Постанова від 19.02.2015 по справі 815/75/15

Справа № 815/75/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2015 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Глуханчука О.В.,

секретар судового засідання - Мураховська А.І.

за участю сторін: представника позивача - Радонової Т.Ю. (за довіреністю)

представника відповідача - Неголюка С.Б. (за довіреністю)

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Одеська тютюнова фабрика" до управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська кабельна компанія» звернулось до суду з адміністративним позовом до управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області про визнання протиправними, незаконними дій в частині застосування коефіцієнту функціонального використання для земель комерційного призначення 2,5 при здійсненні розрахунку нормативно грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 3577 кв.м., розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Тираспольська, 26; зобов'язання провести перерахунок нормативно грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 3577 кв.м., розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Тираспольська, 26, відповідно до норм діючого законодавства із застосування коефіцієнту для земель житлової забудови 1,0.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що ТОВ «Одеська тютюнова фабрика» отримало довідку-витяг про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 06.12.2011 року №519/М, відповідно до якої нормативна грошова оцінка земельної ділянки під забудовою, площею 0, 36 га, яка розташована за адресою: м. Одеса, Тираспольська, 26, складає 13 400 407, 79 грн. Із розміром нормативної грошової оцінки земельної ділянки позивач не погоджується з підстав застосування при її розрахунку коефіцієнту функціонального призначення, встановленого для земель комерційного використання - 2, 5. Так, позивач вказує, що земельну ділянку, яку використовує ТОВ «Одеська тютюнова фабрика», не можна віднести до земель комерційного призначення, оскільки відповідно до умов Договору оренди від 19.12.2006 року, укладеного з Одеською міською радою, підприємство використовує земельну ділянку для експлуатації та обслуговування виробничих будівель та споруд та комерційної діяльності підприємством не ведеться. З огляду на зазначене позивач вважає, що при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки має застосовуватись коефіцієнт Кф - 1, 0 - для земель житлової забудови.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, надав письмові заперечення відповідно до яких зазначив, що позивач звернувся до управління за отриманням довідки-витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Тираспольська, 26. Разом з заявою на отримання витягу позивачем надано довідку з ЄДРПОУ, у якій визначені види діяльності підприємства за КВЕД: 51.90.0 Інші види оптової торгівлі; 5135.0 Оптова торгівля тютюновими виробами; 52.26.0 Роздрібна торгівля тютюновими виробами. Відповідач вказує, що вказані види діяльності згідно Додатку 3 до Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель, відносяться до секції G. В свою чергу секція G, згідно Порядку нормативної грошової оцінки земель

сільськогосподарського призначення та населених пунктів, є категорією земель комерційного призначення, якій відповідає коефіцієнт Кф - 2, 5, який і було зазначено в довідці-витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка розташована за адресою: м. Одеса, Тираспольська, 26.

За таких обставин відповідач вважає, що коефіцієнт Кф - 2, 5 при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки застосовано правомірно, відтак підстави для задоволення позову відсутні.

Вислухавши сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини та факти.

Так, судом встановлено, що 19 грудня 2006 року між Одеською міською радою (Орендодавець) та відкритим акціонерним товариством «Одеська тютюнова фабрика» (Орендар) укладено Договір оренди землі про передачу у строкове платне користування земельної ділянки площею 3 577кв.м., що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Тираспольська, 26. В оренду передано земельну ділянку для експлуатації та обслуговування виробничих будівель і споруд. На земельній ділянці розташовані будівлі та споруди, що належать ВАТ «Одеська тютюнова фабрика». Пунктом 2.3 Договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3 254 318 грн. 83 коп., згідно витягу №162-П від 29.11.2005 року, складеного Одеським міським управлінням земельних ресурсів Державного комітету України по земельних ресурсах (а.с. 15-18).

10 листопада 2011 року позивач звернувся до Управлінням Держкомзему у м. Одеса з заявою про видачу довідки-витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0, 36 га, яка розташована за адресою: м. Одеса, вул. Тираспольська, 26 (а.с. 65).

