20 лютого 2015 р.м.ОдесаСправа № 2117/3129/12
Категорія: 10.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Ведяшкіна Юлія Вікторівна
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
доповідача, судді - Димерлія О.О.
суддів - Романішина В.Л., Вербицької Н.В.
розглянув у порядку письмового провадження в м. Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою державного навчального закладу «Професійно- технічне училище №14 м. Нова Каховка» на постанову Новокаховського міського суду Херсонської області від 20 вересня 2012 року за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області до державного навчального закладу «Професійно - технічне училище №14 м. Нова Каховка» про визнання дій протиправними та стягнення безпідставно нарахованих сум,-
Позивач звернувся до суду з позовом до державного навчального закладу «Професійно- технічне училище №14 м. Нова Каховка» про визнання дій протиправними та стягнення безпідставно нарахованих сум.
За наслідками розгляду адміністративного позову Новокаховським міським судом Херсонської області від 20 вересня 2012 року ухвалено постанову про задоволення позову.
Визнано протиправними дії посадових осіб державного навчального закладу "Професійно - технічне училище № 14 м. Нова Каховка" щодо нарахування та виплати підвищеної стипендії учню ОСОБА_1 за період з 01.01.2011 року по 30.07.2011 року.
Стягнуто з державного навчального закладу "Професійно - технічне училище № 14 м. Нова Каховка" на користь Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області 910 грн.
В апеляційній скарзі державного навчального закладу «Професійно- технічне училище №14 м. Нова Каховка», посилаючись на допущені судом порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати оскаржуване судове рішення та постановити нове - про відмову у задоволенні позову.
Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.
Судом першої інстанції встановлено наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 навчався в державному навчальному закладі "Професійно - технічне училище № 14 м. Нова Каховка" з жовтня 2010 року по грудень 2011 року. В період часу з 1 січня 2011 року по 1 серпня 2011 року отримував підвищену стипендію, як потерпілий від Чорнобильської катастрофи категорії ЗБ в розмірі 130 грн. що місяця. Дана стипендія згідно розрахунку видатків для виплати компенсацій та допомог, надання пільг особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 130 грн. в період з січня 2011 року по липень 2011 року включно перераховувалась Управлінням праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області на розрахунковий рахунок державного навчального закладу "Професійно - технічне училище № 14 м. Нова Каховка".
Проте, згідно роз'яснення Міністерства соціальної політики України від 16 листопада 2011 року, чинним законодавством не передбачено виплату підвищеної стипендії учням професійно-технічних закладів освіти із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи та які мають посвідчення категорії 3 серії Б.
Не погоджуючись із діями відповідача щодо нарахування та виплати підвищеної стипендії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спірне питання, суд першої інстанції виходив з протиправності дій посадових осіб державного навчального закладу "Професійно - технічне училище № 14 м. Нова Каховка" щодо нарахування та виплати підвищеної стипендії учню ОСОБА_1 за період з 01.01.2011 року по 30.07.2011 року, оскільки законних підстав для її нарахування відсутні, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
Суд апеляційної інстанції не погоджується з висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на охорону їхнього життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них закріплені в Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до п. 6 ст. 22 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які пост раждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», студентам із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи гарантується надання гуртожитку, якщо вони не мають житла, а також виплата підвище ної стипендії в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, незалежно від місця навчання на території України.
Відповідно до ч. 4 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», дітям, які мають підстави для встановлення категорії 2 або 3, до досягнення повноліття, крім компенсацій та пільг, зазначених у частині першій цієї статті, надаються пільги, передбачені пунктами 2, 4 і 5 частини третьої цієї статті, а саме згідно п. 4 ч. З ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вступ поза конкурсом до державних вищих закладів освіти, професійно- технічних закладів освіти та на курси для професійного навчання з обов'язковим наданням гуртожитку на час навчання тим, хто не має житла, і виплатою підвищеної стипендії в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, незалежно від місця навчання на території України. Особи, які закінчили середні загальноосвітні школи та професійно-технічні заклади освіти з відзнакою (відмінними оцінками), приймаються без екзаменів до державних вищих закладів освіти за результатами співбесіди. Зазначені особи навчаються в цих закладах освіти за рахунок держави.
