про зупинення провадження у адміністративній справі
10 лютого 2015 рокум. Ужгород№ 807/3496/14
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гебеш С.А.,
за участю секретаря судового засідання Нагорна Л.І.,
сторони в судове засідання не з'явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної фінансової інспекції в Тернопільській області до Фінансового управління Ужгородської міської ради про зобов'язання виконати вимогу, -
Державна фінансова інспекція в Тернопільській області звернулася з позовною заявою в Закарпатський окружний адміністративний суд до Фінансового управління Ужгородської міської ради про зобов'язання виконати вимогу.
05 лютого 2015 року до суду надійшло клопотання, яким відповідач просить суд зупинити провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №807/84/15 за позовом Фінансового управління Ужгородської міської ради до Державної фінансової інспекції в Тернопільській області про визнання протиправними та скасування вимог інспекції, яка знаходиться на розгляді у судді Микуляк П.П. На підтвердження заявленого клопотання відповідач подав суду копію ухвали Закарпатського окружного адміністративного суду від 22.01.2015 року про відкриття провадження та призначення справи до судового розгляду.
Сторони в судове засідання не з'явились, хоча належним чином були повідомленні про дату, час та місце судового засідання.
В матеріалах справи міститься клопотання позивача про розгляд справи за відсутності представника позивача.
Також, від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд клопотання про зупинення провадження у справі за його відсутності.
Відповідно до частини 1 статті 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень КАС України розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. А оскільки сторони в судове засідання не з'явилися, фіксування судового процесу не здійснюється.
Суд встановив, що дійсно, Фінансове управління Ужгородської міської ради звернулося до Закарпатського адміністративного суду із адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції в Тернопільській області про визнання протиправними та скасування вимог інспекції, яка знаходиться у провадженні Закарпатського адміністративного суду, судді Микуляк П.П.
Оскільки, рішення Закарпатського окружного адміністративного суду по справі №807/84/15 на сьогоднішній день не набрало законної сили, а також виходячи з того, що предметом цього спору є зобов'язання Фінансового управління Ужгородської міської ради в повному обсязі виконати п.2, п.3, п.4 та п.6 обов'язкових вимог Державної фінансової інспекції в Тернопільській області від 06.08.2014 року №19-08-12-15/5456, а вирішення справи №807/84/15 Закарпатським окружним адміністративним судом при розгляді справи про визнання протиправною вимоги Державної фінансової інспекції в Тернопільській області від 06.08.2014 року №19-08-12-15/5456 можуть бути встановлені такі обставини, які можуть мати важливе значення для всебічного, повного і об'єктивного розгляду даного спору, так як таким буде надано правову оцінку правомірності винесення вищевказаної вимоги, тому суд приходить до переконання, що розгляд даної адміністративної справи є неможливим до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №807/84/15.
Розглянувши подане клопотання, суд приходить до переконання, що розгляд даної справи є неможливим до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі №807/84/15, яка знаходиться в провадженні Закарпатського окружного адміністративного суду, адже п. 3 ч.1 ст.156 КАС України зобов'язує суд зупинити провадження у справі у випадку неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої, що розглядається в порядку конституційного, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Керуючись п.3 ч.1 ст. 156, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Клопотання Фінансового управління Ужгородської міської ради про зупинення провадження у адміністративній справі - задовольнити.
2. Зупинити провадження у справі №807/3496/14 за позовом Державної фінансової інспекції в Тернопільській області до Фінансового управління Ужгородської міської ради про зобов'язання виконати вимогу - до набрання законної сили судовим рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду у адміністративній справі №807/84/15 за позовною заявою Фінансового управління Ужгородської міської ради до Державної фінансової інспекції в Тернопільській області про визнання протиправними та скасування вимог інспекції.
Ухвала суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з ч.3 ст. 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили у порядку та строки, визначені ст. 254 КАС України.
Суддя Гебеш С. А.