Ухвала від 20.02.2015 по справі 194/1935/14-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" лютого 2015 р.справа № 194/1935/14-а (2-а/194/144/14)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Семененка Я.В.

суддів: Добродняк І.Ю Бишевської Н.А.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області

на постанову Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 21 листопада 2014 року по справі № 194/1935/14-а (2-а/194/144/14) за позовом ОСОБА_2 до управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2014 року позивач звернулась до суду з позовом до управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області, в якому просила визнати дії відповідача щодо нарахування та виплати сум державної допомоги по догляду за дитиною - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку за період з 10.12.2013 р. по 07.06.2014р. у розмірі меншому ніж передбачено ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» неправомірними; зобов'язати відповідача нарахувати державну допомогу по догляду за дитиною - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку за період з 10.12.2013 р. по 07.06.2014р. у розмірі передбаченому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та забезпечити виплату цих коштів з урахуванням отриманих сум; зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 07.06.2014р. до досягнення нею трирічного віку у розмірі передбаченому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Постановою Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 21 листопада 2014 року адміністративний позов задоволено частково, а саме: визнано протиправними дії управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_2 перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку, за період з 13.04.2014 року по 30.06.2014 року; зобов'язано управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_2 перерахування та нарахування державної допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку, за період з 13.04.2014 року по 30.06.2014 року, відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та забезпечити виплату цих коштів з урахуванням проведених виплат.

Не погодившись з постановою суду відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на не повне з'ясування судом обставин справи, просив постанову суду скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог.

Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачка має малолітню доньку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим знаходиться на обліку у відповідача, як не застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, та отримує від нього виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», розмір якої визначено відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженому постановою КМУ №1751 від 27.12.2001 року.

Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" №2811-XII від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 статті 1 вказаного Закону встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми"від 21 листопада 1992 року № 2811-XII передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2811-XII від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.

Статтею 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

До ст.15 Закону №2811-ХII вносились зміни, а дія статті зупинялась іншими Законами.

Так, Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ст.15 Закону №2811-ХII викладено в наступній редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень".

Проте, відповідно до Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" Розділ I цього Закону набирає чинності з 01.01.2008 і діє по 31.12.2008. Отже, з 01.01.2009 ст.15 Закону №2811-ХII відновила попередню редакцію, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

В той же час, ст. 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" установлено, що у 2009 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Аналогічним чином врегульовано спірні правовідносини у 2010 році ст.45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік".

У зв'язку з тим, що у зазначені положення Законів України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та "Про Державний бюджет України на 2010 рік" не визнано неконституційними, у 2009-2010р.р. допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась та виплачувалась у відповідності до п.22 Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми".

Оскільки, ані Законом України "Про державний бюджет України" на 2011-2014 роки, ані іншими законами, не встановлювалось на 2011-2014 роках інший ніж у Законі України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" розмір допомоги, та не надавалось Кабінету Міністрів України право визначати розміри такої допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, то з 01.01.2011 року у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що Розділ ІV Закону України № 2811-ХІІ "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку" виключено на підставі Закону України від 27.03.2014р. № 1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні». В цій частині останній закон набрав чинності з 01.07.2014р. Таким чином, виплати в розмірі встановленому Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" слід проводити до 01.07.2014 р.

Таким чином, з урахуванням ст.. 99,100 КАС України та часу звернення позивача з позовом до суду, суд першої інстанції обґрунтовано вказав на протиправні дії відповідача та зобов'язав відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачу державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, передбаченому ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за період з 13.04.2014 року по 30.06.2014 року, з урахуванням проведених виплат.

З огляду на викладені обставини справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у зв'язку з чим підстав для його скасування, в межах доводів апеляційної скарги, не існує.

Керуючись п. 1 ст.198, ст..200, 205, 206 КАС України, суд апеляційної інстанції,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області залишити без задоволення, а постанову Тернівського міського суду Дніпропетровської областівід 21 листопада 2014 року по справі № 194/1935/14-а (2-а/194/144/14)- без змін.

Ухвала суду набирає законної сили у відповідності до ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.

Головуючий: Я.В. Семененко

Суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Н.А. Бишевська