"13" січня 2015 р.справа № 2-а/326/49/2014(326/2363/14-а.р.)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Божко Л.А.
суддів: Лукманової О.М. Прокопчук Т.С.
розглянувши в письмовому проваджені в місті Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області на постанову Приморського районного суду Запорізької області від 14 листопада 2014 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області про визнання протиправними дій, -
В листопаді 2014 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області, де просила визнати дії посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області щодо відмови в перерахунку призначеної пенсії державного службовця протиправними, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області здійснити перерахунок пенсії з урахуванням у складі заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та єдиний податок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період, починаючи з дати звернення про перерахунок пенсії 21.10.2014 року.
Постановою Приморського районного суду Запорізької області від 14 листопада 2014 року позов задоволено повністю; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 21.10.2014 року, з врахуванням раніше здійснених виплат.
Не погодившись з постановою суду, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою в якій посилаючись на порушення норм матеріального права просив, постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволені адміністративного позову в повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області, де отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 29.07.2009 року.
21 жовтня 2014 року ОСОБА_1 звернулася до УПФУ в Приморському районі Запорізької області з заявою про перерахунок розміру пенсії з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання, суми індексації заробітної плати, на які справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Листом №11/Т-11 від 24.10.2014 року УПФУ в Приморському районі Запорізької області відмовило ОСОБА_1 в перерахунку розміру пенсії.
Постановою Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» передбачено форми довідок про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 2а-4753/09/2670» визнано такими, що втратили чинність: п. п. 1.2. п. 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008, року за № 1161/15852; форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
При цьому, постановою затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМУ.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Також перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
До складу заробітної плати відносяться також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань є складовими заробітної плати. На суми виплаченої допомоги нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій позивачем до пенсійного фонду довідці.
Суд апеляційної інстанції не бере до уваги посилання апелянта на те, що з 01.04.2014 року вступили в силу зміни внесені у Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року №1166-VII розділ 2 п.24, а саме зменшення процентного значення пенсії державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати.
Оскільки, позивачу була призначена пенсія за віком, відповідно до Закону України "Про державну службу" з 29.07.2009 року, а при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому, внесені зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках, стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям , а не перерахунку вже призначеної пенсії.
За таких обставин, суд погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись , п.1 ч.1. ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст.206 КАС України суд апеляційної існтації,-
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі Запорізької області на постанову Приморського районного суду Запорізької області від 14 листопада 2014 року - залишити без задоволення.
Постанову Приморського районного суду Запорізької області від 14 листопада 2014 року - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту постановлення та відповідно до ч. 10 ст. 183-2 КАС України є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий: Л.А. Божко
Суддя: О.М. Лукманова
Суддя: Т.С. Прокопчук