вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
14.07.09Справа №2а-3876/09/1/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., при секретарі Дубиніній А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим до
ТОВ «Негоція»
про стягнення
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернувся з адміністративним позовом ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим до ТОВ «Негоція» про стягнення з відповідача суми податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 167 гривень.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 03.03.09 року позовна заява була залишена без руху у зв'язку з тим, що до позовної заяви не додано необхідних для розгляду справи документів.
16 квітня 2009 року до суду надійшла уточнена позовна заява, в якій були усунені недоліки, вказані в ухвалі від 03.03.09 року, та до позовної заяви були додані необхідні документи.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 17.04.09 року було відкрито провадження.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 17.04.09 року по справі було закінчено підготовче провадження та справу призначеного до судового розгляду.
У судове засідання представник позивача не з'явився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутністю.
У судове засідання представник відповідача не з'явився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи через ЗМІ, про причини неявки суд не повідомлений.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу у відсутності представників позивача та відповідача.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1,3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21.12.2000 року податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків.
Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб'єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб'єктами владних повноважень.
Таким чином, судом встановлено, що ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим є органом виконавчої влади та суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до ст.2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” № 3813 від 24.12.1993 року головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, зборів та інших платежів і неподаткових доходів (далі - податків, інших платежів) і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України.
Пунктом 11 ч. 1 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 4 грудня 1990 року N 509-XII визначено, що податкові органи мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Таким чином, судом встановлено, що ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим уповноважена здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб'єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб'єктами господарювання.
Судом встановлено, що ТОВ «Негоція» є юридичною особою, зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності Бахчисарайською районною державною адміністрацією 01.09.2004 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи серії А00 № 444775, довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України серії АБ № 315706, довідкою Головного управління статистики в АРК № 39 від 14.01.09 року.
Судом встановлено, що на 10.09.08 року ТОВ «Негоція» перебуває на обліку як суб'єкт підприємницької діяльності, що підтверджується довідкою Головного управління статистики Державного комітету статистики України від 10.09.08 року № 01-3А/729.
Судом встановлено, що ТОВ «Негоція» перебуває на обліку в органах державної податкової служби.
Таким чином, судом встановлено, що ТОВ «Негоція» є суб'єктом господарювання, юридичною особою, платником податків, зобов'язаний виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Порядок, підстави та строки сплати податку на додану вартість, надання податкової звітності встановлений Законом України “Про податок на додану вартість” від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР.
Судом встановлено, що ТОВ «Негоція» зареєстроване у якості платника податку на додану вартість, що підтверджується свідоцтвом № 00596025 від 24.09.04 року серії НБ № 323611, а тому згідно із законодавством України, відповідач зобов'язаний сплачувати податок на додану вартість до Державного бюджету України.
Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до 7.8.1. статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР податковим періодом є один календарний місяць.
Таким чином, ТОВ «Негоція» зобов'язано щомісячно протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового місяця, подавати до ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим декларації з податку на додану вартість.
Згідно абзацу “а” підпункту 4.2.2. пункту 4.2. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року N 2181-III контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.
Відповідно до п.6.1 ст.6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III у разі, коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Судом встановлено, що посадовими особами податкових органів було складено акт про результати невиїзної документальної перевірки з питання неподання податкової декларації з податку на додану вартість ТОВ «Негоція» від 28.05.08 року № 60/1502/32989306, в якому вказано, що 28.05.08 року проводилася невиїзна документальна перевірка ТОВ «Негоція», в результаті якої встановлено неподання ТОВ «Негоція» податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2008 року по терміну 20.04.08 року, що порушує п. 4.1.4 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року N 2181-III.
Цей акт про результати невиїзної документальної перевірки був надісланий відповідачеві 04.06.08 року, що підтверджується штампом поштового оператора на конверті, та був повернений позивачеві 06.06.08 року з поміткою оператора поштового зв'язку «за зазначеною адресою не знаходиться».
Посадовими особами податкових органів було складено акт про неявку посадових осіб ТОВ «Негоція» для підписання акту невиїзної документальної перевірки від 28.05.08 року № 59/1502, в якому зазначено, що посадові особи ТОВ «Негоція» не з'явилися на виклик № 75 від 13.05.08 року для ознайомлення та підписання акту невиїзної документальної перевірки від 28.05.08 року № 60/1502/32989306.
Також за результатами акту про результати невиїзної документальної перевірки було складено та надіслано податкове повідомлення-рішення від 09 червня 2008 року № 0000681502/0, в якому вказано, що на підставі акту перевірки від 28.05.08 року № 60/1502/32989306 встановлено порушення підпункту 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року N 2181-III, за що на ТОВ «Негоція» було накладено штраф у розмірі 170,00 гривень, який підлягає сплаті у десятиденний термін з дня отримання цього податкового повідомлення-рішення.
Це податкове повідомлення-рішення було надіслане відповідачеві 14.06.08 року, що підтверджується конвертом та поштовою квитанцією № 142649.
11.06.08 року був складений акт перевірки місцезнаходження за юридичною адресою ТОВ «Негоція» від 11.06.08 року, в якому вказано, в результаті перевірки посадовими особами податкових органів було виявлено, що за вказаною юридичною адресою підприємство не знаходиться.
