Постанова від 19.02.2015 по справі 345/300/15-а

Справа № 345/300/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.02.2015 року м.Калуш

Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Гавриленко В. Г., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Калуш та Калуському районі про зобов'язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ :

позивач звернулася до суду з позовом про зобов'язання вчинити дії посилаючись на те, що отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу». Управлінням Пенсійного фонду України в м.Калуш та Калуському районі Івано-Франківської області при призначенні пенсії безпідставно не включено до розрахунку заробітку, з якого визначається пенсія, суми допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, а також не врахована індексація заробітної плати протягом 2011-2014 років, з яких були сплачені внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Просить зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Калуш та Калуському районі провести перерахунок призначеної їй пенсії з включенням з 06.08.2013 р. (часу призначення пенсії) до заробітку, з якого визначалась пенсія, сум допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, а також неврахованих сум індексації заробітної плати, яка виплачувалася протягом 2011-2013 років, та на які нараховувався та сплачувався єдиний збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У судове засідання позивач не з'явилася, однак подала заяву, в якій зазначила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить слухати справу в її відсутності.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, однак подав клопотання, в якому просить проводити розгляд справи без його участі, позов не визнав, вважає його таким, що не підлягає до задоволення, про що зазначив у своєму письмовому запереченні, яке долучено до матеріалів справи.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги слід задоволити, виходячи з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Калуші та Калуському районі і отримує пенсію по інвалідності ІІ гр. дерджслужбовця з 06.08.2013 року (а.с.7).

15.12.2014 року ОСОБА_1 звернулася із заявою про здійснення перерахунку пенсії до УПФУ в м.Калуші та Калуському районі (а.с.6). Листом №443/5-15 від 18.12.2014 року відповідач повідомив, що такі виплати, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, індексація грошових доходів населення не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії (а.с.8).

Як вбачається з довідок про складові заробітної плати (а.с.9-11) позивачу за період 2011 - 2013 рік було виплачено заробітну плату, а також інші виплати: індексацію, одноразову матеріальну допомогу на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, з яких було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно положень ст.37 «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахування пенсії.

Згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір та облік на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплати доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У відповідності до п.1 ч.1 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нарахування єдиного внеску здійснюється на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами

Відповідно до ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові матеріальні витрати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно п.3 ч.2 Постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» керівникам органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу).

До Інструкції по статистиці заробітної плати, що затверджена наказом Держкомстату України №5 від 13.01.2004 року «Про затвердження інструкції по статистиці заробітної плати» в розділ 2 «Фонд оплати праці» п.2.3 «Інші заохочувальні та компенсаційні виплати» включено п.2.3.3, який передбачає, що матеріальна допомога, яка має систематичний характер, надається всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, вказаних в п.3.31.

Чинне законодавство відносить до складу заробітної плати інші виплати. Надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога, індексація заробітної плати, компенсації за невикористані відпустки належать до додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року передбачено, розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

За таких обставин суд приходить до висновку, що позов слід задоволити, зобов'язавши відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії, починаючи з 15.12.2014 року, тобто з дня звернення із заявою про здійснення перерахунку пенсії.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 64-66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.7 Закону України «Про збір та облік на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», ст.2 Закону України «Про оплату праці», п.3 ч.2 Постанови Кабінету міністрів України №268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», Інструкцією по статистиці заробітної плати, затвердженою наказом Держкомстату України №5 від 13.01.2004 року «Про затвердження інструкції по статистиці заробітної плати», 71, 159-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Позов задоволити .

Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в м.Калуші та Калуському районі в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням складових заробітної плати: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області здійснити перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1, починаючи з 15.12.2014 року з включенням до заробітку, з якого визначалася пенсія, сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які виплачувалися потягом 2011-2013 років та на які нараховувався та сплачувався єдиний збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з часу отримання її копії через Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області.

Суддя