копія
11 лютого 2015 р. Справа № 804/165/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіРябчук О.С.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказу, -
12 січня 2015 р. фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області(далі - відповідач) з вимогами про визнання протиправним і нечинним та скасування наказу Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 08.12.2014 р. № 1368 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_2».
Позивач в судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи без його участі. В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві позивач зазначив наступне.16.12.2014 р. засобами поштового зв'язку ОСОБА_2 отримав запит про надання документів, копію наказу та повідомлення про проведення перевірки - всі документи від 08.12.2014 р. Підставою для винесення наказу стало ненадання позивачем первинних документів на запит податкового органу, проте, виконати вимоги, викладені в запиті, було неможливо через несвоєчасне отримання платником податку такого запиту. Враховуючи зазначене, наказ Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 08.12.2014 р. № 1368 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_2»суперечить вимогам чинного законодавства тапідлягає скасуванню.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника. В обґрунтування своєї позиції в запереченнях на адміністративний позов відповідач зазначив наступне. Дійсно, запит та наказ від 08.12.2014 р. були отримані платником податку з запізненням. Документи до перевірки надані не були. За результатами проведеної перевірки складено акт, який отриманий позивачем. На вказаний акт підприємцем надані заперечення із первинними документи. Вказане стало підставою для призначення іншої перевірки для дослідження первинних документів, об'єктивний розгляд яких потребує повного перегляду висновків проведеної перевірки, про що винесено наказ від 26.01.2015 р. № 5.
За клопотанням відповідача здійснено заміну відповідача з Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на Дніпродзержинську об'єднану державну податкову інспекціюГоловного управління ДФС у Дніпропетровській області.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 зареєстрований 03.03.1995 р., включений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців України за ідентифікаційним номеромНОМЕР_1 та перебуває на податковому обліку в Дніпродзержинській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області.
08.12.2014 р. Дніпродзержинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області складено запит № 30555/10/04-03-17-01 про надання первинних документів, яким у ОСОБА_2 витребувані первинні документи фінансово-господарської діяльності за період 01.01.2011 р. по 31.12.2013 р. та встановлено строк для надання документів до 10.12.2014 р.
08.12.2014 р. Дніпродзержинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області винесено наказ № 1368 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_2».
Згідно до вказаного наказу перевірку належало провести з 10.12.2014 р. по 16.12.2014 р.
На підставі наказу винесено повідомлення від 08.12.2014 р. № 614/04-03-17-01.
11.12.2014 р. податковим органом складено запит № 31089/10/04-03-17-01-17 про надання первинних документів, яким у ОСОБА_2 витребувані первинні документи фінансово-господарської діяльності за період 01.01.2011 р. по 31.12.2013 р. та встановлено строк для надання документів до 15.12.2014 р.
Зазначені запити, наказ та повідомлення отримані фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 16.12.2014 р., що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень.
Листом від 22.12.2014 р. № 31986/10/04-03-17-01-17 Дніпродзержинською об'єднаною державною податковою інспекцієюГоловного управління Міндоходів у Дніпропетровській області запропоновано фізичній особі-підприємцю ОСОБА_2 з'явитись до податкового органу 23.12.2014 р. для узгодження та підписання акту та складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Вказаний лист отриманий підприємцем 14.01.2015 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
23.12.2014 р. Дніпродзержинською об'єднаною державною податковою інспекцієюГоловного управління Міндоходів у Дніпропетровській області складено акт № 5372/545-04-03-17-01-26/НОМЕР_1 про результати документальної позапланової перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2011 р. по 31.12.2013 р., дотримання законодавства про укладення трудових договорів, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 р. по 31.12.2013 р.
Зазначений акт отриманий позивачем 21.01.2015 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
26.01.2015 р. Дніпродзержинською об'єднаною державною податковою інспекцієюГоловного управління Міндоходів у Дніпропетровській області винесено наказ № 5 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_2»
Згідно до наказу належить провести перевірку підприємця з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, дотримання законодавства про укладення трудових договорів, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 р. по 31.12.2013 р.
Копія наказу отримана позивачем 29.01.2015 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідно до п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
Згідно до п.п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до пп. 75.1.2 п. 75.1 статті 75 цього Кодексу документальна перевірка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Відповідно до пп. 78.1.1. п. 78.1. ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин:за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, щосвідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються можливі порушення цим платником податків податкового, валютного та іншого законодавства протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до ст. 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам органу державної податкової служби право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Згідно до п. 42.2. ст. 42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.
