Постанова від 14.02.2015 по справі 266/145/15-а

Справа № 266/145/15-а

Провадженя№ 2-а/266/20/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2015 року м. Маріуполь

Суддя Приморського районного суду м. Маріуполя Пантелєєв Д.Г., розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі м. Маріуполя про переахунок індексації пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до суду із вказаним адміністративним позовом до відповідача, відповідно до якого просить визнати неправомірними дії УПФУ в Приморському районі м. Маріуполя, які виразились у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 з 14.06.2014 року з порушенням норм Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078 без врахування за базовий місяць жовтня 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року; зобов'язати УПФУ в Приморському районі м. Маріуполя провести перерахунок індексації пенсії ОСОБА_1 з врахуванням фіксованої суми індексації, визначеної виходячи з базового місяця жовтня 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078, починаючи з 14.06.2014 року.

В обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що вона перебуває на обліку в УПФУ Приморського району м. Маріуполя та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В грудні 2014 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про отримання даних щодо індексації її пенсії. Згідно із відповіддю УПФУ в Приморському районі м. Маріуполя ОСОБА_1 стало відомо про суттєві порушення відповідачем при проведенні індексації її пенсії Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Зокрема, при проведенні індексації УПФУ в Приморському районі м. Маріуполі визначав базовий місяць кожного разу, коли перевищувався розмір мінімальної пенсії для непрацездатних осіб. Проте відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та вказаного вище Порядку, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення, індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться, з наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації: у разі коли підвищення мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абз. 1 цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених п. 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах, відповідно до п. 1.1 та 4 Порядку; якщо сума збільшення грошових доходів менша від суми індексації, нарахованої відповідно до цього Порядку, подальша індексація проводиться за прикладом, наведеним у додатку. Враховуючи викладене, з жовтня 2008 року УПФУ в Приморському районі м. Маріуполя необґрунтовано визначав базовий місяць, що призвело до зменшення розміру індексації пенсії ОСОБА_1

В судове засідання позивачка не з'явилась - надала суду заяву про підтримку позовних вимог та розгляд справи в її відсутність.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України справа розглянута в порядку скороченого провадження.

В запереченях, наданих на адресу суду, відповідач посилався на наступні обставини:

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних груп і демографічних груп населення. У відповідності до п. 9 Постанови КМУ від 17.07.2003 року № 1078 «Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення» працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії провадиться після індексації суми оплати праці на підставі довідки підприємства, установи, організації, де працює пенсіонер, в якій зазначається розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексована її сума та сума індексації. По пенсіях, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «;Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», пенсіях за якими призначено щомісячну державну допомогу до пенсій відповідно до п. 1 постанови КМУ від 02.12.2009 року № 1308, доплату відповідно до п. 1 постанови КМУ від 02.12.2009 року № 1309, та інших пенсій, розмір яких визначається в залежності від прожиткового мінімуму, та які призначені з січня 2010 року і раніше, додатково визначається січень 2010 року базовим місяцем. Для всіх видів пенсії визначення базового місяця провадиться у місяці перерахунку пенсій, що призводить до збільшення загального розміру пенсій. Базовим місяцем встановлюється місяць перерахунку пенсії, якщо розмір перерахованої пенсії перевищує розмір пенсії разом з індексацією місяця, що передує перерахунку. Базовим місяцем також встановлюється місяць перерахунку пенсії, у якому пенсіонер втрачає право на отримання доплати до попереднього розміру пенсій або пенсія переходить до категорії доходів, що відповідно до порядку не індексуються. Так, позивачці з 01.01.2004 року була перерахована пенсія у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахована сум пенсії не досягла до мінімального прожиткового рівня, що встановлений Законом України «Про державний бюджет України» на відповідний рік. Згідно із абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у випадку, якщо призначена сума пенсії не досягає мінімального прожиткового рівня, пенсіонеру здійснюється доплата до мінімального розміру пенсії та індексація не сплачується. Станом на 14.06.2014 року розмір пенсії позивачки складає 1128,058 грн.

З огляду на наведене відповідач вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню. При цьому суд виходить з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом КАС України), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 92 Конституції України встановлено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.

Судом встановлено, та це не заперечується відповідачем, що позивачка перебуває на обліку в УПФУ в Приморському районі м. Маріуполя та отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У лютому 2014 року позивачка звернулась до відповідача з заявою про надання довідки про отриману нею суму індексації її пенсії.

