"12" лютого 2015 р.справа № 199/4162/13-а(2а/199/168/13)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Божко Л.А.
суддів: Лукманової О.М. Прокопчук Т.С.
розглянувши в письмовому проваджені в місті Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська на постанову Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 17 травня 2013 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська про визнання дій неправомірними, -
У квітні 2013 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська (далі - відповідач), де просила:
- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська щодо не включення до складу середньомісячної заробітної плати при призначені пенсії розміру матеріальної допомоги на оздоровлення тп матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська здійснити перерахунок пенсії починаючи з 21.12.2012 року з урахуванням повної суми виплаченої матеріальної допомоги та проводити такі виплати в майбутньому з урахуванням вже виплачених сум.
Постановою Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 17 травня 2013 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська щодо відмови у перерахунку пенсії з 21 грудня 2012 року з урахуванням розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату з 21 грудня 2012 року з урахуванням розміру матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Не погодившись з постановою суду, Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська звернулося до суду з апеляційною скаргою в якій просило скасувати постанову Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 17 травня 2013 року та постановити нове рішення, яким повністю відмовити в задоволені позовних вимог позивача.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 знаходить на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська, де отримує з 21.12.2012 року пенсію за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
15.03.2013 року ОСОБА_1 звернулася до УПФУ в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська з заявою про перерахунок пенсії і вирішення питання щодо врахування виплат матеріальної допомоги у складі заробітної плати при обчислені розміру пенсії.
22.03.2013 року відповідач надав відповідь №1164/06 з відмовою у включені сум матеріальної допомоги у складі заробітної плати при обчислені розміру пенсії посилаючись на ст. 33 Закону України «Про державну службу».
Умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» органам місцевого самоврядування, виходячи з умов оплати праці, встановлених для державних службовців відповідних категорій і посад.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати повинні бути сплачені страхові внески.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
За таких обставин, суд погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись , п.1 ч.1. ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст.206 КАС України суд апеляційної інстанції,-
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська на постанову Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 17 травня 2013 року - залишити без задоволення.
Постанову Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 17 травня 2013 року - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту постановлення та відповідно до ч. 10 ст. 183-2 КАС України є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий: Л.А. Божко
Суддя: О.М. Лукманова
Суддя: Т.С. Прокопчук