Справа: № 823/3227/14 Головуючий у 1-й інстанції: Руденко А.В. Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.
Іменем України
17 лютого 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Твердохліб В.А.,
суддів Троян Н.М., Костюк Л.О.,
за участю секретаря Погребняк М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу Виконавчого комітету Конельсько-Попівської сільської ради Жашківського району Черкаської області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2014 року у справі за адміністративним позовом Виконавчого комітету Конельсько-Попівської сільської ради Жашківського району Черкаської області до Головного управління Державного земельного агенства у Черкаській області, третя особа: ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування наказів щодо надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, -
Виконавчий комітет Конельсько-Попівської сільської ради Жашківського району Черкаської області (далі - Позивач) звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державного земельного агенства у Черкаській області (далі - Відповідач), третя особа: ОСОБА_2 (далі - Третя особа) про визнання протиправними та скасування наказів: №23-1761/14-14сг від 25.06.2014 року про надання дозволу Третій особі на розроблення проекту землеустрою на земельній ділянці загальною площею 106, 57 га; №23-1759/14-14сг від 25.06.2014 року про надання дозволу Третій особі на розроблення проекту землеустрою на земельній ділянці загальною площею 18, 3725 га; №23-1757/14-14сг від 25.06.2014 року про надання дозволу Третій особі на розроблення проекту землеустрою на земельній ділянці загальною площею 5,7861 га; №23-1758/14-14сг від 25.06.2014 року про надання дозволу Третій особі на розроблення проекту землеустрою на земельній ділянці загальною площею 4, 8412 га.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2014 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Позивача, заперечення представників Відповідача та Третьої особи, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 11.04.2014 року Третя особа звернулася до Відповідача із заявами про відведення в оренду земельних ділянок державної власності площами 5, 8761 га, 4, 8412 га, 18,3725 га, 106, 57 га за рахунок земель, які перебувають в користуванні ТОВ «Червона Зірка» в адмінмежах Конельсько-Попівської сільської ради Жашківського району Черкаської області для ведення фермерського господарства.
До кожної заяви вказаною особою додавалися обґрунтування розмірів земельної ділянки, копія паспорту, викопіювання із планово-картографічного матеріалу Конельсько-Попівської сільської ради, з кадастрової карти (плану); довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; перелік обмежень у використанні земельної ділянки, копія диплома спеціаліста, трудової книжки, копія згоди на вилучення земельної ділянки; копія договору оренди землі, укладеного між Жашківською районною державною адміністрацією та ТОВ «Червона зірка»; копії додаткових угод до договору оренди землі.
30.04.2014 року Третьою особою на вимогу Відповідача надано нотаріально засвідчені згоди ТОВ «Червона Зірка», як землекористувача, на вилучення земельних ділянок.
Заява про надання земельної ділянки площею 4,8412 га зареєстрована в журналі реєстрації вхідної кореспонденції за 2014 рік за №2190 - 11.04.2014 року; заява про надання земельної ділянки площею 106,5700 га зареєстрована в журналі реєстрації вхідної кореспонденції за 2014 рік за №2191 - 11.04.2014 року; заява про надання земельної ділянки площею 18,3725 га зареєстрована в журналі реєстрації вхідної кореспонденції за 2014 рік за №2192 - 11.04.2014 року; заява про надання земельної ділянки площею 5,78461 га зареєстрована в журналі реєстрації вхідної кореспонденції за 2014 рік за №2193 - 11.04.2014 року.
Наказом Відповідача №23-1757/14-14-СГ від 25.06.2014 року Третій особі надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення розміром 5,7861 га (цільове призначення - для ведення фермерського господарства) із земель державної власності в оренду, розташованої в адмінмежах Конельсько-Попівської сільської ради Жашківського району Черкаської області.
Наказом Відповідача №23-1758/14-14-СГ від 25.06.2014 року Третій особі надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення розміром 4, 8412 га (цільове призначення - для ведення фермерського господарства) із земель державної власності в оренду, розташованої в адмінмежах Конельсько-Попівської сільської ради Жашківського району Черкаської області.
Наказом Відповідача №23-1759/14-14-СГ від 25.06.2014 року Третій особі надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення розміром 18,3725 га (цільове призначення - для ведення фермерського господарства) із земель державної власності в оренду, розташованої в адмінмежах Конельсько-Попівської сільської ради Жашківського району Черкаської області.
Наказом Відповідача №23-1761/14-14-СГ від 25.06.2014 року Третій особі надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення розміром 106, 5700 га (цільове призначення - для ведення фермерського господарства) із земель державної власності в оренду, розташованої в адмінмежах Конельсько-Попівської сільської ради Жашківського району Черкаської області.
Згідно ч.1 ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Відповідно положень ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 124 цього Кодексу.
За приписами ч.2 ст.134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі, зокрема, передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів, для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.
Згідно ч.4 ст.122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Статтею 123 Земельного кодексу України встановлено порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування.