12 січня 2012 року позивачем було отримано від Управлінням Держкомзему у м. Одеса довідку-витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 06 грудня 2011 року № 519/М (а.с. 13, 67-68).

Відповідно до довідки-витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розташованої за адресою: м. Одеса, Тираспольська, 26, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 3577 кв.м. складає 13 400 407, 79 грн. Визначення нормативної оцінки земельної ділянки у розмірі 13 400 407, 79 грн. здійснено з урахуванням наступних даних: площа земельної ділянки - 3577 кв.м; середня вартість земельної ділянки - 248,56 грн./кв.м; економіко-планувальна зона (район) - 11; Коефіцієнт Км2 - 4, 26; Сукупний коефіцієнт КмЗ - 1, 16; Коефіцієнт Кф - 2, 5; Коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки К(і) - 1,22; нормативна грошова оцінка кв.м. земельної ділянки під забудовою - 3746, 27 грн., площа земельної ділянки під забудовою - 3577 кв.м. (а.с. 13-14).

Не погоджуючись із застосуванням при визначенні нормативної оцінки земельної ділянки у розмірі 13 400 407, 79 грн. коефіцієнту Кф - 2, 5, позивач 27 травня 2014 року звернувся до управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області з проханням переглянути розрахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки та застосувати коефіцієнт, який відповідає цільовому та функціональному призначенню земельної ділянки (землі житлової та громадської забудови), посилаючись на те, що у зв'язку із помилковим застосуванням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки суттєво завищено розмір нормативної грошової оцінки (а.с. 24-25).

Листом від 25 червня 2014 року №19-1505-015-3093/2-14 управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області надало позивачу відповідь на його лист щодо перерахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яким повідомлено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за адресою: м. Одеса, Тираспольська, 26, розраховано вірно (а.с. 22-23).

Натомість позивач з розрахунком нормативної грошової оцінки земельної ділянки в частині застосування коефіцієнту Кф - 2, 5 не погоджується та вважає, що оскільки ТОВ «Одеська тютюнова фабрика» використовує земельну ділянку згідно укладеного Договору оренди від 19 грудня 2006 року для експлуатації та обслуговування виробничих будівель та споруд, категорія земель за основним цільовим призначенням - землі житлової та громадської забудови, то при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки має застосовуватись коефіцієнт Кф - 1, 0 - для земель житлової забудови.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель визначає Закон України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 року № 1378-IV.

Так, відповідно до ст. 1 вказаного закону, нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Згідно ч. 3 ст. 201 Земельного кодексу України, нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.

За приписами ст. 13 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок обов'язково проводиться у разі, зокрема, визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Так, у відповідності зі ст. 271 Податкового кодексу України, базою оподаткування земельним податком є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Відповідно до п. 3.3, 3.5 Порядку нормативної грошової оцінки земель

сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого Наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук 27.01.2006 N 18/15/21/11, нормативна грошова оцінка земельної ділянки населених пунктів визначається з урахуванням коефіцієнту (Кф), який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо). Вказаний коефіцієнт (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.

Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.98 N 377, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.

Судом встановлено, що відповідно до довідки АА №491120 з ЄДРПОУ, виданої Головним управлінням статистики в Одеській області, видами діяльності ТОВ «Одеська тютюнова фабрика» є: 51.90.0 Інші види оптової торгівлі; 5135.0 Оптова торгівля тютюновими виробами; 52.26.0 Роздрібна торгівля тютюновими виробами (а.с. 66).

При цьому, згідно Додатку 3 до Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель, вказані вище види діяльності відносяться до секції G, а відповідно до Додатку 1 до пунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 Порядку N 18/15/21/11, секція G є категорією земель комерційного призначення та відповідає коефіцієнту Кф - 2, 5.

