Постанова від 12.02.2015 по справі 808/9027/14

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2015 року 12 год. 30 хв. Справа № 808/9027/14 Провадження №ДО/808/1249/14 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Недашківської К.М., суддів Чернової Ж.М. та Шари І.В., за участю: секретаря судового засідання Філоненко Ю.М.; представників позивача - Назар'євої Л.Г. (контракт від 19 серпня 2013 року); Різниченко О.В. (довіреність від 15 грудня 2014 року); Рязанової О.В. (довіреність від 15 грудня 2014 року); Бабенко А.П. (довіреність від 15 грудня 2014 року); Нємцової Т.І. (довіреність від 15 грудня 2014 року); Лютової Н.Г. (довіреність від 15 грудня 2014 року); Григор'євої І.А. (довіреність від 15 грудня 2014 року); Татаренко Г.В. (довіреність від 15 грудня 2014 року); Тарасенко Ю.Л. (довіреність від 15 грудня 2014 року); Адам А.В. (довіреність від 15 грудня 2014 року); та Сільченка О.В. (договір від 09 лютого 2015 року №8); представника відповідача 1 - Уралова І.В. (довіреність від 25 грудня 2014 року); представника відповідача 2 - Кожана О.С. (довіреність від 31 грудня 2014 року); представника відповідача 3 - не прибув; представника відповідача 4 - Ізмалкової В.О. (довіреність від 31 грудня 2014 року); розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Слов'янського дошкільного дитячого будинку №2 «Топольок» Донецької обласної ради до Донецької обласної ради, Донецької обласної державної адміністрації, Міністерства освіти і науки України, та Департаменту освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації про визнаннями протиправними дій та скасування рішень.

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Слов'янського дошкільного дитячого будинку №2 «Топольок» Донецької обласної ради (далі іменується - позивач) до Донецької обласної ради (далі іменується - відповідач 1), Донецької обласної державної адміністрації (далі іменується - відповідач 2), Міністерства освіти і науки України (далі іменується - відповідач 3) та Департаменту освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації, в якому позивач просить суд: визнати протиправними дії Донецької обласної ради щодо прийняття рішення від 24.09.2014 №6/32-750 «Про ліквідацію Слов'янського дошкільного дитячого будинку №2 «Топольок» Донецької обласної ради»; визнати протиправними дії Департаменту освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації щодо прийняття наказу від 03.10.2014 №373 «Про ліквідацію Слов'янського дошкільного дитячого будинку №2 «Топольок» Донецької обласної ради»; визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо надання погодження в листі від 17.09.2014 №1/11-14798 про згоду припинити Слов'янський дошкільний дитячий будинок №2 «Топольок» Донецької обласної ради шляхом ліквідації; визнати протиправним та скасувати рішення Донецької обласної ради від 24.09.2014 №6/32-750 «Про ліквідацію Слов'янського дошкільного дитячого будинку №2 «Топольок» Донецької обласної ради»; визнати протиправним та скасувати наказ Департаменту освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації від 03.10.2014 №373 «Про ліквідацію Слов'янського дошкільного дитячого будинку №2 «Топольок» Донецької обласної ради»; визнати протиправним та скасувати лист Міністерства освіти і науки України від 17.09.2014 №1/11-14798 про надання згоди щодо припинення Слов'янського дошкільного дитячого будинку №2 «Топольок» Донецької обласної ради шляхом ліквідації.

Заявлені позовні вимоги обґрунтовані тим, що Донецькою обласною радою прийнято рішення «Про ліквідацію Слов'янського дошкільного дитячого будинку №2 «Топольок» Донецької обласної ради» від 24.09.2014. На виконання цього рішення 03.10.2014 Департаментом освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації виданий наказ №373 «Про ліквідацію Слов'янського дошкільного дитячого будинку №2 «Топольок» Донецької обласної ради».