Відповідно до пп. 20.1.1. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право: запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів, дотримання вимог іншого законодавства, здійснення контролю за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Письмові повідомлення про такі запрошення надсилаються в порядку, встановленому статтею 42цього Кодексу, не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня запрошення рекомендованими листами, в яких зазначаються підстави запрошення, дата і час, на які запрошується платник податків (представник платника податків).
Відповідно до п.п. 86.1 ст. 86 Податкового кодексу України результати перевірок оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). При цьому у разі встановлення під час перевірки порушень складається акт, а якщо такі порушення відсутні складається довідка.
Згідно з п. 85.2. ст. 85 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки.
Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Згідно до п.п. 44.6, 44.7 ст. 44 Податкового кодексу України у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платникаподатків на час складення такої звітності.
Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки (у випадках, передбачених абзацами другим і четвертим пункту 44.7 цієїстатті), такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняттярішення.
У разі якщо посадова особа контролюючого органу, яка здійснює перевірку, відмовляється з будь-яких причин від врахування документів, наданих платником податків під час проведення перевірки, платник податків має право до закінчення перевірки надіслати листом з повідомленням про вручення та з описом вкладеного або надати безпосередньо до контролюючого органу, який призначив проведення перевірки, копії таких документів (засвідчені печаткою платника податків (за наявності печатки) та підписом платника податків - фізичної особи абопосадової особи платникаподатків - юридичної особи).
Протягом п'яти робочихднів з дня отримання акта перевірки платник податків має право надати до контролюючого органу, що призначив перевірку, документи, які підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності.
У разі якщо під час проведення перевірки платник податків надає документи менше ніж за три дні до дня її завершення або коли надіслані у передбаченому абзацом першим цього пункту порядку документи надійшли до контролюючого органу менше ніж за три дні до дня завершення перевірки, проведення перевірки продовжується на строк, визначений статтею 82 цього Кодексу.
У разі якщо надіслані у передбаченому абзацом першим цього пункту порядку документи надійшли до контролюючого органу після завершення перевірки або у разі надання таких документів відповідно до абзацу другого цього пункту, контролюючий орган має право не приймати рішення за результатами проведеної перевірки та призначити позапланову документальну перевірку такого платника податків.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно до п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
З матеріалів справи вбачається, що запити про надання первинних документів від 08.12.2014 р. № 30555/10/04-03-17-01, від 11.12.2014 р. № 31089/10/04-03-17-01-17,копії наказу про проведення перевірки від 08.12.2014 р. № 1386 та повідомлення від 08.12.2014 р. № 614/04-03-17-01 отримані позивачем 16.12.2014 р.
Відповідно до положень ст. 79 Податкового кодексу України обов'язковими умовами для проведення позапланової невиїзної перевірки платника податків є наявність обставин, визначених ст.ст. 77, 78 цього кодексу та надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
При цьому повідомлення платника податків про дату, час та місце проведення перевірки належить здійснювати з урахуванням пп. 20.1.1. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України - не пізнішеніж за 10 календарнихднів до дня запрошення.
Відповідачем при винесенні оскаржуваного наказу не враховані положення пп. 20.1.1. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України.
При цьому, податковий орган, після складання акту за результатами проведеної на підставі наказу від 08.12.2014 р. № 1386 перевірки, врахував порушення податкового законодавства та застосував положення ст. 44 Податкового кодексу України щодо можливості в разі отримання первинних документів від платника податків після проведеної перевірки не приймати рішення за результатами перевірки та призначити позапланову документальну перевірку такого платника податків.
26.01.2015 р. Дніпродзержинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області винесено наказ № 5 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_2»
Таким чином, оскаржуваний наказ від 08.12.2014 р. № 1386, в зв'язку з винесенням наказу від 26.01.2015 р. № 5, не має правових наслідків для платника податків та не порушує прав позивача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Згідно ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова або службова особа).
Керуючись ст.ст. 2, 8, 10, 11, 69, 71, 86, 94, 158-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказу - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 11.02.2015 Суддя З оригіналом згідно Помічник судді О.С. Рябчук О.С.Рябчук М.М.Бухтіярова