вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
16.07.09Справа №2а-6185/09/1/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Трещової О.Р., при секретарі Тарасовій О.М. за участю
представника позивача - Коновалової П.С., довіреність № 56/10 від 05.06.09 року,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції м. Сімферополя АР Крим до
Товариства з обмеженою відповідальністю "Грей - Севастополь "
про стягнення
До Окружного адміністративного суду АР Крим звернулася з адміністративним позовом ДПІ м. Сімферополя АР Крим до Товариства з обмеженою відповідальністю "Грей - Севастополь " про стягнення заборгованості по штрафним санкціям за порушення Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 6 липня 1995 року N 265/95-ВР у сумі 15965,70 гривень.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 08.05.09 року було відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 08.05.09 року закінчено підготовче провадження по справі та справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача уточнила позовні вимоги, вказавши нову адресу відповідача, та по суті справи пояснила, що відповідачем проведена перевірка відповідача, в результаті якої складений акт перевірки по контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового та безготівкового обігу. Представник позивача зазначила, що актом перевірки було встановлено порушення позивачем п. 4 ст. 17 та ст.. 22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”. На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем винесено рішення про застосування до позивача фінансових санкцій від 08.07.2008 року № 0007342303, яким на відповідача було накладено штрафні санкції у розмірі 15965,70 гривень, які відповідач не сплатив. Представник позивача просила суд задовольнити уточнені позовні вимоги у повному обсязі.
У судове засідання представник відповідача не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином через ЗМІ, про причини неявки суд не повідомлений.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд вважає за необхідне задовольнити уточнені позовні вимоги у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1,3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Згідно п.2 ст.11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари(послуги) у встановленому законом порядку, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.
Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб'єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являються суб'єктами владних повноважень.
Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція м. Сімферополя АР Крим є суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб'єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб'єктами господарювання.
Судом встановлено, що ТОВ «Грей - Севастополь» є юридичною особою, 25.06.2004 року було зареєстровано Ленінською районною державною адміністрацією у м. Севастополь АР Крим, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 686731, довідкою Головного управління статистики в АР Крим № 05.3-6-06/1319 з ЄДРПОУ від 13.09.2006 року.
Відповідно до Статуту ТОВ «Грей - Севастополь», затвердженого Протоколом № 2 загальних зборів учасників від 27 травня 2005 року, зареєстрованого 01.06.2005 року, товариство здійснює оптову та роздрібну торгівлю парфумерними та косметичними товарами, посередництво в сфері торгівлі товарами широкого асортименту, продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, діяльність з транспортного оброблення вантажів, функціонування та інфраструктури автомобільного та міського транспорту.
Таким чином, Товариство з обмеженою відповідальністю "Грей - Севастополь" є суб'єктом господарювання, юридичною особою, зобов'язане виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Суд зазначає, що відповідно до статті 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до ст.2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, зборів та інших платежів і неподаткових доходів (далі - податків, інших платежів) і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України.
Таким чином, судом встановлено, що ДПІ м. Сімферополя в АР Крим уповноважена здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства, за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, органи податкової служби зобов'язані здійснювати свої функції, у тому числі стосовно проведення перевірок суб'єктів господарювання виключно на підставі, у спосіб, в межах повноважень, визначених законом.
Загальні підстави та порядок проведення перевірок встановлений Законом України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ.
Відповідно до ч.1 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 6 липня 1995 року N 265/95-ВР контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Судом встановлено, що на підставі направлення № 73/23-3 від 26.06.2008 року, направлення № 74/23-3 від 26.06.2008 року на підставі пункту 2 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ із змінами та доповненнями з метою здійснення контролю за додержанням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), наявності торгових патентів та ліцензій посадовим особам податкових органів було доручено провести планову перевірку ТОВ “Грей - Севастополь” з питань дотримання вимог Законів України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності”, від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, постанови Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 “Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні”.
Судом встановлено, що представниками відповідача на підставі направлень на проведення перевірки здійснено перевірку по контролю за здійсненням розрахункових операцій в сфері готівкового та безготівкового обігу Товариства з обмеженою відповідальністю “Грей - Севастополь” на складі, що належить ТОВ «Грей - Севастополь», та який розташований за адресою м. Севастополь, вул.. Мірошніка, буд. 28/30.
Судом встановлено, що за результатами перевірки посадовими особами податкових органів було складено акт перевірки контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності від 26.06.2008 року № 001194/01090868/2303, в якому вказано, що 26.06.2008 року проводилася перевірка складу, що належить ТОВ «Грей - Севастополь», на предмет дотримання вимог Законів України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності”, від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, постанови Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 “Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні”.
Перевіркою було встановлено, що в КОРО не були збережені звітні чеки № 00806 та № 00807, також було виявлено невідповідність суми готівкових грошових коштів на місці проведення розрахунків та суми коштів, вказаних у денному звіті РРО (різниця склала 3125,14 гривень). Також був порушений порядок використання торгового патенту, а саме на доступному зору просторі був вивішений оригінал торгового патенту серії ТПБ № 121344, строк дії якого наступає з 01.07.2008 року по 30.06.09 року. За цим патентом знаходилася ксерокопія торгового патенту № 926293 від 01.07.2007 року до 30.06.2008 року. Оригінал торгового патенту № 926293 від 01.07.2007 року до 30.06.2008 року наданий не був. Вказані дії є порушенням п. 9 та 13 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та ст.. 7.1 Закону України від 23 березня 1996 року № 98/96-ВР “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності”.
