вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
16.07.09
Справа №2а-2209/08/6
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А.,
суддів Яковлєва С.В., Кудряшової А.М.,
при секретарі Усковій О.І.,
за участю представника позивача ОСОБА_1, довіреність № 28-43/185 від 08.05.09, посвідчення № 89
представника відповідача та третьої особи ОСОБА_2, посвідчення УКР № 044911
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Верховної Ради АРК
до Міністерства внутрішніх справ України,
3-і особи: Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим, ОСОБА_3 про визнання противоправними і скасування наказів
Суть спору: Верховна Рада АР Крим звернулась з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України, про визнання противоправними і скасування наказів Міністерства внутрішніх справ України № 1773 о/с від 28.12.07; № 473 о/с від 13.03.08; № 1074 о/с від 18.06.08; № 1246 о/с від 11.08.08.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем в порушення положень п. 7 ч. 1 ст. 138 Конституції України, п. 25 ч. 2 ст. 26 Конституції Автономної Республіки Крим відповідачем без погодження Верховною Радою АРК призначений на посаду начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АРК ОСОБА_3 Також, позивач посилається на рішення Верховної Ради АРК "Про відмову в погодженні призначення ОСОБА_3 на посаду начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим" № 902-5/08 від 18.06.08, на п. "б" пункту 40 розділу IV Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.19914 року № 114, відповідно до якого відповідач не повинен був продовжувати безперервний строк тимчасового виконання обов"язків на сім місяців.
Ухвалою суду від 28.08.08 відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою суду від 17.09.08 закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою суду від 17.09.08 залучені як треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим, ОСОБА_3.
Ухвалою суду від 11.02.09 зупинено провадження по справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 2-а-384/08.
Ухвалою суду від 14.05.09 поновлено провадження по справі в зв"язку з набранням законної сили судового рішення у справі № 2-а-384/08.
Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, з підстав викладених вище, на задоволенні позову наполягав.
Представник відповідача проти позову заперечує, посилається на ч. 8, 10 ст. 7 Закону України "Про міліцію", п. 3 ч. 9 ст. 22 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" виключно якими визначений порядок призначення та звільнення осіб на таку посаду. Позивач зазначає, що функціональні обов"язки заступника Міністра внутрішніх справ України - начальника ГУ МВС України в АРК в деяких випадках розповсюджуються не тільки на територію АРК, але й на територію Запорізької, Миколаївської, Херсонської областей та в м. Севастополі, що тягне правову нездатність позивача узгоджувати посаду начальника ГУ МВС України в АРК, оскільки Верховна Рада АРК може вирішувати питання, які віднесені до відання АРК та належать до повноважень Верховної Ради АРК відповідно до ст. 134 Конституції України.
Представник ГУ МВС України в АР Крим підстав для задоволення позову не вбачав, вважає зазначені у позові накази прийнятими на законних підставах, просив відмовити позивачу у задоволенні його вимог.
ОСОБА_3 до суду не прибув, про розгляд справи повідомлений належним чином, будь-яких клопотань суду не адресував, враховуючи зазначене суд вважає за можливе розглянути справу у його відсутності на підставі наявних доказів.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд
Наказом Міністерства внутрішніх справ № 1773 о/с від 28.12.07 ОСОБА_3 призначено виконуючим обов"язки начальника Головного управління МВС України в АРК за рахунок посади заступника Міністра внутрішніх справ України - начальника Головного управління МВС України в АРК (а. с. 44)
Наказом Міністерства внутрішніх справ № 473 о/с від 13.03.08 ОСОБА_3 звільнівши з посади виконуючого обов"язки начальника Головного управління МВС України в АРК та призначено на посаду виконуючого обов"язки начальника Головного управління МВС України в АРК за рахунок посади заступника Міністра внутрішніх справ України - начальника Головного управління МВС України в АРК (а. с. 45-46)
Наказом Міністерства внутрішніх справ № 1074 о/с від 18.06.08 ОСОБА_3 призначено заступником Міністра внутрішніх справ України - начальника Головного управління МВС України в АРК (а. с. 7).
Наказом Міністерства внутрішніх справ № 1246 о/с від 11.08.08 зупинено дію наказу № 1074 о/с від 18.06.08, залишивши ОСОБА_3 виконуючим обов"язки начальника ГУ МВС України в АРК за рахунок посади заступника Міністра внутрішніх справ України - начальника Головного управління МВС України в АРК (а. с. 8)
18.06.08 Верховна Рада АР Крим прийняла рішення № 902-5/08 "Про відмову в погоджені призначення ОСОБА_3 на посаду начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АРК" (а. с. 9)
Згідно зі статтею 136 Конституції України представницьким органом Автономної Республіки Крим є Верховна Рада Автономної Республіки Крим. Повноваження, порядок формування і діяльності Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим визначаються Конституцією України та законами України, нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим з питань, віднесених до її компетенції.
