вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
17.07.09
Справа №2а-2543/08/6
(12:10 год.) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю. А. , при секретарі Лєбєдєвої О. М.., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом
за позовом ОСОБА_1,
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А., при секретарі Лєбєдєвій О.М., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом
за позовом ОСОБА_1,
до Сакської районної державної адміністрації в АР Крим, м. Саки
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Сакський районний відділ земельних ресурсів, м. Саки
про визнання листа нечинним та спонукання до виконання певних дій
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_2, довіреність № 9338 від 28.08.09
від відповідача: ОСОБА_3, довіреність б/н від 02.02.09
від третьої особи: не з'явився
Суть спору: позивач звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з позовом до Сакської райдержадміністрації в АР Крим про визнання нечинним листа Сакської РДА від 01.07.08 р. № 01.3-7/240; зобов'язання Сакської РДА своїм розпорядженням надати дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства на території Сакського району, Молочненської сільської ради згідно доданого до заяви викопіювання; дозволу складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства на території Сакського району, Молочненської сільської ради згідно доданого до заяви викопіювання у разі ненадання вищезазначеного дозволу у термін один місяць.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 05.09.08 відкрито провадження по справі та призначене попереднє судове засідання,
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 29.09.08 закінчено підготовче провадження, призначено справу до розгляду, до участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Сакський районний відділ земельних ресурсів Республіканського комітету земельних ресурсів АРК.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що звернувшись із заявою до голови Сакської райдержадміністрації про передачу безкоштовно у приватну власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею до 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться на території Молочненської сільської ради Сакського району за межами населеного пункту згідно викопіювання, отримав відповідь листом від 01.07.08 №01.3-7/240, яким позивачу відмовлено в наданні земельної ділянки у приватну власність у зв'язку з тим, що вказана земельна ділянка розташована в двокілометровій захисній смузі Чорного моря. Вважає, що йому відмовлено незаконно, оскільки на території Сакського району не існує жодної водоохоронної зони, оскільки відповідного проекту землеустрою щодо її встановлення не розроблено. Крім того посилається на те, що Сакською райдержадміністрацією іншим громадянам безперешкодно передаються і передавалися земельні ділянки для особистого селянського господарства, які розташовані на відстані менш ніж 2 км. від урізу води Чорного моря, що свідчить про вибірковий підхід при виділення землі.
Позивач надав суду уточнення адміністративного позову в частині збільшення предмету позовних вимог: просить визнати відмову Сакської РДА від 01.07.08 № 01.3-7/240 противоправною; зобов'язати Сакської РДА своїм розпорядженням надати дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,0 га для ведення особистого селянського господарства на території Сакського району, Молочненської сільської ради згідно доданого до заяви викопіювання на ділянку № 128; зобов'язати дозволити складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 1,0 га для ведення особистого селянського господарства на території Сакського району, Молочненської сільської ради згідно доданого до заяви викопіювання у разі ненадання вищезазначеного дозволу у термін один місяць на ділянку № 128.
Відповідач проти позову заперечує, посилається на тій факт, що спірна земельна ділянка не є вільною, а тому не може бути виділена позивачу у приватну власність, вказавши, так як раніше приймалось розпорядження по спірній земельній ділянці №133, та відповідно до розпорядження №1220-р від 24.12.2004р. ОСОБА_4 дозволено складання проекту відведення земельної ділянки № 128 у власність для ведення особистого селянського господарства.
Представник третьої особи - Сакський районний відділ земельних ресурсів до суду не з'явився, направив суду витребувані ухвалою суду матеріали та документи, в тому числі план викопіювання з позначенням меж земельних ділянок та схему розташування земельних ділянок. Явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце судового розгляду справи сповіщений належним чином, клопотав про розгляд за відсутності представника.
