10 лютого 2015 р.м.ОдесаСправа № 516/496/13-а
Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Шумейко М.Т.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого - Милосердного М.М.,
суддів - Бітова А.І та Ступакової І.Г.,
за участю: особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Теплодарського міського суду Одеської області від 05 березня 2014 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управляння Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
У грудні 2013 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до управляння Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області (далі - управління ПФУ) про визнання неправомірними дії щодо відмови в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно до ч.1 ст. 55 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-ХІІ), зобов'язання вчинити дії, спрямовані на призначення йому пенсії зі зменшенням пенсійного віку згідно ч.1 ст. 55 Закону № 796-ХІІ з 03 червня 2013 року - моменту звернення за призначенням пенсії та стягнення судових витрат.
Постановою Теплодарського міського суду Одеської області від 05 березня 2014 року відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2
Не погоджуючись з постановою суду, ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій зазначається, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, судом не з'ясовані усі обставини, що мають значення у справі, тому постанова підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення його позовних вимог.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що подана апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС II категорії, та 30.12.1992 року отримав відповідне посвідчення Серія НОМЕР_1.
Позивач працюючи в Одеському філіалі АПО "УЕСТ", у період з 26.05.1986 року по 06.06.1986 року був безпосередньо зайнятий на роботах передбачених Постановою ЦК КПСС ради Міністрів СССР та ВЦСПС від 29.12.1987 року №1497-378 і Постановою Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986 року №665-185, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності до списку №1 затвердженого Постановою Ради Міністрів СССР від 22.08.1956 року №1575.
Дана обставина підтверджується довідками виданих Одеським автотранспортним підприємством Автотранспортного виробничого об'єднання "Укренергобудтранс" від 05.01.1993 року, відкритим акціонерним товариством "Одесенергобудтранс" від 09 червня 1997 року та від 27 березня 1998 року.
Після досягнення 50 років, позивач, 3 червня 2013 року звернувся до управління ПФУ з заявою про призначення державної пенсії зі зниженням пенсійного віку, як ліквідатор наслідків ЧАЕС, на яку отримав відмову.
Відмова Пенсійного органу мотивована тим, що на ВАТ "Одесенергобудтранс" документи не збереглись, а ОСОБА_2 не надав до управління ПФУ первинні бухгалтерські документи, що підтверджували б період перебування в зоні відчуження.
Відмовляючи у задоволені позовних вимог, суд першої інстанції виходив з правомірності дій відповідача, оскільки позивач не надав до управлення Пенсійного фонду в Біляївському районі Одеської області перелік зазначених документів, що підтверджували б період перебування його у зоні відчуження.
Колегія суддів не може погодитися з таким висновком суду першої інстанції з наступних обставин.
Відповідно до ч. 4 ст. 15 Закону № 796-ХІІ видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 55 Закону № 796-ХІІ, особам, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, вік виходу на пенсію зменшується на 10 років.
Також, згідно до ст. 65 Закону № 796-ХІІ, документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, додаються: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, форму якої затверджено постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії з використанням норм ст. 55 Закону № 796-ХІІ).
Основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження являється довідка, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.
У разі неможливості подання довідки за формою для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що стверджують період роботи в зоні відчуження:
- первинні документи, що стверджують періоди перебування в зоні відчуження: довідки про період роботи в зоні, табеля обліку робочого часу за період роботи в зоні, копії відомостей (особових) рахунків на виплату заробітної плати.
З матеріалів справи вбачається, що згідно довідки Одеського автотранспортного підприємства Автотранспортного виробничого об'єднання "Укренергобудтранс" від 05.01.1993 року позивачу за роботу в м. Чорнобиль зони відчуження в період з 27.05.1986 року по 05.06.1986 року по місцю роботи Одеське АТП відповідно до розрахункових відомостей 1986 року була виплачена заробітна плата в сумі 351,17 карбованців з урахуванням коефіцієнтів 2, 3 відповідно до Постанови Ради Міністрів Української РСР та Укрпрофради від 10.06.1986 року №207-7.
Також, згідно довідки відкритого акціонерного товариства "Одесенергобудтранс" від 09 червня 1997 року, позивачу за роботу в м. Чорнобиль зони відчуження в період за 26.05.1986 року по місцю роботи Одеське АТП відповідно до розрахункових відомості №101 від 25.06.1986 року була виплачена заробітна плата в сумі 94,89 карбованців з урахуванням коефіцієнту 3 відповідно до Постанови Ради Міністрів Української РСР та Укрпрофради від 10.06.1986 року №207-7.
Згідно довідки відкритого акціонерного товариства "Одесенергобудтранс" від 27 березня 1998 року, позивачу за роботу в м. Чорнобиль зони відчуження в період з 01.06.1986 року по 05.06.1986 року по місцю роботи Одеське АТП відповідно до відомості №98 від 25.06.1986 року була виплачена заробітна плата в сумі 75,92 карбованців з урахуванням коефіцієнту 3 відповідно до Постанови Ради Міністрів Української РСР та Укрпрофради від 10.06.1986 року №207-7.
Зазначені довідки засвідчені в Департаменті соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації.
Таким чином, позивач в період з 25.05.1986 року по 05.06.1986 року брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження м. Чорнобиль, куди був відряджений зі свого постійного місця роботи Одеського автотранспортного підприємства Автотранспортного виробничого об'єднання "Укренергобудтранс", за що отримав заробітну плату в сумі 446,06 карбованців.
Враховуючи все вищевикладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про протиправність дій управління ПФУ, оскільки ОСОБА_2 має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону № 796-ХІІ.
Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Тому, враховуючи, що судом першої інстанції, при вирішенні справи, порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, колегія суддів, керуючись п.п.3,4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти по справі нову постанову.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, судова колегія,
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.
Постанову Теплодарського міського суду Одеської області від 05 березня 2014 року - скасувати, та прийняти по справі нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управляння Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області щодо відмови в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку ОСОБА_2 з урахуванням статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Управляння Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області призначити ОСОБА_2 пенсію зі зниженням пенсійного віку з урахуванням статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 03 червня 2013 року.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: М.М. Милосердний
Судді: А.І.Бітов
І.Г.Ступакова