Ухвала від 03.02.2015 по справі 822/3852/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" лютого 2015 р. м. Київ К/800/19694/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Ситникова О.Ф.(суддя-доповідач),

Малиніна В.В.,

Швеця В.В.,

розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України, Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації, Управління Пенсійного фонду України в Теофіпольському районі Хмельницької області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2014 року, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив: визнати протиправними дій та рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України від 12 червня 2013 року, щодо визнання безпідставною видачі ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та його вилучення; скасувати вимоги Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації від 26 вересня 2013 року №11794 про здачу посвідчення категорії 3 серія НОМЕР_1 від 15 лютого1993 року; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації вжити заходів щодо поновлення його прав на соціальний захист, що існували до серпня 2013 року як особи - учасника ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Теофіпольському районі Хмельницької області сплачувати пенсію в розмірі, визначеному не меншому як був до серпня 2013 року, а також здійснити доплату за період, коли пенсія виплачувалася в зменшеному розмірі у зв'язку із прийняттям Комісії рішення від 12 червня 2013 року.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2013 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України та Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації. Визнано протиправним рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики від 12 червня 2013 року про визнання безпідставною видачі ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та його вилучення. Скасовано вимогу Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації від 26 вересня 2013 року №11794 про здачу посвідчення категорії 3 серія НОМЕР_1 від 15 лютого 1993 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2014 року скасовано постанову суду першої інстанції та прийнято нову постанову, якою відмовлено в задоволенні позовних вимог.

ОСОБА_1 , не погодився з постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2014 року і звернувся до суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм матеріального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, суд, в межах ст. 220 КАС України, прийшов до висновку про задоволення касаційної скарги, виходячи з наступного.

Судами попередніх інстанцій встановлені наступні обставини.

ОСОБА_1 було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році серії НОМЕР_2 від 19 червня 1991 року та аналогічне посвідчення категорії 3 серії НОМЕР_1 від 15 лютого 1993 року. У відповідній архівній довідці галузевого Державного архіву Міністерства оборони України № 40070 від 5 грудня 2007 року зазначено про те, що згідно архівних документів військової частини № НОМЕР_3 він дійсно приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 18 червня (наказ № 14) по 11 листопада 1986 року (наказ № 159). Із цієї ж довідки встановлено, що місцем дислокації військової частини у вказаний період було с. Вільча, з 23 серпня Буда-Воровичі, з 1 листопада Славута, тобто було вказано населені пункти зони безумовного (обов'язкового відселення) де він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Також відповідно до військового квитка та довідки військової частини 31434 № 288 від 5 листопада 1985 року зазначається його участь у ліквідації наслідків аварії.

Рішенням головного Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації (засідання тимчасової комісії при Хмельницькій обласній державній адміністрації по перевірці правильності видачі посвідчень "Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС" від 05 червня 1997 року - протокол №10) підтверджено правильність видачі посвідчень "Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС" категорії 3 ОСОБА_1 .

В результаті перевірок правильності призначень пенсій постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи громадян Державною фінансовою інспекцію у Хмельницькою області встановлено розбіжності по справі позивача.

Комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України на підставі наданих документів прийнято рішення від 12 червня 2013 року (протокол №62) про визнання безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3 ОСОБА_1 , оскільки не підтверджено факт виконання робіт в зоні відчуження. Посвідчення підлягає вилученню з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

Не погодившись із вказаним рішенням ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України, не довела правомірності свого рішення про визнання безпідставною видачу позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 3, оскільки, в матеріалах справи знаходяться архівна довідка, військовий квиток, рішення Теофільського районного суду Хмельницької області та інші докази, які підтверджують, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також постанова слідчого Теофіпольського РВ УМВС України в Теофіпольському районі від 20.09.2013 року, якою закрито кримінальне провадження по факту підроблення невідомою особою документів на жителя смт. Теофіполь ОСОБА_1 щодо отримання останнім посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позовних вимог, Вінницький апеляційний адміністративний суд дійшов висновку, що судом першої інстанції помилково ототожнено поняття «зони безумовного відчуження(відселення)» та «зони радіоактивного забруднення». Окрім того, суд апеляційної інстанції зазначив, що з матеріалів справи не встановлено, що позивачем виконувались роботи у пункті дезактивації залізничного транспорту на станції Вільча Поліського району.

Проте, з таким висновком суду апеляційної інстанції не можна погодитися з огляду на наступне.

Статтею 9 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визначення осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Згідно п.1 ч.1 цієї статті особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, тобто громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Відповідно до ст. 10 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно ч.4 ст.65 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій; порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Безпосередньо такий порядок встановлений постановою КМУ від 20.01.1997 року №51 “Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” й відповідно до п.10 вказаного Порядку посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі, зокрема, одного з таких документів: посвідчення про відрядження в зону відчуження; військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Відповідно до пункту 12 вказаного Порядку спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій; у разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що участь позивача в ліквідації наслідків аварії Чорнобильської АЕС підтверджує запис у військовому квитку серії “ НОМЕР_4 , який виданий Теофіпольським районним військовим комісаріатом Хмельницької області, відповідно до якого позивач у період 18 червня по 31 жовтня 1986 року приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також у довідці військової частини 31434 № 288 від 05 листопад 1986 року.

Крім того, як встановлено судом першої інстанції, рішенням Теофіпольського районного суду Хмельницької області від 31 серпня 2010 року визнано протиправним дії Управління Пенсійного фонду України у Теофіопольському районі щодо відмови ОСОБА_1 у призначені пенсії із зменшенням пенсійного віку на 5 років з 01 квітня 2010 років. Зобов'язано Управління призначити ОСОБА_1 , як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 5 років з 1 квітня 2010 року та забезпечити її виплату. Вказане рішення набрало законної сили.

У відповідності до частини п'ятої статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Проте, суд апеляційної інстанції при вирішенні спору не врахував судове рішення Теофіпольського районного суду Хмельницької області, якими підтверджено, що ОСОБА_1 є учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Перевіривши матеріали справи та встановлені судом першої інстанції обставини, суд касаційної інстанції погоджується з тим, що рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України та Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання безпідставною видачу ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та його вилучення є протиправним.

З огляду на викладене постанова Хмельницького окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2013 року, ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, тому рішення суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню.

Відповідно до ч.1 ст. 226 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.

Керуючись ст.ст. 220, 222, 225, 226, 231 КАС України суд,-

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.

Постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2014 року - скасувати, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2013 року - залишити в силі.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.

Судді О.Ф. Ситников

В.В. Малинін

В.В. Швець