Вказані рішення мотивовані тим, що під час проведення АТО на території м. Слов'янська дитячий будинок отримав значні пошкодження, частина будівлі зруйнована у зв'язку з чим дитячий будинок неможливо використовувати за його цільовим призначенням через аварійний, небезпечний стан споруд, що підтверджується висновком «Інститут «Стройремпроект» м. Краматорськ, а також для оптимізації мережі інтернатних закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Ці рішення погоджені Міністерством освіти і науки України. Позивач зазначає, що підстав для прийняття таких рішень не існувало, оскільки приміщення дитячого будинку можливо було відремонтувати за рахунок бюджету та за допомогою благодійних організацій.

Окрім того, позивач зазначає, що дітей було переведено до Краматорського дошкільного дитячого будинку №3 «Гайок» Донецької обласної ради, який не пройшов державну переатестацію для можливості виховання дітей з фізичними вадами, та у штаті якого немає відповідних спеціалістів, які могли б забезпечити належне виховання, навчання та догляд за такими дітьми.

Ухвалою судді від 15.12.2014 відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

У судове засідання, призначене на 12.02.2015, прибули представники позивача, підтримали заявлені позовні вимоги, та просили суд задовольнити їх у повному обсязі.

У судове засідання прибули представники відповідача 1, відповідача 2 та відповідача 4, заперечили проти позовних вимог, та просили суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Відповідач 3, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання не прибув.

Відповідачі вказують, що прийняті суб'єктами владних повноважень рішення щодо ліквідації дитячого будинку є правомірними, а для їх винесення існувала не тільки підстава щодо неможливості використання окремих приміщень через їх аварійний стан, а й те, що чисельність дітей-вихованців поступово зменшувалась, та у 2014 році становила 16 осіб. З метою оптимізації використання бюджетних коштів на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2014 №65, були прийняті рішення про необхідність ліквідації дитячого будинку, натомість усіх без винятку дітей-вихованців переведено до належного закладу, та забезпечено їх усім необхідним.

Керуючись приписами частини 4 статі 128 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представника відповідача 3.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України вступна та резолютивна частини рішення проголошені у судовому засіданні 12.02.2015.

Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Слов'янський дошкільний дитячий будинок №2 «Топольок» Донецької обласної ради пройшов процедуру державної реєстрації, а відтак набув правового статусу суб'єкта господарювання в розумінні статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2003 №755-IV, та зареєстрований за юридичною/податковою адресою: 84116, Донецька область, місто Слов'янськ, вулиця Бульварна, будинок №17А (статті 1, 17, 18 Закону України №755-IV) (а.с. 17-28).

Донецькою обласною радою винесено рішення від 24.09.2014 №6/32-750 «Про ліквідацію Слов'янського дошкільного дитячого будинку №2 «Топольок» Донецької обласної ради» (а.с. 10), яким вирішено припинити юридичну особу - Слов'янський дошкільний дитячий будинок №2 «Топольок» Донецької обласної ради; встановлено, що: строк пред'явлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, становить 2 місяці з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи; прийняття задоволення вимог кредиторів до юридичної особи, що припиняється, здійснюється в порядку, встановленому законодавством; Облдержадміністрації у встановленому законодавством порядку забезпечити: створення комісії з ліквідації Слов'янського дошкільного дитячого будинку №2 «Топольок» Донецької обласної ради; здійснення заходів з ліквідації дитячого будинку, зазначеного в пункті 1 цього рішення, відповідно до вимог чинного законодавства; надання на затвердження голови обласної ради проміжного ліквідаційного балансу та ліквідаційного балансу; влаштування дітей з дитячого будинку, що ліквідується, до інших дошкільних дитячих будинків відповідного типу, що перебувають у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що знаходяться в управлінні обласної ради; внесення обласній раді пропозицій щодо подальшого використання будівель та іншого майна дитячого будинку.

Департамент освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації звернувся з листом до Міністерства освіти і науки України «Про ліквідацію Слов'янського дошкільного дитячого будинку №2 «Топольок» Донецької обласної ради» від 09.09.2014 №01/14-1564 (а.с. 64), про надання погодження на ліквідацію дитячого будинку через зруйнування частини будівлі під час проведення АТО та через фактичне скорочення контингенту розумово відсталих дітей дошкільного віку в області, та, зокрема, в дитячому будинку, до 16 осіб.