Основним доводом позивача листом Міністерства соціальної політики України від 16 листопада 2011 року №489/20/112-11 роз'яснено, що чинним законодавством не передбачено виплату підвищеної стипендії учням професійно-технічних закладів освіти із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи та які мають посвідчення категорії 3 серії Б.
Враховуючи зазначені обставини, суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність дій відповідача та безпідставність нарахування та виплати підвищеної стипендії.
Проте, суд апеляційної інстанції з зазначеним висновком погодитися не може, вважає його передчасним та таким що ґрунтується на помилковому застосуванні позивачем норм матеріального права.
Апеляційний суд зазначає, що судом першої інстанції не враховано те, що роз'яснення Міністерства соціальної політики України носять рекомендаційний характер та не мають сили нормативно-правового акта, в той час як за змістом частин 1,2 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого:1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Більш того, є необхідним зауважити на тому, що позивач не спростовує той факт, що саме після роз'яснення Міністерства соціальної політики України були припинені виплати підвищеної стипендії ОСОБА_1, а тому не зрозуміло, в чому саме полягає порушення відповідача.
Крім того, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 р. № 936 «Порядок використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визначено, що виплата таких компенсацій та допомоги провадиться управліннями праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадян та центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (п. 4 Порядку).
П.п.14 вказаного Порядку визначено, що виплата підвищення до стипендії учням та студентам (у тому числі інвалідам, які отримують пенсію) відповідно до пункту 26 частини першої статті 20, пункту 1 частини першої статті 21, пункту 6 частини першої статті 22, пункту 1 частини першої статті 23, пункту 4 частини третьої статті 30, а також за умови реєстрації на території зони посиленого радіоекологічного контролю до вступу в навчальний заклад та виїзду на період навчання з цієї території або навчання на цій території - відповідно до пункту 1 частини першої статті 23, частини шостої статті 30 Закону.
Розмір підвищення до стипендії визначається згідно з пунктом 35 Порядку призначення і виплати стипендій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2004 р. N 882 , кошти на виплату підвищеної на 100 відсотків академічної або соціальної стипендії перераховуються закладам за місцем навчання громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на підставі паспортних даних, що подаються навчальним закладом протягом 20 днів після початку семестру, та щомісячних розрахунків, надісланих не пізніше ніж до 20 числа місяця, що передує місяцю виплати.
Згідно п. 35 Порядку призначення і виплати стипендій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2004 р. N 882 особам, яким згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" гарантуються пільги при призначенні стипендії, виплачується додаткова соціальна стипендія у 100-відсотковому розмірі призначеної згідно з цим Порядком академічної або соціальної стипендії. Така стипендія виплачується за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті на здійснення заходів з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, свою позицію апеляційному суду довів та обґрунтував, в той час доказів, які б свідчили про обґрунтованість та доведеність вимог позивача, останній суду не надав
Суд першої інстанції не правильно встановив обставини справи та допустив порушення норм матеріального права при вирішенні справи, а наведені в апеляційній скарзі доводи спростовують правильність висновків суду.
Відтак, апеляційна скарга державного навчального закладу «Професійно - технічне училище №14 м. Нова Каховка» підлягає повному задоволенню.
Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів апеляційного суду, керуючись п.4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити з наведених вище мотивів.
Керуючись ст.ст. 195, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд,
Апеляційну скаргу державного навчального закладу «Професійно - технічне училище №14 м. Нова Каховка» - задовольнити.
Постанову Новокаховського міського суду Херсонського області від 20 вересня 2012 року - скасувати.
Прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області до державного навчального закладу «Професійно- технічне училище №14 м. Нова Каховка» про визнання дій протиправними та стягнення безпідставно нарахованих сум - відмовити у повному обсязі.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Суддя-доповідач: О.О. Димерлій
Суддя: Н.В.Вербицька
Суддя: В.Л. Романішин