Ухвала від 16.02.2015 по справі 6/56/4-92

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

"16" лютого 2015 р. Справа № 6/56/4-92

Господарський суд Волинської області під головуванням судді Пахолюк В.А., розглянувши матеріали за заявою Волинської обласної ради про відстрочку, зміну способу та порядку виконання рішення суду у справі

за позовом Волинської обласної ради

до відповідачів:

1) Федерації профспілок Волинської області

2) Головного управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Волинської облдержадміністрації

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: 1) Спільне підприємство "Санаторій матері і дитини "Пролісок",

2) Комунальне підприємство "Санаторій матері і дитини "Пролісок"

про визнання недійсним Установчого договору та Статуту

Представники:

від заявника: Міщук І.Ю. - заст. керуючого справами - начальника відділу з питань юридичного забезпечення, дов. № 1983/35/2-14 від 26.12.2014 р.

від відповідача-1: Стадник Л.І. - головний правовий інспектор праці, дов. № 5 від 30.12.2014 р., -

ВСТАНОВИВ:

Волинська обласна рада 18.12.2014 р. звернулась в суд з заявою, уточненою 10.02.2015р., в якій просить:

- відстрочити виконання ухвали господарського суду Волинської області від 22.02.2010 р. у справі № 6/56/4-92 до 31.12.2015 р.;

- змінити спосіб і порядок виконання ухвали господарського суду Волинської області від 22.02.2010 р. у справі № 6/56/4-92, постановивши ухвалу про те, що Волинська обласна рада (43027, м. Луцьк, Київський майдан, 9, код ЄДРПОУ 00022444) на підставі рішень обласної ради про обласний бюджет передбачає видатки у розмірі 3 000 000, 00 (три мільйони) гривень для будівництва зовнішніх мереж каналізації позаміського дитячого закладу оздоровлення та відпочинку "Супутник" в Шацькому районі Волинської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки головному розпоряднику коштів обласного бюджету - департаменту житлово-комунального господарства та будівництва облдержадміністрації згідно Бюджетного кодексу України наступними траншами:

1. Перший транш: 1 239 019,60 гривень (один мільйон двісті тридцять дев'ять тисяч дев'ятнадцять гривень, 60 коп.) до 31 грудня 2014 року;

2. Другий транш: 1 760 980, 40 гривень (один мільйон сімсот шістдесят тисяч дев'ятсот вісімдесят гривень, 40 копійок) до 31 грудня 2015 року.

У випадку неосвоєння головним розпорядником коштів обласного бюджету бюджетних призначень у розмірі 1 760 980, 40 гривень (один мільйон сімсот шістдесят тисяч дев'ятсот вісімдесят гривень, 40 копійок), затверджених рішенням Волинської обласної ради від 23.01.2015 р. за № 32/7 «Про обласний бюджет на 2015 рік», Федерація профспілок Волинської області набуває право на стягнення цих коштів в порядку примусового виконання рішень суду з головного розпорядника коштів обласного бюджету на ці цілі на підставі ухвали суду, яка є виконавчим документом і може бути пред'явлена до виконання в строк до 31 грудня 2015 року.

В обґрунтування заяви зазначає, ухвалою господарського суду Волинської області від 22.02.2010 р. у справі № 6/56/4-92 затверджено мирову угоду, згідно якої Волинська обласна рада зобов'язана сплатити Федерації профспілок Волинської області кошти в сумі 3 млн. грн.. двома траншами: 1) до 30.06.2010 р. в сумі 1, 5 млн. грн., 2) до 30.06.2011 р. в сумі 1, 5 млн. грн. В разі неперерахування обласною радою коштів Федерація профспілок області має право стягнути ці кошти в порядку примусового виконання рішення суду на підставі ухвали про затвердження мирової угоди, яка є виконавчим документом і може бути пред'явлена до виконання в строк до 30.06.2014 р.