За результатами розгляду даного листа, Міністерством освіти і науки України надано погодження від 17.09.2014 №1/11-14798 для припинення зазначеного закладу шляхом ліквідації та використання вивільнених приміщень виключно для роботи з дітьми. Разом з тим, Міністерством освіти і науки України вказано на необхідність врахування інтересів кожного вихованця та забезпечення соціального захисту працівників закладу відповідно до законодавства (а.с. 16).

Директором Департаменту освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації винесено наказ «Про ліквідацію Слов'янського дошкільного дитячого будинку №2 «Топольок» від 03.10.2014 №373 (а.с. 11), відповідно до якого наказано: припинити Слов'янський дошкільний дитячий будинок №2 «Топольок» Донецької обласної ради шляхом ліквідації; утворити комісію з ліквідації Слов'янського дошкільного дитячого будинку №2 «Топольок» Донецької обласної ради у складі, згідно з додатком; комісії з ліквідації: повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію, зо місцезнаходженням дитячого будинку, про прийняття рішення щодо його припинення; повідомити письмово всіх кредиторів дошкільного дитячого будинку про його ліквідацію та встановити строк заявлення кредиторами вимог - два місяці з дня опублікування повідомлення; повідомити органи державної статистики, державної податкової служби, пенсійного фонду, фонду соціального страхування про ліквідацію дошкільного дитячого будинку; розробити та організувати виконання плану заходів щодо ліквідації дошкільного дитячого будинку; попередити працівників дошкільного дитячого будинку про наступне вивільнення та запропонувати їм роботу в установленому законодавством порядку, повідомивши центр зайнятості про вивільнення працівників; провести інвентаризацію майна, основних засобів та матеріальних цінностей, що знаходяться на балансі дошкільного дитячого будинку, за результатами якої скласти акт та подати його на затвердження до Департаменту освіти і науки Облдержадміністрації в установленому законодавством порядку; після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог і закінчення процедури припинення, яка передбачена законодавством, скласти щодо дошкільного дитячого будинку ліквідаційний баланс; після завершення роботи комісії з ліквідації подати на затвердження Департаменту освіти і науки Облдержадміністрації матеріали щодо ліквідації; уповноважити Голову та членів комісії з ліквідації на здійснення від імені дошкільного дитячого будинку всіх передбачених законодавством дій, необхідних для проведення державної реєстрації припинення, в тому числі надання державному реєстратору документів, які є необхідними для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи; Голові ліквідаційної комісії у місячний строк після завершення процедури припинення подати директору Департаменту освіти і науки Облдержадміністрації інформацію про вжиті заходи щодо виконання цього наказу; передати контингент вихованців до Краматорського дошкільного дитячого будинку №3 «Гайок» Донецької обласної ради за умовами територіальної належності для здобуття дошкільної освіти.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктами владних повноважень в основу спірних рішень: рішення Донецької обласної ради від 24.09.2014 №6/32-750 «Про ліквідацію Слов'янського дошкільного дитячого будинку №2 «Топольок» Донецької обласної ради», погодження Міністерства освіти і науки України від 17.09.2014 №1/11-14798 на припинення зазначеного закладу шляхом ліквідації та використання вивільнених приміщень виключно для роботи з дітьми, та наказу Директора Департаменту освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації «Про ліквідацію Слов'янського дошкільного дитячого будинку №2 «Топольок» від 03.10.2014 №373, на відповідність вимогам частини 3 статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 140 Конституції України №254к/96-ВР від 28.06.1996, місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.

Статтею 142 Конституції України №254к/96-ВР від 28.06.1996 закріплено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі іменується - Закон України №280/97-ВР), виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання, зокрема, вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду (частина 5 статті 60 Закону України №280/97-ВР).

