Постанова від 27.01.2015 по справі 214/9516/14-а

Справа № 214/9516/14-а

2-а/214/37/15

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 січня 2015 року суддя Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Ан О.В., розглянувши у письмовому провадженні позовну заяву ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради про визнання дій неправомірними, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради, який потім змінила та просила визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради по сплаті державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що не відповідає вимогам закону та стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради на її користь недоплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 08.05.2007 року по 30.09.2008 року включно в сумі 6 212,22 грн., та зобов'язати відповідача провадити на її користь щомісячні виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 557 грн. починаючи з 01.10.2008 року або до виникнення обставин, що тягнуть перерахунок даної допомоги або її припинення згідно чинного законодавства України. В обґрунтування позову навела наступне. Позивачка має дитину - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1. До народження дитини вона працювала та була застрахована. Починаючи з травня 2007 року отримувала державну допомогу по догляду за дитиною до 3-х років в розмірі: у травні 2007 року у сумі 99,89 грн., у червні 2007 року у сумі 129,03 грн., у липні 2007 року у сумі 129,03 грн., у серпні 2007 року у сумі 132,64 грн., у вересні 2007 року у сумі 132,64 грн., у жовтні 2007 року у сумі 134,30 грн., у листопаді 2007 року у сумі 140,05 грн., у грудні 2007 року у сумі 144,10 грн., з січня по вересень 2008 року у сумі 144,10 грн. кожного місяця. Вказані суми нараховано відповідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік" та Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік". Позивач вважає, що відповідач нарахував ці суми допомоги на дитину невірно, оскільки згідно ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше встановленого законом прожиткового мінімуму. Згідно до ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років встановлений у розмірі: з 01.04.2007р. -463,00 грн.; з 01.10.2007р.-470,00 грн, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік" з 01.01.2008р. - 526 грн., з 01.04.2008р. - 538 грн., з 01.07.2008 р.- 540 грн. В жовтні 2008 року позивачка звернулася до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради про доплату державної допомоги до прожиткового мінімуму, але у задоволенні заяви їй було відмовлено, оскільки згідно до ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нараховується у розмірі, що дорівнює різниці між 50 % прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менш 90,00 грн. для не застрахованих осіб та менш 23% прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У Конституції Україна проголошена демократичною, соціальною, правовою державою, визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави (ст.. 3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (ст. 21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів, або внесення змін до чинним Законів не може бути звужений (ст. 22). Метою і особливістю Закону про державний бюджет України є забезпечення належних умов для реалізації положень інших Законів України, які передбачають фінансові зобов'язання держави перед громадянами, спрямовані на їх соціальний захист, у тому числі й надання пільг, компенсацій і гарантій. Отже, при прийнятті Закону про державний бюджет України мають бути дотримані принципи соціальної, правової Держави, верховенства права, забезпечена соціальна стабільність, а також, збережені пільги, компенсації і гарантії, заробітна плата та пенсії для забезпечення права кожного на достатній життєвий рівень (ст. 48 Конституції України). Оскільки предмет Закону про Державний бюджет України чітко визначений у Конституції України, Кодексі, то цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими Законами України. Згідно рішенню Конституційного суду України від 09.07.2007р. №6-РП/2007/справа 1-29/2007р. визнано, що абзац 3 частини другої ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не відповідає Конституції України (є не конституційним). Щодо виплат у 2008 році, то законом про держбюджет на 2008 рік взагалі були виключені відповідні статті базового закону, зокрема ст. 43 Закону України « Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Проте дані норми закону про держбюджет на 2008 рік рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 були визнані неконституційними, тому дія даної статті відновлена. Відповідач відмовив позивачці у здійсненні перерахунку та донарахуванні та виплати даної допомоги, тому вона вирішила подати заяву про стягнення недоплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в судовому порядку. Вважає, що відповідач недоплатив всього за період з 08.05.2007 року по 30.09.2008 року включно 6 212,22 грн. та продовжує виплачувати менший розмір.

Постановою Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу від 11.11.2009 року позовні вимоги задоволено частково, визнано дії відповідача неправомірними з травня 2007 року по вересень 2008 року та зобов»язано донарахувати і виплатити ОСОБА_2 держану допомогу по догляду за дитиною з травня 2007 року по вересень 2008 року в розмірі передбаченому ст.. 43 Закону України « Про загальообов»язкове державне соціальне страхання в зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та позхованням в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленим Законоом « про державний бюджет України за відповідний рік.

Постановою колегії суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Дніпропетровської області від 28.04.2011 року Постанову Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу від 11.11.2009 року скасовано, в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 відмовлено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 30.10.2014 року постанову колегії суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Дніпропетровської області від 28.04.2011 року скасовано, справу направлено о суду першої інстанції на новий розгляд.

Позовні вимоги після цього не уточнювались.

