Постанова від 23.02.2015 по справі 815/617/15

Справа № 815/617/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2015 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Білостоцького О.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки про визнання протиправною бездіяльності у частині ненадання відповіді на запит до публічної інформації щодо реквізитів (номер реєстрації та дату) реєстрації запиту, отриманого 04.06.2014 року з електронної адреси ІНФОРМАЦІЯ_1 на електронну адресу Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки sginrs@ukr.net та зобов'язання відповідача надати відповідь на запит.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що 24.07.2014 року ним зі своєї електронної адреси ІНФОРМАЦІЯ_1 було направлено на електронну адресу Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки sginrs@ukr.net запит до публічної інформації за темою електронного листа «електронні листи 04.06.14» прикріплений файл « 58_Південна Електронні листи за 04_06_14_24_07_2014.doc», однак відповіді від Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки не отримав. Позивач вказує, що інформації про те, чи отримала Південна державна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки його запит до публічної інформації не має, з огляду на те, що під час реєстрації електронної адреси між власником Сервісу УКРНЕТ і користувачем Сервісу було укладено Угоду про використання електронної пошти FREEMAІL (повний текст Угоди розташовано на сторінці реєстрації в поштовому Сервісі УКРНЕТ), в пункті 6 якої вказано, що будь-яка інформація, що міститься у електронній поштовій скриньці Користувача, є його приватним спілкуванням, будь-яка інформація щодо Користувача або його взаємодії із Сервісом є конфіденційною інформацією. Під конфіденційністю мається на увазі режим, при якому Володілець не має права ознайомлюватись з кореспонденцією Користувача або надавати її третім особам, крім випадків, прямо передбачених чинним законодавством України та даною Угодою. Таким чином, позивач зазначає, що ТОВ «УКРНЕТ» не може надати йому, а ні інформацію щодо факту отримання користувачем електронної поштової скриньки sginrs@ukr.net листа, а ні інформації щодо тексту листа, якого було отримано користувачем електронної поштової скриньки sginrs@ukr.net.

За таких обставин, посилаючись на те, що внаслідок протиправної бездіяльності відповідача порушені його права на доступ до публічної інформації, гарантовані Законом України «Про доступ до публічної інформації», позивач звернувся до суду із зазначеним адміністративним позовом.

Позивач до судового засідання не з'явився, надіслав до суду клопотання про розгляд справи без його участі (а.с. 4).

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав до суду клопотання про розгляд справи без його участі (а.с. 9). При цьому, 30.01.2015 року Південною державною інспекцією з ядерної та радіаційної безпеки через канцелярію суду були надані письмові заперечення на адміністративний позов (а.с. 10-12), в яких зазначено, що електронна адреса sginrs@ukr.net, яка була вказана на веб-сайті Державної інспекції ядерного регулювання України, не є офіційною електронною адресою Південної держінспекції, про що листом Державної інспекції ядерного регулювання України від 04.08.2014 року за №09-14/5068-31з було поінформовано позивача. У зв'язку з відсутністю договору між провайдером, який надає послугу, та Південною держінспекцією, електронна адреса sginrs@ukr.net, якою була змушена користуватися Південна держінспекція, використовувалась виключно для скорочення термінів виконання деяких розпорядчих документів. Угода про використання електронної пошти FREEMAIL між власником Сервісу УКРНЕТ і користувачем Сервісу УКРНЕТ і користувачем сервісу, саме: Південною держінспекцією, як юридичною особою, не укладалась. Таким чином, відповідач вказує, що Південна державна інспекція з ядерної та радіаційної безпеки не може гарантувати отримання та обробку електронної поштової кореспонденції, що надсилалась на довідкову електронну адресу, створену в мережі Інтернет. Що стосується електронного запиту позивача від 24.07.2014 року, то зазначений документ Південною держінспекцією не отримувався та відповідно не оброблявся.

Згідно положень частини 6 ст.128 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд за результатами розгляду справи у порядку письмового провадження, оцінивши повідомленні позивачем обставини та дослідивши наявні в справі письмові докази, доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 року №2939-VI (далі Закон України №2939-VI).

Згідно ст.1 Закону України №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Частиною 1 ст.5 Закону України №2939-VI передбачено, що доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, надання інформації за запитами на інформацію.