Слов'янський дошкільний дитячий будинок №2 «Топольок» Донецької обласної ради є навчальним закладом, що забезпечує дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, умови для проживання, різнобічного розвитку, виховання, здобуття дошкільного рівня освіти, та відноситься до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що знаходиться в управлінні обласної ради.

Відповідно до пункту 8 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок створення, реорганізації і ліквідації навчально-виховних закладів» від 05.04.1994 №228 (далі іменується - Порядок №228), ліквідація навчально-виховних закладів провадиться засновниками або органами, за рішенням яких їх створено, в порядку, встановленому чинним законодавством.

Статтею 110 Цивільного кодексу України закріплено, що юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами.

Згідно Розділу 12 статуту Слов'янського дошкільного дитячого будинку №2 «Топольок», затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації від 26.06.2003 №410 (в редакції розпорядження голови облдержадміністрації від 22.11.2013 №976) припинення діяльності Дитячого будинку здійснюється шляхом реорганізації та ліквідації за рішенням обласної ради, або на підставі рішення суду.

Відповідно до частини 4 статті 16 Закону України «Про дошкільну освіту» №2628-III від 11.07.2001 (далі іменується - Закон України №2628-III), рішення про створення, реорганізацію або ліквідацію дошкільного навчального закладу (дитячого будинку) інтернатного типу для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дошкільного навчального закладу (ясел-садка) компенсуючого типу приймаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти.

З матеріалів справи вбачається, що питання про ліквідацію Слов'янського дошкільного дитячого будинку №2 «Топольок» також було попередньо погоджено з Міністерством освіти і науки України, до компетенції якого належить питання формування та реалізація державної політики в сфері освіти.

Суд зазначає, що рішення Донецької обласної ради від 24.09.2014 №6/32-750 «Про ліквідацію Слов'янського дошкільного дитячого будинку №2 «Топольок» Донецької обласної ради» було прийнято в межах повноважень обласної ради, та у відповідності до закону.

Департамент освіти і науки Донецької облдержадміністрації, є самостійним структурним підрозділом Донецької облдержадміністрації, утворений як окрема юридична особа публічного права у відповідності до статей 5, 11, 39, 42 Закону України «Про місцеві Державні адміністрації», Постанови Кабінету Міністрів України від 18.04.2012 №606 «Про затвердження рекомендаційних переліків структурних підрозділів обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, районної в мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій» та Типового положення про структурний підрозділ місцевої державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2012 року №887.

Відповідно до пункту 2 вказаного Типового положення структурний підрозділ підпорядкований голові місцевої держадміністрації, а також підзвітний і підконтрольний відповідним міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади.

Пунктом 9 Положення про департамент освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 18 березня 2013 року №121, директор Департаменту здійснює керівництво департаментом, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, представляє інтереси Департаменту у взаємовідносинах з іншими структурними підрозділами облдержадміністрації, з міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, спрямовує і координує діяльність підпорядкованих органів управління освіти та підзвітних установ, видає у межах своїх повноважень накази, організовує контроль за їх виконанням.

Згідно із розпорядженням голови облдержадміністрації від 16 липня 2007 року №431 «Про здійснення повноважень щодо управління майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що знаходиться в управлінні обласної ради», Департамент освіти і науки облдержадміністрації здійснює управління закладами освіти: школами-інтернатами, дитячими будинками, позашкільними навчальними закладами, загальноосвітніми школами (ліцеями) обласної комунальної власності.

Отже, власник (засновник), в особі Донецької обласної ради відповідно до чинного законодавства з урахуванням усіх обставин мав право приймати рішення про ліквідацію дитячого будинку, за умови погодження Міністерством освіти і науки України. Прийняття рішення про ліквідацію юридичної особи є виключним правом органу, що її утворив.

Міністерством освіти і науки України надано згоду про припинення Слов'янського дошкільного дитячого будинку №2 «Топольок» Донецької обласної ради шляхом його ліквідації.

