ОСОБА_1 про припинення надання допомоги малозабезпеченим сім'ям та про повернення коштів в сумі 18264,23 грн. (а.с. 12).
Оскільки зазначена сума в розмірі 18264,23 грн. відповідачем не була відшкодована, УСЗН Кременецької РДА звернулось до суду про повернення надміру виплачених грошових коштів.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд враховує наступне.
Надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям регулюється Законом України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям” від 01.06.2000 року №1768-III (далі - Закон №1768-III), який спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям.
Відповідно до статті 1 Закону №1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї; малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250 (далі - Постанова №250), яка визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям”.
Пунктом 2 Постанови № 250 передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 відповідно до Закону №1768-III та Постанови № 250, на підставі поданих заяв призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї.
Частиною першою статті 7 Закону № 1768-III, абзацами другим-шостим пункту 10 Постанови № 250 передбачено обставини, за яких державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям не призначається, зокрема, у разі, коли: власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
В судовому засіданні встановлено, та підтверджується матеріалами адміністративної справи, що позивачем у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 22.09.2010 та від 29.10.2012 задекларовано за чоловіком відповідача ОСОБА_2 зареєстрований автомобіль ВАЗ Нива, 1986 року випуску, державний номер НОМЕР_4 .
Разом з тим, згідно інформації центру ДАІ № 6102 м. Кременець від 07.08.2014 за чоловіком відповідача ОСОБА_2 на момент внесення відомостей у декларації зареєстровано автомобіль МАЗ 53371, державний номер НОМЕР_1 та мотоцикл «Мінск», державний номер НОМЕР_2 (а.с. 20-22).
Даний факт підтвердила відповідач та пояснила, що автомобіль МАЗ 53371, державний номер НОМЕР_1 та мотоцикл "Мінск", державний номер НОМЕР_2 перебувають в аварійному стані, не підлягають ремонту та вдома не знаходяться.
Оскільки у даному випадку момент подачі позивачем декларацій про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 22.09.2010 та від 29.10.2012 за ОСОБА_2 зареєстровані автомобіль та мотоцикл, то наявність у власності у малозабезпеченої сім'ї більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму), є обставиною, що впливає на призначення та виплату такої допомоги, оскільки при її наявності, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям не призначається.
Однак, згідно із п.28 Постанови №250, встановлено що, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення, серед іншого, визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї.
З аналізу наведених норм чітко випливає, що суми надміру виплачених коштів стягуються в судовому порядку тільки внаслідок зловживання такої особи щодо приховування та подання нею недостовірних даних, пов'язаних із її доходами та майновим станом при призначенні соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї.
Отже, наведеними вище правовими нормами встановлено, що обов'язковою умовою для повернення чи примусового стягнення отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям є наявність встановленого факту умисних дій особи (сім'ї) щодо подання недостовірних даних, в тому числі про доходи і майновий стан, які вплинули або могли вплинути на встановлення права на таку допомогу і на визначення її розміру.
У матеріалах адміністративної справи та при з'ясуванні обставин, позивачем не надано, а судом, на виконання вимог ч.3 ст.71 КАС України не здобуто жодних доказів того, що відповідач ОСОБА_1 при подачі декларації про доходи та майновий стан, діяла із умислом на подання недостовірних відомостей, з метою незаконного отримання соціальної допомоги.
Разом з тим, згідно із ч.2 ст.7 Закону №1768-III, за наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо:
- у складі сім'ї є інвалід;
- у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років);
- неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов'язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім'ї.
Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.
З матеріалів справи слідує, що відповідач є матір'ю трьох дітей, двоє з яких станом на час призначення допомоги були неповнолітніми, а одна навчався за денною формою у вищому навчальному закладі I - IV рівнів акредитації, не досягнувши 23 років.
Крім цього, син відповідача - ОСОБА_3 , з квітня 2013 року по теперішній час проходить військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_3 ).
Таким чином, враховуючи положення ч.2 ст.7 Закону №1768-III, навіть за наявності обставин, передбачених у ч.1 ст.7 Закону №1768-III (наявність більше одного автомобіля), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям відповідачу могла бути призначена.
Вказані обставини не було взято до уваги позивачем при припиненні виплати допомоги ОСОБА_1 та проведенні її перерахунку.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення з ОСОБА_1 виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 18264,23 грн. є необгрунтованні та задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.94, 122, 128, 158-167 КАС України, суд -
В задоволенні позову Управління соціального захисту населення Кременецької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів в сумі 18264,23 грн. - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Мандзій О.П.
копія вірна
Суддя Мандзій О.П.