Головуючий у 1 інстанції - Іванченко А.М.
Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.
17 лютого 2015 року справа №264/7145/14-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача Компанієць І,Д., суддів Шальєвої В.А., Васильєвої І.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Іллічівського районі міста Маріуполя на постанову Іллічівського районного суду м. Маріуполя від 25 листопада 2014 року по адміністративній справі №264/7145/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач просив визнати неправомірними дії відповідача щодо проведення позивачу індексації пенсії з 13.02.2014 року з порушенням ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення»; зобов'язати відповідача провести перерахунок індексації пенсії з врахуванням фіксованої суми індексації визначеної, виходячи з базового місяця квітня 2006 року та індексу споживчих цін за період з травня 2006 року відповідно до ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку, затвердженому постановою КМУ №1078 від 17.07.2003 року.
Постановою Іллічівського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 25.11.2014 року позов задоволено.
Визнано неправомірними дії УПФУ в Іллічівському районі м. Маріуполя по проведенню ОСОБА_2 індексації її пенсії з 13.02.2014 року з порушенням ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку, затвердженому постановою КМУ №1078 від 17.07.2003 року, без врахування за базовий місяць квітень 2006 року та індексу споживчих цін за період з травня 2006 року.
Зобов'язано відповідача провести ОСОБА_2 перерахунок індексації пенсії з врахуванням фіксованої суми індексації, визначеної, виходячи з базового місяця квітень 2006 року та індексу споживчих цін за період з травня 2006 року відповідно до ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку, затвердженому постановою КМУ №1078 від 17.07.2003 року, починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії з 13.02.2014 року.
Відповідач, УПФУ в Іллічівському районі м. Маріуполя, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, просить постанову суду першої інстанції скасувати, прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову у повному обсязі. Зазначає, що суд першої інстанції прийняв рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, розглядаючи справу в межах апеляційної скарги, вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Позивач перебуває на обліку в УПФУ в іллічівському районі м. Маріуполя та отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В період з 01.09.1992 року по 23.11.2001 року позивач мала статус працюючого пенсіонера.
У червні 2014 року ОСОБА_2 звернулася до пенсійного органу з заявою про надання довідки про отриману нею суму індексації її пенсії.
16.07.2014 року ПФУ в Іллічівському районі м. Маріуполя повідомив, що до об'єктів індексації не відносяться, зокрема, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абз.1 ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»). З 01.01.2007 року позивач отримує доплату до прожиткового мінімуму з урахуванням абз.1 ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Тому розмір пенсії позивача розраховано відповідно до норм діючого законодавства.
На підставі ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Відповідно до ст.2 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.
Згідно зі ст.4 ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101%.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, в якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в ч.1 цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення в зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому опубліковано індекс споживчих цін.
На підставі п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ №1078 від 17.07.2003 року, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру - пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсій, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, що зазначені у п.3 Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Пунктом 3 Порядку визначено, що до об'єктів індексації, визначених п.2, не відносяться, зокрема: соціальні виплати. Які визначаються залежно від прожиткового мінімуму/пенсії, обчислені з урахуванням абзацу 1 частини 1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму.
На підставі п.4 Порядку індексації підлягають грошові доходи населення в межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. В межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсій, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат). Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100%. У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян проводиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Згідно з п.5 Порядку у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також в разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Відповідно до Порядку №1078 позивач має право на індексацію пенсії в межах прожиткового мінімуму без врахування підвищення до пенсії як дитині війни.
На підставі п.10-1 Порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які придбали право на її призначення, проводиться, починаючи з місяця, в якому вони призначені.
На підставі викладеного, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації і суми індексу грошових доходів населення (пенсії) позивачу пенсійний орган зобов'язаний проводити відповідно до Порядку №1078 з урахуванням базового місяця квітня 2006 року та індексу споживчих цін за період з травня 2006 року.
Тому відповідач необґрунтовано визначав базовий місяць для обчислення індексації пенсії позивачці кожного разу, коли підвищувався розмір мінімальної пенсії.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись статтями 2, 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Іллічівського районі міста Маріуполя на постанову Іллічівського районного суду м. Маріуполя від 25 листопада 2014 року по адміністративній справі №264/7145/14-а - залишити без задоволення.
Постанову Іллічівського районного суду м. Маріуполя від 25 листопада 2014 року по адміністративній справі №264/7145/14-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Cуддя-доповідач І.Д.Компанієць
Судді В.А.Шальєва
І.А.Васильєва