27 листопада 2014 року м. Київ К/800/50225/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів: головуючого судді Юрченко В.П., суддів: Блажівської Н.Є., Голубєвої Г.К., розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області
на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.09.2014 року
у адміністративній справі № 813/6366/13-а
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лангруп"
до Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ТОВ "Лангруп" звернулося до суду з позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0000012308 від 04 січня 2013 року, №0000032308 від 04 січня 2013 року, №0000042308 від 04 січня 2013 року, №0000062308 від 04 січня 2013 року та №0000102308 від 26 березня 2013 року.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2013 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено в повному обсязі.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.09.2014 р. постанову суду першої інстанції скасовано, та прийнято нову, якою адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення - рішення №0000012308 від 04 січня 2013 року в частині 30940 грн. 00 коп. штрафної фінансової санкції, №0000042308 від 04 січня 2013 року в частині 2040 грн. 00 коп. штрафної фінансової санкції, №0000062308 від 04 січня 2013 року в частині 12 920 грн. 00 коп. штрафної фінансової санкції, №0000102308 від 26 березня 2013 року в частині 368 131 грн. 39 коп. штрафної фінансової санкції. В решті позовних вимог відмовлено.
В касаційній скарзі Дрогобицька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Львівській області просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції і залишити в силі постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2013 року, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України зазначає, що касаційний перегляд здійснювався в межах доводів касаційної скарги та вважає, що вона не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ДПІ у Солом'янському районі м. Києва проведено перевірку ресторану (готелю) ТОВ "Лангруп" за адресою м. Київ, вул. Малогвардійська, 32, за наслідками якої складено акт №0173/26/58/22/35332293 від 17.12.2012 року, в якому зазначено про порушення позивачем п.10 ст.3 Закону України від 6 липня 1995 року N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (із змінами та доповненнями), а саме: не забезпечення зберігання у господарській одиниці використання контрольних стрічок, друкованих на реєстраторі розрахункових операцій за період з 15.06.2012 року по 14.12.2012 року - 183 дні. На підставі акту перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення №0000012308 від 04.01.2013 року про застосування відповідно до п.5 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 31 110,00 грн.
ДПІ у Печерському районі м. Києва проведено перевірку готелю з рестораном ТОВ "Лангруп" за адресою м. Київ, вул. Госпітальна, 12, за наслідками якої складено акт №0375/26/55/22/35332293 від 11.12.2012 року про порушення позивачем п.1 та п.9 ст.3 Закону № 265/95-ВР та п.2.6 гл.2 Положення "Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", а саме: не забезпечення проведення розрахункових операцій за проживання у готелі через РРО на суму 99073,42 грн., а також не забезпечення щоденного друку фіскальних звітних чеків за 30.06.2012 р., 23.07.2012 р., 11.11.2012 р., 18.11.2012 р., 24.11.2012 р., 05.12.2012 р., 06.12.2012 р. На підставі акту перевірки прийнято податкові повідомлення-рішення №0000032308 від 04.01.2013 року про застосування відповідно до п.1 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 1,00 грн.; №0000042308 від 04.01.2013 року про застосування відповідно до п.4 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 2380,00 грн.
Також, ДПІ у Шевченківському районі м. Києва 17.12.2012 року проведено фактичну перевірку готелю ТОВ "Лангруп" за адресою м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 31/27. За наслідками перевірки, складено акт №0307/26/59/22/35332293 від 17.12.2012 року, яким зафіксовано порушення п.1, п.2 та п.9 ст. 3 Закону України від 6 липня 1995 року N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (із змінами та доповненнями), а саме: розрахункові операції з проживання в готелі проводились без застосування реєстратора розрахункових операцій: 09.07.2012 року на суму 2017,68 грн., 12.07.2012 року на суму 1721,98 грн., з 16.07.2012 року по 23.11.2012 року на суму 70735,43 грн., з 05.10.2012 року по 30.11.2012 року на суму 293657,30 грн., всього на суму 364392,73 грн. Крім цього, не забезпечено щоденний друк фіскальних звітних чеків, а саме відсутні тридцять дев'ять Z-звітів.
На підставі акту перевірки ДПІ у м.Трускавець прийнято податкове повідомлення-рішення №0000062308 від 04.01.2013 року про застосування відповідно до п.4 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 13260,00 грн., № 0000072308 від 04.01.2013 року про застосування відповідно до п.1 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 1823686,63 грн.
В порядку адміністративного оскарження, Державною податковою службою у Львівській області прийнято рішення № 4171/10/10-2005/293 від 11.03.2013 року, відповідно до якого податкове повідомлення-рішення №0000072308 від 04.01.2013 року в частині застосування 1455554,24 грн. скасовано і прийнято податкове повідомлення-рішення №0000102308 від 26.03.2013 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 368132,39 грн.
