10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Комшелюк Т.О.
Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.
іменем України
"16" лютого 2015 р. Справа № 817/3162/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Зарудяної Л.О.
Кузьменко Л.В.
при секретарі Ковальчук А.О.
за участю
представника Рівнеської ОДА та Управління інфраструктури та промисловості ОДА
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "18" грудня 2014 р. у справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Рівненської обласної державної адміністрації, Управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс" про визнання дій неправомірними, скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій
В жовтні 2014р. підприємець ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом про:
- визнання протиправним та скасування розпорядження Рівненської обласної державної адміністрації від 20.06.2014р. "Про внесення змін до розпорядження голови облдержадміністрації від 07.02.2009р. №34";
- зобов'язання Рівненську обласну державну адміністрацію сформувати склад обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування відповідно до вимог чинного законодавства;
- визнання неправомірними дії відповідачів при проведення конкурсу на право здійснення перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних маршрутах загального користування , що відбувся 02.08.2014р. та 03.09.2014р.;
- визнання неправомірними та скасування рішення обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування Управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації прийнятті в частині розгляду конкурсних пропозицій та визнання переможця по об'єкту №13 "Рівне АС - Олександрія ч/з Пухову" (№1460) при проведенні конкурсу на право здійснення перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних маршрутах загального користування , що відбувся 02.08.2014р. та 03.09.2014р.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 18.12.2014р. відмовлено в задоволенні позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, підприємець звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Скаржник в апеляційній скарзі, посилаючись на те, що місце, дата та час початку проведення засідання конкурсного комітету - це є обов'язкова інформація щодо умов Конкурсу та не повідомлення про яку є порушенням п.36 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою КМУ від 03.12.2008р. №1081. Скаржник звертає увагу суду на те, що в газеті "Вісті Рівненщини" від 25.07.2014р. №30 організатором конкурсу визначено не Управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації , а Рівненської обласної державної адміністрації, проте в рішенні судом встановлено, що організатором конкурсу від 03.09.2014р. виступає Управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації. На думку скаржника, з самого формування конкурсного комітету 20.06.2014р. не було дотримано принципу об'єктивності та неупередженості при визначенні його членів.
Представники відповідачів в судовому засіданні щодо вимог апеляційної скарги заперечили та просили відмовити у її задоволенні мотивуючи тим, що склад обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування був сформований у чіткій відповідності до вимог Порядку та Закону України «Про автомобільний транспорт». Перенесення проведення конкурсу не є зміною умовою конкурсу, а відтак в організатора відсутній обов'язок доводити до відома про обставини перенесення конкурсу не менш як за 20 днів до дати проведення конкурсу. Крім того спірне розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 20.06.2014 року №237 втратило чинність на підставі розпорядження від 28.10.2014 року №526.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженого рішення, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарги з огляду на наступне.
Судом встановлено, що в газеті "Вісті Рівненщини" від 25 липня 2014 року №30 було надруковане оголошення, яким Рівненська обласна державна адміністрація оголосила конкурс на право здійснення перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних маршрутах загального користування на 27 серпня та 28 серпня 2014 року (а. с. 7).
Позивач ОСОБА_3 зареєструвався учасником такого конкурсу відносно об'єкту №13, яким є маршрут «Рівне АС-Олександрія ч/з Пухову (№ 1460)», подав необхідні документи для участі та сплатив збір.
З матеріалів справи вбачається, що 27 серпня 2014 року засідання обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування не відбулося, внаслідок недостатньої кількості членів, що прибули на засідання, для прийняття рішень. Внаслідок цього конкурс, що мав відбутися 27 серпня 2014 року перенесений на 02 вересня 2014 року, а конкурс, що мав відбутися 28 серпня 2014 року - на 03 вересня 2014 року.
Судом першої інстанції шляхом допиту свідка в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 про перенесення засідання конкурсного комітету і о засідання дійсно відбудеться 03.09.2014 року був повідомлений по телефону 02.09.2014 року близько 16:40 хв. аким чином спростовуються твердження позивача, що його не було доведено до відома про перенесення засідання конкурсного комітету з 28.08.2014 року на 03.09.2014 року.
Судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно визначив, що інформація про перенесення проведення конкурсу не є зміною умов конкурсу і не мала б доводитися до перевізників-претендентів не менш як за 20 днів до дати проведення конкурсу шляхом опублікування у засобах масової інформації, виходячи з наступного.
Відповідно до п.28 Порядку організатор або робочий орган публікує в друкованих засобах масової інформації оголошення про конкурс, яке окрім іншої інформації, повинне містити: умови конкурсу; кінцевий строк прийняття документів для участі в конкурсі; місце, дату та час проведення засідання конкурсного комітету.
Згідно з п.36 Порядку інформація про будь-яку зміну умов конкурсу повинна бути доведена до відома всіх перевізників-претендентів не менш як за 20 днів до дати проведення конкурсу.
Відповідно до п. 10 Порядку організатор затверджує умови конкурсу, в тому числі обов'язкові, відповідно до ст.44 ЗУ "Про автомобільний транспорт". Крім обов'язкових організатор може затверджувати додаткові умови конкурсу (наявність у перевізника GPS-системи, встановленої на транспортних засобах, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, тощо).
Статтею 44 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що до обов'язкових умов конкурсу на перевезення пасажирів належать:
- визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками;
- державні соціальні нормативи у сфері транспортного обслуговування населення.
З вищенаведених норм вбачається, що відомості про "місце, дату та час проведення засідання конкурсного комітету", які розміщуються в оголошенні про конкурс, не є умовами конкурсу, а відтак в організатора відсутній обов'язок доводити до відома про такі обставини всіх перевізників-претендентів саме не менш як за 20 днів до дати проведення конкурсу.
При цьому суд зазначає, що положення п. 36 Порядку мають на меті регламентувати дії учасників-перевізників щодо заявлення конкурсних пропозицій та подачі відповідних документів.
Кінцевим строком заявлення пропозицій та подання документів для участі в конкурсах 27 та 28 липня 2014 року є 17 год. 12 та 13 липня 2014 року відповідно. Перенесення дати проведення конкурсів ніяким чином не вплинуло на продовження чи встановлення нових строків для подачі документів чи заявлення пропозицій перевізниками.
Позовна вимога про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 20 червня 2014 року №237 "Про внесення змін до розпорядження голови облдержадміністрації від 07 лютого 2009 року №34" задоволенню не підлягала, оскільки розпорядженням №526 від 28 жовтня 2014 року "Про внесення змін до розпорядження голови облдержадміністрації від 07 лютого 2009 року №34" його визнано таким, що втратило чинність.
Згідно з п. 4 Порядку організатором на міжміському і приміському маршрутах, які не виходять за межі території області (внутрішньообласний маршрут) є обласна державна адміністрація.
Відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації від 29.08.2006 року №394 (із змінами, внесеними розпорядженнями голови облдержадміністрації від 28.05.2009 року №187 та від 25.02.2011 року №79) "Про організацію пасажирських перевезень на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування" (а. с. 51) на головне управління промисловості та розвитку інфраструктури облдержадміністрації покладено, зокрема, обов'язки щодо організації пасажирських перевезень на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, обов'язки щодо проведення конкурсів на перевезення пасажирів на внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування та визначення умов перевезень, укладання договору із автомобільним перевізником - переможцем конкурсу на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області, та контролю за виконанням ним умов договору, формування у приміському та міжміському сполученні мережі автобусних маршрутів загального користування, які не виходять за межі території області, розроблення та затвердження паспортів внутрішньообласних автобусних маршрутів загального користування тощо.
Вищевказаним розпорядженням головному управлінню надано право затверджувати текст оголошення про проведення конкурсу на визначення автомобільного перевізника, вводити в дію рішення конкурсного комітету щодо визначення переможця конкурсу своїм наказом.
Відповідно до п. 1 Положення про управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації від 28.01.2013 року № 50 (а. с. 52-55), управління є правонаступником головного управління промисловості та розвитку інфраструктури Рівненської обласної державної адміністрації (за виключенням функцій у галузі енергетики та енергоефективності).
За наведених обставин, позовні вимоги до Рівненської обласної державної адміністрації про визнання неправомірними дій при проведенні конкурсу на право здійснення перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних маршрутах загального користування, що відбувся 02, 03 вересня 2014 рокує безпідставними та такими, що не належали до задоволення.