З огляду на зазначене, суд не погоджується з правовою позицією позивача щодо застосування при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. Тираспольська, 26, коефіцієнту Кф - 1, 0, як для земель житлової забудови, та вважає обґрунтованою видану позивачу довідку-витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси №1519/М від 06 грудня 2012 року, із застосуванням коефіцієнту Кф - 2, 5, як для земель комерційного призначення.

Крім того, позовні вимоги про зобов'язання управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області провести перерахунок нормативно грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 3577 кв.м., розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Тираспольська, 26, відповідно із застосування коефіцієнту для земель житлової забудови 1,0 не підлягають задоволення, з огляду також на наступне.

Статтями 18, 20, 23 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою.

За результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Розробники технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а також звітів про проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок зобов'язані безоплатно передавати копії матеріалів у Державний фонд документації із землеустрою.

Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Системний аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок (а отже і функціональний коефіцієнт окремої земельної ділянки) затверджується міською радою, а витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель видає відповідне управління Держземагенства.

Таким чином, суд не може зобов'язати управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області вчинити дії, які не належать до компетенції цього органу, оскільки відповідач наділений повноваженнями лише видавати витяг з наявної технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, яку, в свою чергу, затверджує відповідний орган місцевого самоврядування. Тобто відповідач не наділений необхідними повноваженнями щодо зміни нормативно грошової оцінки земельних ділянок, які перебувають у його користуванні, та зміни коефіцієнта, який враховується під час визначення цієї нормативно грошової оцінки.

Такої правової позиції додержується й Вищий адміністративний суд України у своїх рішеннях від 13 лютого 2014 року по справі К/800/61855/13, від 25 червня 2014 року по справі №К/800/50859/13.

Також, суд вважає необхідним розглянути питання щодо строків звернення позивача до суду з вимогами про визнання протиправними, незаконними дій управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області в частині застосування коефіцієнту функціонального використання для земель комерційного призначення 2,5 при здійсненні розрахунку нормативно грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 3577 кв.м., розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Тираспольська, 26.

Відповідно до частин першої і другої статті 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Позовна заява, відповідно до ст. 162 КАС України, може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі, так і в ході судового розгляду справи.

Судом встановлено, що довідку-витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 06 грудня 2011 року №519/М із зазначенням у ній коефіцієнта функціонального використання для земель комерційного призначення « 2,5», позивач, за своїм зверненням, отримав ще 12.01.2012 року, проте до суду з даним позовом звернувся лише 25.12.2014 року (а.с. 68).

Отже, позивачем пропущено встановлений законом строк звернення до суду з позовними вимогами щодо визнання протиправними дій управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області в частині застосування коефіцієнту функціонального використання для земель комерційного призначення 2,5 при здійсненні розрахунку нормативно грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 3577 кв.м., розташованої за адресою: м. Одеса, вул. Тираспольська, 26.

З огляду на зазначене, адміністративний позов в частині позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача підлягає залишенню без розгляду.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з ч. 1 ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що обставини, на які відповідач посилався в обґрунтування правомірності своїх дій, знайшли своє підтвердження в матеріалах справи та нормах діючого законодавства, та позовні вимоги ТОВ «Одеська тютюнова фабрика» не підлягають задоволенню у зв'язку з їх безпідставністю та необґрунтованістю.

Керуючись ст.ст. 2, 6-8, 11, 23, 69, 71, 72, 86, 99, 100, 158-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська тютюнова фабрика» до Управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області в частині зобов'язання Головного управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області вчинити певні дії - відмовити повністю.

Адміністративний позов до Головного управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області в частині визнання протиправними дій - залишити без розгляду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано у строк, встановлений статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Повний текст постанови виготовлено та підписано суддею 19 лютого 2015 року.

Суддя О.В. Глуханчук

У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Одеська тютюнова фабрика» до Управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області в частині зобов'язання Головного управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області вчинити певні дії - відмовити повністю.

Адміністративний позов до Головного управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області в частині визнання протиправними дій - залишити без розгляду.

19 лютого 2015 року.