Частиною 2 статті 1 Конституції Автономної Республіки Крим також встановлено, що повноваження, порядок формування і діяльності Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим визначаються Конституцією України і законами України, Конституцією Автономної Республіки Крим і нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим з питань, віднесених до її компетенції.
Судом встановлено, що Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 червня 2008 року № 855-р ОСОБА_3 призначений заступником Міністра внутрішніх справ України - начальником головного управління МВС України в АРК.
На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 18 червня 2008 року № 855-р наказом міністерства внутрішніх справ № 1074 о/с від 18.06.2008 року ОСОБА_3 призначений заступником Міністра внутрішніх справ України - начальником головного управління МВС України в АРК та звільнений від виконання обов'язків за посадою начальника Головного управління МВС України в АРК.
Рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим від 18 червня 2008 року № 902-5/08 відмовлено в погодженні призначення ОСОБА_3 на посаду начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим.
У той же час перевіряючи питання про наявність або відсутність компетенції Верховної Ради Автономної Республіки Крим щодо погодження призначення на посаду заступника Міністра внутрішніх справ України - начальника Головного управління МВС України в Автономній Республіці Крим судом встановлено наступне.
Відповідно до статті 2 Конституції Автономної Республіки Крим правовою основою статусу і повноважень Автономної Республіки Крим, Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим є Конституція України, закони України, Конституція Автономної Республіки Крим. У разі протиріччя положень нормативно-правових актів Верховної Ради Автономної Республіки Крим та актів Ради міністрів Автономної Республіки Крим Конституції України, законам України діють положення Конституції України, законів України.
Відповідно до пункту 25 статті 26 Конституції АРК до повноважень Верховної Ради АРК належить погодження призначення на посаду і звільнення з посади начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Криму.
Відповідно до частин 8, 10 статті 7 Закону України "Про міліцію" від 20.12.90 року №565-XII в Республіці Крим міліцією керує заступник Міністра внутрішніх справ - начальник Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Криму, який призначається на посаду і звільняється з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Міністра внутрішніх справ України. Відповідно до п. 10 частини 1 статті 116 Конституції України Кабінет Міністрів України здійснює повноваження, визначені Конституцією та законами України.
Пунктом 3 частини 9 статті 22 Закону України “Про Кабінет Міністрів України” від 16.05.2008 року № 279-VІ передбачено, що Кабінет Міністрів призначає на посаду та звільняє з посади перших заступників та заступників міністрів за поданням міністрів.
Згідно з частиною 11 статті 7 Закону України “Про міліцію” начальники головних управлінь, управлінь МВС України в областях, містах Київ та Севастополь та на транспорті призначаються на посаду та звільняються з посади Міністром внутрішніх справ.
Судом встановлено, що відповідно до Наказу МВС України від 28.07.2007 року № 304 дск затверджений штат Головного управління МВС України в АРК, в якому посада керівника зазначена заступник Міністра внутрішніх справ - начальник Головного управління МВС України в АРК.
Таким чином, порядок призначення осіб на таку посаду визначений частинами 8, 10 статті 7 Закону України "Про міліцію", пунктом 3 частини 9 статті 22 Закону України “Про Кабінет Міністрів України”.
Судом встановлено, що Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.08.2008 року № 388 затверджені функціональні обов'язки перших заступників, заступників Міністра внутрішніх справ України, відповідно до яких на заступника Міністра внутрішніх справ України - начальника ГУМВС України в АРК покладені обов'язки, пов'язані з безпосереднім керівництвом діяльності в підпорядкованому структурному підрозділі, а також обов'язки щодо координації діяльності оперативно підпорядкованих управлінь МВС України в Запорізькій, Миколаївській, Херсонській областях та м. Севастополі, організації в південному регіоні реалізації комплексу заходів за напрямками боротьби з організованою злочинністю, тероризмом, охорони громадського порядку під час курортного сезону, прикордонного співробітництва та співпраці в питаннях забезпечення митного контролю.
Таким чином, суд приходить до висновку, що повноваження заступника Міністра внутрішніх справ - начальника головного управління МВС України в АРК розповсюджуються не лише на територію Автономної Республіки Крим, але й в деяких випадках на весь південний регіон, у тому числі Запорізьку, Миколаївську, Херсонську області та м. Севастополь.
Статтею 134 Конституції України встановлено, що Автономна Республіка Крим є невід'ємною складовою частиною України і в межах повноважень, визначених Конституцією України, вирішує питання, віднесені до її відання. Відповідні положення містяться і у частині 1 статті 1 Конституції Автономної Республіки Крим, в якій зазначено, що республіка є невід'ємною складовою частиною України і в межах повноважень, визначених Конституцією України, вирішує питання, віднесені до її відання. Автономна Республіка Крим здійснює також повноваження, делеговані законами України відповідно до Конституції України.