Згідно з п. 13 Порядку якщо в конкурсі взяв участь тільки один перевізник-претендент, його може бути визнано переможцем конкурсу. У цьому разі конкурсний комітет шляхом голосування може приймати рішення про надання права перевізнику-претенденту здійснювати перевезення пасажирів на об'єкті конкурсу.
Відповідно до п. 42 Порядку у разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів відповідно до цього Порядку та Закону України "Про автомобільний транспорт". Сумарна кількість балів, одержаних кожним перевізником-претендентом згідно з додатком 4, є підставою для визначення переможця конкурсу.
Як вбачається з наявної в матеріалах справи копії протоколу засідання обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування №4 від 03.09.2014 року (а. с. 42-46) переможцем конкурсу по об'єкту № 13, яким є маршрут «Рівне АС-Олександрія ч/з Пухову (№1460)», визнано ТОВ «Укр-Пас-Транс». Претендентом, який посів друге місце, визнано підприємця ОСОБА_3 При цьому, сумарна кількість балів згідно з переліку показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів становить у підприємця ОСОБА_3 - 0 балів, ТзОВ «Укр-Пас-Транс» - 17 балів (а. с. 48, 49).
Перелік показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів є уніфікованою формою, яка затверджена відповідною постановою Кабінету Міністрів України. Конкурсний комітет визначає сумарну кількість балів, набраних перевізників-претендентів, і за результатами підрахунку таких голосів приймає рішення про переможця конкурсу.
До складу обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування, затвердженим Розпорядженням № 237 від 20 червня 2014 року, входило 16 осіб, з яких 9 осіб представники органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування (в тому числі по одному представнику від Укртрансінспекції та від Державтоінспекції), 7 осіб - представники громадських організацій. Тобто конкурсний комітет сформований з порушенням принципу пропорційності його складу у співвідношенні представники органів влади, органів місцевого самоврядування - представники громадських організацій (п. 23 Порядку).
Крім того, судом встановлено, що до складу конкурсного комітету входив ОСОБА_4, що значився начальником управління Укртрансінспекції у Рівненській області, однак на момент проведення конкурсу він був звільнений із займаної посади.
Разом з тим, недотримання п. 23 Порядку не може бути єдиною, формальною та безумовною підставою для визнання неправомірними дій управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації при проведенні конкурсу на право здійснення перевезення пасажирів на приміських та міжміських внутрішньообласних маршрутах загального користування, що відбувся 03 вересня 2014 року, а також визнання протиправними за результатами проведення такого конкурсу прийнятих рішень, оскільки конкурс фактично відбувся, пропозиції ФОП ОСОБА_3 та ТзОВ "Укр-Пас-Транс" розглянуті по суті згідно з використанням бальної системи оцінки відповідно до Закону України "Про автомобільний транспорт" та Порядку.
Позовні вимоги ФОП ОСОБА_3 про зобов'язання Рівненської обласної державної адміністрації сформувати склад обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування відповідно до вимог чинного законодавства задоволенню не належали , оскільки розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 28.10.2014 року №526 сформовано та затверджено склад обласного комітету з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом загального користування у відповідності до вимог Порядку та Закону України «Про автомобільний транспорт».
Враховуючи вищенаведене в сукупності, суд першої і інстанції прийшов до правильного висновку, що у задоволенні позовних вимог позивача належить відмовити повністю та за безпідставністю.
З огляду на викладене судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду справи, а відтак, відсутні підстави для її задоволення.
Відповідно ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "18" грудня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя І.Г. Охрімчук
судді: Л.О. Зарудяна
Л.В. Кузьменко
Повний текст cудового рішення виготовлено "19" лютого 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- позивачу СПД ОСОБА_3, АДРЕСА_2,
4- відповідачу/відповідачам: Рівненська обласна державна адміністрація м-н Просвіти,1,м.Рівне,33028
5-Управління інфраструктури та промисловості Рівненської обласної державної адміністрації м-н Просвіти,1,м.Рівне,33028
6-третій особі: Товариство зобмеженою відповідальністю "Укр-Пас-Транс" - вул.Коцюбинського,6,с.Рогачів,Рівненська область, Рівненський район,35300,