Згідно заперечення представника відповідача, що є у матеріалах справи, виплата допомоги, передбаченої Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» провадиться за рахунок коштів державного бюджету. Таким чином, головним розпорядником бюджетних коштів по КФКІВК 2511050 (субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми) є Міністерство праці та соціальної політики України. Відповідно до вимог частини 2 статті 95 Конституції України, будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно Законом про державний бюджет України на відповідний рік. Статтею 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюються за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у таких розмірах: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних застрахованих осіб, у порядку визначеному Кабінетом Міністрів України. Вважає, що позивачем пропущено строк позовної давності, а саме в період з 1 квітня 2007 по 9 липня 2007, оскільки позивачка посилається на рішення Конституційного Суду України у справі № 6-рп/2007 яке набрало чинності лише 09.07.2007 р. та не має зворотної дії у часі. Крім того дія вказаного рішення Конституційного Суду України припинена разом із втратою чинності Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", тобто 31.12.2007р. Прикінцевими положеннями Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" визначено розміри допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а саме - розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 01.01.2006 - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму. При цьому Прикінцевими положеннями вказаного вище Закону Кабінету Міністрів України доручалося розробити і затвердити порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми. 11.01.2007 року Постановою Кабінету Міністрів України № 13 затверджено "Порядок призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування". Згідно з вищевказаною Постановою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків зазначеного прожиткового мінімуму. Допомога із врахування середньомісячного сукупного доходу сім'ї призначається на шість місяців. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. Відповідно до пункту 4.3 розділу 4 "Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги", затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345 (який набрав чинність 01.01.2007) розрахунок розміру та визначення термінів надання конкретних видів допомоги здійснюються в автоматичному режимі шляхом застосування спеціального програмного забезпечення, в якому вже попередньо автоматично зазначено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Тому, управління праці та соціального захисту населення виконкому районної у місті ради здійснювало позивачці виплати у розмірах, визначених чинним законодавством. Управління праці та соціального захисту населення виконкому районної у місті ради є органом, який приймає документи від одержувачів соціальних допомог та здійснює перерахування на особові рахунки одержувачів суми соціальних допомог, і аж ніяк не встановлює чи визначає розмір самої соціальної допомоги. Міністерство праці та соціальної політики України, як головний розпорядник коштів, керуючись вимогами чинного законодавства, забезпечує перерахування через місцеві органи праці та соціального захисту населення грошові кошти, передбачені в державному бюджеті для виплати зокрема допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, визначених Верховною Радою України у законі про Державний бюджет України на відповідний календарний рік. Проведення виплати допомоги у підвищених розмірах відповідно до вимог рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 можливе лише тільки у разі внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та збільшення видатків 2007 року на виплату вказаної державної допомоги. Рішенням Конституційного Суду України у 2008 році не визнано неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до інших законодавчих актів України" що регламентують розміри виплати у 2008 році допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Позивачка до судового засідання не з'явилася, надала суду письмову заяву про розгляд справи за її відсутністю, позовні вимоги підтримує в повному обсязі посилаючись на обставини викладені в позові.

Представник відповідача до судового засідання не з'явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, про що свідчать докази отримання копії ухвали про прийняття позовної заяви до свого провадження та призначення до судового засідання.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України, суд розглядає справу у письмовому провадженні за відсутністю сторін.

На підставі ст. 86 КАС України, оцінивши безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно наявні в матеріалах справи докази, суд вважає встановленими наступні обставини.

Позивачка ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину - сина ОСОБА_3, що встановлено свідоцтвом про народження, копія якого є в матеріалах справи (а.с. 8).

Позивачці сплачені наступні суми названого виду допомоги починаючи з травня 2007 року: у травні 2007 року у сумі 99,89 грн., у червні 2007 року у сумі 129,03 грн., у липні 2007 року у сумі 129,03 грн., у серпні 2007 року у сумі 132,64 грн., у вересні 2007 року у сумі 132,64 грн., у жовтні 2007 року у сумі 134,30 грн., у листопаді 2007 року у сумі 140,05 грн., у грудні 2007 року у сумі 144,10 грн., з січня 2008 року по травень 2009 року у сумі 144,10 грн. кожного місяця, що встановлено довідкою, яка є в матеріалах справи (а.с. 25).

Позивачка зверталася до відповідача з проханням перерахувати суму допомоги, на що їй було 28 жовтня 2008 року відмовлено, що підтверджується листом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради № 4059 (а.с. 10 ).

Встановленим фактам та обставинам відповідають такі правовідносини, які регулюються Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", Законом України "Про місцеве самоврядування", Законом України "Про державний бюджет України на 2007 рік", Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 р. №6 - рп/2007 по справі №1-29/2007, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 р. №10 - рп/2008.

Так, відповідно до частин 1, 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Зазначена допомога надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення, яке частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Згідно статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд), але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Частиною 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі, зазначеній у частині 1 статті 42 цього Закону, яка фактично здійснює догляд за дитиною, щомісяця з дня надання відпустки для догляду за дитиною по день її закінчення, але не більш як по день досягнення дитиною трирічного віку включно.

Пунктом 7 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-V з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом зупинено на 2007 рік дію статей 41 і 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Положення пункту 7 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) в частині зупинення на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007.

Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Отже, в період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті Кривому Розі ради Дніпропетровської області було зобов'язане нараховувати і виплачувати позивачеві допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХII і Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». Зокрема, змінами до статті 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», його дію поширено на застрахованих осіб. Частину 1 статті 15 вказаного Закону викладено в такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень», а пункт 3 розділу VIII «Прикінцеві положення» цього Закону у такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців». Із Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» було виключено статті 40-44.

Конституційний Суд України Рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», в тому числі й пункт 25 розділу ІІ цього Закону щодо виключення статей 40-44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням». При цьому пункт 23 розділу ІІ вказаного Закону щодо внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» неконституційним визнано не було.

Пункт 2 розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» передбачав, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з 22 травня 2008 року існувало дві законодавчі норми щодо виплати допомоги по догляду за дитиною, а саме: стаття 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», яка врегульовувала питання щодо виплати допомоги особам, які застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, і стаття 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» у редакції Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яка поширювала свою дію на осіб (одного з батьків дитини, усиновлювача, опікуна, бабу, діда або іншого родича), які фактично здійснюють догляд за дитиною, незалежно від того, чи застраховані вони у зазначеній системі страхування (стаття 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»).

Оскільки у справі, що розглядається, спір виник з приводу виплати допомоги особі, яка застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин суд дійшов висновку, що на відносини, пов'язані із виплатою допомоги зазначеній особі, у період з 22 травня 2008 року поширюються норми спеціального закону (яким є Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Крім того, суд приходить до висновку, про необхідність розглянути по суті позовні вимоги позивачки ОСОБА_2 за період з 01 жовтня 2008 року по 31 грудня 2008 року та з 1 січня 2009 року по 31 травня 2009 року, які підтверджені довідкою про отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х річного віку, та не є заявленими на майбутнє, оскільки позивачка звернулася до суду з даним позовом 27 квітня 2009 року, який у червні 2009 року був змінений.

У відповідності до ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений у 2007 році: на квітень - вересень становить - 463 грн. 00 коп.; на жовтень - грудень становить - 470 грн. 00 коп.

Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений у 2008 році: з січня - 526 грн., з квітня - 538 грн., з липня - 540 грн.

Таким чином позивачці допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років повинна була сплачуватися відповідачем: з 09.07.2007 року по - вересень 2007 року по 463 грн. 00 коп. щомісячно; у жовтні - грудні 2007 року у розмірі по 470 грн. 00 коп. щомісячно; з 22.05.2008 року по - 538 грн. щомісячно, з липня по грудень 2008 року по - 540 грн. щомісячно. Отже позовні вимоги про визнання неправомірними дій відповідача по нарахуванню, виплаті сум допомоги у розмірі меншому, ніж передбачено чинним законодавством є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26 грудня 2008 року № 835-VI допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 22 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 встановлено, що відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.

Оскільки положення вищевказаних Законів в цій частині неконституційними не визнавалися, то відповідачем правомірно, з урахуванням приписів ст. 19 Конституції України, застосовано положення діючої на момент виплати позивачеві державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку редакції Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» й визначено та виплачено встановлену чинним законодавством суму грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з січня 2009 року по травень 2009 року.

Правомірність дій відповідача підтверджується й довідкою, відповідно до якої ОСОБА_2, починаючи з січня 2009 року по травень 2009 року отримувала щомісячно допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі по 144,10 грн. (а.с. 25).

Разом з тим, позовні вимоги в частині зобов'язання стягнути з відповідача недоплачені суми допомоги не є у компетенції адміністративного суду, який не наділений правом на призначення та визначення розміру виплати допомоги замість суб'єкту владних повноважень, ці дії відносяться до виключної компетенції відповідача, тому в цій частині позовних вимог слід відмовити.

Позовні вимоги про зобов'язання у подальшому проводити нарахування та виплату відповідачем зазначених державних допомог у відповідності до чинного законодавства також не підлягає задоволенню, оскільки всі державні органи Конституцією України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Позивачка, яка отримувала допомогу мала можливість дізнатися про її порушене право починаючи з липня 2007 року, звернулася до суду 27 квітня 2009 року, тобто з порушенням встановленого ч. 2 ст. 99 КАС України річного строку. Враховуючи, що позивачка скористалася правом досудового порядку вирішення спору, то відповідно вимогами ч. 4 ст. 99 КАС України, строк для звернення позивачки до суду починається з 28 жовтня 2008 року, з дати надання їй відповіді. Таким чином позивачка не порушила строку звернення до суду.

На підставі ст. 94 КАС України за рахунок місцевого бюджету належить стягнути на користь позивачки судові витрати по сплаті державного мита у сумі 3,40 грн.

Керуючись ст. ст. 46, 92, 152 Конституції України, ст. 5 ЦК України, ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 р. №6 - рп/2007, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп, ст. ст. ст. 6, 10, 11, 86, 94, 99, 100, 128, 158, 161, 162, 163 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради - задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради по сплаті ОСОБА_2 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року включно у розмірі, що не відповідає вимогам закону - протиправними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради призначити, донарахувати і виплатити ОСОБА_2 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року включно у розмірі, передбаченому ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого законом про державний бюджет України на відповідний рік.

Стягнути на користь ОСОБА_2 за рахунок місцевого бюджету - 3,40 грн.

В решті позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.В. Ан