Цей акт був отриманий керівником ТОВ «Грей - Севастополь» 26 червня 2008 року, що підтверджується його підписом на акті.
Також за результатами акту перевірки контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності від 26.06.2008 року № 001194/01090868/2303 було складено та надіслано рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 08.07.2008 року № 0007342303, в якому вказано, що на підставі акту від 26.06.2008 року № 001194/01090868/2303 встановлено порушення п. 9 та 13 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, за що на ТОВ «Грей - Севастополь», згідно розрахунку фінансових санкцій та цього рішення, було накладено штраф у розмірі 15965,70 гривень, який підлягає сплаті у десятиденний термін з дня отримання цього рішення.
Це рішення було надіслане відповідачеві 08.07.2008 року, та отримане ним 10.07.08 року, що підтверджується підписом уповноваженої особи ТОВ «Грей - Севастополь» на поштовому повідомленні № 2313298.
Перевіряючи правомірність нарахування та стягнення позивачем фінансових санкцій за рішенням від 08.07.2008 року № 0007342303, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.1 ст.3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 6 липня 1995 року N 265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Згідно пункту 5 статті 3 Закону від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України.
Судом встановлено, що до ТОВ «Грей - Севастополь» винятки, встановлені ст. 9 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” щодо невикористання розрахункової книжки та книги обліку розрахункових операцій не застосовуються.
Судом встановлено, що в акті зазначено про наявність у відповідача реєстратора розрахункових операцій РРО Датекс FP 35301, заводський номер Д006003840.
Отже, судом встановлено, що відповідач при продажу товарів зобов'язаний проводити розрахункові операції через РРО на повну суму покупки (надання послуги).
Суд зазначає, що відповідно п.9 ст.3 Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Суд зазначає, що перевіркою встановлено незбереження щоденних фіскальних звітних чеків № 00806 та № 00807 в КОРО, що підтверджується актом перевірки від 26.06.2008 року № 001194/01090868/2303.
Суд зазначає, що відповідно до п. 4 ст.17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 6 липня 1995 року N 265/95-ВР за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції розміром у двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій.
Судом встановлено, що відповідно до розрахунку фінансових санкцій по акту перевірки від 08.07.2008 року № 0007342303 по ТОВ «Грей - Севастополь» за порушення п. 4 ст.17 Закону України № 265/95 від 06.07.1995 року застосована фінансова санкція розміром у двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян: 17 гривень*20=340 гривень.
Згідно з п.13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 6 липня 1995 року N 265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до ст.2 Закону місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти.
Судом встановлено, що під час проведення перевірки відповідності суми коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній в денному звіті реєстратора розрахункових операцій виявлена різниця, яка складає 3125,14 гривень (30749,20 гривень (сума готівки на місці проведення розрахунків) - 0,00 гривень (сума покупки) - 27624,06 гривень (сума готівкових грошових коштів, яка вказана в денному звіті РРО) .
Зазначене підтверджується актом перевірки, копією Х-звіту від 26.06.2008 року, описом грошових коштів до акту перевірки, який підписаний відповідачем.
Відповідно до статті 22 Закону у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Судом встановлено, що за порушення пунктів 13 статті 3 Закону України № 265/95 від 06.07.1995 року ДПІ м. Керчі застосована фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність відповідно до ст. 22 вищезазначеного Закону, тобто 3125,14 гривень*5=15625,70 гривень.
Отже, суд зазначає, що відповідачем вірно застосовані фінансові санкції у розмірі 15625,70 гривень.
Разом сума штрафних санкцій складає 15625,70 гривень + 340 гривень = 15965,70 гривень.
Отже, суд встановив, що позивачем вірно застосовані фінансові санкції у розмірі 15965,70 гривень за незбереження щоденних фіскальних звітних чеків № 00806 та № 00807 в КОРО та невідповідність суми готівкових грошових коштів денному звітові РРО (різниця склала 3125,14 гривень).
Таким чином, суд приходить до висновку, що рішення від 08.07.2008 року № 0007342303, яким застосовано до ТОВ «Грей - Севастополь» фінансові санкції у розмірі 15965,70 гривень, прийнято відповідно до закону, обґрунтовано та у межах наданих владних повноважень, отже, є правомірним.
У судовому засіданні встановлено, що станом на день розгляду справи відповідачем заборгованість зі сплати штрафних санкцій в розмірі 15965,70 гривень не сплачена у повному обсязі, що підтверджується довідкою про стано розрахунків з бюджетом станом на 24.02.09 року, тому уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.
Судом 16 липня 2009 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 20 липня 2009 року постанова складена у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд
1. Уточнені позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з ТОВ «Грей - Севастополь» (ідентифікаційний код 33064574) заборгованість зі штрафних санкцій у розмірі 15965,70 гривень (р/р № 31114104700002, код платежу 21080908, ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34740405).
3. Копію постанови надіслати сторонам.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складання її у повному обсязі, у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої, протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Трещова О.Р.