Розкриваючи зміст зазначеної статті Основного Закону України Конституційний суд в своєму рішенні від 27.02.2001 року № 1-рп/2001(справа про правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим) також зазначив, що суверенітет України поширюється на всю її територію (частина перша статті 2 Конституції України), невід'ємною складовою частиною якої є Автономна Республіки Крим (статті 134 Конституції України). Тому Верховна Рада Автономної Республіки Крим може вирішувати лише питання, які віднесено до відання Автономної Республіки Крим та належать до повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
Відповідно до пункту 12 частини1 статті 92, частини 2 статті 120 Конституції України організація і порядок діяльності центральних та місцевих органів виконавчої влади визначаються Конституцією і законами України.
Питання про порядок призначення посадових осіб, порядку внесення пропозицій щодо цих кандидатур, погодження призначення на посаду, перебуває саме в площині діяльності органів виконавчої влади і правових основ державної служби і тому має регулюватися виключно законами України. Адже йдеться про порядок призначення посадових особі, які є керівниками відповідних державних органів, і невизначеність їх правового статусу, порядку призначення на посаду, погодження призначення, прямо впливає на законність та ефективність їх діяльності.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про міліцію" від 20.12.90 N 565-XII міліція в Україні - державний озброєний орган виконавчої влади, який захищає життя, здоров'я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань.
Згідно зі ст.7 України “Про міліцію” від 20 грудня 1990 року565-XII міліція є єдиною системою органів, яка входить до структури Міністерства внутрішніх справ України, виконує адміністративну, профілактичну, оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну, виконавчу та охоронну (на договірних засадах) функції.
Вирішуючи спір, суд виходить з положень Конституції України, Закону України “Про міліцію”, згідно з якими міліція становить єдину систему, а організація та порядок діяльності її органів визначаються виключно законом. Ці правові положення не допускають будь-яких винятків щодо врегулювання правовими актами Верховної Ради АРК організації і порядку діяльності органів внутрішніх справ, у тому числі, призначення на посаду заступника Міністра внутрішніх справ України.
Аналізуючи зміст статей 137 та 138 Конституції України, якими визначена фактично сфера повноважень Автономної Республіки Крим, у тому числі питання, з яких вона здійснює нормативне регулювання, підвідомчі сфери діяльності, суд приходить до висновку, що до таких повноважень не відноситься визначення організаційної структури правоохоронних органів України.
Той факт, що до відання Автономної Республіки Крим належить сприяння охороні правопорядку та громадської безпеки, не наділяє Верховну Раду АРК повноваженнями приймати участь у призначені на посаду заступника Міністра внутрішніх справ, компетенція якого поширюється на лише на території Республіки, але й на всю південну територію країни.
Відповідно до положень частини 19, статті 134 Конституції України сфера відання Автономної Республіки Крим і коло питань, з яких Автономна Республіки Крим здійснює нормативне регулювання, не можуть бути довільно розширені за правові межі, визначені Конституцією України.
Відповідно до статті 138 Конституції України законами України Автономній Республіці Крим можуть бути делеговані також інші повноваження, але приймаючи до уваги, що повноваження погодження призначення на посаду заступника Міністра внутрішніх справ України - начальника ГУМВС України в АРК, Верховній Раді АРК не делеговані, Верховна Рада АРК має приймати рішення виключно в межах, встановлених пунктом 25 статті 26 Конституції АР Крим.
Крім того, судом встановлено, що постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 12.09.08 по справі № 22-а-1327/08 визнана відсутність компетенції Верховної Ради АРК щодо погодження призначення на посаду заступника Міністра внутрішніх справ України - начальника Головного управління МВС України в АРК; визнано противоправним та скасовано рішення Верховної Ради АРК від 18.06.08 № 902-5/08 "Про відмову в погоджені призначення ОСОБА_3 на посаду начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в АРК". Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 12.02.09 по справі № 22-а-1327/08 апеляційну скаргу Верховної Ради АРК залишено без задоволення; постанову Окружного адміністративного суду АРК від 02.09.08 за позовом ОСОБА_3до Верховної Ради АРК про визнання відсутності компетенції, визнання противоправним та скасування рішення залишена без змін (а. с. 59-64).
Згідно положень ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином не потребують доказування факти, встановлені вищезазначеними судовими рішеннями, про те, що Верховна Рада АРК не має компетенції щодо узгодження призначення на посаду заступника Міністра внутрішніх справ - Начальника ГУ МВС України в АРК.
Приймаючи до уваги, що МВС України приймаючи накази від № 1773 о/с від 28.12.07, від № 473 о/с від 13.03.08, від № 1074 о/с від 18.06.08 та № 1246 о/с від 11.08.08 про призначення Іллічова М.О. виконуючим обов"язки начальника ГУ МВС України в АРК за рахунок посади заступника Міністра внутрішніх справ України - начальника Головного управління МВС України в АРК, як суб'єкт владних повноважень, діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог Верховної Ради АР Крим, у зв'язку з чим у позові необхідно відмовити.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 16.07.2009 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. В повному обсязі постанова виготовлена 21.07.2009р.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства, суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Латинін Ю.А.