23.06.2014 р. у цій справі прийнято ухвалу про виправлення описки, згідно з якою резолютивну частину ухвали господарського суду Волинської області доповнено пунктами 4 та 5:

- "п.4. Ухвала господарського суду Волинської області від 22.02.2010 р. № 6/56/4-92 набрала законної сили 22.02.2010 р.";

- "п.5. Строк пред'явлення ухвали до виконання до 31.12.2014 р.".

Однак, виконання обласною радою зобов'язань у спосіб, передбачений мировою угодою від 27.01.2010 р., затвердженою ухвалою господарського суду Волинської області від 22.02.2010 р. у справі № 6/56/4-92 є неможливим згідно Бюджетного кодексу України.

Волинською обласною радою на адресу суду направлено клопотання від 29.12.2014 р. за № 1988/50/2-14 та від 10.02.2015 р. за № 293/48/2-15 про долучення до матеріалів справи додаткових доказів, а саме: лист-повідомлення Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області від 22.10.2014 р. за № 09-09/985-8995 про безспірне списання коштів з рахунка боржника; лист Волинської обласної ради від 22.10.2014 р. № 1566/67/2-14 щодо відкликання заяви про виконання рішення суду з Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області; заяву Федерації профспілок Волинської області про повернення виконавчого документу від 22.10.2014 р. № 208; копію рішення Волинської обласної ради від 23.01.2015 р. № 32/7 «Про обласний бюджет на 2015 рік» з додатками до нього; копію листа Волинської обласної ради від 06.01.2015 р. № 11/62/2-14; копію листа Департаменту фінансів облдержадміністрації від 19.01.2015 р. за № 112/2/4-10/6/2-15; копію листа Волинської обласної ради від 13.01.2015 р. № 27/63/2-15; копію листа Департаменту ЖКГ та будівництва облдержадміністрації від 13.01.2015 р. за № 40/1.3.8.

Крім того, Федерацією профспілок Волинської області на адресу суду направлено клопотання за № 273 від 29.12.2014 р. щодо заяви Волинської обласної ради про надання відстрочки, зміну способу і порядку виконання ухвали господарського суду Волинської області у справі № 6/56/4-92 від 22.02.2010 р.

Представник в даному судовому засіданні підтримала заявлене Федерацією профспілок Волинської області клопотання та зазначила, що Волинська обласна рада не виконала умови мирової угоди від 27.01.2010 р., затвердженої ухвалою господарського суду Волинської області від 22.02.2010 р. № 6/56/4-92, а саме, не сплатила ФПО кошти в загальній сумі 3 млн. гривень, що є сумою, яка відшкодовує збитки Федерації у зв'язку з її відмовою від претензій на частку Федерації у статутному фонді СП «Санаторій матері і дитини «Пролісок» та визнає за Волинською обласною радою повний обсяг корпоративних прав в СП «Санаторій матері і дитини «Пролісок» (п.2 мирової угоди від 27.01.2010 р., яка була предметом розгляду у справі № 6/56/4-92, п.2 стор.2 ухвали суду від 22.02.2010 р. № 6/56/4-92). Облрада не відшкодувала в термін до 30.06.2011 р. повністю суму 3 млн. гривень.

Як зазначає представник Федерації, саме ця сума мала бути використана на статутну діяльність ФПО, до якої відноситься фінансування реконструкції, будівництва каналізації в дитячому закладі оздоровлення та відпочинку «Супутник» Шацького району, який належить на праві власності профспілкам в особі обласної організації Профспілки освіти і науки.

Згідно постанови Президії ФПО від 07.02.2014 р. № П-9-3 кошти в сумі 3 млн. гривень були спрямовані на реконструкцію позаміського дитячого закладу оздоровлення і відпочинку «Супутник».