Крім того, рішення обласної ради від 24.09.2014 №6/32-750 «Про ліквідацію Слов'янського дошкільного дитячого будинку № 2 «Топольок» Донецької обласної ради» прийнято також з урахуванням Державної цільової соціальної програми реформування системи закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 №1242 (у ході виконання Програми передбачається здійснення реформування системи закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, перепрофілювання цих закладів та оптимальне їх використання, здійснення переміщення дітей із закладу в заклад).

Усі матеріали по ліквідації закладу, а також проект вищезазначеного рішення обласної ради вивчалися і погоджувалися всіма необхідними структурними підрозділами обласної ради та облдержадміністрації, в тому числі і постійною комісією обласної ради з питань науки та освіти, відповідно до «Листа погодження до проекту рішення обласної ради «Про ліквідацію Слов'янського дошкільного дитячого будинку №2 «Топольок» Донецької обласної ради».

Таким чином, з урахуванням наведених вище норм закону, процедура прийняття рішень про ліквідацію Слов'янського дошкільного дитячого будинку №2 «Топольок» Донецької обласної ради дотримана та здійснена в порядку та у спосіб, встановлені чинним законодавством.

Щодо підстав для прийняття рішення про ліквідацію Слов'янського дошкільного дитячого будинку №2 «Топольок» Донецької обласної ради, які позивач вважає необґрунтованими, суд зазначає наступне.

Згідно з Указом Президента України від 14 квітня 2014 року №405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» на території Донецької області проводиться антитерористична операція (далі за текстом - АТО).

У відповідності до статті 11 Закону України №2628-III, дошкільний навчальний заклад: задовольняє потреби громадян відповідної території в здобутті дошкільної освіти; забезпечує відповідність рівня дошкільної освіти вимогам базового компонента дошкільної освіти; створює безпечні та нешкідливі умови розвитку, виховання та навчання дітей, режим роботи, умови для фізичного розвитку та зміцнення здоров'я відповідно до санітарно-гігієнічних вимог та забезпечує їх дотримання; сприяє збереженню та зміцненню здоров'я, розумовому, психологічному і фізичному розвитку дітей.

Під час проведення АТО в м. Слов'янську було пошкоджено та зруйновано частину будівлі Слов'янського дитячого будинку №2 «Топольок» Донецької обласної ради.

Подальше його використання за прямим призначенням через аварійний стан споруди було неможливе без проведення відновлювальних будівельних робіт, зазначених у висновку «Інституту «Будремпроект» м. Краматорська. Ці роботи потребували значних матеріальних витрат, котрі не були передбачені обласним бюджетом, в тому числі розібрання будівлі до фундаменту.

Згідно із статтею 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Наслідком здійснення будь-яких дій, пов'язаних із проведенням ремонтних робіт, за рахунок бюджетних коштів без відповідних асигнувань є порушення бюджетного законодавства відповідно до статті 116 Бюджетного кодексу України.

Відповідно до висновку «Інституту «Будремпроект» м. Краматорська (а.с. 30), частина будівлі між осями 1-7, Б-Ж; 7-11, Е-К; 10-13, А-Е; 11-15 И-Н - непридатні для нормальної експлуатації (стан III); частина будівлі між осями 3-9, Л-П - аварійний стан (стан IV) - значне руйнування несучих стін, перекриття, конструкцій покрівлі, та негативно впливає на несучі конструкції, що збереглись; технічний стан дитячого будинку в цілому - аварійний (стан IV).

З матеріалів справи вбачається, що руйнування будівлі дитячого будинку не було єдиною підставою для прийняття рішення про його ліквідацію. Підставою також було те, що кількість вихованців дитячого будинку поступово зменшувалась протягом останніх років.

У дитячому будинку, потужність якого складає 60 місць, (згідно з «Технічним паспортом» заклад розрахований на 6 груп, а гранична норма наповнюваності груп визначена наказом МОН України від 20.02.2002 №128 «Про затвердження Нормативів наповнюваності груп дошкільних навчальних закладів (ясел-садків) компенсуючого типу, класів загальноосвітніх шкіл (шкіл-Інтернатів), груп подовженого дня і виховних груп загальноосвітніх закладів усіх типів та Порядку поділу класів на групи при вивченні окремих предметів у загальноосвітніх навчальних закладах», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.03.2002 № 229/6517, по 10 дітей в 1 групі), виховувалось всього 16 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування дошкільного віку з вадами розумового розвитку, а загальна кількість працівників - 61 особа.