Суд вважає за можливе розглянути справу за наявними матеріалами, за відсутності представника третьої особи.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд
26.05.2008р. ОСОБА_1 звернувся із письмовою заявою до голови Сакської районної державної адміністрації в АР Крим про передачу безкоштовно у приватну власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею до 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться на території Молочненської сільської ради Сакського району за межами населеного пункту згідно доданого плану викопіювання (а.с. 5).
Позивачу відмовлено в наданні земельної ділянки безоплатно у приватну власність листом Сакської районної державної адміністрації в АР Крим від 01.07.08 №01.3-7/240 у зв'язку з тим, що вказана земельна ділянка розташована в прибережній захисній двокілометровій смузі Чорного моря (а. с. 7).
Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають повному задоволенню, виходячи з наступного.
Статтею 1 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” встановлено, що виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним Кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, що передбачено ч.2 ст.3 Земельного кодексу України (далі ЗК України).
Згідно до абзацу 1 п.12 Перехідних Положень ЗК України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Враховуючи положення зазначених норм, відповідач є місцевим органом виконавчої влади та входить до системи органів виконавчої влади, відповідно до ЗК України, відповідач наділений повноваженнями розпоряджатися землями за межами населених пунктів на території Сакського району АР Крим.
Отже, даний спір є публічно-правовим та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Отже, Сакська райдержадміністрація в АР Крим є місцевим органом виконавчої влади, а тому згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України зазначений орган виконавчої влади та її посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної державної адміністрації за місцезнаходженням земельної ділянки (норма статті 118 ЗК України застосовується в редакції на дату виникнення спірних правовідносин). У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання. Відповідно до ч. 11 ст. 118 Земельного кодексу України у разі відмови органу виконавчої влади у передачі у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Згідно ст. 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрації у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених Земельним кодексом України.
Відповідно до ст. 118 Конституції України виконавчу владу в областях і районах, м. Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.
Згідно з п. 12 Перехідних Положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями за межами населених пунктів здійснюють відповідні органи виконавчої влади, тобто райдержадміністрації.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам -для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва тощо.
Частиною 1 ст. 23 ЗК України передбачено, що землі придатні для потреб сільського господарства, повинні надаватися насамперед для сільськогосподарського використання.
Відмову Сакської райдержадміністрації в наданні у приватну власність спірної ділянки суд не може визнати обґрунтованою і законною з наступних підстав.
Згідно зі ст. 121 ЗК України громадянин України має право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в розмірі не більше 2,0 га для ведення особистого селянського господарства.
Згідно зі ст. 18 Земельного Кодексу України землі України поділяються на категорії за основним цільовим призначенням. Відповідно до ст. 19 Земельного кодексу України землі поділяються на землі сільськогосподарського призначення, водного фонду та інші.
Згідно зі ст. 58 Земельного кодексу України до земель водного фонду належать землі, зайняті прибережними захисними смугами, а для створення сприятливого режиму водних об'єктів уздовж морів, встановлюються водоохоронні зони, розміри яких визначаються за проектами землеустрою.
Відповідно до ст. 60 ЗК України розмір та межі прибережної захисної смуги уздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюються за проектами землеустрою, а в межах населених пунктів -з урахуванням містобудівної документації.
Відповідачем не надано доказів, якими б підтверджувалося встановлення згідно з проектом землеустрою прибережної захисної смуги Чорного моря та не заперечував проти факту відсутності зазначеного проекту землеустрою.
Таким чином, місце розташування спірної земельної ділянки не суперечить вимогам Водного та Земельного кодексу України.
Суд приймає до уваги докази, надані позивачем, які свідчать про вибірковий підхід Сакської райдержадміністрації до вирішення питання про виділення земельних ділянок у приватну власність громадянам України для ведення селянського господарства на землях Сакського району АР Крим. Представник відповідача не зміг суду надати обґрунтованих пояснень відносно таких суперечливих рішень Сакської райдержадміністрації, коли на одному полі і однаковій відстані від моря одним громадянам надаються ділянки у власність, іншим відмовляється. Наведені доводи суду підтверджуються також тим, що в місцевості розташування спірної ділянки на відстані менш ніж 2 км від урізу Чорного моря відповідачем вже ухвалювалися розпорядження про надання дозволу громадянам України на розробку проектів відводу земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства, а саме від 28.09.05 № 809, як це зазначено у протесті заступника прокурора АРК № 07/5-437 вих/05 від 04.10.05 (а.с.15).