Також 20.06.08 року було складено акт про неможливість вручення податкового повідомлення-рішення ТОВ «Негоція» від 20.06.08 року № 9/15-02, в якому встановлено факт неможливості вручення податкового повідомлення-рішення з причини невручення робітниками пошти посадовим особам ТОВ «Негоція» податкового повідомлення-рішення у зв'язку з відсутністю підприємства за зазначеною юридичною адресою; на підставі вищезазначеного та підпункту 6.2.4. пункту 6.2. статті 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року N 2181-III, підпункту 4.9. пункту 4 “Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій”, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 року № 253 було прийнято рішення про розміщення податкового повідомлення-рішення від 09 червня 2008 року № 0000681502/0 на дошці податкових оголошень (повідомлень) з 20.06.08 року.
Судом встановлено, що у відповідача була наявна переплата суми податку на додану вартість у розмірі 3 гривні, а тому сума податкового боргу, що її має сплатити відповідач, складає 167 гривень.
Судом встановлено, що відповідачем вказана сума боргу у розмірі 167 гривень не сплачена у повному обсязі.
Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до підпункту 6.2.3. пункту 6.2 ст.6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Отже, судом встановлено, що відповідно до Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III інформація про виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк зазначається у першій податковій вимозі, у другій податковій вимозі може значиться повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Судом встановлено, що 07.07.08 року ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим була складена перша податкова вимога від 07.07.08 року № 1/167 на суму податкового боргу ТОВ «Негоція» в розмірі 167 гривень. Ця податкова вимога була направлена відповідачеві 10.07.08 року, що підтверджується конвертом.
Посадовими особами податкових органів був складений акт від 19.09.08 року № 38 про неможливість вручення податкової вимоги, в якому встановлено факт неможливості вручення податкової вимоги № 1/167 від 07.07.08 року ТОВ «Негоція» поштою. На підставі викладеного та підпункту 5.8 п. 5 “Порядку направлення органами державної податкової України податкових вимог платникам податків”, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 266 від 03.07.01 року, податкова вимога № 1/167 від 07.07.08 року розміщена на дошці оголошень (повідомлень) з 19.09.08 року.
Судом встановлено, що 20.10.08 року ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим була складена друга податкова вимога від 20.10.08 року № 2/278, в якій було вказано, що сума податкового боргу ТОВ «Негоція» станом на 20.10.08 року складає 167 гривень. Ця податкова вимога була направлена відповідачеві 22.10.08 року, що підтверджується конвертом.
Посадовими особами податкових органів був складений акт від 27.10.08 року № 58 про неможливість вручення податкового повідомлення ТОВ «Негоція», в якому встановлено факт неможливості вручення податкової вимоги № 2/278 від 20.10.08 року ТОВ «Негоція» поштою. На підставі підпункту 5.8 п. 5 “Порядку направлення органами державної податкової України податкових вимог платникам податків” № 266 від 03.07.01 року податкова вимога № 2/278 від 20.10.08 року розміщена на дошці оголошень (повідомлень) з 27.10.08 року.
Таким чином, податковий борг ТОВ «Негоція» складає 167 гривень.
Відповідно до довідки про суми податкового боргу ТОВ «Негоція» станом на 12.01.2009 року довідки про стан розрахунків з бюджетом, наданих ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим, сума боргу в розмірі 167 гривень відповідачем не погашена у повному обсязі.
Однак ТОВ «Негоція» податковий борг не сплатило, тому ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим було вжито наступних заходів.
Суд зазначає, що відповідно до рішення про стягнення грошових коштів і продажу інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу № 23/24/329893306 від 01.12.2008 року на підставі підпункту 7.2.1 пункту 7.2 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим вирішено застосувати до платника податків ТОВ «Негоція» заходи стягнення узгодженої суми податкового боргу за рахунок активів, що перебувають у його власності, а також за рахунок тих активів, прав власності по яких він набуде у майбутньому.
Посадовими особами податкових органів був складений акт від 08.12.08 року № 13 про неможливість вручення рішення про стягнення з ТОВ «Негоція», в якому встановлено факт неможливості вручення рішення про стягнення грошових коштів і продажу інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу № 23/24/329893306 від 01.12.2008 року ТОВ «Негоція» поштою. Рішення було розміщене на дошці оголошень (повідомлень) з 08.12.08 року.
Судом встановлено, що відповідачем сума податкового боргу у розмірі 167 гривень на день розгляду справи не сплачена у повному обсязі.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до п.1.6 ст.1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III примусове стягнення - звернення стягнення на активи платника податків у рахунок погашення його податкового боргу, без попереднього узгодження його суми таким платником податків.
Згідно з підпунктом 3.1.1. п.3.1 ст.3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, зокрема, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
На підставі викладеного, суд вважає, що факт неподання ТОВ «Негоція» у встановлені статтею 7 Закону України “Про податок на додану вартість” від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР порядок та строки податкової декларації і несплата застосованих штрафних санкцій є повністю доведеними позивачем та підтверджується доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому суд задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.
Судом встановлено, що позивачем здійснювалися заходи щодо стягнення податкового боргу з ТОВ «Негоція», але здійснені заходи результатів не надали, відповідачем податковий борг не погашений.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Судом 14 липня 2009 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 20 липня 2009 року постанова складена у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд
1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з ТОВ «Негоція» податкову заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 167 гривень (податок на додану вартість на р/р № 31112029700048 в УГК в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 14010100, ЗКПО 34741000).
3. Копію постанови надіслати сторонам.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Трещова О.Р.