Представник в судовому засіданні з заявою Волинської обласної ради погоджується в частині відстрочення відшкодування суми 1 798 500, 60 грн. до 31.12.2015 року, передбачених на підставі рішень обласної ради про обласний бюджет для видатків для будівництва зовнішніх мереж каналізації позаміського дитячого закладу оздоровлення та відпочинку «Супутник» в Шацькому районі Волинської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки.

Відповідно до ч.1 ст.121 Господарського процесуального кодексу України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.

Водночас, згідно вимог ч.3 ст.78 ГПК України мирова угода може стосуватися лише прав і обов'язків сторін щодо предмету позову.

Як вбачається з п.п. 3, 4 мирової угоди від 27.01.2010 р., укладеної між Волинською обласною радою, Федерацією профспілок Волинської області та Головним управлінням праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Волинської облдержадміністрації: Волинська обласна рада на підставі рішень обласної ради про обласний бюджет на 2010 та 2011 роки перераховує Федерації профспілок Волинської області для здійснення статутної діяльності 3 млн. гривень наступними траншами:

- перший транш: 1 500 000, 00 гривень до 30 червня 2010 року;

- другий транш: 1 5000 000, 00 гривень до 30 червня 2011 року.

У випадку неперерахування Волинською обласною радою Федерації профспілок Волинської області коштів в сумі та порядку, визначеними в п.3 цієї Мирової угоди, Федерація профспілок Волинської області набуває право на стягнення цих коштів в порядку примусового виконання рішень суду на підставі ухвали про затвердження мирової угоди, яка є виконавчим документом і може бути пред'явлена до виконання в строк до 30.06.2014 року, а саме: стягнути з Волинської обласної ради на користь Федерації профспілок Волинської області 3 млн. гривень.

Судом встановлено, що станом на 31.12.2014 р. Волинською обласною радою умови мирової угоди виконано частково на суму 1 239 019, 60 грн. Водночас, строк пред'явлення до виконання ухвали господарського суду Волинської області від 22.02.2010 р. у справі № 6/56/4-92 зі змінами, внесеними ухвалою господарського суду Волинської області від 23.06.2014 р. та від 29.12.2014 р. у даній справі встановлено судом до 01.03.2015 р.

Беручи до уваги те, що виконання зазначених умов мирової угоди Волинською обласною радою пов'язане з освоєнням головним розпорядником коштів обласного бюджету - Департаменту ЖКГ та будівництва облдержадміністрації коштів в сумі 1 760 980, 40 грн., затверджених рішенням Волинської обласної ради від 23.01.2015 р. за № 32/7 «Про обласний бюджет на 2015 рік» та передбачених для будівництва зовнішніх мереж каналізації позаміського дитячого закладу оздоровлення та відпочинку «Супутник» в Шацькому районі Волинської обласної організації Профспілки працівників освіти і науки, що утруднює виконання ухвали суду та ухвала суду має ознаки виконавчого документа, суд приходить до висновку про відстрочку виконання ухвали господарського суду Волинської області від 22.02.2010 року у справі № 6/56/4-92 в частині виконання пунктів 3, 4 мирової угоди від 27.01.2010 р. до 31.12.2015 р.

В частині вирішення питання щодо зміни способу і порядку виконання ухвали господарського суду Волинської області від 22.02.2010 р. у даній справі, то суд приходить до висновку про відмову в його задоволенні, виходячи з наступного.

Як встановлено судом, 22.02.2010 р. господарський суд Волинської області на підставі ухвали суду у справі № 6/56/4-92: заяву про затвердження мирової угоди у справі за позовом Волинської обласної ради до Федерації профспілок Волинської області, Головного управління праці, соціальних питань та справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофа Волинської облдержадміністрації про визнання недійсним Установчого договору та Статуту задоволено. Мирову угоду, укладену 27.01.2010 р. між Волинською обласною радою, Федерацією профспілок Волинської області, Головним управлінням праці, соціальних питань та справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Волинської облдержадміністрації в частині пунктів 1, 2, 3, 4, 5, 6 затверджено, провадження у справі припинено.