При вирішенні вказаного спору судом достовірно встановлено, що в масиві розташування спірної ділянки Сакською райдержадміністрацією, іншими органами, юридичними особами і громадянами проектів про встановлення захисних прибережних смуг Чорного моря не розроблено і не затверджено, а тому безпідставно стверджувати, що в цій місцевості поширюється спеціальний режим водоохоронних зон.
Посилання представника відповідача на те, що спірна земельна ділянка не є вільною, оскільки вона була передана ОСОБА_4, спростовуються листами Сакського районного відділу земельних ресурсів № 10-20/3515 від 26.09.08 та № 10-20-12/509 від 29.01.09, за змістом яких державний акт на право власності на землю ОСОБА_4не надавався, так як розпорядження Сакської РДА № 1220-р від 24.12.04 в зв"язку зі смертю зазначеної особи не було реалізовано.
Отже, суд прийшов до висновку, що спірна земельна ділянка № 128 на момент звернення позивача до відповідача із заявою про надання зазначеної ділянки у власність була вільною.
Крім того, суд зауважує на тому, що згідно ст.6 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів -накази, в той час як позивачу надано відповідь листом, який підписаний заступником голови Сакської райдержадміністрації, що не відповідає формі акту, який має право прийняти голова Сакської райдержадміністрації або його заступник.
Суд також враховує, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів, в той час як судом встановлено, що відповідач діяв упереджено, з перевищенням повноважень, передбачених законом, недобросовісно, не дотримуючись принципу рівності прав та інтересів громадян.
Позивач має право на отримання дозволу від відповідача щодо складання проекту землеустрою на ділянку №128 (згідно викопіювання) розташованої на території Молочненської сільської ради Сакського району.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач не довів, що діяв неупереджено, враховуючи усі обставини виниклих правовідносин, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та розсудливо.
За таких обставин суд вважає, що вимоги позивача, у зазначеній вище частині, являються обґрунтованими, доведеними у суді та підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.
В частині позовних вимог визначених позивачем відносно дозволу складання проекту землеустрою на вказану ділянку у разі не надання дозволу у термін 1 місяць відповідачем, суд не знаходить дані вимоги заснованими на законі, так як в повноваження суду не входить вирішення таких питань, а є виключною прерогативою діяльності відповідача, у зв'язку з чим у цій частині позову ОСОБА_1 необхідно відмовити.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Позивач при зверненні до суду сплатив 3,40 грн. судового збору, що підтверджується відповідною квитанцією, які і потрібно стягнути з Державного бюджету України на його користь.
Постанову складено повністю 22.07.2009 року.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства, суд
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Визнати протиправною відмову Сакської районної державної адміністрації від 01.07.08 р. № 01.3-7/240 у наданні ОСОБА_1 дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 1,0 га для ведення особистого селянського господарства на території Молочненської сільської ради Сакського району на земельній ділянці №128.
3. Зобов'язати Сакську району державну адміністрацію надати дозвіл ОСОБА_1 на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 1,0 га для ведення особистого селянського господарства на території Сакського району, Молочненської сільської ради на земельну ділянку № 128.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (м. Сімферополь, вул. Дзюбанова, 25/77, кв.1, рахунки невідомі) з Державного бюджету України ( розрахунковий рахунок 31115095700002; Банк: ГУ ДКУ в АРК Сімферополь; МФО 824026; Отримувач: Держбюджет м. Сімферополь, 22090200; код ЄДР 34740405) судовий збір у розмірі 3 гривні 40 копійок.
5. В іншій частини позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Латинін Ю.А.