17 лютого 2015 р. Справа № 876/11152/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гудима Л.Я.,
суддів: Довгополова О.М., Святецького В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Ужгородської об»єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27.10.2014 року у справі за адміністративним позовом Державного територіально-галузевого об»єднання «Львівська залізниця» до Ужгородської об»єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
У вересні 2014 року Державне територіально-галузеве об»єднання «Львівська залізниця» (далі - ДТГО «Львівська залізниця», позивач) звернулася до суду з позовом до Ужгородської об»єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області (далі - Ужгородська ОДПІ ГУ Міндоходів у Закарпатській області, відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №27/17-2, №28/17-2, №29/17-2, №30/17-2, №31/17-2, №32/17-2, №33/17-2 від 15.08.2014 року, прийнятих за наслідками проведеної документальної планової виїзної перевірки Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція водопостачання» Державного територіально-галузевого об»єднання «Львівська залізниця» (далі - ВП «Ужгородська дистанція водопостачання» ДТГО «Львівська залізниця»).
В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція водопостачання» ДТГО «Львівська залізниця» у періоді, що перевірявся відповідачем, належав до категорії відокремлених підрозділів, які уповноважені нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб, та, відповідно до положень Податкового та Бюджетного кодексів України, сплачував (перераховував) цей податок за своїм місцезнаходженням, тобто до бюджету м. Ужгорода, що підтверджується самим актом перевірки. На думку позивача, контролюючий орган помилково прирівнює окремі дільниці (цехи, виробничі дільниці тощо), які входять до складу відокремлених підрозділів, до самих відокремлених підрозділів. Звідси, висновок Ужгородської ОДПІ у Закарпатській області про необхідність сплати податку з доходів фізичних осіб до бюджету окремими дільницями, які входять до складу відокремленого підрозділу, є неправомірним.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 27.10.2014 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкові повідомлення-рішення прийняті Ужгородською ОДПІ ГУ Міндоходів у Закарпатській області від 15.08.2014 року №27/17-2, №28/17-2, №29/17-2, №30/17-2, №31/17-2, №32/17-2, №33/17-2.
Не погодившись із даним рішенням, його оскаржила Ужгородська ОДПІ ГУ Міндоходів у Закарпатській області у апеляційному порядку, яка, покликаючись на неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування своїх апеляційних вимог посилається на те, що структурний підрозділ у розумінні Господарського кодексу при застосуванні норм Податкового кодексу в частині сплати податку на доходи фізичних осіб слід відносити до відокремленого підрозділу, не уповноваженого нараховувати податок на доходи фізичних осіб. Відповідно обов»язок податкового агента щодо нарахування податку на доходи фізичних осіб з найманих працівників структурного підрозділу виконує юридична особа. При цьому податок на доходи, нарахований працівникам структурного підрозділу перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого підрозділу. Відтак оскаржувані податкові повідомлення-рішення є законними та обґрунтованими, а підстави для їх скасування відсутні.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду справи не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило, а тому, колегія суддів, у відповідності до п.п. 1, 2, ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апелянта у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що за результатами документальної планової виїзної перевірки ВП «Ужгородська дистанція водопостачання» ДТГО «Львівська залізниця» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010 року по 31.12.2012 року складено акт від 28.07.2014 року №2042/07-01-22-01/00267507 (а.с. 25-95).
В акті про проведення документальної планової виїзної перевірки зазначено, що позивачем порушено вимоги ст. 168 ПК України, в частині несплати податку на доходи фізичних осіб до бюджету за місцезнаходженням дільниць, які входять до складу ВП «Ужгородська дистанція водопостачання» ДТГО «Львівська залізниця» в сумі 279446,35 грн., в тому числі, по Ужгородському району в сумі 85130,01 грн., по Мукачівському району в сумі 23960,49 грн., по Воловецькому району в сумі 3374,09 грн., по Свалявському району в сумі 1935,21 грн., по Турківському району в сумі 24238,12 грн., по Берегівському району в сумі 68964,75 грн., по Сколівському району в сумі 31874,47 грн., по Виноградівському району в сумі 28395,49 грн., по Великоберезнянському району в сумі 11573,72 грн.
Також перевіркою встановлено, що ВП «Ужгородська дистанція водопостачання» ДТГО «Львівська залізниця», в порушення п.п. 168.4.3, п.п. 168.4.4 п. 168.4 ст. 168 Податкового кодексу України за період з 01.07.2012 року по 31.12.2012 року перерахувала податок на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням адміністративно - господарського управління у м. Ужгород, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу ВП «Ужгородська дистанція водопостачання» ДТГО «Львівська залізниця».
Крім цього, перевіряючими встановлено, що ВП «Ужгородська дистанція водопостачання» має у своєму складі цехи, виробничі дільниці, які знаходяться на території інших територіальних громад.
На підставі акта перевірки Ужгородською ОДПІ ГУ Міндоходів у Закарпатській області прийнято податкові повідомлення - рішення від 15.08.2014 року щодо збільшення грошового зобов»язання ВП «Ужгородська дистанція водопостачання» ДТГО «Львівська залізниця» за платежем податок на доходи фізичних осіб, код платежу 11010100 на загальну суму 161615,84 грн.