Як передбачено п.3 даної мирової угоди Волинська обласна рада на підставі рішень обласної ради про обласний бюджет на 2010 та 2011 роки перераховує Федерації профспілок Волинської області для здійснення статутної діяльності 3 000 000, 00 грн. наступними траншами:

1 транш - 1 500 000, 00 грн. до 30.06.2010 р.;

2 транш - 1 500 000, 00 грн. до 30.06.2011 р.

Як передбачено п.4 мирової угоди, у випадку неперерахування Волинською обласною радою Федерації профспілок Волинської області коштів в сумі та в порядку, визначеному пунктом 3 цієї мирової угоди, Федерація профспілок Волинської області набуває право на стягнення цих коштів в порядку примусового виконання рішень суду на підставі ухвали про затвердження мирової угоди, яка є виконавчим документом і може бути пред'явлена до виконання в строк до 30.06.2014 р., а саме: стягнути з Волинської обласної ради на користь Федерації профспілок Волинської області 3 000 000, 00 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, господарським судом винесено ухвалу від 22.02.2010 р. у даній справі на підставі ч.4 ст.78 та п.7 ст.80 ГПК України у зв'язку з укладенням між сторонами мирової угоди.

Мировою угодою є договір, який укладається між сторонами з метою припинення спору, на умовах, погоджених сторонами. Мирова угода не призводить до вирішення спору по суті. За наслідками укладення мирової угоди сторони не вирішують спору, який став підставою для звернення до суду, а відтак не здійснюється правосуддя, що є прерогативою судової влади. Укладаючи мирову угоду між собою сторони припиняють спір. Тобто, відмовившись від судового захисту, сторони ліквідують правовий конфлікт у певних правовідносинах через добровільне самостійне врегулювання розбіжностей на погоджених умовах.

Як наслідок процесуальних дій сторін, щодо розпорядження їхніми правами є припинення провадження у справі, при якому повторне звернення до господарського суду із спором між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав не допускається. В такий спосіб справа завершується без розгляду по суті та винесення рішення.

Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття господарським судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленим.

Отже, виходячи із суті мирової угоди, ухвала господарського суду про її затвердження не містить висновків про вирішення спору по суті та спосіб виконання рішення, а відтак, не може бути предметом розгляду питання щодо зміни способу її виконання.

Крім того, слід зазначити, що ухвала суду про затвердження мирової угоди є виконавчим документом згідно з п.2 ч.2 ст.17 Закону України «Про виконавче провадження». У випадку невиконання зобов'язаною стороною умов мирової угоди, укладеною в процесі виконання судового рішення і затвердженою господарським судом, заінтересована сторона може звернутися до державного виконавця на підставі ст.ст.18, 19 Закону України «Про виконавче провадження» із заявою про примусове виконання ухвали, якою затверджено цю угоду.

Отже, ухвала господарського суду про затвердження мирової угоди є судовим актом, для якого передбачений особливий порядок його виконання.

Згідно ст.115 ГПК України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на території України і виконуються в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

На підставі зазначеного та керуючись ст.ст. 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

УХВАЛИВ :

1. Заяву Волинської обласної ради про відстрочку, зміну способу та порядку виконання рішення суду задовольнити частково.

2. Відстрочити виконання ухвали господарського суду Волинської області від 22.02.2010 року у справі № 6/56/4-92 за позовом Волинської обласної ради до Федерації профспілок Волинської області, Головного управління праці, соціальних питань та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Волинської облдержадміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Спільне підприємство "Санаторій матері і дитини "Пролісок", Комунальне підприємство "Санаторій матері і дитини "Пролісок" про визнання недійсним Установчого договору та Статуту в частині виконання пунктів 3, 4 мирової угоди від 27.01.2010 р. до 31.12.2015 р.

3. В частині зміни способу і порядку виконання ухвали господарського суду Волинської області відмовити.

Суддя В.А.Пахолюк