Відповідно положень вказаної статті надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:
надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;
формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, надання громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства на умовах оренди здійснюється без проведення земельних торгів за рішенням відповідного органу виконавчої влади у порядку, передбаченому ст.123 Земельного кодексу України.
Оспорювані Позивачем накази прийнято Відповідачем відповідно вимог ст.ст.123, 124 Земельного кодексу України.
Згідно ч.1 ст.31 Земельного кодексу України землі фермерського господарства можуть складатися із земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі; земельних ділянок, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності; земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди.
Частинами 1, 2 статті 1 Закону України «Про фермерське господарство» визначено, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї, відповідно до закону.
ТОВ «Жильнельфа Вельє» та ТОВ «Агросервіс» не є фермерськими господарствами, а тому колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що вказані товариства не мають права на отримання земельних ділянок у користування для ведення фермерського господарства.
Згідно п.2.1 Методичних рекомендацій щодо порядку реалізації головними управліннями Держземагентства в областях, містах Києві та Севастополі повноважень з передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування (на безконкурентних засадах) для всіх потреб, затверджених наказом Держземагентства України №72 від 28.02.2013 року при надходженні до територіального органу клопотання громадянина, зацікавленого в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності у межах норм безоплатної приватизації, або клопотання особи, зацікавленої в одержанні у користування земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності відповідному територіальному органу безпосередньо в момент звернення рекомендується здійснити реєстрацію такого клопотання у відповідності до вимог Типової інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №1242 від 30.11.2011 року, а також рекомендується вносити відомості про реєстрацію клопотання (дату реєстрації та вхідний номер) до програмного забезпечення.
За приписами вказаної Інструкції реєстрація документів полягає у веденні запису облікових даних про документ за встановленою реєстраційною формою, яким фіксується факт створення, відправлення або одержання документа шляхом проставлення на ньому реєстраційного індексу з подальшим записом у зазначених формах необхідних відомостей про документ. Реєстрація документів провадиться з метою забезпечення їх обліку, контролю за виконанням і оперативним використанням наявної в документах інформації.
Під час реєстрації документу надається умовне позначення - реєстраційний індекс, який оформлюється відповідно до п.34 цієї Інструкції.
Індексація документів полягає у присвоєнні їм умовних позначень - індексів, які надаються документам під час їх реєстрації. Реєстраційний індекс складається з порядкового номера документа у межах групи документів, що реєструються, який доповнюється індексами, що застосовуються в установі, зокрема індексами за номенклатурою справ, структурного підрозділу, кореспондентів, посадових осіб, які розглядають або підписують документ, виконавців, питань діяльності яких стосується документ, тощо.
Так, згідно дослідженої судом першої інстанції ксерокопії журналу реєстрації вхідної документації за 2014 рік, заяви, подані Третьою особою, зареєстровані Відповідачем 11.04.2014 року за відповідними порядковими номерами 2190, 2191, 2192, 2193. Реєстрація всіх записів здійснена послідовно, не містить виправлень та дописок.
Відповідно карток реєстрації заявам присвоєні індексні номери 2190/03-0106, 2191/03-0106, 2192/03-0106, 2193/03-0106 від 11.04.2014 року.
Дата реєстрації 11.04.2014 року вказані індексні номери містяться також на оригіналах заяв Третьої особи.
Відсутність дати на заяві, а також клопотання загальних зборів жителів про ненадання Відповідачем земельних ділянок для ведення фермерського господарства не є відповідно ч.3 ст.123 Земельного кодексу України підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Також положення Земельного кодексу України не містять обмежень щодо розміру площ, які надаються в оренду.
Недотримання Відповідачем встановленого положеннями ст.123 Земельного кодексу України місячного строку розгляду клопотання про надання дозволу розробку проекту землеустрою не є підставою для скасування прийнятого рішення.
Щодо стосується твердження Позивача про порушення прав жителів територіальної громади внаслідок надання земельних ділянок для ведення фермерського господарства Третій особі, то докази про звернення таких осіб з аналогічними заявами в матеріалах справи відсутні.
Судом першої інстанції встановлено, що протягом 2012-2013 років 11 жителів села отримали у ТОВ «Червона зірка» згоду на вилучення земельної ділянки із земель, наданих вказаному товариству в оренду, та отримали земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства. Інші жителі села з такими заявами не звертались.
З огляду на вказане, рішення суду першої інстанції про відмову в задоволенні заявлених позовних вимог є обґрунтованим та законним.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи допущені порушення норм процесуального права, які передбачені ст.ст. 201, 202 КАС України, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст.198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Конельсько-Попівської сільської ради Жашківського району Черкаської області залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді Троян Н.М.
Костюк Л.О.
Ухвала складена в повному обсязі 20 лютого 2015 року.
.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді: Троян Н.М.
Костюк Л.О.