Відповідно до відповіді УПФУ в Приморському районі м. Маріуполя № 19001/04 відповідач зазначає, що для всіх видів пенсій визначення базового місяця провадиться у місяць перерахунку пенсій, що призводить до збільшення загального розміру пенсії. Базовим місяцем встановлюється місяць перерахунку пенсії, якщо розмір перерахованої пенсії перевищує розмір пенсії разом з індексацією місяця, що передує перерахунку. Базовим місяцем встановлюється також місяць перерахунку пенсії, у якому пенсіонер втрачає право на отримання доплати до попереднього розміру пенсії або пенсія переходить до категорії доходів, що відповідно до Порядку не індексуються. Враховуючи викладене УПФУ в Приморському районі м. Маріуполя зауважує, що базовим місяцем є місяць, у якому внаслідок перерахунку пенсії встановлюється доплата до мінімального розміру пенсії, щомісячна державна допомога до пенсії відповідно до п. 1 постанови КМУ від 02.12.2009 року № 1308, доплата відповідно до п. 1 постанови КМУ від 02.12.2009 року № 1309, з огляду на що на переконання УПФУ в Приморському районі м. Маріуполя розмір пенсії ОСОБА_1 розраховано згідно діючого законодавства. До наведеної відповіді УПФУ в Приморському районі м. Маріуполя додано довідку щодо розміру індексації пенсії ОСОБА_1

Відповідно до ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Згідно статті 2 Закону України від 03 липня 1991 № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.

Відповідно до статті 3 Закону № 1282-ХІІ індекс споживчих цін обчислюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Статтею 4 вказаного Закону передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі - Порядок), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру - пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.

Пунктом 3 вищевказаної постанови передбачено, що до об'єктів індексації, визначених у пункті 2, не відносяться, зокрема: соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму/пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першоїстатті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму.

Відповідно до пункту 4 Порядку, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат). Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Пунктом 5 Порядку встановлено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2006 року №690 абзац 3 пункту 5 Порядку викладений в такій редакції, якщо сума збільшення грошових доходів менша від суми індексації, нарахованої відповідно до цього Порядку, подальша індексація проводиться за прикладом, наведеним у додатку N4.

Згідно пункту 10-1 Порядку, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які придбали право на її призначення, проводиться, починаючи з місяцем, в якому вони призначені.

З відповіді УПФУ в Приморському районі м. Маріуполя на звернення ОСОБА_1

вбачається, що базовим місяцем для індексації пенсії позивачки є місяць у якому внаслідок перерахунку до пенсії пенсіонер втрачає право на отримання доплати до попереднього розміру пенсії або пенсія переходить до категорії доходів, що відповідно до Порядку не індексуються.

При цьому згідно довідки про розмір призначеної пенсії із зазначенням базових місяців та індексації позивачки вбачається, що при проведенні індексації пенсії УПФУ в Приморському районі м. Маріуполя базовий місця визначався кожного разу, коли підвищувався розмір мінімальної пенсії для непрацездатних осіб. Згідно з розрахунку індексації пенсії, який додано позивачкою до її позовної заяви базовий місяць визначений - жовтень 2008 року, в зв'язку з тим, що в цьому місяці пенсія була підвищена на 74 грн. (розмір пенсії в жовтні 2008 року фактично виплачений 752,97 грн., а з урахуванням індексу споживчих цін розмір пенсії повинен складати - 735,24 грн.). Оскільки підвищення пенсії позивачки не перевищувало розміру можливої індексації, базовим місяцем до теперішнього часу залишається жовтень 2008 року. При таких обставинах суд приходить до висновку, що проведене УПФУ в Приморському районі м. Маріуполя підвищення пенсії позивачці у 2008-2014 роках не можна визнати підвищенням пенсії позивачці у розумінні п.5 Порядку. Таким чином, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації і суми індексу грошових доходів населення (пенсії) ОСОБА_1 відповідач зобов'язаний проводити відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ №1078 від 17.07.2003 р., з урахуванням базового місяця жовтня 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що відповідач необґрунтовано визначав базовий місяць для обчислення індексації пенсії позивачці кожного разу коли підвищувався розмір мінімальної пенсії.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163,167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Приморського районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області по проведенню ОСОБА_2, , ІНФОРМАЦІЯ_1 (інн. НОМЕР_1), індексації її пенсії з з порушенням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, без врахування за базовий місяць жовтня 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі міста Маріуполя Донецької області провести ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (інн. НОМЕР_1), перерахунок індексації пенсії з врахуванням фіксованої сум індексації, визначеної виходячи з базового місяця жовтня 2008 року та індексу споживчих цін за період з листопада 2008 року на підставі та відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078, нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії здійснити з 14.06.2014 року.

Стягнути з державного бюджету на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (інн. НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 73 грн. 08 коп.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Приморський районний суд міста Маріуполя протягом десяти днів з дня отримання її копії з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя: Пантелєєв Д. Г.