Відповідно до ч.1 ст.13 Закону України №2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Згідно ч.1 ст.20 Закону України №2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Пунктом 6 ч.1 ст.14 Закон України «Про доступ до публічної інформації» встановлений обов'язок розпорядників інформації надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.

Відповідно до вимог ст.23 Закону України №2939-VI рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Запитувач має право оскаржити: відмову в задоволенні запиту на інформацію; відстрочку задоволення запиту на інформацію; ненадання відповіді на запит на інформацію; надання недостовірної або неповної інформації; несвоєчасне надання інформації; невиконання розпорядниками обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача.

Таким чином, положеннями наведених норм визначається право позивача на отримання публічної інформації та встановлюється обов'язок відповідача, у разі отримання запиту, надати на нього у визначений термін таку інформацію.

Як було зазначено позивачем в адміністративному позові, 24.07.2014 року ним зі своєї електронної адреси ІНФОРМАЦІЯ_1 було направлено на електронну адресу Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки sginrs@ukr.net запит до публічної інформації за темою електронного листа «електронні листи 04.06.14» прикріплений файл « 58_Південна Електронні листи за 04_06_14_24_07_2014.doc», в якому він просив надати інформацію щодо реквізитів (номеру та дати реєстрації) запиту від 04.06.2014 року, отриманого з електронної адреси ІНФОРМАЦІЯ_1 на електронну адресу Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки sginrs@ukr.net (а.с. 5).

Разом з тим, судом на підставі листа Державної інспекції ядерного регулювання України від 04.08.2014 року №09-14/5068-31з (а.с. 13), встановлено, що електронна адреса sginrs@ukr.net, яка була вказана на сайті Держатомрегулювання України, не є офіційною електронною адресою Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки, у зв'язку з відсутністю договору між інспекцією та провайдером, який надає послугу. Зазначена адреса є довідковою та використовується виключно для скорочення термінів виконання деяких розпорядчих документів (при дублюванні листів звичайною поштою). ПЕОМ, які належать Південній державній інспекції з ядерної та радіаційної безпеки, не облаштовані антивірусними програмами у зв'язку з відсутністю відповідних спеціалістів та призначених цільових коштів на придбання, установку та супровід сертифікованих в Україні програмних продуктів, тому не може гарантуватись отримання всієї кореспонденції, що надсилається на довідкову електронну адресу, створену у мережі Інтернет. Випадків не оброблення Південною держінспекцією отриманої поштової кореспонденції не встановлено та позивачу рекомендовано надсилати запити звичайним поштовим відправленням або надавати особисто.

Відповідно до Положення про Єдину базу даних електронних адрес, номерів факсів (телефаксів) суб'єктів владних повноважень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 05.01.2011 року №5, електронна адреса суб'єкта владних повноважень - адреса електронної пошти, що складається з ідентифікатора, позначки "@" та доменного імені. При цьому ідентифікатором є адреса електронної пошти, визначена як офіційна суб'єктом владних повноважень, а доменним іменем - ім'я у домені gov.ua, зареєстроване суб'єктом владних повноважень.

Отже, адреса електронної пошти sginrs@ukr.net не відповідає вказаній структурі та не може вважатися офіційною адресою електронної пошти Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки.

Крім того, позивачем в адміністративному позові не було надано жодних доказів належності електронної адреси ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1, направлення ним запиту на публічну інформацію від 24.07.2014 року та отримання його Південною державною інспекцією з ядерної та радіаційної безпеки, а отже, відповідно, і доказів порушення відповідачем його прав, свобод чи інтересів у сфері доступу до публічної інформації, через ненадання відповідачем відповіді на спірний запит.

Відповідних обставин не було встановлено також і судом під час розгляду справи.

Згідно зі ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 69 та ч. 1 ст. 70 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Відповідно до ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на викладене, суд доходить висновку про недоведеність позивачем факту протиправної бездіяльності Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки з питань надання відповіді на запит до публічної інформації, у зв'язку з чим адміністративний позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 69-71, 86, 122, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Південної державної інспекції з ядерної та радіаційної безпеки про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги на постанову, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя Білостоцький О.В.