14 лютого 2015 р. справа № 804/2634/15
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Ляшко Олег Борисович, перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Дніпропетровської міської ради щодо ненадання безоплатно ОСОБА_1 благоустроєного житлового приміщення для постійного проживання;
- визнати протиправною бездіяльність Дніпропетровської міської ради щодо незабезпечення протягом місяця ОСОБА_1 соціальним житлом до надання йому благоустроєного житлового приміщення для постійного проживання;
- зобов'язати Дніпропетровську міську раду щодо безоплатно надати ОСОБА_1 благоустроєне житлове приміщення для постійного проживання;
- зобов'язати Дніпропетровську міську раду забезпечити протягом місяця ОСОБА_1 соціальним житлом до надання йому благоустроєного житлового приміщення для постійного проживання.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, ОСОБА_1 є особою, що позбавлена батьківського піклування та має третю групу інвалідності.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України, яка визначає предметну підсудність адміністративних справ, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Закон України "Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування" визначає правові, організаційні, соціальні засади та гарантії державної підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб із їх числа, і є складовою частиною законодавства про охорону дитинства.
Закон України "Про житловий фонд соціального призначення" визначає правові, організаційні та соціальні засади державної політики щодо забезпечення конституційного права соціально незахищених верств населення України на отримання житла.
Крім того, з позовної заяви вбачається, що позовні вимоги ОСОБА_1 фактично звернуті до Дніпропетровської міської ради.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України, яка визначає предметну підсудність адміністративних справ, місцевим загальним судам, як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним судам.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Міські ради, як визначено у частині 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно з положеннями п.6 ч.3 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Оскільки позов ОСОБА_1 стосується спору фізичної особи з суб'єктами владних повноважень з приводу соціального захисту соціально незахищених верств населення України, а також пред'явлений до міського органу місцевого самоврядування позовна заява не підлягає розгляду Дніпропетровським окружним адміністративним судом і підлягає поверненню позивачу для подачі її до відповідного місцевого загального суду, як адміністративного суду.
На підставі викладеного, керуючись п.1, п. 4 ч.1 ст.18, п.6 ч.3 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - повернути позивачу.
Копію ухвали разом з позовною заявою та доданими матеріалами надіслати ОСОБА_1.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії цієї ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.Б. Ляшко