Відмовляючи в задоволені позовних вимог, суд першої інстанції прийшов до висновку, що податковий орган діяв відповідно до наданих повноважень, в порядку і спосіб, наданих законом.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції, та задовольняючи частково позовні вимоги, суд апеляційної інстанції зазначив, що за порушення вимог ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у передбачених законом розмірах, у разі встановлення протягом календарного року в ході однієї перевірки факту друку фіскальних звітних чеків чи їх незбереження в КОРО, а також невиконання друку декількох контрольних стрічок як єдиного правопорушення в ході тієї ж однієї перевірки, а тому висновки суду першої інстанції про правомірність дій та рішень податкового органу про застосування штрафних санкцій за кожне порушення є помилковими.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає висновки суду апеляційної інстанції правильними, зазначаючи наступне.
Факти порушень Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» № 265, які зафіксовані в акті перевірки, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні судів першої та апеляційної інстанції, та не є спірними в межах касаційного перегляду справи.
Відповідальність за порушення вимог встановлена статтею 17 цього Закону, а саме: до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:
1) у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання:
вчинене вперше - 1 гривня;
вчинене вдруге - 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг);
за кожне наступне вчинене порушення - у п'ятикратному розмірі вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг);
3) двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або незберігання розрахункових книжок протягом встановленого терміну;
4) двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання;
5) десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі якщо контрольну стрічку не надруковано або не створено в електронній формі на реєстраторах розрахункових операцій або не збережено контрольну стрічку протягом трьох років, або виявлено спотворення даних про проведені розрахункові операції, інформація про які міститься на контрольній стрічці, створеній в електронній формі.
В постанові Верховного Суду України від 16.04.2013 р. (ЄДРСР 31073080) висловлено правову позицію, - згідно з пунктом 4 статті 17 цього Закону (№ 265) у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій за рішенням відповідних органів державної податкової служби України до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Аналіз змісту цих норм дає підстави для висновку, що зазначена фінансова санкція встановлена за порушення суб'єктами підприємницької діяльності вимоги закону щоденно друкувати фіскальний звітний чек та зберігати його в книзі обліку розрахункових операцій. Не виконуючи протягом певного періоду обов'язок щодня друкувати фіскальний звітний чек, суб'єкт підприємницької діяльності вчиняє продовжуване порушення, а не зберігаючи цей чек у книзі обліку розрахункових операцій - триваюче. Враховуючи, що згідно зі статтею 61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення, за дії (бездіяльність), які у своїй сукупності складають єдине продовжуване чи триваюче правопорушення, можливо притягнути до відповідальності лише один раз. Отже, за вчинення порушень, про які йдеться у пункті 4 статті 17 Закону № 265/95-ВР, відповідний орган державної податкової служби України може застосувати лише одну фінансову санкцію у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян незалежно від кількості виявлених під час перевірки суб'єкта підприємницької діяльності, який здійснює розрахункові операції за товари (послуги), випадків невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку та/або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій.
Колегія суддів вважає необґрунтованими доводи податкового органу з посиланням на постанову Верховного Суду України від 24.09.2013 р. (ЄДРСР 34064399), в якій висловлено таку правову позицію: фінансова санкція встановлена за порушення суб'єктами підприємницької діяльності вимог закону щоденно, тобто кожного робочого дня, друкувати фіскальний звітний чек на РРО незалежно від того, чи здійснювалися розрахункові операції, які підлягають проведенню через РРО, і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій. В зазначеній постанові (яка також застосована судом першої інстанції) був іншим предмет спору: а саме, чи зобов'язаний суб'єкт підприємницької діяльності щоденно, тобто кожного робочого дня, друкувати фіскальні звітні чеки на РРО незалежно від того, чи здійснювалися розрахункові операції, які підлягають проведенню через РРО, а не питання розміру фінансових санкцій.
З таких підстав, слід погодитись з висновками суду апеляційної інстанції про часткову незаконність спірних податкових повідомлень-рішень в частині застосування фінансових санкцій.
Колегія суддів, перевіривши у межах касаційної скарги правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, приходить до висновку, що касаційна скарга податкового органу не підлягає задоволенню.
Якщо відсутні підстави для скасування судового рішення, суд касаційної інстанції відповідно до положень статті 2201 Кодексу адміністративного судочинства України відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області - відхилити.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.09.2014 року
у адміністративній справі № 813/6366/13-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Судді: В.П.Юрченко
Н.Є.Блажівська
Г.К.Голубєва