Зокрема, податкове повідомлення - рішення від 15.08.2014 року за №27/17-2, яким позивачу збільшено суму грошового зобов»язання по податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 76974,58 грн., у тому числі за основним платежем - 46070,32 грн., за штрафними санкціями - 30904,26 грн.; податкове повідомлення - рішення від 15.08.2014 року за №28/17-2 щодо збільшення суми грошового зобов»язання по податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 1643,97 грн., у тому числі за основним платежем - 1002,00 грн., за штрафними санкціями - 641,97 грн.; податкове повідомлення - рішення від 15.08.2014 року за №29/17-2 щодо збільшення суми грошового зобов»язання по податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 16324,94 грн., у тому числі за основним платежем - 9764,94 грн., за штрафними санкціями - 6560,00 грн.; податкове повідомлення - рішення від 15.08.2014 року за №30/17-2 щодо збільшення суми грошового зобов»язання по податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 4559,96 грн., у тому числі за основним платежем - 2720,78 грн., за штрафними санкціями - 1839,18 грн.; податкове повідомлення - рішення від 15.08.2014 року за №31/17-2 щодо збільшення суми грошового зобов»язання по податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 8715,89 грн., у тому числі за основним платежем - 5201,15 грн., за штрафними санкціями - 3514,74 грн.; податкове повідомлення - рішення від 15.08.2014 року за №32/17-2 щодо збільшення суми грошового зобов»язання по податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 4435,28 грн., у тому числі за основним платежем - 2649,79 грн., за штрафними санкціями - 1785,49 грн.; податкове повідомлення - рішення від 15.08.2014 року за №33/17-2 щодо збільшення суми грошового зобов»язання по податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 48961,22 грн., у тому числі за основним платежем - 29294,75 грн., за штрафними санкціями - 19666,47 грн. (а.с. 11, 13, 15, 17, 19, 21, 23).
Суд першої інстанції задовольнив позов з тих підстав, що ВП «Ужгородська дистанція водопостачання» ДТГО «Львівська залізниця» виконано обов»язок в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету, оскільки останнім сплачено (перераховано) суми податку за своїм місцезнаходженням: до бюджету м. Ужгород.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає їх вірними, такими що відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.
Платниками податків, згідно з п. 15.1 ст. 15 ПК України, визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об»єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об»єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов»язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Згідно з п. 18.1 ст. 18 ПК України, податковим агентом визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов»язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.
Відповідно до п.п. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов»язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Як встановлено п.п. 168.4.3 п. 168.4 ст. 168 ПК України суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.
У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов»язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.
Підпунктом 168.4.4 пункту 168.4 статті 168 ПК України встановлено, що юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.
Органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних бюджетів.
Відповідно до п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПК України передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов»язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Згідно п.п. 168.4.1 п. 168.4 ст. 168 ПК України, податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.
Статтею 64 Бюджетного кодексу України передбачено, що податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента-юридичної особи, зараховується до відповідного бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі.
Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція водопостачання» ДТГО «Львівська залізниця» зареєстрований Реєстраційною службою Львівського міського управління юстиції. Відповідно до довідки АА №862592 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України місцезнаходження суб»єкта господарювання: м. Ужгород, вул. Артилерійська, 1А (а.с. 120).
Згідно довідки про взяття на облік платника податків від 10.12.1999 року за №28-1/601, ВП «Ужгородська дистанція водопостачання» ДТГО «Львівська залізниця» взятий на облік Державною податковою інспекцією у м. Ужгороді як платник податків від 22.05.1998 року за №15-01-18/208 (а.с. 212).
Відповідно до нової редакції Положення про Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція водопостачання» ДТГО «Львівська залізниця» від 20.09.2011 року, Ужгородська дистанція є відокремленим підрозділом ДТГО «Львівська залізниця» з державною формою власності без права юридичної особи.
До складу Державного територіально-галузевого об»єднання «Львівська залізниця» - юридичної особи входить відокремлені підрозділи, в тому числі ВП «Ужгородська дистанція водопостачання» ДТГО «Львівська залізниця», яким, відповідно до ПК України, в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб. Вказаний Відокремлений підрозділ має у своєму складі цехи й виробничі дільниці, які знаходяться на території інших територіальних громад.
Колегія суддів звертає увагу на те, що відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція водопостачання» ДТГО «Львівська залізниця» належить до категорії відокремлених підрозділів, які уповноважені нараховувати, утримувати і сплачувати до бюджету податок з доходів фізичних осіб та відповідно до положень Податкового та Бюджетного кодексів України сплачував цей податок за своїм місцезнаходженням, тобто до бюджету м. Ужгород, що, зокрема, підтверджено висновками акта перевірки податкового органу.
З огляду на наведене вище, судова колегія апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки ВП «Ужгородська дистанція водопостачання» ДТГО «Львівська залізниця» сплачено (перераховано) суми податку за своїм місцезнаходженням: до бюджету м. Ужгород, то останнім виконано обов»язок в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються і підстав для його скасування немає.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга задоволенню не підлягає, підстав для скасування постанови суду першої інстанції колегія суддів не знаходить.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Ужгородської об»єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27.10.2014 року у справі №813/6193/14 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п»ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги.
Головуючий суддя : Л.Я. Гудим
Судді: О.М. Довгополов
В.В. Святецький