Згідно із пунктами 8, 27 додатку до Постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2014 №65 «Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету», необхідно визначити доцільність подальшого існування бюджетних установ, забезпечити здійснення управління бюджетними коштами в межах встановлених бюджетних повноважень із забезпеченням ефективного, результативного, цільового та економного використання бюджетних коштів, належної організації та координації роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів.

Отже, необхідність прийняття вищезазначеного рішення обласної ради також була викликана фактичним скороченням контингенту дитячого будинку. При потужності закладу на виховання 60 дітей, наповнюваність складала в: 2013 році - 23 дитини (наповнюваність закладу 38%); 2014 році - 16 дітей (наповнюваність закладу 27%).

Бюджет утримання дитячого будинку на 2014 рік складав 5 млн. 998 тис. 400 грн. (на 16 вихованців), з них зарплата працівникам становить 4 млн. 451 тис. 700 грн. (61 працівник), що складає - 74,2 % від загальної суми. Вартість утримання в Слов'янському дошкільному дитячому будинку №2 «Топольок» Донецької обласної ради однієї дитини становила у 2014 році - 315,6 тис. грн. на рік.

Дана ситуація свідчить про неефективність та нераціональне використання бюджетних коштів у розрізі норм Постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2014 №65 «Про економію державних коштів та недопущення втрат бюджету».

При вирішенні спору, судом також досліджено питання щодо належного забезпечення інтересів вихованців дитячого будинку, оскільки однією з найвищих соціальних цінностей держави є соціальний захист дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Конституцією України на державу покладається обов'язок утримання та виховання таких дітей.

Судом встановлено, що у зв'язку з пошкодженням Слов'янського дитячого будинку його вихованці, після закінчення строку оздоровлення, з метою проведення планових медичних обстежень, виконання медичних рекомендацій з 29 серпня 2014 року були переведені із СОЦ СР «Смарагдове місто» до Краматорського дошкільного дитячого будинку №3 «Гайок» Донецької обласної ради без додаткового фінансування на їх утримання.

Що стосується дотримання прав дітей, умов утримання та всебічного розвитку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування дошкільного віку з вадами розумового та фізичного розвитку, які були переведені, Департаментом освіти і науки облдержадміністрації та адміністрацією Краматорського дошкільного дитячого будинку №3 «Гайок» Донецької обласної ради здійснені всі необхідні організаційно-правові заходи.

Після переведення дітей до Краматорського дошкільного дитячого будинку №3 «Гайок» Донецької обласної ради Департаментом освіти і науки облдержадміністрації був підготовлений проект розпорядження голови облдержадміністрації щодо внесення відповідних змін до статуту Краматорського дошкільного дитячого будинку №3 «Гайок» Донецької обласної ради. Розпорядженням голови облдержадміністрації від 20.11.2014 №700 внесені та затверджені зміни до Статуту Краматорського дошкільного дитячого будинку №3 «Гайок» Донецької обласної ради, згідно з якими у дитячому будинку можуть перебувати діти з розумовою відсталістю.

З вихованцями, які мають вади розумового розвитку почали проводити корекційну роботу вчителі-дефектологи (у дитячому будинку у той час вже працювали 7 педагогів, які мали повну вищу освіту за спеціальністю «Дефектологія») за «Програмою розвитку дітей дошкільного віку з розумовою відсталістю», затвердженою МОН України (гриф МОН України від 12.04.2013 №1/11-6940).

Відповідно до наказу Краматорського дошкільного дитячого будинку №3 «Гайок» Донецької обласної ради від 27.10.2014 №282 «Про організаційно-правові заходи щодо виконання змін до Статуту»: внесені та затверджені в установленому законом порядку зміни до штатного розпису закладу; переоформлена державна допомога на дітей-інвалідів (12 осіб) за місцем фактичного їх знаходження; в Краматорському відділенні Ощадбанку відкриті розрахункові рахунки для отримання державної допомоги (16 осіб); у страховій компанії складені договори від нещасних випадків (16 дітей) на один рік з видачею страхового свідоцтва; до служб у справах дітей Донецької області направлено запити на уточнення первинного обліку та складання анкет, на наявність житла та майна у дітей, братів і сестер вихованців унаслідок минулих термінів існуючих довідок, актів про житло, майно; діти з ВІЛ-інфекцією по прибуттю поставлені на облік в СНІД-центр Краматорська; проведено комплексне обстеження всіх дітей, огляд лікарями-спеціалістами: окулістом, неврологом, ортопедом, кардіологом, ендокринологом, ЛОР-лікарем, дерматологом, психіатром, стоматологом, деякі діти консультовані хірургом і імунологом; всі діти поставлені на облік у міського психоневролога (попередньо педагогами була проведена психолого-педагогічна діагностика, результати якої відображені в психолого-педагогічних характеристиках); діти обстежені додатково: УЗД шлунково-кишкового тракту (4 дитини), УЗД серця (3 дитини), УЗД щитовидної залози (1 дитина), ЕКГ (11 осіб), МРТ головного мозку; регулярно проводиться контроль біохімічних аналізів, загально-клінічних аналізів дітям, які перебувають на диспансерному обліку (з анеміями, епілепсією, ВІЛ-інфекцією); проведено підбір окулярів (4 дітей); проведено амбулаторне лікування дітям з призначень невролога, кардіолога, педіатра (16 осіб); в умовах стаціонару проліковано 2 дитини з метою уточнення діагнозів для вирішення питання продовження групи інвалідності; діти прийняли місячний курс вітамінотерапії; проводиться лікування дітям, постійно потребують протирецидивної терапії (діти з епілепсією, ВІЛ-інфекцією); дітям з анемією проводиться корекційне лікування, вони приймають гепатопротектори (за показаннями); в плановому порядку діти проходять лікування за приписами у стоматолога; в плановому порядку проводиться складання індивідуальних програм реабілітації на дітей-інвалідів (12 дітей); у встановлені терміни проводиться ВКК для переоформлення медичного висновку на дітей-інвалідів з наданням в УПСЗН копій особових справ вихованців.

Таким чином, в Краматорському дошкільному дитячому будинку №3 «Гайок» Донецької обласної ради створені всі умови для утримання та всебічного розвитку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування дошкільного віку з вадами розумового та фізичного розвитку, які були переведені із Слов'янського дошкільного дитячого будинку №2 «Топольок» Донецької обласної ради.

Суд критично оцінює посилання позивача на відсутність відповідної атестації у Краматорського дошкільного дитячого будинку №3 «Гайок» Донецької обласної ради, оскільки листом Міністерства освіти у науки України від 26.09.2014 повідомлено органи управління освітою обласних, районних, міських (районних у містах) державних адміністрацій про те, що з метою дебюрократизації освітньої галузі, зокрема, припинення практики створення та вимагання додаткової атестації, рекомендовано призупинити проведення державної атестації дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладів, а також рейтингове оцінювання загальноосвітніх навчальних закладів (а.с. 201).

Окрім того, суд зазначає, що відповідно до частини 5 статті 16 Закону України №2628-III, вивільнені приміщення ліквідованих державних та комунальних дошкільних навчальних закладів використовуються виключно для роботи з дітьми.

Таким чином, відповідачами в порядку статті 71 КАС України доведено правомірність прийнятих рішень щодо ліквідації Слов'янського дошкільного дитячого будинку №2 «Топольок» Донецької обласної ради.

За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Дослідивши наявні в матеріалах справи допустимі та належні докази у їх сукупності та заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 2, 4, 7 - 12, 14, 86, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов - залишити без задоволення.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, складеної у повному обсязі, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя К.М. Недашківська

Судді Ж.М. Чернова

І.В. Шара